podmiana wody w tarliskowym

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

Awatar użytkownika
jasiu
senior
senior
Posty: 120
Rejestracja: 08 lut 2007, 00:20
Imie i Nazwisko: Maciej Jachowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Malbork
Lokalizacja: MALBORK
Kontaktowanie:

podmiana wody w tarliskowym

Post autor: jasiu » 12 mar 2007, 22:52

Dzis o godzinie 15 ze stozka rozplynely sie male paletki mam pytanie czy moge juz podmienic wode?baniak mam 90 l ile podmienic wody ?

Awatar użytkownika
Woytek
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:35
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Post autor: Woytek » 13 mar 2007, 15:50

proponuje 5 litrow

michal.f
członek PKMD
Posty: 73
Rejestracja: 09 lut 2005, 13:47
Imie i Nazwisko: Michał Fleta
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: michal.f » 13 mar 2007, 16:38

Moim skromnym zdaniem nie podmieniaj nic.

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 14 mar 2007, 23:00

Ja bym posłuchał Michała i nic narazie nie kombinował. 7dni nic nie rób.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Post autor: jzajonz » 16 mar 2007, 03:02

W zadnym razie nie proponuje podmian a jedyna rzecz ktora nalezy zrobic to sprawdzic ph i w przypadku gdy jest zbyt niskie nalezy je podniesc o 0.2 dziennie poprzez dolewanie wody o wyzszym ph.

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 16 mar 2007, 08:20

jzajonz pisze:W zadnym razie nie proponuje podmian a jedyna rzecz ktora nalezy zrobic to sprawdzic ph i w przypadku gdy jest zbyt niskie nalezy je podniesc o 0.2 dziennie poprzez dolewanie wody o wyzszym ph.
IMO powiem tak:
gdy stwierdzimy, że pH jest za niskie to wtedy odlewamy wodę a na jej miejsce wlewamy cienkim wężykiem (kroplówkowy) wodę świeżą nie zakwaszoną. Nie należy tu ściśle się trzymac wartości 0,2 bo przy wyższych skokach pH w dół możemy ją korygować przez kilka dni a wtedy młode tego nie wytrzynają. Do żerowania ważne jest pH w pierwszym i drugim dniu. Jak nie zaczną żerowac to po zawodach.
Adam

michal.f
członek PKMD
Posty: 73
Rejestracja: 09 lut 2005, 13:47
Imie i Nazwisko: Michał Fleta
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: michal.f » 16 mar 2007, 10:25

Przy wysokim skoku ph w dół ryby i tak już dostaną mocno popalić. Efekty będą widoczne w dalszym etapie. Trzeba się zastanowić ,gdzie popełniono błąd??? podczas przygotowywania wody??? , (lub w trakcie tarła???). Dlaczego ph, które powinno być na stałym, niezmiennym poziomie spada???, a nie powinno!!! Jeśli rybki nie były przekarmiane w czasie tarła ,stawiam na źle przygotowaną wodę.

Awatar użytkownika
jasiu
senior
senior
Posty: 120
Rejestracja: 08 lut 2007, 00:20
Imie i Nazwisko: Maciej Jachowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Malbork
Lokalizacja: MALBORK
Kontaktowanie:

Post autor: jasiu » 16 mar 2007, 10:54

a jezeli w tarliskowym pojawilo sie NO2-0,4 to co wtedy robic zostawic czy podmienic?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 16 mar 2007, 11:34

jasiu pisze:a jezeli w tarliskowym pojawilo sie NO2-0,4 to co wtedy robic zostawic czy podmienic?
Zacznij używać pl-znaczków.

Odpowiadając na pytanie to miałem taki przypadek. Rodzice przeniosły larwy z grzałki na obudowę filtra i aby larw nie powciągało wyłączyłem filtr aż do momentu rozpłynięcia małych. Później filtr włączyłem, zmierzyłem NO2 i na 10-ciu skończyła się skala testu. Wtedy przez tydzień podmieniałem codziennie 30 litrów wody i małym to nie zaszkodziło ...

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 16 mar 2007, 14:23

a jezeli w tarliskowym pojawilo sie NO2-0,4 to co wtedy robic zostawic czy podmienic
Może w przyszłości, do kolejnego tarła warto zwiększyć zbiornik tarliskowy o 20-30 litrów, pewnie spora rozmiarami para i sporo narybku daje. Do tego lepszy filtr biologiczny, taki co ma więcej wkladów i dłużej pracujący, by biologia się ustabilizowała w nim. Również woda 'starsza' w dolewkach.

A na teraz, nie wiem tylko czy to nie zaszkodzi maluchom, ale pozbyć się NO2 możesz jak filtr wyczyścisz, pewnie zabrudzony mocno i sieje NO2 do baniaka zamiast likwidować, podmieniać powinieneś małe ilości wody, ale bardzo często, no i dodać szczepy bakterii dla przyśpieszenia odnowienia się biologii.

Awatar użytkownika
Mondeja
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 240
Rejestracja: 14 gru 2004, 17:25
Imie i Nazwisko: Przemek Laskowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skawina
Lokalizacja: Skawina

Post autor: Mondeja » 16 mar 2007, 17:27

witam , jeśli masz dobrą filtrację to nie podmieniaj wody do czasu aż młode nie siądą na rodzicach i nie będą się ich dobrze trzymać.
Ja nie podmieniam wody od wylęgu do 12 dnia po rozpłynieciu się młodych (zbiorniki ok. 120 litrów). Wtedy to albo zaczynam delikatne podmianki albo zabieram młode. Niekiedy w zbiorniku robi się niezły "bałagan" (fotka poniżej) , ale nie zauwazyłem by miało to niekorzystny wpływ na parę lub młode
Załączniki
stożek.jpg
stożek.jpg (22.81 KiB) Przejrzano 5924 razy

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości