próba tarła

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 02 paź 2007, 19:03

osz choleraa. prawie nic nie widać;/

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 03 paź 2007, 14:34

niestety, ikra najprawdopodobniej została zrabowana w nocy;/ dziś rano już jej nie było, tylko kilka ziaren, które po moim powrocie też zniknęly. jednak mam pytanie. mianowicie pierwszego dnia gdy została złożona ikra na noc wyłączyłem napowietrzacz w niby filterku UV zmnieszyłem napowietrzanie do prawie 0. następmnego dnia ikra była nadal . przeczytałem, iż zawartosć tlenu w wodzie dla ikry jest bardzo ważna więc postanowiłem, że tym razem zostawie na noc napowietrzacz i dam na maxa w filtrze UV. czy to mogło mieć związek z tym, iż ikra zniknęła/została zjedzona?

chce się dochować choć larw na początek by mieć 100% pewność, iz to samiec i samica, bo wciąż nie jestem pewien, nie przyglądałem się z bliska tarłu. mam plan. teraz gdy złożą ikrę chce odseparować je płytą ze spienionego PCV(bedzie podtrzymywana przez przyssawki). dzięki temu nie będą się do ich części wpraszali nieproszeni goście. może uda im się dochować ikre do wyklucia. moje akwa ma 200m więc myśle, że przeznacze dla nich 50cm. co o tym sądzicie, czy to wypali? (oczywiście chce kupić tarliskowe, ale to wtedy gdy będę iał pewność, że jest to warte mego zachodu)

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 03 paź 2007, 14:39

niestety, ikra najprawdopodobniej została zrabowana w nocy;/ dziś rano już jej nie było, tylko kilka ziaren, które po moim powrocie też zniknęly. jednak mam pytanie. mianowicie pierwszego dnia gdy została złożona ikra na noc wyłączyłem napowietrzacz w niby filterku UV zmnieszyłem napowietrzanie do prawie 0. następmnego dnia ikra była nadal . przeczytałem, iż zawartosć tlenu w wodzie dla ikry jest bardzo ważna więc postanowiłem, że tym razem zostawie na noc napowietrzacz i dam na maxa w filtrze UV. czy to mogło mieć związek z tym, iż ikra zniknęła/została zjedzona?

chce się dochować choć larw na początek by mieć 100% pewność, iz to samiec i samica, bo wciąż nie jestem pewien, nie przyglądałem się z bliska tarłu. mam plan. teraz gdy złożą ikrę chce odseparować je płytą ze spienionego PCV(bedzie podtrzymywana przez przyssawki). dzięki temu nie będą się do ich części wpraszali nieproszeni goście. może uda im się dochować ikre do wyklucia. moje akwa ma 200m więc myśle, że przeznacze dla nich 50cm. co o tym sądzicie, czy to wypali? (oczywiście chce kupić tarliskowe, ale to wtedy gdy będę iał pewność, że jest to warte mego zachodu)

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 paź 2007, 14:45

piotRusi- pisze: mianowicie pierwszego dnia gdy została złożona ikra na noc wyłączyłem napowietrzacz w niby filterku UV zmnieszyłem napowietrzanie do prawie 0. następmnego dnia ikra była nadal . przeczytałem, iż zawartosć tlenu w wodzie dla ikry jest bardzo ważna więc postanowiłem, że tym razem zostawie na noc napowietrzacz i dam na maxa w filtrze UV. czy to mogło mieć związek z tym, iż ikra zniknęła/została zjedzona?
Moim zdaniem nie. Jeśli to pierwsze próby składania ikry to jest to normalne. Ryby będą ją zjadać. Później powinny się nauczyć, że jednak tego nie powinny robić.
co o tym sądzicie, czy to wypali?
Może tak, może nie. W akwa ogólnym nie jest tak łatwo uzyskać larwy jak w tarliskowym. Powód: gorsze parametry wody, inne ryby, Twoje grzebanie na etapie odizolowania ryb itp.
Tylko raz w życiu miałem w ogólnym larwy ... a w tarliskowym wielokrotnie.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 03 paź 2007, 14:45

i jeszcze jedna sprawa. mam 17sztuk palet. dobrały się 3-4 pary. czy jest jeszcze możliwe by ta reszta, która się do tej pory nie dobrała w niedalekiej przyszłości znalazła sobie partnera? czy tej reszty mogę się juz spokojnie pozbyć?

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 paź 2007, 15:44

Warto poczekać. Wszystko ma swój czas. Poprawienie parametrów wody, wymiana akwa na większe itp. elementy zawsze wpływają korzystnie na zachowania rybek. Czasami wystarczy też dorzucić jedną rybkę i wiele rzeczy ulega zmianie.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 03 paź 2007, 17:16

birdas czyli radzisz żeby poprostu kupić akwa tarliskowe, przenieść tam tą parke i żeby tam się uczyły opieki nad ikrą? to chyba najlepsze wyjście, bo tak czy owak jęśli będę chciał zobaczyć młode to nie obejdzie się bez niego...

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 03 paź 2007, 19:11

Tak - uważam, żę jak będziesz chiał zobaczyć młode to bez osobnego akwa się nie obędzie. Oczywiście są osoby na forum, które dochowują się narybku w akwa ogólnym ale to rzadki przypadek i często na tym się kończy. Tak czy siak powinieneś mieć akwa do leczenia ryb więc jeśli nie tarliskowe to jako szpital. Zakup kolejnego zbiornika i tak Cię nie minie, a byłaby okazja wykorzystać to akwa już teraz.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 03 paź 2007, 19:53

tak mam akwa "szpital" ale stanowczo za małe bo zaledwie 60l.
mam zamiar kupić 112l co już wystarczy. z tego co się dowiedziałem to kszta nie będa zbyt wysokie. gołe akwarium wyniesie mnie około 100zł a cały sprzęt mam już do niego, mam nawet lampe UV tą "prawdziwą" jednak będę zmuszony wymienić żarnik który się przepalił.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 03 paź 2007, 20:21

Wpadłem na pomysł. Pod moim akwa ogólnym znajduje się szafka. Wymiarami będzie idealnie pasowała pod tarliskowe. Dzięki temu nie będę musiał stawiać kolejnego akwa na stole;) miejsca jest wystarczająco na tyle abym mógł dokonać ingerencji później w tarliskowym . Będzie to chyba idealne miejsce dla parki, będą tam miały spokój.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 08 paź 2007, 14:58

jeśli po 48h ikra nie zbielała, spleśniała oznacza to, że została zapłodniona?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 08 paź 2007, 15:06

Jeśli z ikry będą larwy, to dopiero oznacza, że była zapłodniona.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 08 paź 2007, 15:35

w takim razie co oznacze zbielała ikra?

czytając posty w temacie birdasa w kilku miejscach była mowa, iż zbielała ikra to nie to samo co spleśniałą i oznacza to, że nie została zapłodniona natomiast pleśń wskazywała na bakterie w wodzie.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 09 paź 2007, 08:14

piotRusi- pisze: czytając posty w temacie birdasa w kilku miejscach była mowa, iż zbielała ikra to nie to samo co spleśniałą i oznacza to, że nie została zapłodniona natomiast pleśń wskazywała na bakterie w wodzie.
Tak - myślę, że dobrze to określiłeś.

piotRusi-
senior
senior
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2007, 18:02
Lokalizacja: Kłodawa
Kontaktowanie:

Post autor: piotRusi- » 09 paź 2007, 09:48

w takim razie idąc dalej tym tropem wynika, iż jeśli ikra po 24h nie zbielała oznacza to, że mamy samca i samice? bo skoro były by 2 panienki, które kładą ikre następnego dnia była by ona całkowicie biała.

w sobote wieczorem rybki znowu złożyły ikre, tym razem na pompce. udało się jej przetrwać aż do obecnego dnia. rano kiedy zapaliłem światło zauważyłem, że ikra jest popękana. sprawiało to wrażenie jakby się z niej wykluły larwy, jednak nigdzie nie moge ich dostrzec choć rodzice cały czas są wpatrzenie w pompkę i odganiają wciąż swoich współtowarzyszy. zastanawiam się czy mogą tam gdzieś być larwy?

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości