W tarliskowym na szybach białe glizdki!!!

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

mariusz666
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2005, 16:32

W tarliskowym na szybach białe glizdki!!!

Post autor: mariusz666 » 16 gru 2005, 16:52

:(zaczołem młode karmić artemią.Na drugi dzień na szybach pojawIły się białe małe robale.młode zaczeły padać jeden po drugim!wyglądało to tak: płynie,płynie, nagle kilka świderków w góre i PADŁ, I TAK PO KOLEI!!!

marek732
junior
junior
Posty: 69
Rejestracja: 31 sty 2005, 21:25
Imie i Nazwisko: Marek Kochaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marek732 » 17 gru 2005, 15:59

Te białe robale to wypławki. nie są szczególnie groźne. mogą jedynie zmniejszyć ilość tlenu w wodzie i jej jakość (No3).
jeśli chodzi o młode, to jakby niewiele napisałeś.

Awatar użytkownika
kriskros
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 05 lut 2005, 19:44
Lokalizacja: SZCZECIN
Kontaktowanie:

Post autor: kriskros » 17 gru 2005, 20:05

Zgadza sie -najprawdopodobniej- 90% sa to wyplawki. "Dziadostwo " trudne do zwalczenia ale na szczescie niegrozne dla rybek. Wazne jest utrzymanie czystosci w zbiorniku- wazne aby pokarm nie zalegal na dnie bo stanowi to dla nich pozywke. Mnoza sie jak glupie szczegolnie przy podawaniu serc wolowego /drobiowego ale ze od artemi to nie slyszalem.Jesli nie masz zwirku w akwarium to mozesz przez pewien czas czesciowo popodmieniac wode i przez pewien czas nie podawac tej artemi i serc (jesli podajesz).Slyszalem ze dobrze jest na rozmrozony pokarm typu serce wolowe/drobiowe podac pare kropelek serwatki (wody odstalej z zsiadlego mleka) ponoc dzieki temu zabiegowi mozna zapobiec powstaniu wyplawkow po podaniu miesa do akwarium- ile w tym prawdy trudno powiedziec ale tak mi mowil gosc ze sklepu zoologicznego.Byc moze cos w tym jest i mozliwe ze kwas mlekowy zabija jaja wyplawkow i zapobiega to ich wylegowi w akwarium po podaniu do wody.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 18 gru 2005, 01:10

właściwie aby nie było jaj lub z powodu jaj zacznę popijać tatara serwatką . Opowieści gościa ze sklepu są na tym samym poziomie co wiedza że pchły i wszy się z kurzu lęgną .

Wypławki nie przychodzą z mięsem czy wodą ale można je dostać z roślinami czy z wodą razem z zakupionymi rybami . Nie jest to groźny stwór bo lepszy wypławek który przerobi resztki mięcha na nawóz niż gnijący w akwarium kawałek mięcha . Kiedy mają doskonałe warunki do rozwoj to się mnożą a kiedy nie to ich wcale nie widzimy . Widok wypławków na szybie to znak że w podłożu coś się dzieje źle - nadmiar gnijącego pokarmu i procesy gnilne produkujące amoniak i NO2 . Pewnie nie z powodu wypławków młode zdychają ale z powodu że woda w akwarium jest złej jakości .

mariusz666
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2005, 16:32

Post autor: mariusz666 » 18 gru 2005, 11:39

Problem w tym, że zbiornik tarliskowy jest całkowicie nowy i nigdy nie było w nim żwirku itp. woda jwst z RO,z dodatkiem fisztaminu SERY i wyciagu torfowego MORENA. Tydzień temu znowu powiększyła się rodzina o jakieś 80 maluchów.Zobaczymy co teraz. Najgorsze, że wczoraj dojrzałem wyłupiaste ślipia u samicy.Jakiś wytrzeszcz czy co?Wygląda jak zmutowany welon(TELESKOP)!!!

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 18 gru 2005, 15:10

Pewnie nie jest ździwiona - raczej to z powodu zapalenia bakteryjnego . Myślę że lampa UV w zbiorniku tarliskowym oraz częste wymiany wody to jedyne rozwiązanie w tej sytuacji . Mam pytanie czy artemię masz z własnego odchowu czy stosujesz mrożoną lub żywą sprzedawaną w woreczkach .

mariusz666
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2005, 16:32

Post autor: mariusz666 » 18 gru 2005, 15:19

kupuje saszetki sery,i choduje według instrukcji.
co do UV, nie mam zielonego pojęcia jak ją stosować. w ogólnym słyszałem,że zakłada się na wylot z kubełka.

mariusz666
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2005, 16:32

Post autor: mariusz666 » 18 gru 2005, 15:40

bardzo chciałbym odczytać odp.ale musze zmykać z dzieckiem po prezenty do jakiegoś marketu.Niestety nie mam w chacie internetu i zmuszony jestem korzystać z łaski mojego szwagra a to znaczne utrudnienie.Swoją drogą myśle o zakupieniu sobie czegoś w ramach MIKOŁAJA, i być może będę mógł pogadać jak człowiek.Pod warunkiem,że mie ŻONA nie zamorduje, bo ma serdecznie dość tych moich naleśników.postaram się zaraz ubłagać szwagra żeby wstawił gdzieś pare fotek.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 18 gru 2005, 15:50

UV-ka to zwykła szkana rura w którą włożono żarnik , na zewnątrz rury przepływa woda - całość umieszczono w obudowie wyposażonej we wlot i wylot wody ( wymuszona przez pompę filtra lub osobnej pompy ) cały dowcip polega aby ta woda płyneła sobie przez tą UV-kę . Włączenie lampy bez puszczenia przez nią obiegu wody kończy się jej uszkodzeniem . Woda spełnia tu rolę chłodnicy .
Najlepiej podłączyć tak jak słyszałeś pod wylot kubełka - wtedy woda wypływająca z filtra jest pozbawiona bakterii i innych żyjątek które giną naświetlone ultrafioletowym światłem . Można powiedzieć że UV to przyspieszony kurs opalania ale bakterie nie używają odpowiedniego filtra więc są prześwietlone na wylot więc nic się nie ukryje w ich wnętrzu ; .
Poważniej to stosowanie lampy UV ma na celu sterylizację wody w akwarium - jednak należy pamiętać że najlepsza UV-ka nie pomoże nam polepszyć jakość wody pod względem chemicznym .
Podobnie UV zdaje egzamin w zbiornikach gdzie prowadzimy kwarantannę ryb . Nie jest dobrym pomysłem stosowanie lampy doraźnie np kilka godzin dziennie ale zalecana jest praca 24/24 . Dlaczego ??
Niektóre szkodliwe bakterie mnożą się nawet co 10 minut więc co za sens wybić 90 % wyłączyć lampę a na drugi dzień mieć znów to samo . UV-ka nie zabije nam tego co nie wpadnie do filtra więc wypławek na szybie i tak pozostanie przy życiu .

Awatar użytkownika
kriskros
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 05 lut 2005, 19:44
Lokalizacja: SZCZECIN
Kontaktowanie:

Post autor: kriskros » 18 gru 2005, 22:20

Gdzies czytalem na tym forum ze jezeli stosuje sie lampe UV i jednoaczesnie stosuje do wody wyciag torfowy to mozna zauwazyc potem zmacona wode poprzez wytracenie sie garbnikow z tego wyciagu torfowego (cos w tym stylu).Zatem ostroznie z wyciagiem torfowym przy zastosowaniu lampy UV.

mariusz666
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2005, 16:32

Post autor: mariusz666 » 19 gru 2005, 11:53

A co z tą artemią.Czym ją ewentualnie zastąpić.Wybieram się w czwartek na giełde do Łodzi i coś bym kupił, bo w Żyrardowie(tu właśnie mieszkam) o paletykach mało kto słyszał a w sklepach pustki bo niby dla kogo mają przywozić jakiegoś solowca.
U maluchów podmieniłem troche wody i matce otęchły te oczy, ale najprawdopodobniej były to uszkodzenia mechaniczne bo strasznie się tłuką z ojczulkiem.

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 19 gru 2005, 13:50

to odlow tego, co sie mniej opiekuje i zostaw drugiego rodzica

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 10 gości