Lustrzane odbicie.

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

dar37j
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:44
Imie i Nazwisko: Dariusz Jaświn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radlin
Lokalizacja: Radlin

Lustrzane odbicie.

Post autor: dar37j » 19 mar 2008, 12:36

Witam.
Mam kilka pytań.
Otóż : Dobrała się para dysków i w ogólnym złożyła 3x ikrę.Za 2x nawet wylęgły się larwy,ale rodzice zjadły swoje niedoszłe potomstwo.Myślę że to ze względu na obecność innych ryb.Postanowiłem przełożyć parę do tzw sterylnego.Parametry wody w sterylnym doprowadziłem do identycznych jak w ogólnym,tj 3/4 wody to woda z ogólnego reszta to woda z RO-
twardość węglanowa -0
twardość ogólna - 5
ph - 5,7
temperatura 30 st.C
i tu pojawił się problem.Ryby w sterylnym bardziej przejawiają zainteresowanie swymi odbiciami na dnie niż sobą.Rybcie pływają pobudzone przy samym dnie ,podpływając do pokarmu ,przynajmniej ja mam takie wrażenie,w pewnej odległości wyhamowują tak jak by do pokarmu zbliżała się jeszcze jedna ryba.Dziś rano zauważyłem że ryby pływają bokiem do dna,tak jak by chciały się otrzeć o to odbicie.W naturze zaloty samców ,ich odwaga przejawia się pokładaniem na bok,w ogólnym tego nie było.I tu kilka pytań;
1 czy ryby przyzwyczają się do odbić na dnie?
2 czy jeżeli ryby złożą ikrę to obecność tych odbić nie będzie stresująca dla rodziców i znów będę świadkiem kanibalizmu?
3 czym ewentualnie pokryć dno ,by łatwo utrzymać czystość?
4 do pobudzenia ryb w ogólnym użyłem saszetki z ketopangiem,czy stężenie garbników z jednej saszetki na 240l jest za duże w 100l zbiorniku i dlatego takie zachowanie ryb?
5 do sterylnego wlałem akryflawiny ,wg zaleceń producenta ,czy zastosować węgiel aktywny by pozbyć się chemi?

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 19 mar 2008, 15:34

cześc, więc powiem tak , przed tarłem najlepiej nie stosować żadnej chemii , jak już koniecznie chcesz to coś przeciwko pleśni aby ikra nie spleśniała ale to jak już ikra jest ponad 12 godzin położona. Z odbiciami jest tak że jak patrzeć będziesz na dno przez przednią szybę to zawsze jak będzie bez żwirku to będzie odbijać , musisz zobaczyć z góry , tak jak pada oświetlenie.
Druga sprawa, jak już chcesz podłoże (gdy faktycznie będzie odbijać) możesz posypać grubym żwirkiem , dlaczego takim ? Bo będzie łatwy w czyszczeniu i nic się nie zagrzebie, pod warunkiem że będzie bardzo cienka , wręcz pojedyncza jego warstwa, wtedy odmulaczem ładnie wszystko schodzi :D Staraj sie robić podmiany , a co do samego rozmnażania poczytaj na naszym forum w dziale o wiadomo jakiej nazwie. Jak już chcesz szprycować rybki afrodyzjakiem ( i tak skuteczniejsze są wahania temp. i podmianki) to użyj pokarmu Tropical D-Vital PLUS , ale wiesz....
A na koniec pamiętaj, że im mniej chemii tym lepiej.. Pozdrawiam

dar37j
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:44
Imie i Nazwisko: Dariusz Jaświn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radlin
Lokalizacja: Radlin

Post autor: dar37j » 19 mar 2008, 17:00

Dzięki za porady. I jeszcze jedna sprawa.Do filtracji użyłem turbinki z dużą gąbką,czy ustawienie rybek głową w dół to powód za mocnych prądów w wodzie?Rybki stoją jak w rzece -pod prąd.Może użyć gąbki z brzęczkiem,lub deszczowni by zmniejszyć przepływ?

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 19 mar 2008, 19:10

Turbinka jest zbyt mocna, Użyj gąbki z brzęczykiem. Poza tym, aby ikra mogła być zapłodniona, nie może być bardzo dużego ruchu wody. Na "simplydiscus" czytałam, że ludzie często malują czarna farbą dno zbiornika od zewnętrznej strony właśnie z powodu jaki opisujesz.
Jak duze jest to akwa tarliskowe, że myślisz o deszczowni?

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 19 mar 2008, 20:04

Zapewne nie ma odbicia , popatrz na lustro wody od dołu , widzisz to samo co kolega widzi na dnie. Zakładaj deszczownie i zmniejsz obroty, lub po prostu skieruj łopatkę wychodzącą z filtra w stronę powierzchni. Jednak podłoża nie dawaj do tarliskowego , filtr , grzałka i to wszystko.

pietraz
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pietraz » 19 mar 2008, 20:58

Młody1919 pisze:Zapewne nie ma odbicia , popatrz na lustro wody od dołu , widzisz to samo co kolega widzi na dnie. .
Dokładnie !
Jak patrzysz z boku to TY widzisz odbicie tych ryb.
Popatrz z góry - żadnego odbicia nie ma.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 19 mar 2008, 21:03

woda do tarła pH:6 TWW=TWO=0 , oświetlenie minimalne , najlepiej jeszcze jeżeli to pierwsze tarło w tarliskowym osłonić czymś szyby aby ryby nie widziały tego co je otacza. No mówiłem że to te odbicie.

dar37j
junior
junior
Posty: 29
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:44
Imie i Nazwisko: Dariusz Jaświn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Radlin
Lokalizacja: Radlin

Post autor: dar37j » 19 mar 2008, 21:39

Dzięki za podpowiedzi.Dostosuję się do nich i odpiszę czy coś z tego wyjdzie.Dobranoc.

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 19 mar 2008, 22:58

Młody 1919, dlaczego twierdzisz, że woda do tarła ma mieć TwO-0? Z tego co ja wiem TwO powinna być znacznie wyższa, najlepiej w okolicach 10st.
Co do odbicia w dnie, myślę, że ryby szybko się przyzwyczają i przestaną zwracać uwagę na te "obce" pod nimi.

pietraz
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:23
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pietraz » 20 mar 2008, 13:48

Ja nie romznażałem, ale podobno woda musi mieć ok. 10 ' TWO bo jak jest niższe to się małe rodzą z wadami promieni płetw tj. one się nie wykształcają.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 20 mar 2008, 14:05

Filtr turbinkowy w tarliskowym = mniej zapłodnionej ikry = straty wśród młodych w pierwszych dniach kiedy w 100% żerują na rodzicach. Nie kombinuj inni się już o tym przekonali więc Ty nie musisz , daj gąbkowy napędzany powietrzem. Co do odbijania się na dnie miałem u swoich ryb to samo..... po dłuższym czasie się przyzwyczaiły ale... Problemu nie było za to wcale jak szyby tylną, boczne i dno pomalowałem niebieską farbą. Oczywiście od zewnątrz. Co do odbicia w dnie to... pamiętajcie że trzeba włożyć głowę pod wodę żeby widzieć tak jak ryby, patrzenie z góry przez albo tym bardziej z boku daje mylne pojęcie o tym co widzą ryby. Z twardością wody też potwierdzam. Mniejsza niż 8 to pewne kłopoty z budową młodych. Staraj się utrzymywać w granicach 8-12. Tak jak inni napisali... napisane na ten temat jest masa na forum.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 20 mar 2008, 14:20

Co do turbinek nigdy nie stwierdziłem wpływu przepływu wody na jajeczka, młode czy inne historie, powiedział bym wręcz odwrotnie, ale każdy ma swoje uwagi... Twardośc ogólna za niska, trzymaj ją w okolicach 8-10 bo młode w większość będa miały wady, też doświadczone... Ryby od wewnatrz nie widzą żadnego odbicia, ani na bokach ani w dnie, proste prawo fizyki, natomiast widzą inne ryby jeśli są obok lub pod spodem, widzą wszystko czym zakryjesz szyby od drugiej strony i ewentualny steropian w kolorze białym może je na początku straszyć jeśli na nim stoi akwa, pozdrawiam

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 20 mar 2008, 15:18

zalecane są matowe ciemne powierzchnie , typu karimata akwarystyczna lub też malowany na czarno styropian. Albo zachowaj ten filtr co masz tylko na wylot załóż gąbkę od małego filtra....Też sprawdzone....

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości