mój przepis na udane tarło

Jak rozmnażamy nasze ryby

Moderatorzy: niki 28, _TOM_, Kazimierz1961

pc-net
junior
junior
Posty: 80
Rejestracja: 21 lut 2007, 18:29
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

mój przepis na udane tarło

Post autor: pc-net » 18 paź 2007, 21:33

Dużo na internecie czytałem opisów doprowadzenia do tarła, a najwięcej na forach dyskusyjnych. Wiele się można nauczyć ale każdy pisze o swoim konkretnym przypadku i dostaje odpowiedzi na konkretny problem. Ponieważ sam długo się musiałem namęczyć aby stworzyć taki przepis od A do Z postanowiłem innym ułatwić życie i stworzyć taki mini poradnik. To jest mój sposób wypracowany acz nie do końca dobry i dlatego bardziej doświadczonych proszę o poprawki. Aby nie robić bałaganu to oryginał postu zostawiam tu z Waszymi odpowiedziami a na stronie http://www.akwa.pc-net.pl/?co=paletkarium będzie już poprawiana wersja poradnika.
1. Odrobaczyć rodziców - i tu pierwsze pytanie czy zrobić to jeszcze w akwarium ogólnym czy już w tarliskowym, a jeśli w tym drugim to czy zostawić lekarstwo w wodzie czy całość wymienić. Mam też pytanie czy odrobaczać na wszelki wypadek na wszystkie możliwe robale i czym.
2. Przygotować akwarium tarliskowe. U mnie 126l ze standardową pokrywą z Wromaku, 2x30W świetlówki w dzień a w nocy 5xLED niebieskie, grzałka z termostatem ustawiona na 30 st. i termometr. Jako filtr u mnie AQUA-EL FAN1 z nałożoną tylko dużą gąbką , ograniczony przepływ i wylot skierowany na boczną szybę.
3. Woda u mnie pochodzi w połowie z akwarium ogólnego a reszta to stopniowo dolewana czysta RO. Parametry to: TWW=0-1, TWO=6, PH=6
4. Na środku stożek i możemy wpuszczać wybrana parkę. Najlepiej aby miały ponad 10 miesięcy minimum.
5. U mnie już po kilku dniach pojawiła się ikra. Jeśli pilnujemy poziomu NO3 (co drugi dzień podmiana 20% czystego RO z małym dodatkiem soli mineralnych) i skromnie karmimy parkę to po 3-4 dniach wykluwają się młode.
6. Rodziców karmiłem małymi porcjami cały czas bo były głodne.
7. Małe paletki przez kilka dni (3-4) przyklejone są do stożka i czasem przenoszone przez rodziców.
8. Następnie zaczynają się rozpływać i zaczynają jeść wydzielinę ze skóry rodziców ( rodziców nadal karmię małymi porcjami granulatu).
9. W piątym dniu maluchom możemy podawać już solowca ( co dwie godziny tyle aby zjadły w 15min - a ciężko to zobaczyć :)) ) dokarmiając je i odciążając rodziców.
10. Po około 3 tygodniach małym można stopniowo podawać inne pokarmy a rodziców można już oddzielić.
Życzę powodzenia i czekam na uwagi.

Awatar użytkownika
stachu
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 321
Rejestracja: 17 mar 2006, 13:40
Imie i Nazwisko: Stanisław Kaczorowski
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: stachu » 19 paź 2007, 00:10

2-Akwarium 126L jest trochę za małe
-temp.28C
9-solowcem można karmić wcześniej-zależy od odmiany barwnej
1-jaki jest sens odrobaczać rodziców w tarliskowym a potem dolewać wody z ogólnego ???-no i po co wogóle je odrobaczać ?profilaktyka ?-bez sensu...
3-wody nie mierze więc się nie wypowiadam ;)

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 19 paź 2007, 08:02

stachu pisze:2-Akwarium 126L jest trochę za małe
Bez przesady, jako tarliskowe moim zdaniem ok. Ważne, aby mieć w zapasie coś większego by w późniejszym czasie przenieść młode jak podrosną i będzie przy mało miejsca.

PS A czy np 200 l to dobry zbiornik? Przecież jak maluchy podrosną a będzie ich ok 200 szt po 12 cm to i 300 l będzie przymało. Jako tarliskowe to 126 l jest na pewno wystarczające jako żłobek, ale jako przedszkole i szkółka za małe.

Awatar użytkownika
jociak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 337
Rejestracja: 23 kwie 2007, 06:48
Imie i Nazwisko: Paweł Joć
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bartoszyce
Lokalizacja: Bartoszyce
Kontaktowanie:

Post autor: jociak » 19 paź 2007, 08:29

... i jeszcze tak dla przypieczętowania mojej tezy kilka fotek ...

http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... &highlight

... to chyba nie jest 450 czy 300 czy nawet 200 litrów, a rozmnażane są ekstra ryby z ekstra rezultatem

Awatar użytkownika
lin2
senior
senior
Posty: 159
Rejestracja: 07 sty 2007, 20:33
Lokalizacja: Brzeg
Kontaktowanie:

Post autor: lin2 » 19 paź 2007, 11:28

jociak pisze:... i jeszcze tak dla przypieczętowania mojej tezy kilka fotek ...

http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... &highlight

... to chyba nie jest 450 czy 300 czy nawet 200 litrów, a rozmnażane są ekstra ryby z ekstra rezultatem
Byłeś u Radka więc widziałeś to na żywo. Jego akwa to prawdopodobnie 240 litrów podzielone szybą na pół. Wychodzi więc koło 120 litrów.
Zresztą najlepiej spytać właściciela i wszystko będzie jasne.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
stachu
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 321
Rejestracja: 17 mar 2006, 13:40
Imie i Nazwisko: Stanisław Kaczorowski
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: stachu » 19 paź 2007, 16:51

JOCIAK NAPISAŁ:
Bez przesady, jako tarliskowe moim zdaniem ok.
ja nie napisałem że jest złe,mozna rozmnożyć ryby nawet w 60L,bo tak kiedyś zrobiłem,w akwarium 126L też można rozmnożyć paletki,ale zapewniam cię że jak tarlaki będą miały ponad 300 młodych to akwarium 160L jest najbardziej optymalne.
Zresztą nie ma się o co sprzeczać,pewnie masz większe doświadczenia ;)

pc-net
junior
junior
Posty: 80
Rejestracja: 21 lut 2007, 18:29
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:

Post autor: pc-net » 19 paź 2007, 17:06

ale wracając do tematu ... pozostałe punkty ok?

Odpowiedz

Wróć do „Rozmnażanie dyskowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości