Niskie PH

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

akwanl
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2015, 12:52
Imie i Nazwisko: Sławek Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: BIELSKO-BIAŁA

Niskie PH

Post autor: akwanl » 19 kwie 2016, 18:00

Witam,

Mam pytanie czy pH na poziomie 4,5 do 5 będzie niskie są trochę płochliwe nie pływają po całym akwarium , jak ktoś zbliża do akwarium chowają się za korzeń ... co jest grane ?

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Niskie PH

Post autor: jzajonz » 20 kwie 2016, 12:10

Przede wszystkim ustabilizuj to ph na stałym poziomie , nie da się tego zrobić przy takim ph jak masz teraz i na początek musisz je podnieść powyżej 6 a potem można dopiero ewentualnie szukać innych przyczyn płochliwości.

akwanl
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2015, 12:52
Imie i Nazwisko: Sławek Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: BIELSKO-BIAŁA

Re: Niskie PH

Post autor: akwanl » 20 kwie 2016, 15:10

Wodę z kranu mam na poziomie ph 7 z filtra R0 wychodzi 6... mam dolewać odstaną kranówkę ?

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Niskie PH

Post autor: jzajonz » 20 kwie 2016, 15:28

akwanl pisze:Wodę z kranu mam na poziomie ph 7 z filtra R0 wychodzi 6... mam dolewać odstaną kranówkę ?
Gdybym miał ph 7 w kranie to w ogóle nie korzystałbym z RO. No ale skoro jest to pewnie miałeś jakieś inne powody. Nie można używać wyłącznie RO bo prędzej czy później ph poleci drastycznie w dół w niekontrolowany sposób i kłopoty murowane. Musisz sobie sam ustalić mieszaninę wód i tego się trzymać na zawsze. Podmiany robić wyłącznie mieszanką a procent kranówki dostosuj aby ph w akwarium było np 6.5

akwanl
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2015, 12:52
Imie i Nazwisko: Sławek Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: BIELSKO-BIAŁA

Re: Niskie PH

Post autor: akwanl » 20 kwie 2016, 17:33

Wiesz tylko niepokoi mnie NH3/NH4 na poziomie 1 przy NO2=0 i NO3=0 a filtr pracował już kilka miesięcy na połowę mniejszym akwarium

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Niskie PH

Post autor: Darcon » 21 kwie 2016, 07:16

Nie ma akwarium gdzie NO3 jest na poziomie 0, więc złe testy, albo źle mierzysz.
Mało napisałeś o samym akwarium, wiesz napiszesz jedno zdanie, a później chcesz porady.
Masz przykład: "słuchajcie, od dłuższego czasu mam taki świst w samochodzie wwwzzziiii od strony silnika" i powiedz, co być gościowi doradził?
Janusz doradził ci jedyne wyjście w tej chwili. Ja ci tylko dodam, szukaj przyczyny, skąd tak niskie ph. Jak szybko spadło do tak niskiego? Masz za dużo ryb, czy lejesz za dużo RO, czy za rzadko robisz podmiany? Przyczyn może być wiele. Co tu ci doradzać jak nic nie napisałeś.
Podmieniaj wodę często, aż ustabilizujesz ph, a i przy okazji ją odtrujesz świeżą wodą.
Jak za dwa tygodnie będziesz miał ph ok, a ryby nadal będą płochliwe, to się będziesz zastanawiał.

akwanl
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2015, 12:52
Imie i Nazwisko: Sławek Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: BIELSKO-BIAŁA

Re: Niskie PH

Post autor: akwanl » 21 kwie 2016, 15:28

Dziś mam pH 6 kupuje jakieś elektroniczny ph-metr , mam testy kropelkowe SERY

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Niskie PH

Post autor: _TOM_ » 09 maja 2016, 22:53

akwanl pisze:Witam,

Mam pytanie czy pH na poziomie 4,5 do 5 będzie niskie są trochę płochliwe nie pływają po całym akwarium , jak ktoś zbliża do akwarium chowają się za korzeń ... co jest grane ?
jeśli PH masz takie w dłuższym czasie, od tygodni, a nie spadło w 1 dobę, to nie szkodzi dyskom, wręcz odwrotnie ...
u mnie PH jest 5 i dyskowce maja się świetnie.
przyczyną płochliwości jest raczej inny parametr wody, np. może to być No2.
zrób sporą podmianę na samą kranówkę, jeśli ma PH 7 nie stosuj RO wcale w ozdobnym baniaku, zostaw RO na tarliskowy jeśli będziesz kiedyś chciał mnożyć dyskowce.
najlepiej przez kilka dni podmieniaj codziennie 20%-30% wody odstanej kranowej używaj.

akwanl
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2015, 12:52
Imie i Nazwisko: Sławek Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: BIELSKO-BIAŁA

Re: Niskie PH

Post autor: akwanl » 11 maja 2016, 17:57

OK zobaczymy NO2=0 , NO3=20 , już podmieniam zwykłą odstaną kranówką

Awatar użytkownika
marcinw
zarząd pkmd
Posty: 721
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Imie i Nazwisko: Marcin Wilk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Niskie PH

Post autor: marcinw » 19 maja 2016, 23:54

Piszesz że filtr pracował w mniejszym akwa, z czego wnoszę że to większe to działa od niedawna. Wydaje mi się że płochliwość to reakcja na zatrucie NO2. Ja na Twoim miejscu zwiększył bym podmiany i to bez RO tylko sama kranówka a na dodatek po 1 łyżce stołowej soli niejodowanej na 10 litrów podmienianej wody (nie wnikam teraz czy akwarium roślinne czy higieniczne, w pierwszym przypadku z solą trzeba uważać).

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Niskie PH

Post autor: slawekjul » 20 maja 2016, 12:48

Jakiś czas temu miałem okazję sprawdzić pH-metrem wodę w akwa (urządzenie profesjonalne pożyczone z laboratorium).
PH-metr pokazał wartość 4.0 !!!!
Paletki zachowywały się normalnie, żerowały itp. Trochę spanikowałem i zacząłem podnosić pH dolewając kranówki - na szczęście próbując ratować (?) ryby nie wykończyłem ich.
W tym czasie po zakupie RO dolewałem tylko wodę z osmozy i karmiłem sercem - pH musiało polecieć w dół jak potem doczytałem, z tym że ryby znosiły to całkiem dobrze.
W Twoim przypadku raczej przyczyna płochliwości nie jest związana z odczynem wody.

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Niskie PH

Post autor: slawekjul » 20 maja 2016, 12:55

akwanl pisze:Wodę z kranu mam na poziomie ph 7 z filtra R0 wychodzi 6... mam dolewać odstaną kranówkę ?

Z filtra RO nie może ci wychodzić woda kwaśna, coś źle mierzysz albo coś źle mierzy.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Niskie PH

Post autor: jzajonz » 20 maja 2016, 19:29

[[/quote]
Z filtra RO nie może ci wychodzić woda kwaśna, coś źle mierzysz albo coś źle mierzy.[/quote]

mierzy dobrze tylko że powinien mierzyć po 24godzinach i dopiero wówczas pomiar będzie prawidłowy

akwanl
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 24 wrz 2015, 12:52
Imie i Nazwisko: Sławek Kowalski
Miejsce zamieszkania/miasto/: BIELSKO-BIAŁA

Re: Niskie PH

Post autor: akwanl » 21 maja 2016, 04:51

Panowie dziękuje , za wszelkie rady ... odstana kranówka okazała się najlepszym rozwiązaniem , już pływają po całym akwarium co prawda jak mnie widzą to znikają ...ale przynajmniej nie mają rzuconych kotwic jak statki w porcie :-)

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: Niskie PH

Post autor: slawekjul » 24 maja 2016, 13:20

jzajonz pisze:
mierzy dobrze tylko że powinien mierzyć po 24godzinach i dopiero wówczas pomiar będzie prawidłowy

Parametr pH jest wartością chwilową i może się zmieniać w czasie, czyli pomiar "natychmiastowy" jest równie wiarygodny jak po 10, 15 czy 24 godzinach - chociaż wyniki będą różne i po każdym okresie czasu prawidłowe przy założeniu, że pH-metr jest dobry oraz pomiar jest prawidłowy.
Stojąca woda przez parę godzin może się natlenić albo nasycić C02 i przez to zmienić kwasowość.
Równie dobrze można twierdzić, że prawidłowy pomiar temp. wody można wykonać dopiero po pobraniu wody z akwa po upływie np.15 godzin.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości