wysokie ph z RO !

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: wysokie ph z RO !

Post autor: jarek1976 » 12 sty 2014, 12:47

Różne testy wskazują mi to samo ph praktycznie to samo co w kranie czyli tak jak pisałem ok 7, 8 -8 , natomiast w baniaku z paletkami ok 6, 5-6, 7 wiec chyba jednak takie jest wlasnie ph ale na razie tak jak piszesz spróbuje tą wodą i tak podmieniać i zobacze.a ten dławik zamawiać jak myślisz? Kurde dalej nie wiem o co chodzi z tym ph skoro kiedys bylo ok

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: wysokie ph z RO !

Post autor: Alenquer » 12 sty 2014, 22:13

jarek1976 pisze:Mierze testami kropelkowymi to co mam popsuć?! A poza tym dlaczego sie nie mierzy? wczesniej mierzylem i bylo kolo 7 a teraz ok7, 8 - 8 ph i stąd mój problem(moze pomiar nie bedzie zbyt dokladny ale chodzi mi aby wyjasnic dlaczegi ph po wymianie wkladów wzroslo do prawie 8 )

Membrany wyciągają z wody 95-98% rozpuszczonych w niej związków - nie więcej!. Woda osmotyczna ma pewną alkaliczność (to tak naprawdę mierzy test na KH) i owa alkaliczność jest buforem. Jeśli woda w kranie ma bardzo duże pH to po przejściu przez membranę to pH nie bedzie niskie i niemożliwością jest aby miało 7. PH 7 uzyskałbyś może po zastosowaniu żywicy szlifujacej i usunieciu zarówno resztek kationów jak i anionów z wody - czyli w praktyce po otrzymaniu wody demineralizowanej - odczyt TDS takiej wody powinien wykazywać 0.

Testy kropelkowe na twardość pokażą Ci po Twojej membranie 0 bo nie mają takiej skali żeby pokazać np. 0,2 albo 0,05.
Spraw sobie miernik TDS i zobaczysz ile tak naprawdę soli zostaje w wodzie po przejściu przez membranę. Ja mam w kranie TDS 320 i przy nowych membranach uzyskuję po przejściu przez membranę wodę o odczycie 17, rok po użytkowaniu membrany okoł 25, po około 2 latach ponad 40 i wtedy membrany wymieniam.

Krótko mówiąc po przejściu wody przez membranę woda ma dalej twardość i pewne właściwości buforowe -oczywiście niewykrywalne dla testów kropelkowych.
Najważniejsze jest to, że tego buforu jest tak mało, że lejąc wodę po RO do akwarium, pomimo faktu, że pH takiej wody jest wg Twoich testów powyżej 7 nie podniesiesz pH wody w akwarium. Wręcz przeciwnie. Podmieniając tylko tą wodą osmotyczną nie upilnujesz pH bo będzie lecieć na pysk...

Inna kwestia to taka, że po zmianie wkładów należy cały system wypłukać i kilkadziesiąt litrów wody puścić w kanał. Membrana ma w sobie konserwant a inne wkłady pozostałości chemiczne po procesie ich wytworzenia. Stąd może być pH trochę większe w odczycie niż było przed wymianą. Choć ten pomiar pH tak jak pisałem wcześniej w tak słabo zbuforowanym środowisku nie ma większego sensu. Po prostu się tym nie przejmuj.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: wysokie ph z RO !

Post autor: _TOM_ » 13 sty 2014, 12:19

Dławik ja bym sobie odpuścił, tylko podmieniał bym wodę w akwarium i tylko tam sprawdzał PH. Ale zrobisz jak uważasz z tym dławikiem.
Tak jak inni już pisali po przerobieniu kilkuset litrów wody RO nowe wkłady się przepłuczą, parametry wody z RO będą stale nieznacznie się Ci zmieniać, bo wkłady będą się starzeć, a membrana zużywać. Niemniej do celów amatorskiej akwarystyki nawet mocno zużyte filtry RO ciągle urabiają doskonałą wodę całymi długimi latami. Bo czy na przykład woda z ośmioletniego filtra RO bardzo zużytego, o parametrach mocno odbiegających od poprawnych 0-owych, czyli TWW i TWO 3 zamiast 0, to zła woda dla dysków, ciągle doskonała i znacznie lepsza niż kranowa :)
Lej, podmieniaj, nie przejmuj się tylko ciesz rybami w akwarium :)

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: wysokie ph z RO !

Post autor: jarek1976 » 13 sty 2014, 19:49

Ok dziękuję za taką odpowiedź z tym że dalej zastanawiam sie czemu przy poprzedniej membramie to ph bylo ok 7 choc woda w kranie miala i ma prawie 8, może faktycznie jak jest nowa to ph bedzie wyższe .w kazdym razie leje dalej i potem napisze jak sie ma ph w baniaku.dzieki pozdrawiam

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: wysokie ph z RO !

Post autor: jarek1976 » 16 sty 2014, 13:19

Tom dzisiejsze pomiary po dolewaniu RO ( ph 8 Gh 1 kh1)to woda w akwarium utrzymuje sie na poziomie ph 6, 5 Gh 2, 5 kh 1, 5 wiec wygląda na to ze to wysokie ph z osmozy nie podnosi ph w baniaku .dzis mierząc wode po Ro myslalem ze ph bedzie nizsze sle dalej to samo ciekawe..

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: wysokie ph z RO !

Post autor: _TOM_ » 16 sty 2014, 13:40

Woda z RO mająca TWW 1 i TWO 1 według Twoich pomiarów (a tak naprawdę pewnie jeszcze niższe, bo testy kropelkowe mają dużą skalę błędu) nie ma szans zmienić Ci PH w baniaku na wyższe, może tylko Ci z czasem to PH obniżyć, bez względu jakie PH Ci testy pokazują przy wodzie RO, zaraz po wlaniu do baniaka PH się zrówna z panującym w akwarium.
Tak jak pisałem, lej i się ciesz rybami, a PH sprawdzaj tylko w baniaku z rybami :)

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości