Szyszki olchy

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Szyszki olchy

Post autor: T_W » 05 lis 2011, 11:05

Chce dac do akwa troche szyszek czarnej olchy. Macie jakis sprawdzony sposob (do filtra, w torebke (z czego?) i do wody?). Nie chce ich wrzucac luzem do wody bo bede mial problemy z odmulaniem/czyszczeniem dna.
Dzieki za podpowiedzi.
T.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Szyszki olchy

Post autor: _TOM_ » 05 lis 2011, 11:19

Ja zawsze wrzucałem szyszki luzem, znikały po kilku miesiącach całkowicie się rozpuszczając.
Nie dawaj do filtra, odradzam, bo mogą zaszkodzić biologii, podobnie jak torf często dawany do kubełków, mogą zaburzyć w kubełku biologię i tylko kłopot sobie zrobisz.
Ja zamiast szyszek polecam wywar z nich lub z kory dęb dostępnej w aptekach, zalewasz gorącą wodą szyszki lub korę, zostawiasz na dobę, taki wywar przez sitko do akwa i masz efekt brunatnej, ale klarownej wody.
Nie przesadź z ilością szyszek, bo oprócz działań antybakteryjnych mają działanie ściągające i mogą w zbyt dużym stężeniu utrudnić rybom oddychanie, sprawić że będą wydzielały nadmiernie śluz.

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Re: Szyszki olchy

Post autor: T_W » 08 lis 2011, 21:24

Dzieki za porade. Zalalem wrzatkiem i po 24 h do akwa. Przynajmniej nic sie nie wala po dnie :-)
T.

konsi
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2010, 10:46
Imie i Nazwisko: Przybyła Tomasz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Strzelce krajeńskie
Lokalizacja: Strzelce Krajeńskie

Re: Szyszki olchy

Post autor: konsi » 18 lis 2011, 09:32

Witam.Czy tegoroczne szyszki nadają się do użycia?Wiadomo że jako takich mrozów nie było.

Pozdrawiam. Tomek .

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Szyszki olchy

Post autor: _TOM_ » 18 lis 2011, 12:20

Lepsze są suszone przez rok, ale nic się nie stanie jak użyjesz tegorocznych. Sugeruję je jednak przesuszyć na kaloryferze czy kominku, potem zalać wrzątkiem, wlać tylko wywar do akwarium. W całości szyszki lepiej dawać takie po rocznym suszeniu.

T_W
senior
senior
Posty: 145
Rejestracja: 02 maja 2007, 08:51
Imie i Nazwisko: Tomasz Werner
Lokalizacja: Bawaria / Niemcy

Re: Szyszki olchy

Post autor: T_W » 04 gru 2011, 13:09

_TOM_ pisze: Ja zamiast szyszek polecam wywar z nich lub z kory dęb dostępnej w aptekach, zalewasz gorącą wodą szyszki lub korę, zostawiasz na dobę, taki wywar przez sitko do akwa i masz efekt brunatnej, ale klarownej wody.
Czy zalewasz wrzatkiem tylko raz? Ja robie to 3-4 razy i za kazdym razem wywar jest dosc ciemnej barwy.
Czy liscie ketapang tez mozne przygotowac w ten sposob?
T.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Szyszki olchy

Post autor: _TOM_ » 04 gru 2011, 20:31

Można zalewać wywar wielokrotnie, jeśli zależy ci tylko na kolorze wody, to nawet kilkunastokrotnie i ciągle farbuje.
Ketapang to droga zabawa, nie wiem czy warto, wody tak skutecznie nie zabarwi jak kora dębu czy szyszki, choć szyszki bardziej żółtawą robią w odcieniu, ale możesz tak samo robić.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości