Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

rakoczybartek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 19 paź 2011, 13:03
Imie i Nazwisko: Bartek Rakoczy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rakoczybartek » 06 lut 2012, 14:54

Przewodnośc jest wysoka, konkretnie nie pamiętam ale nawet w ZWiKU zwracali mi na to uwagę jak badałem wodę.
Dodatkowym minusem jest duża zawartośc sodu w tak zmiękczonej wodzie, co pogarsza zwalczanie ph.
Ja daję radę i produkuje sobie taką wodę jak chce, używam 1 l kationitu zamontowanego w filtrze narurowym, spokojnie wystarcza na zrobienie 200 l miękkiej wody w 5 min.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: nobleKoziol » 06 lut 2012, 20:24

rady3 pisze:Łatwiej niż z RO to jak na razie nie ma.
Za przeproszeniem, nie zgodze sie z kolega Robertem. W nie ktorych przypadkach ro wogole nie jest potrzebne. Co prawda nie miezylem przewodnosci. Kiedy mieszkalem w gorach wode mielismy ze studni. Prawda, woda byla dosc twarda. ph 8. ale z twardoscia mozna sobie poradzic bez ro. Rybki rosly jak oszalale, skalary, gurami, i takie tam, potem przestalem zmiekczac wode i zapodalem Dubois maswa mnozyly sie jak oszalale. DLA sprostowania nie mialem wtedy paletek.

Terza mieszkam w mieszkaniu i mam wode z wodociagow, i w tym momecie zgodze sie z Robertem bez ro ani rusz. Ze wzgledow technicznych i z wygodnictwa :D

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rady3 » 07 lut 2012, 08:51

nobleKoziol pisze:
rady3 pisze:Łatwiej niż z RO to jak na razie nie ma.
Za przeproszeniem, nie zgodze sie z kolega Robertem. W nie ktorych przypadkach ro wogole nie jest potrzebne. Co prawda nie miezylem przewodnosci. Kiedy mieszkalem w gorach wode mielismy ze studni. Prawda, woda byla dosc twarda. ph 8. ale z twardoscia mozna sobie poradzic bez ro. Rybki rosly jak oszalale, skalary, gurami, i takie tam, potem przestalem zmiekczac wode i zapodalem Dubois maswa mnozyly sie jak oszalale. DLA sprostowania nie mialem wtedy paletek.

Terza mieszkam w mieszkaniu i mam wode z wodociagow, i w tym momecie zgodze sie z Robertem bez ro ani rusz. Ze wzgledow technicznych i z wygodnictwa :D
A jak radziłeś sobie z twardością bez RO i bez żywic?

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: roh » 07 lut 2012, 10:23

rakoczybartek pisze:Przewodnośc jest wysoka, konkretnie nie pamiętam ale nawet w ZWiKU zwracali mi na to uwagę jak badałem wodę.
Dodatkowym minusem jest duża zawartośc sodu w tak zmiękczonej wodzie, co pogarsza zwalczanie ph.
Ja daję radę i produkuje sobie taką wodę jak chce, używam 1 l kationitu zamontowanego w filtrze narurowym, spokojnie wystarcza na zrobienie 200 l miękkiej wody w 5 min.
:shock: :shock: :shock: :shock:
Słyszysz, że dzwonią ale nie masz pojęcia w jakim kościele. Proponuję czytać zanim zaczniesz się wymądrzać-żeby robić to drugie należy nabyć odpowiedniej wiedzy-inaczej jest to mącenie ludziom w głowach.
Po pierwsze zwalczanie ph-tekst nawet dla mnie zupełnie niezrozumiały i co ma z tym wspólnego sód i skąd on się tam bierze.
Po drugie-aby nastąpiła wymiana jonów w kationicie przepływ musi być dosyć wolny(laminarny)-przepływ 40l/min przez 1 litr kationitu-efekt żaden lub bardzo marny.
To tyle w temacie znajomości zagadnienia. :lol: :lol:

rakoczybartek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 19 paź 2011, 13:03
Imie i Nazwisko: Bartek Rakoczy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rakoczybartek » 07 lut 2012, 10:47

Szanowny Rohu, nie wymądrzam się a przekazuje moje doświadczenia praktyczne.
Wszystko działa tak jak opisałem, sód się bierze właśnie z tej wymiany jonowej, jony wapnia i magnezu są zamieniane włśnie na sód. Potwierdzeniem tej teori były badania tak zmiękczonej wody w stacji chemiczno rolniczej oraz w zwiku.

Zwalczaie Ph, żartem to ujałem bo w kranie mam 8,5, więc ciągle walcze aby je obniżyć.

Żywicę mam od wyspecjalizowanej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody, podkreśle - jestem samoukiem, przekazuje to co doświadczam w praktyce, nic tu nie wymyślam, 1 litr żywicy regenerowanej roztworem kwasu solnego ok. 8% wystarcza do zrobienia 200 l wody, kwaśnej i miękkiej two i tww = 0, w 5 min, leje wodę do beczki szlauchem ogrodowym, na przyłączeniu mam filtr narurowy a w nim 1 litr żywicy pracującej w cyklu wodorowym (regeneracja kwasem).

Kto chce stosować żywice, a kto RO to jego wybór, ten post miał pomóc w dokonaniu wyboru, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: roh » 07 lut 2012, 11:53

Po regeneracji kwasem jony wapnia i magnezu wypierają jon wodoru-stąd na wylocie masz wodę o PH=minius ileś tam(bardzo kwaśna). Nadal nie ma tu miejsca na sód. po regeneracji NaCL (solą) jony magnezu o wapnia wypierają jon chloru dlatego należy za kolumną jonowymienną stosować węgiel aktywny on pochłania chlor. Drugi przypadek pozbawia wodę jedynie tlenków wapnia i magnezu(twardość niewęglanowa) pierwszy przypadek to wyczyszczenie wody z wapnia i magnezu w postaci tlenku i węglanów ale na wylocie mamy "kwas".
jest oczywiście możliwe, że przy tak dużych przepływach część wody nie ulega odmineralizowaniu i powstaje woda o ph=6-7. Taka woda jest niestabilna chemicznie i ph będzie rosło dość długo mimo zakwaszania. Ja akurat korzystam tylko z kolumn kationitowych-nie jest to takie proste jak u Ciebie koluniu.
Na tym kończę dyskusję w tym zagadnieniu-staje się ona akademicka.

rakoczybartek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 19 paź 2011, 13:03
Imie i Nazwisko: Bartek Rakoczy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rakoczybartek » 07 lut 2012, 13:31

oki Rohu, widze że tryskasz energią, może i tak dokładnie jest, ale ja tam swoje robie i wode mam w miarę oki.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: roh » 07 lut 2012, 13:38

rakoczybartek pisze:oki Rohu, widze że tryskasz energią
To jest wiedza i doświadczenie młody człowieku
, może i tak dokładnie jest, ale ja tam swoje robie i wode mam w miarę oki.
To widać bardzo wyraźnie tutaj
http://www.pkmd.pl/pl/forum/viewtopic.p ... 7&start=45

rakoczybartek
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 19 paź 2011, 13:03
Imie i Nazwisko: Bartek Rakoczy
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łódź
Lokalizacja: Łódź

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rakoczybartek » 07 lut 2012, 13:49

Podsumowując temat można powiedzieć że uzdatnianie wody za pomocom żywic jest mocno skomplikowane, ale wykonalne.
Ja osobiście skłaniam się do zakupo RO i odstapienie od żywic.
Dziękuję Panu za odpowiedź jak to naprawdę działa, wiem terez nieco więcej.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: nobleKoziol » 08 lut 2012, 14:47

"Ja osobiście skłaniam się do zakupo RO " pamietaj o sprawdzeniu cisnienia w domciu, poniewasz moze bedzie potrzebna pompa.
Swoja droga zastanawiam sie dlaczego moja 50-tka robi 100l/5h przy uzyciu pompy, Jakes pomysly? :D

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rady3 » 08 lut 2012, 15:46

nobleKoziol pisze:"Ja osobiście skłaniam się do zakupo RO " pamietaj o sprawdzeniu cisnienia w domciu, poniewasz moze bedzie potrzebna pompa.
Swoja droga zastanawiam sie dlaczego moja 50-tka robi 100l/5h przy uzyciu pompy, Jakes pomysly? :D
Dobrze, że skłaniasz się do zakupu RO. Chociaż z drugiego zdania wynika, że już masz. Tak czy inaczej, radzę byś najpierw poczytał trochę o chemii wody. Piszę tak bo uważam, że nie bardzo wiesz o co biega. Wnioskuję to z pw, które mi przysłałeś.

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: nobleKoziol » 08 lut 2012, 16:25

rady3 pisze:
nobleKoziol pisze:"Ja osobiście skłaniam się do zakupo RO " pamietaj o sprawdzeniu cisnienia w domciu, poniewasz moze bedzie potrzebna pompa.
Swoja droga zastanawiam sie dlaczego moja 50-tka robi 100l/5h przy uzyciu pompy, Jakes pomysly? :D
Dobrze, że skłaniasz się do zakupu RO. Chociaż z drugiego zdania wynika, że już masz. Tak czy inaczej, radzę byś najpierw poczytał trochę o chemii wody. Piszę tak bo uważam, że nie bardzo wiesz o co biega. Wnioskuję to z pw, które mi przysłałeś.
nie nie to byl cytat kolegi powyzej, ja mam ro juz jakis czas, i poprostu polecam, i zwrcam uwage na pompe poniewaz malo kto ma odpowiednie cisnienie.

Co do posta kturego Ci wyslalem to niebardzo Cie rozumiem czy, hcl nie zmiekcza wody? wydaje mim sie ze chemia nie jest taka trudna :D zle trafiles. slyszalem o cheni fizycznej, chemi matematycznej, biologicznej, no ale o chemi wody :| :D poza tym nie sprzeczam sie. powiedz tylko jaka masz "chemie wody " po przejsciu przez filtr ro 5stopniowe z jonizatorem? Zakladajac ze tds pokazuje 0.00 odpisz na pw.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: rady3 » 09 lut 2012, 09:37

nobleKoziol pisze:
rady3 pisze:Łatwiej niż z RO to jak na razie nie ma.
Za przeproszeniem, nie zgodze sie z kolega Robertem. W nie ktorych przypadkach ro wogole nie jest potrzebne. Co prawda nie miezylem przewodnosci. Kiedy mieszkalem w gorach wode mielismy ze studni. Prawda, woda byla dosc twarda. ph 8. ale z twardoscia mozna sobie poradzic bez ro.
Zapytałem:
rady3 pisze:A jak radziłeś sobie z twardością bez RO i bez żywic?
odpowiedziałeś mi na pw, że za pomocą kwasu. No wybacz, ale kwas nie służy do zbijania twardości tylko pH.
Nie powiem Ci jakie parametry ma woda po przejściu przez 5stopniowe RO z jonizatorem bo nigdy takiego nie miałem i nie mam zamiaru mieć bo po co? Mam zwykłe RO z 2 prefiltrami oryginalnymi i 3 dołożonymi. Po przejściu woda to woda czyli H2O (choć zapewne gdyby mieć wypasione laboratorium to okazało by się, że nie tylko) jeżeli to nie chemia wody to co?
Myślę, że po prostu mylisz twardość z pH, lub ja Cię źle zrozumiałem.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: _TOM_ » 09 lut 2012, 11:37

nobleKoziol pisze: ...Co do posta kturego Ci wyslalem to niebardzo Cie rozumiem czy, hcl nie zmiekcza wody? wydaje mim sie ze chemia nie jest taka trudna :D zle trafiles. ...
Faktycznie źle trafiłeś, bo jak kulą w płot. Kwas jak sama nazwa wskazuje zakwasza wodę, wpływ na jej zmiękczenie ma niewielki.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Parametry wody przepuszczonej przez zywice jonowymienna.

Post autor: roh » 09 lut 2012, 12:57

_TOM_ pisze:
nobleKoziol pisze: ...Co do posta kturego Ci wyslalem to niebardzo Cie rozumiem czy, hcl nie zmiekcza wody? wydaje mim sie ze chemia nie jest taka trudna :D zle trafiles. ...
Faktycznie źle trafiłeś, bo jak kulą w płot. Kwas jak sama nazwa wskazuje zakwasza wodę, wpływ na jej zmiękczenie ma niewielki.
Gdzieś się pogubiłem panowie.
Kwas rzeczywiście zakwasza wodę(jony wodorowe) ale zanim zacznie obniżać PH (permanentnie) jony wodorowe wiążą się z węglanami i redukują je związków częściowo nierozpuszczalnych w wodzie dzięki temu znacznie spada twardość węglanowa wody-jeżeli spada twardość węglanowa to także spada twardość ogólna. I co wy na to. Ja już sam zgłupiałem-wiek, regresja, skleroza itp. :? :? :? :wink:

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości