RO - koszty użytkowania ?

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: slawekjul » 10 paź 2011, 07:26

Zapomniałem dodać ,że codziennie z pracy targam 10 litrów RO na czyszczenie dna (wężyk), a raz w tygodniu podmieniam 50-60 litrów odstanej w beczce i zakwaszonej wody.
pozdrawiam slawek

Awatar użytkownika
Skynet-Discus
junior
junior
Posty: 81
Rejestracja: 31 sie 2011, 09:20
Imie i Nazwisko: Radosław Obrębski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Aleksandrów Kujawski
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: Skynet-Discus » 24 paź 2011, 09:46

mare777 pisze:W Szczecinie metr sześcienny wody z odprowadzeniem ścieków kosztuje 9,68zł , a przynajmniej ja tyle płacę :shock: :evil:
Do ścieku pójdzie Ci od 2/3 do 3/4 wody odpadowej , w zależności od membrany , ciśnienia wody , założonego ogranicznika itp...
Jeżeli masz słabe ciśnienie możesz zamontować pompę do osmozy . Najprostszy model "Upright UP-7000" spokojnie daje radę dwóm membranom 100gpd , pobiera 25W oczywiście w czasie przygotowywania osmozy , czyli zakładam kilka - kilkanaście godzin na tydzień.
. :wink:

Gdzie mogę kupić taką pompe do osmozy w Polsce ?

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: mirek » 24 paź 2011, 09:54


Awatar użytkownika
Skynet-Discus
junior
junior
Posty: 81
Rejestracja: 31 sie 2011, 09:20
Imie i Nazwisko: Radosław Obrębski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Aleksandrów Kujawski
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: Skynet-Discus » 24 paź 2011, 10:17

Dziękuje wpisywałem samą pompe to tylko za granicą była pozdrawiam

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: slawekjul » 24 paź 2011, 14:05

Mirek, na tej stronie waterpure jest dość dużo filtrów RO, jeśli jesteś w "temacie" to czy mógłbyś coś polecić ? Ceny są różne, wydaje się ,że im droższa RO tym lepsza, ale czy tak jest ?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: _TOM_ » 24 paź 2011, 14:39

Niekoniecznie im droższe RO tym lepsze, zazwyczaj im droższe tym większa membrana, czyli więcej wody RO na godzinę urobisz, ewentualnie im droższe tym ma więcej prefiltrów dodanych do samej membrany.

Awatar użytkownika
slawekjul
senior
senior
Posty: 152
Rejestracja: 17 wrz 2010, 08:15
Imie i Nazwisko: sławomir wernikowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: szczecin
Lokalizacja: szczecin

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: slawekjul » 24 paź 2011, 17:26

_TOM_ pisze: im droższe tym ma więcej prefiltrów dodanych do samej membrany.
Czyli daje czystszą wodę jeśli ma więcej prefiltrów ?
Pisząc im droższe RO tym lepsze, trochę zastosowałem skrót myślowy - chodziło mi o to ,że być może w droższym RO rzadziej zmienia się filtry, być może są one tańsze (generalnie chodzi mi o koszty eksploatacji). Tyle jest rodzajów RO teraz , że naprawdę ciężko się połapać.
Z pracy "targam" po 10 litrów wody codziennie z Millipora, ostatnio był u nas serwisant do tego urządzenia - podpytałem go o cenę .... 12.000 .- !!!
Ale RO u mnie w pracy daje wodę do analiz laboratoryjnych, sprawdzałem przewodność - wyszło 3,5 mikrosiemensa/litr.
Pogrzebię jeszcze na necie za info na ten temat, wydaje mi się ,że przy doborze RO do celów akwaryjnych trzeba kierować się nie ceną samego urządzenia a parametrami wody jaką daje, wydajnością i kosztami eksploatacji. Po co kupować Ferrari jak się jeżdzi do pracy i czasami na grzyby :D

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: _TOM_ » 24 paź 2011, 19:53

Musisz sobie zadać pytania, na które odpowiedzi dopiero decydują o zakupie rodzaju filtra RO.
- ile litrowe masz akwarium?
- ile razy podmieniasz wodę w miesiącu?
- czy do podmian stosujesz samo RO czy mieszasz z kranówką?
- ile wody RO potrzebujesz na dobę czy na tydzień?

Moje najtańsze RO chińskiej produkcji dawało wodę dla 3 baniaków przez 3 lata i nic w nim nie wymieniałem. Po 3 latach woda nadal miała zerowe twardości, więc membrana nie padła w tym czasie, prefiltry też robiły swoje a były tylko 2. Nawet jak by zaczęła padać, to dawałaby pewnie twardości na poziomie 1 czy 2, a nawet jak TWO dawałaby 4, bo już tak dostała w kość, to nadal doskonałe dla dysków parametry :)
Do celów domowej akwarystki filtr RO jest na lata, jak dobrze użytkowany służy wiele lat, bez kosztów dodatkowych, poza wodą oczywiście.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: rady3 » 25 paź 2011, 07:38

Myślę, że wystarczy jak odpowiesz sobie na ostatnie pytanie. :)

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: arturo » 25 paź 2011, 07:45

Mam zestaw jakiś amerykański, membrana 150gpd, chodzi bez żadnych wymian już kilka lat, nadal daje wodę o zerowych wartościach choć na dobę już produkuje coraz mniej wody ze względu na zapychanie się porów membrany, ale nadal mam 5-7L na godzinę gotowej wody.
Pamiętaj jeszcze o jednym, że ciśnienie w naszej sieci wodociągowej często elimiuje duże membrany ze względu na zbyt małe ciśnienie, dlatego przy dużych membranach trzeba stosować dodatkową pompę sprężającą wodę, inaczej nici z dobrych efektów.... pozdrawiam

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: nobleKoziol » 11 gru 2011, 02:49

Osobiscie uzywam memrane 50 galonow/h jest to filtr DD posiadal 2 karnistry z pre filtrami (dolozylem dodatkowy ) zainwestowalem w dionisacyjny i pompe.
filtr produkuje 20l/h , tds pokazuje 0.00. tds tez DD. wszystko kosztowalo mnie 200 euro wliczajac tds-a wymiana pre co 4 miesiace 20 euro. (WIEM ZE W KRAJU WIECZNIE NAZEKAJACYCH LUDZI :D :wink: :lol: :mrgreen: ) MOZNA KUPIC TANIEJ
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika
nobleKoziol
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 921
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
Imie i Nazwisko: maksymilian poltorak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ashbourne
Lokalizacja: dublin Ashbourne

Re: RO - koszty użytkowania ?

Post autor: nobleKoziol » 11 gru 2011, 02:51

nobleKoziol pisze:Osobiscie uzywam memrane 50 galonow/h jest to filtr DD posiadal 2 karnistry z pre filtrami (dolozylem dodatkowy ) zainwestowalem w dionisacyjny i pompe.
filtr produkuje 20l/h , tds pokazuje 0.00. tds tez DD. wszystko kosztowalo mnie 200 euro wliczajac tds-a wymiana pre co 4 miesiace 20 euro. (WIEM ZE W KRAJU WIECZNIE NAZEKAJACYCH LUDZI :D :wink: :lol: :mrgreen: ) MOZNA KUPIC TANIEJ
POZDRAWIAM

PRZEPRASZAM POMYLKA 50 GALONOW NA DOBE 24 GODZINY :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości