Osmoza czy Ozonator

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

krasnall
senior
senior
Posty: 103
Rejestracja: 28 sie 2005, 18:03
Imie i Nazwisko: patryk kubis
Miejsce zamieszkania/miasto/: united kingdom
Lokalizacja: edinburgh
Kontaktowanie:

Osmoza czy Ozonator

Post autor: krasnall » 06 kwie 2010, 18:33

Witam mam takie pytanie co bedzie lepsze osmoza czy ozonator nie potrzebuje obnizac twardosci wody potrzebuje zeby byla sterylona prosze o wasze opinie
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3403
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: przynenta » 06 kwie 2010, 18:43

O ile potrzebujesz zejść z parametrami?

krasnall
senior
senior
Posty: 103
Rejestracja: 28 sie 2005, 18:03
Imie i Nazwisko: patryk kubis
Miejsce zamieszkania/miasto/: united kingdom
Lokalizacja: edinburgh
Kontaktowanie:

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: krasnall » 06 kwie 2010, 21:01

wlasnie ze nie potrzebuje zejsc z parametrami dlatego sie dopytuje
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3403
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: przynenta » 06 kwie 2010, 21:43

To nic nie kupuj :wink:

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: Ambra » 07 kwie 2010, 06:24

krasnall pisze:Witam mam takie pytanie co bedzie lepsze osmoza czy ozonator nie potrzebuje obnizac twardosci wody potrzebuje zeby byla sterylona prosze o wasze opinie
Pozdrawiam
W Twoich warunkach sprawdzi się najlepiej moim zdaniem to trzecie urządzenie - lampa UV.
Zapewnia sternylność wody a zabić (jak w przypadku ozonatora) nie może.
W porównaniu z tymi z przed pół wieku, obecne ozonatory są znacznie doskonalsze, ale zasada działania pozostała.
Wtedy były wpadki, pewnie są i teraz.

Wprzypadku lampy może Ci się jedynie spalić żarnik, co będzie w razie dostania się ozonu do wody w akwarium sam sobie odpowiedz.
Myślę, że ozonatory mają swoich zwolenników, ja do nich nie należę - chyba z racji zaszłych doświadczeń.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: _TOM_ » 07 kwie 2010, 10:23

krasnall pisze:Witam mam takie pytanie co bedzie lepsze osmoza czy ozonator nie potrzebuje obnizac twardosci wody potrzebuje zeby byla sterylona prosze o wasze opinie
Pozdrawiam
JEŚLI masz na myśli wodę do podmian, to zdecydowanie ozonator, bo młucenie wody do podmian lampą UV jakoś słabo sobie wyobrażam specjalnie do tego oddzielna filtracja?

JEŚLI masz na myśli wodę w akwarium już z rybami, to niestety dla ciebie tylko lampa UV, ale ona morduje wszytko, też i pożyteczne ustroje w wodzie akwaryjnej.

PS: obecne ozonatory są dopuszczone do handlu i uznawane za urządzenia bezpieczne w UE do powszechnego stosowania nawet przez gospodynie domowe w kuchni do codzeinnego użytku, jak suszarka czy mikrofalówka, dlatego straszenie ludzi że zabijają jest trochę przegięciem, przesdą, albo może celową propagandą rozpowrzechnianą przez producentów lamp UV.

PS: myślę że zabić ozonator może tak samo skutecznie (lub bezskutecznie) jak lampa uv, chyba nawet łatwiej o wypadek i porażenie śmiertelne prądem w przypadku lampy UV, ale jeśli ma ktoś dane pokazujące ilość zgonów z powodu stosowanie ozonatorów jest większa od ilości zgonów spowodowanych od używania lamp uv to proszę je przedstawić, tylko wtedy zmienię zdanie.

krasnall
senior
senior
Posty: 103
Rejestracja: 28 sie 2005, 18:03
Imie i Nazwisko: patryk kubis
Miejsce zamieszkania/miasto/: united kingdom
Lokalizacja: edinburgh
Kontaktowanie:

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: krasnall » 07 kwie 2010, 16:43

Dziekuje bardzo wszystkim za odpowiedz wiem teraz czego potrzebuje ale mysle ze kupie ozonator i osmoze wode potrzebuje do podmian.
Pozdrawiam

Grzegorz_N
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 20 lis 2009, 12:01
Imie i Nazwisko: Grzegorz Nowaczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: Grzegorz_N » 18 kwie 2010, 07:12

_TOM_ pisze: ale ona morduje wszytko, też i pożyteczne ustroje w wodzie akwaryjnej.
No chyba nie do końca. Zabija wszystko, co PŁYWA w wodzie akwaryjnej. Ponieważ bakterie denitryfikacyjne tworzą złoża w filtrach i na szybach akwarium, nie ma takiej możliwości, aby lampa UV zabiła je wszystkie. Ja stosuję lampę UV od 2-ch lat, poziom azotanów mam bardzo niski, a więc bakterie denitryfikacyjne działają.

To samo dotyczy glonów - zabija te, które pływają w wodzie. Nie wytępisz lampą UV glonów nitkowatych, krasnorostów i wszelkiego dziadostwa, które osadza się na podłożu, roślinach, szybach.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: birdas » 18 kwie 2010, 17:11

Grzegorz_N pisze:
_TOM_ pisze: ale ona morduje wszytko, też i pożyteczne ustroje w wodzie akwaryjnej.
Zabija wszystko, co PŁYWA w wodzie akwaryjnej.
Nie macie wrażenia, że napisaliście to samo ? A jednak się ze sobą nie zgadzacie :)

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: mirek » 18 kwie 2010, 19:40

Jeśli dysponujesz osobnym zbiornikiem do podmienianej wody to zdecydowanie polecam ozonator.Jest 10 razy skuteczniejszy niż lampa UV. Co by nie powiedzieć jest to nowsza technika. Ja od roku stosuje z powodzeniem ozonator i bez problemów.

Grzegorz_N
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 20 lis 2009, 12:01
Imie i Nazwisko: Grzegorz Nowaczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: Grzegorz_N » 19 kwie 2010, 07:52

birdas pisze: Nie macie wrażenia, że napisaliście to samo ? A jednak się ze sobą nie zgadzacie :)
Birdas, rozbierając słowo po słowie - masz rację. Ja chciałem tylko zwrócić uwagę, że stwierdzenie o zabijaniu wszystkiego w wodzie, łącznie z pożytecznymi bakteriami nitryfikacyjnymi sugeruje, że dłuższe stosowanie lampy potrafi wyjałowić akwarium. A przecież złoża bakterii znajdują się głównie w filtrze i na szybach akwarium i lampa UV nie jest w stanie tego wybić. Taki był sens mojej wypowiedzi, uściślającej a nie negującej informację Kolegi.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: _TOM_ » 19 kwie 2010, 11:03

A gdzie ja niby napisałem lub zasugerowałem że UV wyjałowi akwarium, albo zabija nitryfikacje w baniaku ? NIC takiego nei pisałem ani nie sugerowałem. Pisałem o wodzie jedynie.

Ta sugestia jest w Twojej głowie Grzegorz, bo nie ma jej w moich słwoach, wymyśliłeś sobie, że coś sugeruję.

Napisałem dokładnie to samo. Nie rozumiem więc dlaczego moje te same słowa coś sugerują, a twoje tego niby nie sugerują.

No i zbaczamy z tematu, niepotrzebnie.

Awatar użytkownika
enzo
junior
junior
Posty: 86
Rejestracja: 20 wrz 2008, 15:46
Imie i Nazwisko: Artur Kawecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: enzo » 19 kwie 2010, 15:32

Ja mam pytanie do stosujacych ozonator, jak bardzo zbija parametry wody?
chodzi mi o Two

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: mirek » 19 kwie 2010, 20:54

Kiedyś robiłem takie badanie;
zbiornik 450 litrów był ozonowany przez 24 godziny - ozonator 300mg/
TwO spadła z 12 stopni do 10.
w tej chwili mam ozonator który posiada wyłącznik czasowy i da się go załączyć na max 30 minut. Nigdy nie podmieniam wody w trakcie lub bezpośrednio po ozonowaniu.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Osmoza czy Ozonator

Post autor: _TOM_ » 20 kwie 2010, 09:42

ja nigdy wody w samym akwarium nie ozonowałem, bo mam tam ryby, więc nie zaryzykuję :)

ozonuję wodę kranową jaką dolewam potem do akwarium, ozonowanie trwa około 15 minut w 15l wiaderku.
twardości wody spadają nieznacznie, o 1 -2 stopnie.

wodę po ozonowaniu leję do akwarium bez zwłoki, po paru minutach od wyłączenia ozonatora woda jest już w akwarium.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości