Filtr osmozy

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3400
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Filtr osmozy

Post autor: przynenta » 11 mar 2010, 18:03

_TOM_ pisze:ale ja musiałem potem to dźwignąć z wanny 1. przenieść kilka metrów do salonu 2. podnieść do wysokości 150cm 3. wlać do akwarium 4.
kręgosłup mam 1 na całe życie, a osmozę urabiałem ponad 3 lata :)
Nie wymagajcie od TOMa by by drugim Pudzianowskim :lol:

Wpływ na wydajność RO ma przede wszystkim ciśnienie i temperatura wody. Mój Merlin przy ciśnieniu 3 bar ma wydajność 1450 L a przy 6 bar 3780 a 7 bar - 4120 l na dobę

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filtr osmozy

Post autor: birdas » 12 mar 2010, 13:05

Zawsze jeszcze można tę wodę z wanny przepompować do akwa.
Pompuję z baniaków do akwa więc i z wanny by można :)

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Filtr osmozy

Post autor: dylus » 12 mar 2010, 13:13

birdas pisze:Zawsze jeszcze można tę wodę z wanny przepompować do akwa.
Pompuję z baniaków do akwa więc i z wanny by można :)
Kolega nie pompował a nosił wiadrem poprostu wanna była największym pojemnikiem dostępnym w mieszkaniu :lol:

wojtas0901
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:34
Imie i Nazwisko: Wojciech Pawlik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Filtr osmozy

Post autor: wojtas0901 » 12 mar 2010, 14:21

W żadnym wypadku nie stosuj mineralizatora, to nawet do picia się nie nadaje
Andrew-radzisz zwykły RO3 czyli wstępne oczyszczanie,węgiel i membrana?Mieszać to czy naprawdę można samą z RO lać i np.dolewać jakieś mikro i makro np.Tropicala?Dzięki dużo się od WAS uczę !Szacunek!

wojtas0901
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:34
Imie i Nazwisko: Wojciech Pawlik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Filtr osmozy

Post autor: wojtas0901 » 12 mar 2010, 14:21

W żadnym wypadku nie stosuj mineralizatora, to nawet do picia się nie nadaje
Andrew-radzisz zwykły RO3 czyli wstępne oczyszczanie,węgiel i membrana?Mieszać to czy naprawdę można samą z RO lać i np.dolewać jakieś mikro i makro np.Tropicala?Dzięki dużo się od WAS uczę !Szacunek![/quote]

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Filtr osmozy

Post autor: _TOM_ » 12 mar 2010, 14:41

Spokojnie możesz lać samo RO i nic do niego nie dolewać ani nie dodawać, dyski nie potrzebują niczego w tej wodzie, a to co im potrzebne mają w urozmaiconym pokarmie znacznei łatwiejsze do przyswojenia.

Co do nawozów mikro, bo makro to dyski produkuja aż za nadto, to już zależy jaką masz roślinność, przyrosty i oświetlenie. Lanie nawozów bez potrzeby spowoduje piękny wzrost golnów jedynie.

Andrew72
senior
senior
Posty: 158
Rejestracja: 20 lut 2008, 23:47
Imie i Nazwisko: Andrzej
Miejsce zamieszkania/miasto/: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Filtr osmozy

Post autor: Andrew72 » 12 mar 2010, 16:12

wojtas0901 pisze: Andrew-radzisz zwykły RO3 czyli wstępne oczyszczanie,węgiel i membrana?Mieszać to czy naprawdę można samą z RO lać
Proponuję takie rozwiązania:
http://www.allegro.pl/item947517915_pro ... 4_100.html
http://www.allegro.pl/item945935477_fil ... 5_gpd.html
http://www.allegro.pl/item944556824_fil ... klady.html

A mieszasz RO z kranem po to aby uzyskać KH w zakresie 0-4

Kolejność nie przypadkowa

wojtas0901
junior
junior
Posty: 45
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:34
Imie i Nazwisko: Wojciech Pawlik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lidzbark Warmiński
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Re: Filtr osmozy

Post autor: wojtas0901 » 12 mar 2010, 22:32

Dzięki panowie!Zastosowałem się do Waszych rad!Osmozę już mam właśnie taką jak na trzeciej aukcji BLUE FILTERS więc zmieniać nie muszę-a to pocieszające dla mojej kieszeni.O Ro 7 pytałem,żeby trochę czasu zaoszczędzić-dzięki Wam zaoszczędziłem i kasę!Podsumowanie woda z Ro natleniona ,nagrzana i oczywiście Ph 6,8!Super jesteście- dużo się od Was uczę!Aha jeszcze jedno-czy ktoś mi może odpowiedzieć na pytania z działu oświetlenie LED?

Awatar użytkownika
tadeoMa
Posty: 4
Rejestracja: 22 lip 2009, 12:29
Imie i Nazwisko: Tadeusz Pałyska
Lokalizacja: Garwolin

Re: Filtr osmozy

Post autor: tadeoMa » 29 kwie 2010, 16:24

hudy pisze:Pomalutku powinieneś schodzic z tymi parametrami w dół poprzez podmiany wody. Używaj do tego celu wody z osmozy o tych parametrach które otrzymujesz po przejściu kranówki przez osmozę. Ten filtr osmotyczny jeszcze długo będzie dawał wodę o gotowych i dobrych paramatrach.
O właśnie . Zainnspirowany wypowiedzią spytam . Czy istnieje może jakiś sposób , trik , metoda lub sztuczka , k†óra pozwoliła by tak dostosować filtr RO aby dawał odrazu dobrą wodę ?

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Filtr osmozy

Post autor: hudy » 01 maja 2010, 05:50

tadeoMa pisze:
hudy pisze:Pomalutku powinieneś schodzic z tymi parametrami w dół poprzez podmiany wody. Używaj do tego celu wody z osmozy o tych parametrach które otrzymujesz po przejściu kranówki przez osmozę. Ten filtr osmotyczny jeszcze długo będzie dawał wodę o gotowych i dobrych paramatrach.
O właśnie . Zainnspirowany wypowiedzią spytam . Czy istnieje może jakiś sposób , trik , metoda lub sztuczka , k†óra pozwoliła by tak dostosować filtr RO aby dawał odrazu dobrą wodę ?
:-)) Znam taki sposób, możesz odkupić używany filtr od Hudego hihihihihi ale musisz wiedziec że filtr bedzie droższy od nowego :twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
marcinw
zarząd pkmd
Posty: 721
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Imie i Nazwisko: Marcin Wilk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Filtr osmozy

Post autor: marcinw » 01 maja 2010, 22:47

trochę z innej beczki...

zostawiliśmy 3 lata temu przy przeprowadzce zamontowany filtr osmotyczny pod zlewozmywakiem w kuchni... wisi tam do dzisiaj :)
czy myślicie, że jest sens go stamtąd zdemontować i wykorzystywać nadal.. czy lepiej o nim zapomnieć i kupić nowe ustrojstwo...
nie wiem w jakim jest teraz stanie bo rzadko bywam w starym mieszkaniu ale pewnie z niego nikt nie korzysta..

dzięki z góry za opinie i pozdrawiam...

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr osmozy

Post autor: jarek1976 » 06 lip 2011, 01:24

witam wszystkich ! przy okazji tego tematu o filtrze RO mam do Was pytanie póki jestem w fazie przygotowania wody dla dysków. Otóż czy jak już będę miał paletki czy mogę lać przy podmianach samą wodę RO czy jednak trzeba mieszać z kranówką, bo słyszałem że jednak samej RO raczej się nie leje przy podmianach. Bardzo proszę o poradę tych co stosują wodę z RO jak to robią ? I drugie pytanko czy czystą wodę z RO wzbogacać minerałami bo zakupiłem przy okazji kupna filtra od razu takie minerały w proszku) Będę wdzięczny za podpowiedzi i z góry dziękuję

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Filtr osmozy

Post autor: dylus » 07 lip 2011, 14:18

jarek1976 pisze:witam wszystkich ! przy okazji tego tematu o filtrze RO mam do Was pytanie póki jestem w fazie przygotowania wody dla dysków. Otóż czy jak już będę miał paletki czy mogę lać przy podmianach samą wodę RO czy jednak trzeba mieszać z kranówką, bo słyszałem że jednak samej RO raczej się nie leje przy podmianach. Bardzo proszę o poradę tych co stosują wodę z RO jak to robią ? I drugie pytanko czy czystą wodę z RO wzbogacać minerałami bo zakupiłem przy okazji kupna filtra od razu takie minerały w proszku) Będę wdzięczny za podpowiedzi i z góry dziękuję
Marcin birdas ma z kranu wodę jak po ro a czytałem że wielu ludzi leje czyste ro i ryby ok .U mnie jak kiedys przecholowałem z ro i twardości spadły na 0 to rybki zaraz zasygnalizowały to swoim zachowaniem .

jarek1976
junior
junior
Posty: 57
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:19
Imie i Nazwisko: Jarosław Gołdyn
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtr osmozy

Post autor: jarek1976 » 07 lip 2011, 17:19

pytam dlatego że u mnie kranówa ma ph ok 8 w tej chwili więc nawet jak dam większość RO przy podmianach w stosunku do kranówki to by mi i tak koło 7,5 pewnie wychodziło

bongos78
junior
junior
Posty: 71
Rejestracja: 21 mar 2010, 15:18
Imie i Nazwisko: Artur Janik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Nowy Targ
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontaktowanie:

Re: Filtr osmozy

Post autor: bongos78 » 07 lip 2011, 20:42

U mnie jest tak: Kran- Ph 7.5-8.0, Kh-14, Gh-24. Beczke do podmian mam 80l. Do niej leje 80% osmozy i 20% kranu. Kh spada mi do około 3 i teraz nie mam problemu bo dodaje 5ml kwasu siarkowego (0.5l kwasu rozcieńczonego w 4.5l osmozy) i Ph spada mi do 6.5. tyle ile w akwa. Im wyższe Kh tym gorzej zbić kwasem Ph. Napisz jakie masz w kranie Kh. Na temat tego czy lać samo Ro czy mieszankę nie wypowiadam sie bo nie wiem jak jest lepiej. Robię po swojemu i jest dobrze. Pozdro.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości