Bakterie....

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Bakterie....

Post autor: Hypno » 22 kwie 2009, 10:24

To że nowo odpalony zbiornik potrzebuje flory bakteryjnej wiadomo od dawna. Wiadomo też, że można kupić odpowiednie preparaty w zoologikach. Wiadomo też, że preparaty takie do najtańszych nie należą. >30zł za kilka pigułek.
Zastanawiam się czy nie można by było zastosować do tego celu ... lakcidu, czyli szczepów pożytecznych bakterii podawanych ludziom podczas leczenia antybiotykowego...usiłowałem na tych akwarystycznych preparatach doczytać jakie szczepy bakterii mają wnosić ale jakoś ni cholery nie mogę doczytać. I dlatego pojawiły się moje wątpliwości i pomysł. Czy ktoś z Wiedzących może podpowiedzieć?

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 22 kwie 2009, 11:57

Jasne ze nie. Bakterie nitryfikacyjne to bezwzgledne tlenowce ! natomiast lactobacillus to beztlenowce.

pozdrawiam

p.s.
Piotrek Ty to miewasz pomysly... :wink:

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 22 kwie 2009, 12:09

Ano mam :-) Ale skoro beztlenowce to może do plenum by się nadały... :-)

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 22 kwie 2009, 13:06

Oj raczej tez nie. Bakterie z lacdofilu to tzw. bakterie kwasu mlekowego.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 22 kwie 2009, 13:28

Wiem ten ostatni pomysł to raczej żart z mojej strony. Szukam właśnie sposobu na denitryfikację na większą skalę lub jednak uruchomienie odpieniacza w słodkiej wodzie.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 22 kwie 2009, 13:54

jak ma być tanio, to podskocz do kolegi z klubu i z jego kubełka biologicznego wyjmij mu gąbkę z najmniejszą granulacją, wyciśnij sobie do baniaka i ją wyplucz w nim dokladnie, masz wtedy darmowe szczepy wszystkie jakie trzeba, od Siuksów po Apaczów :)

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 22 kwie 2009, 14:11

łącznie z gronkowcem złocistym wielkości kota ;-)

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 22 kwie 2009, 14:37

To ja mam inne pytanie. Zrobiłem czyszczenie filtra, ale jakoś tak chyba z lenistwa wymyłem wszystko w wodzie kranowej (czyt. zabiłem biologie w filtrze) i teraz mam problem bo wiadomo, zanim filtr zaskoczy...

Ale chodzi mi o co innego. Zakładając że do dojrzałego akwarium (takie jak moje, ma kilka lat) ale bez czynnego biologicznie filtra, wlewamy taki odpowiedni preparat akwarystyczny z bakteriami. Jaki ma to cel?? Jaki parametr wody się powinien zmienić?

Awatar użytkownika
deptak
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 489
Rejestracja: 03 kwie 2005, 20:46
Imie i Nazwisko: Adam Deptuła
Lokalizacja: Marki
Kontaktowanie:

Post autor: deptak » 22 kwie 2009, 16:23

Ja wcale nie jestem taki pewnien czy zabiles te biologie. Nie wiem skad mit ze bakterie nitryfikacyjne zyja tylko w filtrze :lol: one zyja wszedzie w wodzie na podlozu na szybach. Struktura gabki to po prostu wymarzone miejsce dla bakterii do zamieszkania. Co do podawania kultur bakterii to IMO ma to gleboki sens w przypadku zakladania nowych baniakow. Pod pojeciem "bakterii nitryfikacyjnych" kryje sie cale mnowstwo gatowkow bakterii chodzi wiec o to by do nowego baniaka wprowadzic najbardziej cenne ( wydajne ) szczepy bakterii by to one jako pierwsze opanowaly nowa nisze ekologiczna jaka bez watpienia jest nowe akwarium. Inne szczepy "dzikie" :wink nie beda mialy wtedy latwego zadania by wyprzec te "dobre" szczepy ot taka darwinowska walka o byt w minaturze. Dodawanie szczepow bakterii przy kazdej podmianie wody w dojrzalym zbiorniku to nabijanie kasy producentom tych prepearatow.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: hudy » 22 kwie 2009, 16:50

Oczywiście, Adam ma rację. Płukanie gąbki w kranówce też nie szkodzi, no chyba że ktoś wypierze gąbkę, wazne aby temperatura kranówki była zbliżona do temperatury wody w której była gąbka /czy tam inne wkłady/.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 22 kwie 2009, 18:21

Czy ktoś może ma jakieś doświadczenie z odpieniaczem w wodzie słodkiej? Słyszałem, że jest to jednak możliwe tyle, że trudniejsze ze względu na problem z uzyskaniem odpowiednio drobnych bąbelków powietrza. Wystarczy pojechać nad jakiekolwiek jezioro przy wietrznej pogodzie żeby się przekonać, że odpienianie w słodkiej wodzie to naturalny proces. I kolejne pytanie czy lampa UV wpływa na rozkład związków organicznych? Chodzi mi tutaj o np. inhibitory. Eliminacja azotanów i azotynów z wody to jedno, a eliminacja inhibitorów to co innego. Ja szczerze mówiąc wolał bym mieć większe stężenie azotynów i azotanów w zbiorniku niż inhibitorów.

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 22 kwie 2009, 18:47

Kiedy u mnie ewidentnie ryby w kilka dni po wymyciu filtra zaczęły się zachowywać nerwowo. Zmierzyłem No2 i wyszło. Pojechałem i kupiłem starter z bakteriami i pomogło. Ale doraźnie.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 22 kwie 2009, 19:00

Ja zawsze płuczę gąbki w kranówce i nigdy nie zaobserwowałem żadnych niepokojących objawów. Bakterii denitryfikacyjnych mam mnóstwo w zbiorniku i nawet jakbym jednego dnia wyczyścił filtr biologiczny, filtr mechaniczny i prefilr z watą akwarystyczną (oczywiście wszystko w wodzie z kranu) to też nie będzie żadnej reakcji ze strony ryb, jak i parametrów wody.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 22 kwie 2009, 19:09

Akwarium na jednym filtrze tetra tec 1200 akwarium działające 18 miesięcy.
Mam inne doświadczenie .Dokładałem wkłady do filtra spuszczając z niego wodę.
Na drugi dzień no2 1 ryby płochliwe więc podmiana na 3 dzień no2 0.Jak ruszyło tak znikło.

Awatar użytkownika
mare777
zarząd pkmd
Posty: 322
Rejestracja: 08 gru 2004, 20:21
Imie i Nazwisko: Marek Marcinkiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Post autor: mare777 » 22 kwie 2009, 22:56

Hypno pisze:Czy ktoś może ma jakieś doświadczenie z odpieniaczem w wodzie słodkiej? Słyszałem, że jest to jednak możliwe
Zapewne możliwe skoro je produkują :D , http://www.koicarp.net/filtration/prote ... ander.html
Osobiście widziałem odpieniacze do wody słodkiej działające przy zbiornikach kopenhaskiego akwarium, tylko były to zbiorniki na oko kilkudziesięcio tonowe i odpieniacze też były monstrualnych rozmiarów.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości