Filtr RO

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Szpak
junior
junior
Posty: 64
Rejestracja: 16 mar 2006, 17:21
Lokalizacja: Rumia
Kontaktowanie:

Filtr RO

Post autor: Szpak » 25 wrz 2008, 10:52

Tak się zastanawiam w jaki sposób właściwie działa ten filtr. Wiem tyle, że polega to na odwróconej osmozie czyli rozdzieleniu wody na tą z bardziej stężonymi solami i mniej,ale nie rozumie jak to jest możliwe??
Domyślam się, że wynika to z budowy membrany tylko jak??

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: myslu » 25 wrz 2008, 11:23

Odwrócona osmoza
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Odwrócona osmoza - zjawisko odwrotne do spontanicznie zachodzącej osmozy. Polega na wymuszonej dyfuzji dowolnego indywiduum chemicznego (jonów lub cząsteczek) z roztworu o niższym stężeniu do roztworu o wyższym stężeniu przez membranę półprzepuszczalną.

Odwrócona osmoza w odróżnieniu od spontanicznej musi zostać wywołana przyłożeniem do membrany ciśnienia o większej wartości i skierowanego przeciwnie niż ciśnienie osmotyczne naturalnie występujące w układzie.

Odwrócona osmoza jest podstawą jednej z metod odsalania wody morskiej. Stosuje się też ją do oczyszczana i zatężania ścieków przemysłowych, szczególnie pochodzących z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego. Metoda ta pozwala na odzyskanie wody oraz cennych substancji zawartych w ściekach. Główną zaletą tej metody jest stosunkowo małe zużycie energii gdyż proces zachodzi bez przemiany fazowej.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Odwr%C3%B3cona_osmoza"

bucu
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 26 lis 2007, 20:42
Lokalizacja: Chojna

Post autor: bucu » 09 lis 2008, 21:56

mam pytanie otóż posiadam RO i membrana liczy juz sobie lekko roczek. Woda którą uzyskuje z RO jest już o ph 6,5 Tww 3 two 3 co świadczy o zużyciu membrany. Natomiast do akwa nadaje sie można powiedzieć idealnie jednak problem jest tego typu że jeżeli woda zaraz po nalaniu ma takie parametry jak w/w jednak gdy odstoi 12 h automatycznie ph sie zmienia na 7,2 przy czym tww 4 i two 6 woda jest nalewana do beczek 30L i bidonó po 5 a nawet do słoika i wszędzie tem sam efekt. Sprawia mi to problem ponieważ chcę to wodą napełnić akwa tarliskowe gdzie nie ma CO2 ale z wiadomych przyczyn nie mogę. Co może być powodem

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 10 lis 2008, 17:49

Trochę nie rozumie.Czy po odstaniu podnosi Ci się TWO I TWW ?
To że ph się podniesie to nic nowego woda nasyca się tlenem i ph leci w górę ale tww i two nie powinno nawet drgnąć.

bucu
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 26 lis 2007, 20:42
Lokalizacja: Chojna

Post autor: bucu » 12 lis 2008, 14:00

ok masz rację że woda nasyca się tlenem ale co zrobić zeby to ph nie rosło przecież w tarliskowym nie bedę dozował CO2

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 12 lis 2008, 14:54

Zakwasić wodę kwasem do pewnego PH.

bucu
junior
junior
Posty: 25
Rejestracja: 26 lis 2007, 20:42
Lokalizacja: Chojna

Post autor: bucu » 13 lis 2008, 13:15

ok powiedz mi tylko gdzie ten kwas moge kupic mozesz mi dac jakies namiary

Awatar użytkownika
jaacek
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 25 lip 2005, 14:39
Imie i Nazwisko: Jacek Kluz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Handzlówka
Lokalizacja: Handzlówka
Kontaktowanie:

Post autor: jaacek » 13 lis 2008, 14:17


Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 13 lis 2008, 15:49

bucu pisze: ok powiedz mi tylko gdzie ten kwas moge kupic mozesz mi dac jakies namiary
Musisz poszukać w swojej okolicy w sklepach z odczynnikami chemicznymi. Ja u siebie kupiłem to w hurtowni materiałów ściernych.
Polecam kwas solny CZDA (czysty do analiz).

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości