Wysokie ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Wysokie ph

Post autor: undziu » 14 sie 2008, 11:30

Jakiś miesiąc temu postanowiłem zrobić rewolucję w akwarium, ryby poszły do sterylniaka a akwarium wystartowało od nowa (bez co2 i dużej ilości roślin),przez ten miesiąc lajon pracował w sterylniaku dozując roztwór hcl, a w akwarium nie mierzyłem wcale ph ponieważ były tam tylko rośliny. Jakież było moje zdziwienie kiedy zmierzyłem ph wynosiło ponad 8??? Pozostałe parametry są następujące (woda ro +kran ):
tww-4 (jbl)
two-9 (zoolek)
ph 8,2
no2 - 0 (zoolek)
no3 - 0 (zoolek)
nh3 - 0 (zoolek)
Po podłączeniu lajona do beczki z roztworem hcl (24 litry wody z ro
+ rozcieńczony (kupiłem 38%cz.d.a.) 9% hcl 300 ml) okazało się że owszem ph spadło do poziomu 6,8 (tak jak ustawiłem na lajonie) ale cała beczka wystarcza jedynie na 12 godzin!!!!!!!!!!!!!!!! Po ponownym napełnieniu beczki sutuacja sie powtórzyła????W akwarium mam tylko żwitrek gradacji 2-4 mm, piasek kwarcowy i rzeczne otoczaki. Otoczaki polałem kwasem i się nie pieniły. Co za tem może być powodem takiego wysokiego ph bo podmieniana woda z ro ma ph w granicy 7 doliczając troche kranówy to powinno być jakieś 7,3 ale nie 8. W filtrze mam ceramikę czy to ona może tak podnosić ph???proszę o rady.pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 14 sie 2008, 11:44

Jakim stężeniem kwasu polałeś te otoczaki? Bo 9% może się nie spienić, mimo że kamień w praktyce PH podnosi. Test 38% już wskazanie zrobi poprawniejsze.

Ceramika w filtrze jak najbardziej może podnosić PH, też ją polej i sparwdź.

Jaką masz wodę w kranie, bo to jest najważniejsze, a tego nie podałeś.
Dolewka jej do wody do podmian niekoniecznie podnosi Ci Ph do 7.3, byc może do 8? Sprawdź wodę w kranie i w baniaku do podmian.

Przy TWW 4 Ph nigdy ci nie zjedzie do 6.8.

Sugeruję tesk kamieni i ceramiki.
Jak są pozytywne to dolewania samej wody RO, bez kranu, jak to nie pomoże i woda nadal będzie miała PH 8 to być może coś z sądą PH masz do kitu albo sterownikiem ...

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 14 sie 2008, 12:52

Kamienie testowałem 38% hcl, także powinny być dobre, co do ceramiki to będzie problem bo musiałbym rozebrać filtr no ale cóż jak będzie trzeba to go rozbiorę i sprawdze.Ph ro do przygotowania roztworu jest na poziomie 6,2. Co do tww 4 to czytałem że poniżej tej wartości ph jest nie stałe i może ulegać dużym wahaniom i postanowiłem nie schodzić poniżej tej wartości. Ogólnie zapomniałem dodać że zbiornik ma 780 litrrów brutto czyli jakieś 650 netto.
Co do samego lajona i sondy to właśnie sprawdzałem w roztworach które są dołączone do kalibrowania i ogólnie wyniki sa dobre, maksymalnie sonda oszukuje o 0,1.

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 14 sie 2008, 12:55

Zapomniałem dodać że kranówa ma ph=7,4

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 14 sie 2008, 14:18

Co do tww 4 to czytałem że poniżej tej wartości ph jest nie stałe i może ulegać dużym wahaniom i postanowiłem nie schodzić poniżej tej wartości
No to jak chcesz osiągnąć PH poniżej 6.8?
Zdecyduj się, bo przy TWW 4 z PH ponizej 6.8 nie masz szans.

Pozostaje Ci jedynie sparwdzić tę ceramikę, może ona jest winowajcą?

Jakie TWW ma woda w kranie, piszesz tylko że ma PH 7.4?
Jakie ma TWW woda do podmian?
Piszesz, że RO ma 6.2, a kranówka 7.4 PH, mieszasz je razem w jakiej proporcji?

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 15 sie 2008, 08:11

Niestety wartości tww nie podam bo skończył mi się właśnie wczoraj test, zamówiłem nowy ma być w poniedziałek (niestety nie jest dostępny od ręki w sklepie). Wode podmieniam stale tzn. ro kapie bezpośrednio do baniaka i dodatkowo część odrzutu też sobie kapie drugim wężykiem mniej więcej w proporcji 5 ro do 1 odrzut, ustawiłem to w ten sposób aby tww=4. Widocznie mam braki w teorii z tym tww ale jeżeli musi być niższe to zmienie proporcje. Na razie za twoją radą leje same ro, daje to chyba jakieś rezultaty bo ph od wczoraj zatrzymało się na 7,70 i nie rośnie (chwilowo zaprzestałem dozować roztwór hcl ), zobaczę co będzie dlaej, jeżeli ph ustabilizuje się na niższym poziomie to zaczne zakwaszać ponownie i zobacze na ile wtedy starczy cała beczka roztworu. Pozdrawiam Tomek...

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 15 sie 2008, 11:10

Jeśli RO ma PH 6.2, a wiemy że woda z RO musi mieć TWW 0, to w baniaku powinno po tygodniu podmian, góra po 2 tygodniach takich podmian samym RO również PH spaść do około 6.2. Z rybami to pewnie i znacznie niżej, ale ryb na szczeście tam nie ma jeszcze.
Jak nie spadnie za tydzień to musisz sprawdzić te kamienia i tę ceramikę, ewentualnie żwirek też. Przyczynę i źródło podnoszenia PH musiasz wyeliminować jeśli tam mają pływac dyski, jak Ci się nie uda, to pozostają pyszczaki ...

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 15 sie 2008, 17:01

Mam nadzieje że się uda, pyszczaków nie zamierzam hodować.pozdrawiam

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 15 sie 2008, 19:03

Mieliśmy podobną sytuacje z ph a akwa sterylnym. Ph z samą wodą ro było aż 8.
I też pomyślelismy o ceramice w sumpie, jako główny sprawca podnoszenia ph. Pozostałe wkłady to; gąbki różnych ziarnistości i biobale. Sytuacja się odmieniła po dojrzeniu sumpa.
Moja rada - poczekaj aż filtr dobrze dojrzeje.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 15 sie 2008, 19:50

Zgadzam się z Basią. Podczas "pracy" bakterii w filtrze wydziela się CO2 które zakwasza wodę. Więc radzę trochę uzbroić się w cierpliwość.

Drugą rzeczą, która to może powodować wysokie Ph jest ustawiony wylot wody tuż pod powierzchnią wody tak, że powoduje mocne natlenianie wody.

W wątku który założyłem "Oaza spokoju CraNCH'a^MS" umieściłem zdjęcia wylotów z filtra. Takie wyloty bardzo dobrze sprawdziły się w 100 litrowym mocno obciążonym akwarium, ale już w 500l powodowały, że Ph ustaliło się na ~ 7,25 i trzymało się.

Tak się złożyło, że byłem w Krakowie i podczas mistrzostw wpadła mi w ręce ulotka "Wskazówki, jak uzyskać PIĘKNE AKWARIUM" wydana przez firmę Karela Rataja.

Piszę tam że wzrost Ph właśnie może powodować silne natlenianie wody co powoduje utlenianie w akwarium pierwiastków śladowych na związki nieprzyswajalne przez rośliny. Silne natlenianie wody powoduje wypychanie CO2 z niej. Zaleca zmniejszenie szybkości przepływu (idealnie objętość akwarium ma raz na godzinę "przelecieć" przez filtr) i umieszczenie wylotu z filtra około 10 cm pod powierzchnią wody co ma kożystnie wpłynąć na równowagę miedzy tlenem i dwutlenkiem węgla.

Ja wczoraj usunąłem filtr wewnętrzny z akwarium (pozostał tylko zewnętrzny) i przerobiłem wylot tak by był zalecanych 10 cm pod powierzchnią wody. Ph dzisiaj wynosi 6,82.

Zobaczymy jak wpłynie ta zmiana techniczna w dłuższym okresie czasu na PH w moim akwarium. Postaram się o tym poinformować.

bingant
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:18
Imie i Nazwisko: Robert
Miejsce zamieszkania/miasto/: wiocha
Lokalizacja: wiocha

Post autor: bingant » 16 sie 2008, 18:08

No to jeżeli usunąłeś filtr wewnętrzny, który podejrzewam, że służył jako mechaniczny, czy nie obawiasz się, że woda przestanie być klarowna?

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 17 sie 2008, 09:30

Co do filtra to pracuje miesiąc, zasilony nitrivec, także myśle że już w miarę dojrzał.Faktycznie mam chyba dość mocne napowietrzanie, pompka eheim 400l/h i do tego wylot filtra eheim 2060 pod samą powierzchnią z dosztukowanym kawałkiem węża który załapuje powietrze i pcha je pod powierzchnię wody- jest to na tyle skuteczne że małe pęcherzyki powietrza są widoczne w całym akwarium jak unoszą się w toni wodnej pchane przez filtr (2400l/h). Zaraz to zdemontuje i będe obserwował ph. pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 17 sie 2008, 09:35

bingant pisze:No to jeżeli usunąłeś filtr wewnętrzny, który podejrzewam, że służył jako mechaniczny, czy nie obawiasz się, że woda przestanie być klarowna?
Nigdy nie miałem zbiornika wielkości 500l i wszystko co tutaj opisuję jest w pewnym stopniu eksperymentem podpartym "jakimś tam" moim doświadczeniem zdobytym podczas ostatniej czteroletniej zabawy z akwarystyką.

Kiedyś tylko w akwariach były filtry gąbkowe napędzane powietrzem z brzęczka a woda w tych akwariach o ile dobrze pamiętam była bardzo klarowna. Gdy moje osiem skalarów pływało w kwarantannowym 160l także miałem założony tam filtr typu "Delfin" a czystość wody wody była bardzo zadowalająca. Doszedłem do wniosku, że Fluval 404 powinien też sprostać zadaniu wyklarowania wody.

Mam założoną na wlocie gąbkę, która ma służyć jako prefiltr mechaniczny. Wczoraj moje akwarium nie wyglądało jeszcze najlepiej pod względem czystości wody, woda była klarowna, lecz w toni pływało jeszcze sporo paproków. Dzisiaj pływa ich chyba z 70% mniej. Zobaczymy co przyniosą najbliższe dni.

Wracając do tematu wczoraj PH spadło do 6,79 podniosło się przez cały dzień do 6,99. Dzisiaj rano miałem PH 6,68 zobaczę jakie będzie wieczorem.

CDN.

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 19 sie 2008, 14:30

Niestety wyłączenie napowietrzania i przeróbka wylotu filtra(tak aby był 10 cm pod powierzchnią i nie wciągał powietrza) nic nie dały, ba ph podskoczyło do 8,20??? Zatem pozostaje jako głowny podejrzany ceramika, chociaż przy poprzedniej aranżacji była ona we filtrze cały czas jednak ph zbijałem co2. Zatem idę wyłączyć filtr i wstawić jakiś inny do mieszania wody w zbiorniku, zobacze jakie będą efekty.Pozdrawiam...

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 21 sie 2008, 15:45

Odłączenie filtra pomogło, ph spadło po 48h do 7,40 i nadal powoli spada. Zatem czym zastąpić ceramikę?Keramzyt?Biobale?

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości