Mały problem..:/

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

marian
junior
junior
Posty: 59
Rejestracja: 06 lis 2006, 11:24
Imie i Nazwisko: Mariusz Ostrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gostynin

Mały problem..:/

Post autor: marian » 02 kwie 2007, 10:39

Witam wszystkich serdecznie. Mam mały problem z wodą, mianowicie w sklepie akwarystycznym (tam gdzie kupowałem rybki) sprzedawca powiedział
żebym obniżył ph wody przez zrobienie roztworu w kory dębu, lub zastosowanie torfu w filtrze. I tak zrobiłem wczoraj włożyłem torf granulowany do filtra wewnętrznego. Dziś woda jest koloru jasnego bursztynu
ale co sie okazało ph z 7 podskoczyło w górę do 8-8,5 ;/ co robić wyjąć ten torf czy jak przedtem parametry wody były następujące ph7, tww3, two5. A dziś niestety ph 8-8,5, tww11, two5 czy to moze byc wina torfu;/ czy poprostu skaczą sobie parametry wody za informacje serdecznie dziękuje

Pozdrawiam Mariusz:)

Awatar użytkownika
jasiu
senior
senior
Posty: 120
Rejestracja: 08 lut 2007, 00:20
Imie i Nazwisko: Maciej Jachowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Malbork
Lokalizacja: MALBORK
Kontaktowanie:

Post autor: jasiu » 02 kwie 2007, 10:48

jezeli chcesz stosowac kore dembu to parametry takie jak two i tww musisz miec bliskie zeru inaczej nie zakwasisz tez z tym tematem walczylem dopiero jak do samej osmozy lalem kore to ph spadlo torfem tez nic nie zrobisz

marian
junior
junior
Posty: 59
Rejestracja: 06 lis 2006, 11:24
Imie i Nazwisko: Mariusz Ostrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gostynin

Post autor: marian » 02 kwie 2007, 10:54

A co teraz proponujesz zrobić? wyjąć torf? podmiane wody zrobić na czysta osmozę a może coś innego tak żeby rybą nie zaszkodzić?

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 02 kwie 2007, 11:09

zrób podmianę żeby tww było chociaż na poziomie 4-5. wyjmij ten torf z filtra. torf w filtrze za szybko zmienia parametry- nie wiem czemu u ciebie w odwrotną stronę. lepiej jest torf wsadzić w worek lub zakopać w dni e w akwarium.
BTW - co to za torf?
BTW 2 - miałeś całkiem przyzwoitą wodę.

Awatar użytkownika
jasiu
senior
senior
Posty: 120
Rejestracja: 08 lut 2007, 00:20
Imie i Nazwisko: Maciej Jachowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Malbork
Lokalizacja: MALBORK
Kontaktowanie:

Post autor: jasiu » 02 kwie 2007, 11:19

ja bym podmienil sama osmoza tak zeby bylo tww i two bliskie zera 1-2 i wtedy zrob wywar z kory dembu odczekaj dobe i sprawdz

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 02 kwie 2007, 11:38

Opisane zjawisko jest bardzo dziwnym przy "zakwaszaniu" wody torfem. Osobiście jeszcze się z takim, przy wodzie o parametrach tak bliskich wodzie z RO (pH 7, TwW 3, TwO 5), nie spotkałem . Pewnie jest coś nie tak, więc lepiej wyjmij ten torf.
Nie wiem, może najlepiej najpierw zmienic' (lub pożyczyc' od kogoś) testy na pH i na twardości, może masz deczko przeterminowane ?

paawel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 11 lut 2007, 10:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Mały problem..:/

Post autor: paawel » 02 kwie 2007, 12:57

marian pisze:Witam wszystkich serdecznie. Mam mały problem z wodą, mianowicie w sklepie akwarystycznym (tam gdzie kupowałem rybki) sprzedawca powiedział
żebym obniżył ph wody przez zrobienie roztworu w kory dębu, lub zastosowanie torfu w filtrze. I tak zrobiłem wczoraj włożyłem torf granulowany do filtra wewnętrznego. Dziś woda jest koloru jasnego bursztynu
ale co sie okazało ph z 7 podskoczyło w górę do 8-8,5 ;/ co robić wyjąć ten torf czy jak przedtem parametry wody były następujące ph7, tww3, two5. A dziś niestety ph 8-8,5, tww11, two5 czy to moze byc wina torfu;/ czy poprostu skaczą sobie parametry wody za informacje serdecznie dziękuje

Pozdrawiam Mariusz:)
z jedną rzeczą się nie zgodzę tww nie może być większe od two wiec cos twoje testy źle pokazują lub skończył sie ich termin ważności.

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Post autor: mirek » 02 kwie 2007, 13:06

A ja mysle, że masz jakieś kamienie w akwarium które podnoszą TW0 i TWW i to jest powód wzrostu ph. Nic nie pieszesz o zbiorniku, wiec może zwróć uwagę na podłoże.

marian
junior
junior
Posty: 59
Rejestracja: 06 lis 2006, 11:24
Imie i Nazwisko: Mariusz Ostrowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gostynin

Post autor: marian » 02 kwie 2007, 13:25

No nie da się ukryć testy sa troszeczkę po terminie;/ no ale jak to sie mówi "Z braku laku, dobry kit" :lol: a tak poważnie jeszcze w tym tygodniu zakupie testy :wink: . Po prostu chciałem zjechać z ph 7 na 6,6-6,7 ;/ no ale nie udało się a powiedzcie mi jak zrobić ten wywar z kory dębu bo sprzedawca w sklepie mówił ze do beczki 10l wsypuje sie 50g kory dębu i potem to stoi nastepnie sie zlewa i czeka aż zrobi sie przezroczyste. A może wy znacie jakies inne naturalne sposoby zeby zejść z ph do 6,6-6,7? może wywar z szyszek olchy?

Ps. widze nawet po moich rybkach ze to ph 7 a tym bardziej 8-8,5 im nie sluży.

paawel
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 11 lut 2007, 10:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: paawel » 02 kwie 2007, 13:43

Najszybciej to kwasem
-ortofosforowy
-solny
tylko oczywiście trzeba rozrobić go z woda ro zanim sie zacznie podawać do akwa

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 02 kwie 2007, 13:44

Skok PH do 8.5 z 7.0 przy TWW 3 jakie miałeś jest lekko dziwny, myślę że żaden torf świata tego nie dokona, albo masz testy do kitu, albo to nie torf tam do filtra dałeś, ale to mniej ważne.
Przy PH 7.0 i TWW 3 samą kora dębu czy torfem do 6.6 nie zejdziesz szybko, to wymaga czasu ale jest możliwe.
Jak nie masz czasu i chcesz szybko to musisz nabyć kwas solny czda.

Wolno i systematycznie zrobiłbym tak:
1 .Wyjął bym ten niby torf z filtra.
2. Zakupił nowe tesy by wiedzieć jaką masz naprawdę wodę.
3. Podmieniałbym wodę w baniaku samą RO, 20% podmienianej wody za 1 razem, podmiany 2 razy w tygodniu.
4. Do wody z RO dodawałbym wyciągu z kory dębu 1 szklanka na 25 litrów.
5. Do akwarium wsypałbym kilka szyszek olchy. 10 sztuk na 100 litrów. Dodawałbym co miesiąc nowe.
Wywar z kory dębu robisz jak herbatką ziołową.
Do szklanki 1 czubata łyżeczka kory dębu z apteki, zalewasz wrzątkiem i przykrywasz spodeczkiem.
Po ostygnięciu przez sitko z gazą lejesz do wody do podmian.
Metoda szybsza:
1,2,3 tak samo ale w 4tym zamiast wywaru kwas solny czda. 5 wtedy zbędny jeśli na herbacianym kolorze wody Ci nie zależy.
Zabawa kwasem i ile jego trzeba to inna sprawa, musisz zrobić testy ile ml potrzebujesz na baniak z wodą do podmian, bo zależy od tego ile masz TWW i co chcesz osiagnąć.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2007, 10:49 przez _TOM_, łącznie zmieniany 1 raz.

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 03 kwie 2007, 08:07

_TOM_ pisze: Do wody z RO dodawałbym wyciągu z kory dębu 1 szklanka na 25 litrów.
...
Wywar z kory dębu robisz jak herbatką ziołową.
Do szklanki 1 czubata łyżka od zupy kory dębu z apteki, zalewasz wrzątkiem i przykrywasz spodeczkiem.
Ja bym tak nie polecał, gdyż niektórzy sobie przez takie nowości ryby pościągali garbnikami na amen. Dlaczego: bo nie wiadaomo ile i skąd jest ta kora dębu. Czy zdjęta z drzewa czy leżała kilka lat pod nim. Czy drzewo żyło czy było suche. ....

Adam

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 03 kwie 2007, 08:21

Ja bym tak nie polecał, gdyż niektórzy sobie przez takie nowości ryby pościągali garbnikami na amen. Dlaczego: bo nie wiadaomo ile i skąd jest ta kora dębu. Czy zdjęta z drzewa czy leżała kilka lat pod nim. Czy drzewo żyło czy było suche
No to nie polecaj, Twoje prawo.
Ale słusznie zwracasz uwagę na konieczność umiaru i obserwacji ryb, bo kora ma właściwości ściągające i jak ma np. przywry u ryb, slabe napowietrzanie to może być kiepsko jak przesadzi z wywarem.
Kora napisałem, że ma być z apteki, więc to od producenta herbatek ziołowych i nie tylko będzie: Herbapol.
Bezpieczna i spełniająca normy.
Właściwości ściągające jej są mi znane stąd podałem na jaki litraż ile maksymalnie u mnie było bezpieczne, powinno być jeszcze bezpieczniej w tym przypadku, bo innych garbników w tej wodzie jeszcze nie ma, diotychczas nie stosował, czyli dolewał będzie do wody bez takich dodatków i garbników już w wodzie.
Szybko i przyjemnie można kwasem, tę opcję też podałem, ma alternatywę, niech wybiera.

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 04 kwie 2007, 11:08

marian pisze:......No nie da się ukryć testy sa troszeczkę po terminie;/ no ale jak to sie mówi "Z braku laku, dobry kit" :lol: ........
Nigdy nie wolno wyznawac' tej reguły w akwarystyce, a zwłaszcza w dyskomanii !!!!!!!!!!!!!!!
Przeterminowane testy chemiczne, mikrobiologiczne i biologiczne mogą tylko wprowadzac' w błąd, więc lepiej je od razu wyrzucic' !
Poczytaj w dziale "Woda" ile kłopotów mają ludzie z niby dobrymi testami, po co więc jeszcze dodawac' do tego czynnik "przeterminowanej niespodzianki" ? To tak jak z przeterminowaną żywnością i ......... całowaniem lwa pod ogon ---> przyjemnośc' niewielka, a ryzyko duże !!!!

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość