Kwas solny i jego oddziaływanie

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 16 kwie 2009, 23:03

sierocki pisze:Od jutra podmienię kolejne 90l i potem znów 90z jeśli to nic nie da to wyciągam wszystko po kolei.
Moja rada jest taka. Nic na szybko, cierpliwości, bo zrobisz jeden ruch nie tak i katastrofa gotowa. A potem co? fangornn mi radził. Może inaczej. Przygotuj wodę po mojemu. Co? Podam ci parametry. Zrób twardość ogólną 6 stopni; węglanowej nie mierz. Podmieniaj sukcesywnie i powoli, aż będziesz mieć w akwarium TWO 6. Następnie zrób taką samą do podmian i zakwaś kwasem solnym do PH 6 , oczywiście przez cały czas natleniaj. I wtedy zobaczymy.


A może masz ślimaki ; Ampularie, Świderki ? Jeśli tak, to tu leży przyczyna.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 17 kwie 2009, 05:24

Ok ja w ciągu dnia podmienię parę wiaderek wody i na wieczór sprawdzę czy pH poszło w akwarium nieco w dół. Ale jestem otwarty na wszelkie rady, coś w końcu muszę zrobić.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 17 kwie 2009, 06:18

sierocki pisze: Ale jestem otwarty na wszelkie rady, coś w końcu muszę zrobić.
Pierwsza moja rada to: cierpliwości i nie podejmuj pochopnie decyzji. Jak będziesz zmieniał parametry, to też powoli, bardzo powoli.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 17 kwie 2009, 06:38

Oczywiści Tomku, przecież sam wiesz że staram się nie spieszyć. Obecnie zacząłem kolejne podmiany, zobaczę co będzie się działo. Jeśli to nie przyniesie rezultatów to zaczynam wyciągać wszystko z akwarium po kolei: tło, żwir, korzenie, wkłady z filtrów, rośliny, (ryby heh). Coś musi wpływać na pH, chyba że po prostu pierwsza beczka nie była w stanie zmienić pH.No i doczytałem to co napisałeś wyżej mam ślimaki świderki:(, zaczynam je odławiać! wraz ze żwirem!Wyciągnąłem w sumie już tylko muszelkę, których mam całe mnóstwo i syczy pod wpływem kwasu jak durna. A więc do roboty.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 17 kwie 2009, 12:03

sierocki pisze: Coś musi wpływać na pH.
To już wiesz że ślimaki na pewno, to jest pewne jak 2x2 a druga sprawa; sprawdź kostkę napowietrzającą. :wink:

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 17 kwie 2009, 19:07

W głównym zbiorniku nie mam kostki napowietrzającej. W akwarium masarka wyciągnąłem cały piach tło korzenie rośliny. Śiwy dym, dyski ok, jedzą pływają sobie. Żwir wyciągałem przez rurkę tak jakbym normalnie zaciągał wodę do podmiany tyle że grubym wężem i pozbyłem się żwiru. Roślinki jutro opłucze dokładnie i posadzę w doniczkach, pewnie na nich mogą być jakieś jaja ślimaków. Korzenie dorzucę również jutro na spokojnie. Ale Ty masz głowę Tomku:) na karku heh.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 17 kwie 2009, 20:26

W swojej karnówce mam KH=GH=0, w akwa KH=3, GH=4. Zapomniałem o tych ślimakach. Też je podejrzewałem - mam tysiące świderków.

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 17 kwie 2009, 20:41

No Marcinie miejmy nadzieję że przyczyna tkwi w świderkach. Ja dziś podmieniłem po całej zabawie 70l wody na zwykłą taka jaka jest w akwarium. Później rozpocząłem zakwaszanie, już wlałem 25l wody zakwaszonej jutro kolejne 25l i szykuję następną beczkę z zakwaszoną wodą. Co z tego wyjdzie hmm ma nadzieję że cierpliwość to droga do sukcesu:)

Jest sobota rano: od wczoraj do dziś podmieniłem 45l wody zakwaszonej. Jest poprawa pH nie idzie już w górę ale w dół. Obecnie w akwarium 6,8. Na jutro będę miał przygotowane kolejne 90l wody zakwaszonej. Mam nadzieję, że wszystko się uda.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 18 kwie 2009, 11:35

birdas pisze:W swojej karnówce mam KH=GH=0, w akwa KH=3, GH=4. Zapomniałem o tych ślimakach. Też je podejrzewałem - mam tysiące świderków.
Postanowiłem powalczyć trochę ze świderkami bo już mi się dno ruszało.
Pierwszy dzień przekopałem całe podłoże efekt około 1143 dorosłych świdrów
Drugi dzień 433 ślimaki
Trzeci dzień 215
Czwarty dzień 151
Piąty dzień 198
Szósty dzień 177
Siódmy dzień 156
Ósmy dzień 151
Dziewiąty dzień 144
Dziesiąty dzień 136
Jedenasty dzień 25
Dwunasty dzień 122
Trzynasty dzień 119
Czternasty dzień 114
Piętnasty dzień 120
i wyławiam dalej już 30 dzień po kilka sztuk + małe
do dziś dnia wyłowiłem ponad 3tys ślimaków przestałem je liczyć .
Jak mi jeszcze ktoś doradzi wpuszczenie jakiś ślimaków to mu pokaże puk puk .
O dziwo ta ilość nie miała wpływu na gh i kh wody,ale miała wpływ na wzrost no3.Po odłowieniu i odławianiu dalej no3 spadło i to znacznie.
Ktoś zada pytanie po co to liczyłem ? Odpowiedź z czystej ciekawości jak ze 3 sztuk świderków zrobiła się plaga.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 18 kwie 2009, 12:36

TURYSTA pisze:
birdas pisze:W swojej karnówce mam KH=GH=0, w akwa KH=3, GH=4. Zapomniałem o tych ślimakach. Też je podejrzewałem - mam tysiące świderków.
Postanowiłem powalczyć trochę ze świderkami bo już mi się dno ruszało.
O dziwo ta ilość nie miała wpływu na gh i kh wody,ale miała wpływ na wzrost no3.
Mariusz; tu nie chodzi o wpływ świderków na Gh czy Kh' tylko na wzrost Ph. A jak lejesz kwas do akwarium, to świdry muszą mieć wpływ na ten parametr, no nie ma bata.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 18 kwie 2009, 13:52

Muszelki ślimaków są z wapnia, w takim razie powinny mieć one wpływ na twardości. Jeśli nie, to kolejna zagadka u mnie - co podnosi mi twardości w akwa ? Wszystko inne już sprawdziłem.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 19 kwie 2009, 07:24

birdas pisze:Muszelki ślimaków są z wapnia, w takim razie powinny mieć one wpływ na twardości. Jeśli nie, to kolejna zagadka u mnie - co podnosi mi twardości w akwa ? Wszystko inne już sprawdziłem.
Nie twierdzę że nie, to zupełnie normalne, aczkolwiek w mniejszym stopniu. Jeśli ktoś, dajmy na to, leje samą Ro a ma "plagę ślimaków", to wtedy wiadome, RO chłonie co się da. Wiem Marcin że Ty nie lejesz czystej RO, tylko mieszankę kranówki i RO, ino taki przykład podałem.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 19 kwie 2009, 07:34

No właśnie ... co leję do akwa ?. Leję wodę o KH=GH=0 bo taką wodę mam w kranie. To są moje parametry kranówki. W osobnym akwa gdzie mam krewetki to muszę twardości podnosić za pomocą PG Hydro Mineral bo krewetunie nie mają z czego pancerzyków lepić.
Filtr RO posiadam ... bo kupiłem wiele lat temu zanim zbadałem kranówkę. Jednak filtra tego nie użyłem już ponad rok.
Zgodnie z tym co napisałeś w moim przypadku woda o zerowych twardościach jednak coś od tych ślimaków chłonie i teraz już chyba bardziej prawdopodobne wydaje się, że ślimaki mogą podnieść KH=0 na KH=3 i GH=0 na GH=4 ?

sierocki
senior
senior
Posty: 185
Rejestracja: 05 mar 2007, 10:23
Imie i Nazwisko: Maciek Rusiecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chojnów
Lokalizacja: Chojnów
Kontaktowanie:

Post autor: sierocki » 19 kwie 2009, 07:46

Marcinie nie pozostało ci nic innego niż REWOLUCJA :D w akwarium. Ja mam już sterylne. Pozbyłem się wszystkiego tła, żwiru no i ślimaków. Rośliny oczyściłem i narazie pływają sobie swobodnie na płycie wody czekając na donice. Kurcze w kranie Kh-0, gh-0 pozazdrościć. U mnie GH - 20 tragedia.
U mnie już pH ustabilizowane w ogólnym na 6,6 ale nadal schodzę w dół.
fangornn bardzo dziękuję za pomoc i rady, które uzyskałem w tym wątku. Ale co najważniejsze wszystko idzie w dobrym kierunku. Będę na bieżąco informował jak moje pH. Mam nadzieję że do jutra zejdę do 6,0 i takie uda mi się utrzymać.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 19 kwie 2009, 11:22

sierocki pisze: Marcinie nie pozostało ci nic innego niż REWOLUCJA :D w akwarium. Ja mam już sterylne. Pozbyłem się wszystkiego tła, żwiru no i ślimaków.
Ojjj będzie. Mam już kupioną nową pokrywę, oświetlenie (trzeba tylko to zmontować), 100 kg piasku, 27 kratek na plenum, agrowłókninę, korzenie. Jeszcze tylko szklarz w celu zakupu kilku szybek nakrywkowych i będzie zmiana. Daj znać od czasu do czasu jak tam PH w nowych warunkach, ale pewnie będzie spadało.
W warunkach sterylnych nigdy nie miałem problemów z podnoszącym się PH.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości