Woda - problem z utrzymaniem Ph

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

simonto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2011, 17:13
Imie i Nazwisko: Szymon Szumiło
Miejsce zamieszkania/miasto/: Osielsko
Lokalizacja: Osielsko

Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: simonto » 24 mar 2011, 16:11

Witam kolegów. Jestem mowym użytkownikime tego forum i chciałbym prosić was o poradę odnośnie parametrów wody dla dyskowców.
Akwarium (pierwsze po 20 latach) założyłem 3 tygodnie temu, 240 litrów, z żwirkiem, skałką wulkaniczną i korzeniem który jeszcze lekko barwi wodę.
W akwarium są 2 filtry - kubełkowy Aquael 250 z lampą UV (wyłączona) oraz mechaniczny Aqualclear (przelewowy). Jest podawane Co2 w ilości 1-2 bąbelki na s.
Woda jest natleniana. Osietlenie to świetlówki Aqua-Glo i Flora-Glo - 2 szt z odbłyśnikami.
Parametry wody:
Temperatura 27-28 st C.
Przewodnictwo 196 mikrosiemensów
Gh=4
Kh=3
NO3=0
Ph=7,7
Woda jest przejrzysta ale widać w niej zbrązowienie wynikające z dużej ilości garbników od korzenia.
Czy do takiej wody można wpuścić paletki ? Planuję zakup 6 szt młodych 5-8 cm paletek.
Obecna obsada: 3 małe zbrojniki, 4 krewetki filtrujące i trochę drobizagu, 5 neonów czerwonych.
Roślinność gęsta, typowa dla amazonii.

Neony są płochliwe, 4 pływają w grupie, jeden osobno - był jescze jeden i też pływał osobno ale zdechł.
Myślę że z powodu stresu. Pozostałe zwierzęta mają się dobrze, jedzą, krewetki zmieniają pancerze.
Co tydzień wymieniam 30-40 % wody na RO dodając minarały w koncentracie.
Problemem jest ustabilizowanie Ph - ciągle jest około 7,8 i nie mogę go zbić.
Jak można to zrobić ???

Pozdrawiam
Simonto

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: roh » 24 mar 2011, 16:58

simonto pisze:NO3=0
Woda bez biologii.
simonto pisze:jeden osobno
Oznaka choroby.
simonto pisze:Ph=7,7
Za wysokie.
simonto pisze:Roślinność gęsta, typowa dla amazonii.
Tam gdzie żyją dyskowce nie ma roślin.
simonto pisze:Problemem jest ustabilizowanie Ph - ciągle jest około 7,8 i nie mogę go zbić.
Jak można to zrobić ???
Załatw sobie wężyk do kroplówki i do litra wody dodaj 20 ml kwasu solnego i kropelkowo dodawaj do wody(jedna kropla na 15-20 s).
Co pół godziny mierz ph.
Jeżeli zejdziesz do 6 to wstrzymaj podawanie. To może trwać kilka dni zanim ustabilizuje Ci się ph na tym poziomie.
Ma to związek z buforem KH.Dopóki będzie wykrywalny nie utrzymasz ph,7-6,8 ale po zbiciu bufora do 0 też czasami potrzeba jeszcze sporo kwasu aby ph się ustabilizowało.
Trochę się czepiam, ale to nie z powodu upierldiwości. To po prostu życzliwość. Chcę aby Twoje paletki rosły a nie marniały.

czarjan2
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 403
Rejestracja: 31 sie 2006, 22:02
Imie i Nazwisko: Jan Czarnecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łomża
Lokalizacja: Łomża
Kontaktowanie:

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: czarjan2 » 24 mar 2011, 18:36

Przy tej obsadzie nie ma potrzeby robic takich podmian ,cieżko bedzie ustabilyzować ph jak będziesz podmieniał 40% wody tygodniowo ,świerza woda nie ma stabilnych parametrów np. ph ,częste podmiany wody rób się jedynie wtedy kiedy jest sporo rybek w zbiorniku i podczas korekty ph . Filtry są od tego aby czyściły wodę z wszystkiego czego rybki pozbywają się z organizmu .Janek

marek732
junior
junior
Posty: 69
Rejestracja: 31 sty 2005, 21:25
Imie i Nazwisko: Marek Kochaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: marek732 » 24 mar 2011, 21:20

simonto pisze:est podawane Co2 w ilości 1-2 bąbelki na s.
Woda jest natleniana
No tak, dajesz kwas węglowy (co2) i stosujesz natlenianie - wytrącanie co2.
Lepiej zachować lekki ruch wody na powierzchni - dobre natlenianie, małe wytrącanie co2.
Możesz trochę zwiększyć podawanie co2 i ph powinno spaść - zakwasisz wodę. jednak bufor jest bardzo wysoki.
Dodaj większą ilość minerałów - efekt zwiększasz twardość niewęglanową nie wpływając na węglanową (bufor).
Obecny stosunek GH do KH się zwiększy - zmaleje buforowanie. Nie oczekuj jednak cudów.
tzn. np.
GH =8
kH = 3
Twardość niewęglanowa wyniesie = 5
Obecnie wynosi =1 (GH=4, KH=3)
A tak w ogóle skąd przy osmozie masz tak wysokie KH, zmierz wodę prosto z RO powinno być ph=7 a GH i KH zerowe lub w okolicy.
I jeszcze jedno, sprawdź NH4 i NO2. Jeśli są zerowe to masz biologię, jeśli nie to patrz jak wyżej kolega pisał i nie dziw, się bo ten drugi neon też padnie.
Natomiast mając dużo roślin i podając im co2, przy jednocześnie dość małej obsadzie ryb możliwe jest NO3=0 zwłaszcza że robisz spore podmiany wody co tydzień.
Co do podania kwasu solnego, dość ryzykowne choć szybkie i skuteczne (oby nie było zbyt skuteczne dla życia ryb).
Pozdrawiam Marek

simonto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2011, 17:13
Imie i Nazwisko: Szymon Szumiło
Miejsce zamieszkania/miasto/: Osielsko
Lokalizacja: Osielsko

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: simonto » 25 mar 2011, 11:50

OK, Dziękuję za porady. Na razie wyłaczyłem natlenianie - woda natlenia się tylko od deszczowni (która teaz jest lekko pod lusterm wody) i filtra przelewowego - mechanicznego.
Zwiększyłem podawanie Co2 - zobaczymy co będzie przez weekend. W tym tygoniu nie robę podmiany wody.
Dorzucę może jakichś smieciarzy na dno.
Sprawdzę NH4 i NO2

Pozdrawiam

simonto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2011, 17:13
Imie i Nazwisko: Szymon Szumiło
Miejsce zamieszkania/miasto/: Osielsko
Lokalizacja: Osielsko

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: simonto » 26 mar 2011, 20:07

Witam Ponownie,

Ponieważ po całonocnym podawaniu Co2 niewiele się zmieniło, zastosowałem premparat do obniżenia Ph. (SERA)
Po akcji prametry jak poniżej:
Ph=6,6
NO2=0
NH4=0,5
KH=2
GH=5

Co moze być przyczyną niestabilności wody ? Może skałka wulkaniczna jaką mam w akwarium ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: roh » 26 mar 2011, 23:00

Takie skały to skupisko różnistych pierwiastków. Wyjmij z wody i polej jakimś np. ph minus jeżeli będzie się pieniło to d..a.
W akwarium najlepiej stosować tylko kwarc.

simonto
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2011, 17:13
Imie i Nazwisko: Szymon Szumiło
Miejsce zamieszkania/miasto/: Osielsko
Lokalizacja: Osielsko

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: simonto » 29 mar 2011, 17:52

Ha ! I już mam przyczynę wzrostu Ph - kamień wulkaniczny - jest bardzo porowaty i to on zakłócał równowagę Ph w akwarium. Po wyjęciu po 24 h Ph ustabilizowało się na poziomie 6,2

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Woda - problem z utrzymaniem Ph

Post autor: TURYSTA » 30 mar 2011, 09:35

simonto pisze:Ha ! I już mam przyczynę wzrostu Ph - kamień wulkaniczny - jest bardzo porowaty i to on zakłócał równowagę Ph w akwarium. Po wyjęciu po 24 h Ph ustabilizowało się na poziomie 6,2
Kamień wulkaniczny nie jest z wapna . Pewnie masz wapien i on podnosił ph.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości