180l paletki w roślinnym - jaki filtr?

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
baturkar
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2009, 17:05
Lokalizacja: Międzychód
Kontaktowanie:

180l paletki w roślinnym - jaki filtr?

Post autor: baturkar » 02 kwie 2009, 15:33

Chce zastosować kubełek FLUVAL 204 jako filtr biologiczny, ale zastanawiam się nad wewnętrznym jako filtr fizyczny, który wybrać?
http://allegro.pl/item599475070_filt...filtracja.html
wydajność 350l/h, czy może mocniejszy
http://allegro.pl/item599481045_filt...filtracja.html - wydajność 650l/h?
Proszę o pomoc

Awatar użytkownika
marcinxcom
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 16 kwie 2008, 20:57
Imie i Nazwisko: Marcin Janowicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Internet Stargard
Lokalizacja: internet Stargard x-com
Kontaktowanie:

Post autor: marcinxcom » 02 kwie 2009, 20:30

zacznij od wielkosci baniaka i obsady - ale ilosc materialu na biologie w tych filtrach to dla 1 -pary krewetek :) lub na pochloniecie jednego malego bonczka puszczonego przez doroslom paletke

Awatar użytkownika
baturkar
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2009, 17:05
Lokalizacja: Międzychód
Kontaktowanie:

Post autor: baturkar » 02 kwie 2009, 21:06

Objętość baniaka podałem w temacie:) 180l i tak jak już napisałem że filtrem biologicznym ma być FLUVAL 204, a jeden z tych filtrów ma służyć jako filtracja mechaniczna.
Obsada:
- 3 do 5 - snake skin 14 paskowy - w planach
- 15 neonów innesa
- xxx fire red:)

Awatar użytkownika
GACUŚ
junior
junior
Posty: 32
Rejestracja: 30 lis 2008, 21:37
Imie i Nazwisko: Wiesław Gac
Miejsce zamieszkania/miasto/: BYDGOSZCZ
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

Post autor: GACUŚ » 02 kwie 2009, 21:48

Ja na Twoim miejscu odpuściłbym sobie tego sprzedawce (z którym też miałem do czynienia) oraz te filtry a zakupiłbym turbinkę (Pompę turbinową ) na którą zamontowałbym samą gąbkę . Skoro ma to być filtr mechaniczny to ZeoCarb - mieszanka zeolitu i węgla aktywnego jest zbędna .
Pozdrawiam
Wiesiek

Awatar użytkownika
baturkar
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2009, 17:05
Lokalizacja: Międzychód
Kontaktowanie:

Post autor: baturkar » 02 kwie 2009, 23:14

GACUŚ pisze:Skoro ma to być filtr mechaniczny to ZeoCarb - mieszanka zeolitu i węgla aktywnego jest zbędna
Dokładnie :wink: będę musiał zastanowić się nad tą pompą

Awatar użytkownika
baturkar
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2009, 17:05
Lokalizacja: Międzychód
Kontaktowanie:

Post autor: baturkar » 04 kwie 2009, 12:15

Proszę jednak o pomoc w doborze filtra, chce zacząć przygodę z dyskowcami, a nie chciał bym popełnić jakiegoś błędu
Dzięki

Pozdrawia Robert

neonnet
Posty: 3
Rejestracja: 17 lip 2007, 11:50
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: neonnet » 05 kwie 2009, 09:37

Witam!

Na temat filtracji nie będę się wypowiadał, zrobili to moi przedmówcy. Chciałbym poruszyć inną kwestię: dobór ryb do paletek,neon innesa w temperaturze 28-30 stopni, dla mnie jest to horror. Jak można ryby które wymagają temperatur rzędu 18-22 stopni, w okresie tarła 24-25 stopni trzymać w takiej temperaturze.Smutne jest to że większość "autorytetów akwarystycznych" głośno lamentuje nad przerybieniem zbiorników, czystością biotopów, "dzieleniem włosa na czworo" w tematach technicznych, a niewielu koncentruje się nad rzeczywistymi potrzebami ryb i roślin. Zastanówmy się dlaczego natura wyposażyła w tak wspaniałe barwy ryby żyjące w półmroku. Porównajmy tego samego neona trzymanego w akwarium z białym podłożem i ogromną ilością światła z neonem trzymanym w zbiorniku ciemnym z minimalną ilością światła. Różnica kolorystyki i zachowania jest ogromna. Na wielu forach można przeczytać że ryby się "przyzwyczaiły przez lata hodowli do wyższych temperatur i innych katuszy jakie im fundujemy w naszych akwariach". Totalna bzdura, to tylko dzięki zdolnościom adaptacyjnym ich organizmów zawdzięczamy to że egzystują w naszych zbiornikach. Samice tytułowego neona innesa trzymane w temperaturach ponad progowych dla tego gatunku nie są w stanie utrzymać cykliczności tarła, następuje samoistny zrzut przejrzałej ikry, zapłodniona ikra nie rozwija się, a jeżeli już coś się wylęgnie to i tak najczęściej ginie w pierwszych dniach życia.

Pozdrawiam neonnet.

Awatar użytkownika
baturkar
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2009, 17:05
Lokalizacja: Międzychód
Kontaktowanie:

Post autor: baturkar » 05 kwie 2009, 10:50

Dzięki za radę, nie chcę się spierać ale w magazynie akwarystycznym MOJE AKWARIUM piszą że nony innesa można trzymać w temperaturze 20-30 stopni
http://www.mojeakwarium.pl/ASP/Rybki/neon_innesa.asp

neonnet
Posty: 3
Rejestracja: 17 lip 2007, 11:50
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: neonnet » 05 kwie 2009, 12:26

Witam!

Przeczytałem notkę na temat neona innesa i ręce opadają. Logicznie rzecz biorąc ogólnie wiadomo że jednym z czynników stymulujących tarło u ryb jest temperatura którą w tym okresie się podnosi. Proszę odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: jeżeli neon jest trzymany w temperaturze ok 30 stopni a cytowane źródło podaje temperaturę do rozrodu 25 stopni? Bezsens. Zresztą podobnych "perełek" jest tam więcej, mimo uważnego przeczytania tekstu nie dowiedziałem się jaka twardość jest potrzebna do rozmnażania natomiast jest podana kwasowość, co prawda jest to kwasowość bardziej pod neona czerwonego ale to już szczegół. Twardość i kwasowość wody są ze sobą ściśle powiązane, ale jest to tak obszerny temat...
Zastanawiałem się kiedyś z czego wynika taka masa błędów w publikacjach akwarystycznych. Znakomicie to chyba ilustruje wywiad jakiego kiedyś udzielił Bogdan Smoleń (starzy poznaniacy pamiętają ten sklep) na łamach czasopisma "Akwarium". Nie chce mi się szukać tego w tej chwili w każdym bądź razie kontekst był taki że mamy całą masę "fachowców". którzy wiedzą w którym roku i na jakim zjeździe zmieniono nazwę jakiejś ryby a "głupich daniosów" nie potrafią rozmnożyć. Danio w owym czasie był synonimem prostoty i niestety ze smutkiem muszę stwierdzić że słowa te są jak najbardziej aktualne i dzisiaj.
Wracając do tematu uważam że jako ryby towarzyszące paletkom bardziej odpowiednie będą neony czerwone które łatwiej zniosą temperaturę 28 stopni ponieważ jest to graniczna temperatura w której się je rozmnaża .Bardzo efektownie będą się prezentowały drobnoustki bekforda które wymagają podobnej temperatury a widok gry godowej samców rywalizujących ze sobą? Kto nie widział niech żałuje.

Pozdrawiam neonnet.

Awatar użytkownika
baturkar
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 28 mar 2009, 17:05
Lokalizacja: Międzychód
Kontaktowanie:

Post autor: baturkar » 05 kwie 2009, 12:56

OK dzięki za informacje tak tak Poznań i stary rynek :)

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości