Strona 1 z 1

Co jeszcze mogę zrobić?

: 17 maja 2005, 12:25
autor: bromba
Witam Wszystkich. To mój debiut na tym forum dlatego proszę o wyrozumiałość. :) Zmuszona jestem do restartu mojego zbiornika (450L). Poprzednie akwarium rozszczelniało się i paletki wczoraj zostały przeniesione do akwarium 200L. Dzisiaj dostaję nowy zbiornik. Zamierzam przełożyć tam podłoże, które poprzenio trochę przepłukałam w wodzie z akwarium, przelać tam starą wodę (ok. 250L netto), przełożyć filtry i stopniowo uzupełniać zbiornik odstałą wodą (+ Aqutan). Podobną operację przeprowadzałam już ok. roku temu przenosząc moje rybki z akwarium 200L do 450L, jednak wtedy miałam "tylko" 6 podrastających paletek oraz towarzystwo (niewyrośnięte - razem 7 szt). Obecnie mam 13 paletek (w tym 2 podrostki +2 maluchy 5 cm), 3bocje, 2 zbrojniki, 2 kosiarki. Bardzo się martwię o prawidłowe biologiczne funkcjonowanie zbiornika. Co mogę jeszcze zrobić? Liczę na Waszą pomoc.

: 17 maja 2005, 13:18
autor: cocoloco
Witaj
Każdy z nas przechodzi takie problemy . Życzę aby przeprowadzka odbyła się "bezboleśnie".
W mojej "karierze" akwarystycznej kilka razy - zaczynałem od nowa .
sprawdzonym sposobem postępowania była pełna wymiana podłoża . Nig dy mi się nie sprawdzała zasada że stare podłoże to dobre podłoże . Może popełniałem jakieś błędy ale tak zawsze to się kończyło że po kilku tygodniach akwarium już nadawało się znów do kapitalnego remontu .
W takich przypadkach zawsze jako akwarium pomocnicze traktowałem wannę .
Spuszczenie 50 % wody - wężem do wanny - montaż grzałki i napowietrzacza
odłowienie ryb i spuszczenie reszty wody do wanny .
Filtry zewnętrzne podłączyłem do tego prowizorycznego zbiornika i miałem pole do popisu .
Zakładałem akwarium od nowa - nowe podłoże rośliny korzenie itd i zalewałem to 10 cm wody ( RO+ kranówka 50/50 ) . Później następowało przepompowanie części wody ( ile się tylko da - nieraz paletki leżały prawie bokiem ) . Odławiałem ryby i prznosiłem filtry . Na koniec reszta wody do akwarium . Zawsze w takiej sytuacji starałem się aby w akwarium 30 % wody było świeżej . Funkcjonowanie biologiczne w najwiekszej mierze uzależnione jest od filtrów - zatrzymanie pracy filtra na kilka godzin to najwiekszy grzech jaki można popełnić . Przyjmując zasadę że filtr nie powinien stać oraz że nie można jednocześnie zmienić wszystkiego w akwarium możesz być pewna że nic się nie stanie .
Sam przeżyłem i paletki moje też zmianę podłoża w akwarium na żywca czyli paletki pływały po akwarium a ja zmieniałem podłoże . Powodzenia .

: 17 maja 2005, 14:02
autor: eugen
Sam przeżyłem i paletki moje też zmianę podłoża w akwarium na żywca czyli paletki pływały po akwarium a ja zmieniałem podłoże .
moje tez to juz przezyly :wink: , chcialbym tylko dodac, ze u Alka wanna na czas przeprowadzki wylozona byla folia, aby nie przyszlo komus do glowy tak "na zywca" wode do wanny wlewac :D :wink:
eugen

: 17 maja 2005, 14:54
autor: cocoloco
fakt - przyznaję się że do wyłożenia wanny używam jednorazowej folii malarskiej
zalety - koszt nieznaczny , dodatkowo przeciwdziała ochłodzeniu wody , no i najważniejsze ......... żona nie zmusza mnie do mycia wanny po moich zabiegach

: 18 maja 2005, 15:43
autor: bromba
Wielkie dzięki. Operacja zakończona. Wszystkie ryby przeżyły - mam nadzieję w dobrym zdrowiu. Są trochę zestresowane, ale to chyba szybko minie - nie zmieniałam wystroju akwarium. Filrty zostały wyłączone dosłownie na kilka minut. :D