Robaki w podłożu

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 19 wrz 2007, 21:20

MarcinJaworzno pisze:(...)
Zastanawiając się nad tubifex-em również wydaje mi się, że chodowany w akwarium nie powinien zaszkodzić, lecze z drugiej strony - pierwszy "szczep" został z czymś przywleczony.
(...)
Imo dotykasz w tym miejscu jednego z bardzo zapalnych w paletkowym środowisku tematów - ekspozycja na patogen a zachorowalność. Popularnym efektem tego tematu jest leczenie ryb na wszystko, co co się na rybie zauważy, nie zważając na to, czy to pasożyt, czy flora symbiotyczna, czy zupełnie obojętna. Napędza to oczywiście wrażliwość paletek, ale objawiająca się głównie w niewłaściwych dla nich parametrach wody. Mam w tym miejscu sporo pytań do tych, którzy regularnie w przypadkach zbiorowej histerii leczenia milczą, mimo że z ich akwariów wychodzi prawie 100% ryb obecnych na krajowym rynku. Wspomniane pytania i garść medycznych (na materiale ludzkim) analogii i przemyśleń na temat trochę później, jak wygrzebie się z obowiązków.

Rafał

MarcinJaworzno
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 12 lis 2006, 19:19
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MarcinJaworzno » 19 wrz 2007, 21:33

Rafal_W pisze:
Wspomniane pytania i garść medycznych (na materiale ludzkim) analogii i przemyśleń na temat trochę później, jak wygrzebie się z obowiązków.

Rafał
Trzymam Cię za słowo.

Pozdrawiam.

P.S
Fajna stronka o pawiookich, szczególnie podoba mi się jej zorganizowanie, życzę powodzenia.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 20 wrz 2007, 07:10

No cóż, mogę tylko potwierdzić słowa Rafała, jako że od dłuższego czasu wraz z paletkami hoduję w podłożu tubifexa. Ryby jedzą go bardzo chętnie, wręcz toczą walki o dostęp do miejsca gdzie zbiera się go najwięcej. Vega nie mógł uwierzyć jak zobaczył paletkę, obracającą się pod korzeniem do góry brzuchem, byle wydobyć z podłoża wystającego robala.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 20 wrz 2007, 14:46

No to fajnie. Nie będę się robalami przejmował. Wyginą to ok, będą żyły też ok.

MarcinJaworzno
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 12 lis 2006, 19:19
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MarcinJaworzno » 21 wrz 2007, 19:32

birdas pisze:No to fajnie. Nie będę się robalami przejmował. Wyginą to ok, będą żyły też ok.
Również się nie będę przejmował tubifex-em.

No ale podtrzymując temat robali czy ktoś jeszcze "hoduje" w swoim akw (oprócz rybek) jakieś niezidentyfikowane stworzenia widoczne gołym okiem

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 21 wrz 2007, 20:23

Jaworzno uuuumm cóż za piękne okolice.
Jest masa robali, które grasują w naszych akwa. Nie wiem czy też to zauważyliście, ale w tym roku szaleją muchówki.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 21 wrz 2007, 20:40

MarcinJaworzno pisze: No ale podtrzymując temat robali czy ktoś jeszcze "hoduje" w swoim akw (oprócz rybek) jakieś niezidentyfikowane stworzenia widoczne gołym okiem
Hoduję, ale sporo zidentyfikowanych :)

W sumpie siedzą (poza tubifexem) ośliczki (wpuściłem kiedyś stado "zarodowe", teraz co jakiś czas widzę jakąś małą w akwarium - jak ją pompa łyknie) i jakiś gatunek roślinożernej pijawki (przywlokłem kiedyś z pistią, okazała się być kolejnym detrytusożercą a nie krwiopijcą). Fajne te pijawki, bo opiekują się swoimi jajami (przykrywają własnym ciałem). Zanim ktoś zacznie krzyczeć, niech doczyta o pierścienicach z przyssawkami, można się zdziwić zestawiając popularne mniemanie o ich odżywianiu do ilości gatunków roślinożernych. Siedzi tam też jeszcze co najmniej jedna krewetka amano, bo co jakiś czas widzę w akwa wylinkę i kilka gatunków ślimaków. Żaden z tych organizmów nie potrafi się utrzymać w akwa z pawiookimi (poza tubifexem - za drobny, by je interesować). Pływa też trochę oczlika.

Wszystko to w przekonaniu, że im bardziej kompletny łańcuch, tym bardziej zbliżone do natury akwarium.

Rafał

MarcinJaworzno
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 12 lis 2006, 19:19
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MarcinJaworzno » 21 wrz 2007, 21:04

rady3 pisze:Jaworzno uuuumm cóż za piękne okolice.
Mam nadzieje że nie piszesz tego z przekorą :wink:' mieszkam w Jaworznie od urodzenie może mi się trochę "przejadło", w każdym razie nie widzę nic fascynującego w okolicy (bliskiej okolicy), może bliżej Krakowa........... jest ok.

No ale wracając do tematu:
Rafal_W pisze:
W sumpie siedzą (poza tubifexem) ośliczki (wpuściłem kiedyś stado "zarodowe", teraz co jakiś czas widzę jakąś małą w akwarium - jak ją pompa łyknie) i jakiś gatunek roślinożernej pijawki (przywlokłem kiedyś z pistią, okazała się być kolejnym detrytusożercą a nie krwiopijcą). Fajne te pijawki, bo opiekują się swoimi jajami (przykrywają własnym ciałem). Zanim ktoś zacznie krzyczeć, niech doczyta o pierścienicach z przyssawkami, można się zdziwić zestawiając popularne mniemanie o ich odżywianiu do ilości gatunków roślinożernych. Siedzi tam też jeszcze co najmniej jedna krewetka amano, bo co jakiś czas widzę w akwa wylinkę i kilka gatunków ślimaków. Żaden z tych organizmów nie potrafi się utrzymać w akwa z pawiookimi (poza tubifexem - za drobny, by je interesować). Pływa też trochę oczlika.

Wszystko to w przekonaniu, że im bardziej kompletny łańcuch, tym bardziej zbliżone do natury akwarium.

Rafał
W pewnym okresie, życia mojego akwa, spostrzegłem pływające (jak zaskrońce zygzakiem tyle, że w toni) robaczki ok. 2-5mm długości jasno żółto –różowe, (mam pewną trudność z określeniem barwy robaczka - słyszałem opinię, że kobiety rozróżniają więcej kolorów niż mężczyźni,ale to chyba temat nie w tym dziale, nie w na tym forum). wypływały z korzeni pisti, podczas prac przy akwa, czy jest możliwe, aby to była pijawka, o której piszesz?
Neonki przepadały z tym robactwem i chyba wyjadły wszystkie.

W obecnej chwili ich nie ma, ale jest to spowodowane brakiem roślin pływających.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 22 wrz 2007, 08:57

Nie, moje pijawki były zupełnie spore - tu masz jedną siedzącą na jajach :)

Obrazek

Za jakość zdjęcia przepraszam. O wymiarach niech pośrednio powie ten zmarnowany listek rzęsy wodnej. Gatunkowi temu bardzo podobała się miękka woda, od momentu gdy przesiadłem się na pawiookie i jest coraz to twardsza, wymierają. A może to kwestia ilości organiki, którą mają do dyspozycji. Zamieszkują (zamieszkiwały) głównie sump, w akwarium znajdowałem je w bardzo ciemnych miejscach - np między liśćmi a podłożem, najlepiej takimi przyprasowanymi na gładko. NIGDY nie widziałem ich przyczepionych do ryb - a obserwuję je prawie od roku.

Spróbuj strzelić fotkę tego Twojego czegoś, będzie trochę łatwiej zgadnąć co to..

Rafał

MarcinJaworzno
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 12 lis 2006, 19:19
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MarcinJaworzno » 22 wrz 2007, 12:15

Rafal_W pisze: Spróbuj strzelić fotkę tego Twojego czegoś, będzie trochę łatwiej zgadnąć co to..
W tym problem, że obecnie już ich nie spotykam w akwa, a poza tym nie dysponuję cyfrówką, tak więc z fotkami problem.

A tak odchodząc trochę od tematu, zbieram fundusze na lustrzankę cyfrową, co myślisz o Pentax-ie k100d, ewentualnie k100 super (w zasadzie różnią się tylko opcją czyszczenia matrycy), fajna cena i podobno kitowy obiektyw do zdjęć makro (DA 18-55) jest ok. (Pytam bo przeglądając twoje fotki tematyka foto nie jest Ci obca).

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Post autor: rady3 » 22 wrz 2007, 18:15

MarcinJaworzno pisze:
rady3 pisze:Jaworzno uuuumm cóż za piękne okolice.
Mam nadzieje że nie piszesz tego z przekorą :wink:' mieszkam w Jaworznie od urodzenie może mi się trochę "przejadło", w każdym razie nie widzę nic fascynującego w okolicy (bliskiej okolicy), może bliżej Krakowa...........
nie ma w tym żadnej przekory. Dla Ciebie to co widzisz wokół to normalka- dla mnie piękno.

MarcinJaworzno
junior
junior
Posty: 27
Rejestracja: 12 lis 2006, 19:19
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MarcinJaworzno » 22 wrz 2007, 18:32

rady3 pisze: nie ma w tym żadnej przekory. Dla Ciebie to co widzisz wokół to normalka- dla mnie piękno.
Miło mi, że masz taką opinię o moim mieście:) (myślę, że mówimy o tym samym mieści woj. śląskie), może faktycznie jak się stale przebywa w jednym miejscu to człowiek przestaje zwracać uwagę na jego zalety - to chyba jak w małżeństwie :P.

P.S
Jeśli mogę spytać skąd znasz Jaworzno???

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 25 wrz 2007, 21:43

MarcinJaworzno pisze:(...)

A tak odchodząc trochę od tematu, zbieram fundusze na lustrzankę cyfrową, co myślisz o Pentax-ie k100d, ewentualnie k100 super (w zasadzie różnią się tylko opcją czyszczenia matrycy), fajna cena i podobno kitowy obiektyw do zdjęć makro (DA 18-55) jest ok. (Pytam bo przeglądając twoje fotki tematyka foto nie jest Ci obca).
Pardones, pytanie mi umknęło :)

Imo - wybór lustrzanki to naprawdę wybór systemu, a nie aparatu (w wielu miejscach o tym mówią). System to też szkła, ich dostępność i ceny, do tego lampy itd, itp. Dlatego raczej pozostałbym przy dwóch graczach - Nikon/Canon, ze wskazaniem oczywiście na pierwszego (Bogdan mi w końcu wleje, jak nic :) ). D80-tka, za którą tęsknię, nie jest oczywiście jedyną opcją - odpowiednikiem Pentaxa k100d jest D40 - i chyba szybciej wziąłbym jego niż P.

Rafał

Awatar użytkownika
masz999
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 31 lip 2007, 23:14
Lokalizacja: Gdynia
Kontaktowanie:

Post autor: masz999 » 09 paź 2007, 23:18

U mnie z kolei jak zapalę w nocy światło to na szybie pełza coś małego białego. Myślę że to wypławki lub jak kto woli wirki. Podobno są częstymi gośćmi w akwa z Paletkami. Pewnie z powodu mięcha :) Ciekawe czym je wybić? Temperaturą ? Jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 10 paź 2007, 07:28

Czystością w zbirniku ... pomoże też w walce z NO3.

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości