Pierwsze dyski w 1300 litrach

Tematy ogólne w tym jak zacząć.

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 19 mar 2021, 13:10

Od wielu lat mam akwaria, zaczeło się od 100, póżniej 250, 500 a tak już 4 lata 1300 litrów. Zawsze miałem akwaria typowo roślinne. Zupełnie przypadkowo widziałem w pewnej Firmie akwarium gabarytowo zbliżone do mojego a w nim biały piach, podłoże dla roślin w tle i ...dyski. Powiem tak kopara mi opadła, to było 2 lata temu. Teraz przyszedł czas na restart, postawiłem więc pierwszy raz w życiu na dyski. Nie miałem planu zakładać tematu, bo wole poczytać, a jeszcze bardziej wolę samemu pokombinować, bo z doświadczenia wiem że że literatura jedno a praktyka drugie ;)

Takie pytania na początek, woda 100% RO, jakie paramatry GH/KH? Tylko nie podawajcie nazw mineralizatorów jakiś firmowych bo z takich nie skorzystam tylko konkret ile winno mieć KH ile GH i jakie PH ?

Z dyskami chcę trzymać pielęgniczki kakadu i ramirezy w liczbie po 20 sztuk i setka rodostomusów - jakieś przeciwskazania?

Ten widok o którym wspominałem to były duże dyski krwisto czerwone, pięknie to sie prezentowało na tle soczyście zielonych roślin i białego piasku. Powęszyłem, poczytałem, ale wolę Was popytać, dysk jesli ma dobre warunki i żyje mu się dobrze to jaka nazwa gatunku o barwie najbardziej czerwonej?

No i najważniejsze pytanie, czy są tu na forum hodowcy dysków z Łodzi lub woj. łódzkiego, do których mógłbym się zgłosić w sprawie zakupu tych ryb?

Awatar użytkownika
PawelM
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 27 sie 2016, 14:22
Imie i Nazwisko: Paweł Maniecki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Zduńska Wola
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: PawelM » 24 mar 2021, 01:36

rzucasz się chłopie na głęboka wodę - mega głęboka

łaczenie dysków z czymkolwiek na starcie to strasznie trudny temat - nie będę się tu rozpisywał ale poczytaj forum to pewnie znajdziesz o co z tym chodzi, nawet rośliny i piach na starcie bym odradzał

parametry wody - samo RO - to jałowa woda, trzeba ja trochę poprawić bo będzie ciężko na tym ujechać z dyskami

z łódzkiego znajdziesz hodowców bo oni sa w całym kraju - jednak ja bym odradzał przypadkowe osoby i przypadkowe hodowle
na tym forum sa hodowcy którzy maja (a przynajmniej mieli) ryby których szukasz

powodzenia - ale długa droga przed Toba - przeczytaj forum i potrzebne Ci tematy bo na start z dyskami potrzeba wiele informacji

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 01 kwie 2021, 11:52

Wodę RO będę sam przyprawiał, tylko do jakich parametrów dla dysków?, bo dla roślin zawsze miałem kh=0-1, gh=6-8, ph=6.
Nie moge odszukać tych hodowców z województwa łódzkiego, znalazłem tylko p. Kraćkowskiego z Rawy Maz., Podobno ktoś z Poddębic jeszcze ma, ale nie moge zlokalizować, a do Poddębic miałbym bliziutko.

dam znać jak przebiegaja moje pierwsze kroki ;) Na razie kończę hydraulike pod akwarium, wymieniałem na zupełnie nową, wiele problemów było, ale juz wszystko w miarę szczelne i w weekend powinno mi sie udac zalać zbiornik

TOMEK
junior
junior
Posty: 83
Rejestracja: 20 wrz 2018, 07:15
Imie i Nazwisko: Tomasz Borowiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Mniszew

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: TOMEK » 09 kwie 2021, 06:39

Czesć.
Znamy sie chyba z RA?
Co do twardości to u mnie kh ok.3-4 ,gh 12-14 i ph ok.7-ryby mają się świetnie.W takiej wodzie kładą ikrę i rosną dlatego parametry chyba dobre.Jeśli jesteś tym marlowe z RA to o łączenie ryb bym się raczej nie bał-masz doświadczenie w utrzymywaniu dobrych parametrów bo roślinniaka miałeś zacnego a ryby chyba ze starej obsady?

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 20 kwie 2021, 16:15

TOMEK pisze:
09 kwie 2021, 06:39
Czesć.
Znamy sie chyba z RA?
Co do twardości to u mnie kh ok.3-4 ,gh 12-14 i ph ok.7-ryby mają się świetnie.W takiej wodzie kładą ikrę i rosną dlatego parametry chyba dobre.Jeśli jesteś tym marlowe z RA to o łączenie ryb bym się raczej nie bał-masz doświadczenie w utrzymywaniu dobrych parametrów bo roślinniaka miałeś zacnego a ryby chyba ze starej obsady?
Cześć
Tak, udzielam sie na RA, jak i na innych forach akwarystycznych ;)
Generalnie tematu bym nie zakładał bo po tylu latach juz jakąś tam wiedze się ma. Ale kilku znajomych mnie straszy, że palety takie strasznie trudne w hodowli ryby, że strasznie chorobliwe i najlepiej to bez podłoża, bez roślin i innych ryb i na bacznośc przed zbiornikiem 24h/d z miernikami tds/ph :D
W przyszły czwartek wybieram sie na giełdę łódzką na ul. Równej, mam nadzieje ze jacyś hodowcy palet tam będą, to może cos kupię. Na razie zbiornik dojrzewa 3 tydzień, nie mam pojecia skąd ale nh3 i no2 wciąż się utrzymują, jak się wyzeruja to wpuszczę. Poza paletami tylko Rodostomusy (około setka) i z 20 sztuk ramirezów i kakadu

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: przynenta » 20 kwie 2021, 21:29

marlowe pisze:
20 kwie 2021, 16:15
owli ryby, że strasznie chorobliwe i najlepiej to bez podłoża, bez roślin i innych ryb i na bacznośc przed zbiornikiem 24h/d z miernikami tds/ph :D
W przyszły czwartek wybieram sie na giełdę łódzką na ul. Równej, mam nadzieje ze jacyś hodowcy palet tam będą, to może cos kupię.
Nie radzę kupować na giełdzie, sami hodowcy twierdzą, że przywożą towar dla sklepikarzy, ważna cena nie jakość. Dobrze jest też kupić wszystko u jednego, łączenie jest w tym przypadku najbardziej niebezpieczne.

TOMEK
junior
junior
Posty: 83
Rejestracja: 20 wrz 2018, 07:15
Imie i Nazwisko: Tomasz Borowiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Mniszew

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: TOMEK » 21 kwie 2021, 08:21

Ci sami znajomi zapominają dodać ,że w akwariach padają Neony.Mieczyki,Gupiki itd. ale nie boli to tak jak w przypadku Paletek(różnica ceny).Nie widzę problemu w trzymaniu tych ryb w akwarium dekoracyjnym.Jak w każdym przypadku musisz dbać o wodę i tak jak pisze przynęta łączenie tych ryb z różnych źródeł jest chyba najbardziej niebezpieczne ze względu jak myślę na ew.konflikt bakteryjny.
Moje zdanie jest takie że w przypadku pasożytów to Paletka się z nimi rodzi i z nimi umiera albo na nie :D ,chociaż tu zdania są podzielone i mogę nie mieć racji.To hodowca zaniedbując warunki ich życia powoduje ,że ryba się osłabia a robale namnażają i ją zabijają. Dobra ryba z dobrej hodowli jest po selekcji kosztuje więcej ale jest większa pewność ,że będzie rosła zdrowa.

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 21 kwie 2021, 10:55

przynenta pisze:
20 kwie 2021, 21:29
marlowe pisze:
20 kwie 2021, 16:15
owli ryby, że strasznie chorobliwe i najlepiej to bez podłoża, bez roślin i innych ryb i na bacznośc przed zbiornikiem 24h/d z miernikami tds/ph :D
W przyszły czwartek wybieram sie na giełdę łódzką na ul. Równej, mam nadzieje ze jacyś hodowcy palet tam będą, to może cos kupię.
Nie radzę kupować na giełdzie, sami hodowcy twierdzą, że przywożą towar dla sklepikarzy, ważna cena nie jakość. Dobrze jest też kupić wszystko u jednego, łączenie jest w tym przypadku najbardziej niebezpieczne.
Tak też chciałem zrobić, tylko myślałem że na ul. Równej też sprzedają sprawdzeni hodowcy, np hodowla z Katowic "superdiscus", ale z tego co piszesz chyba odpuszczę. Szukam w moim rejonie (łódzkim), hodowle ma Kazimierz Kraćkowski w Rawie Mazowieckiej, tam mam 69km. Jakbyście znali jeszcze jakies sprawdzone hodowle z centralnej Polski to prosze o informację

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: przynenta » 21 kwie 2021, 16:53

Kaziu, już nie ma dysków na handel. Jesteś w dobrym położeniu, wszędzie w miarę blisko.

Nie będę nikogo polecał, by nie było prywaty. Pamiętaj, pośrednik a hodowca, to duża różnica.

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 21 kwie 2021, 18:25

przynenta pisze:
21 kwie 2021, 16:53
Kaziu, już nie ma dysków na handel. Jesteś w dobrym położeniu, wszędzie w miarę blisko.

Nie będę nikogo polecał, by nie było prywaty. Pamiętaj, pośrednik a hodowca, to duża różnica.
Poprosiłbym jednak o polecenie kogoś sprawdzonego, może być na PW.

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 14 maja 2021, 10:51

Pierwsze 2 sztuki pływają od tygodnia, na razie tylko 2 sztuki celem sprawdzenia czy wszystko będzie ok, jeśli tak po 3-4 tygodniach dokupię kolejne 10 sztuk i później kolejne. Mam pytanie, dla Was pewnie banalne, moim zamiarem jest trzymanie Palet Red Melon i turkusowych. Tak jak wspominałem widziałem kiedyś duży zbiornik a w nim około 20 sztuk krwisto czerwonych palet. Wiem że wybarwienie zależy od ich kondycji, ale czy te 2 sztuki poniżej to mogą być młode red melony?
paletki.jpg
zdjęcie
paletki.jpg (102.87 KiB) Przejrzano 5383 razy

TOMEK
junior
junior
Posty: 83
Rejestracja: 20 wrz 2018, 07:15
Imie i Nazwisko: Tomasz Borowiak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Mniszew

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: TOMEK » 17 maja 2021, 22:55

To raczej Pigeony

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 23 lis 2022, 13:49

Trochę czasu minęło, dyski maja już 1,5 roku do 2 lat. Namiętnie składaja ikrę w ogólnym, mam 4 dobrane pary. Postanowiłem odłowić jedną, największą parkę do osobnego, tarliskowego i rozmnożyć. To było z 3-4 miesiące temu, odłowiona parka składa przynajmniej raz na 2 tygodnie ikrę, około 40-60 jajeczek, po czym większa część pleśnieje. Dyski spleśniałą ikrę zjadają, a z tego co pozostaje wykluwaja sie larwy, po 3-5 dni pływa z 10-20 dysków i zostają skonsumowane przez rodziców. Ta akcja powtarza się co 2 tygodnie od 3 miesięcy. Mało tego wsadzam kolejną, nową parkę i sytuacja identyczna. Ja wiem że potrzeba cierpliwości, mam jej bardzo dużo, ale to już trwa naprawde długo.

Woda w tarliskowym i 100% RO i próby na przewodnictwie 100μs, 130μs, 160μs. PH stałe na poziomie 6.0, ale próby były i na 6,2 i na 5,8.
Juz nie wiem co mogę więcej zrobić. Może zbiornik tarliskowy za mały bo 112L?

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: przynenta » 23 lis 2022, 22:58

Odłów samice do drugiego zbiornika, pozostaw samca.

marlowe
junior
junior
Posty: 31
Rejestracja: 27 gru 2020, 14:48
Imie i Nazwisko: marcin
Miejsce zamieszkania/miasto/: zgierz

Re: Pierwsze dyski w 1300 litrach

Post autor: marlowe » 01 gru 2022, 12:14

Na razie jeszcze nie odławiam bo 1 raz cała złożona ikra nie spleśniała, użyłem środka o nazwie TRYPAFLAVIN, także zobaczymy co z tego będzie. Od p.Marka Zajonza dowiedziałem się że ikry było za mało i dlatego dochodziło do konsumpcji, zobaczymy teraz jak wyjdzie

Odpowiedz

Wróć do „Dyskowce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości