Ryby alex

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 07 sty 2014, 10:46

Człowiek się uczy całe życie, a ja mam jeszcze spore braki w wiedzy o dyskowcach. Jednak jak widać dobrze trafiłam i mam nadzieję, że mnie naprowadzicie na odpowiedni tor :D

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 15 sty 2014, 18:06

Mały przerywnik w formie zdjęć i kolejny materiał do nauki.
Pierwsza fota, to młodzież (5m-cy i 11 dni)

Obrazek

Tutaj, na pierwszym planie te ponad 9-miesięczne, a w tle 5-miesięczne.

Obrazek

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Ryby alex

Post autor: gajowa » 18 sty 2014, 00:35

Ładne rybcie :)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 18 sty 2014, 17:09

Bardzo ładne, choć nie bez wad niektóre dla naszych dobrych oczu.

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 18 sty 2014, 23:40

_TOM_ pisze:Bardzo ładne, choć nie bez wad niektóre dla naszych dobrych oczu.
Mógłbyś rozwinąć temat? Wymienić dokładnie co i gdzie nie gra? Ja naprawdę chcę wiedzieć i nie jestem "francuskim pieskiem", który się obrazi :wink:
Jestem ciekawa, czy Wasze "dobre oczy" widzą to samo co moje, czy jestem jeszcze lata świetlne za Wami :)
Tak więc do dzieła, bez skrępowania :wink:

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Ryby alex

Post autor: jzajonz » 19 sty 2014, 00:06

Przede wszystkim są świetnie prowadzone co przyczyniło się do ładnego kształtu.
Jedyne co można zarzucić to podcięcie widoczne na pierwszej fotce ale na to nie miałaś wpływu.Brakuje im też czerwieni która już powinna się pojawić.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 19 sty 2014, 09:13

To są śliczne Red Rosy o bardzo ładnym kształcie i rozmiarze.
Mają niektóre jednak małe wady, które dostrzegą zboczone oczy sędziów na zawodach, czy takich maniaków jak my, wskazał je już Janusz.
Pierwsza fotka poniżej, zobacz budowę pokrywy skrzelowej, jest za mała, nie wyrosła tak jak cały dysk, dlatego teraz nie stanowi równej linii pod pyszczkiem z brzuchem. Jest wcięcie, dolna część pokrywy skrzelowej przestała rosnąć i jest teraz za mała, dysk stracił krągłość w tym rejonie.
Kolor tak jak nadmienił Janusz, tej wielkości powinny być odrobinę bardziej ceglaste, bordowe, a mniej szaro brązowe, ale to nadrobić mają jeszcze szansę ten drobiazg. Możesz im w tym pomóc pokarmem wybarwiającym, oświetleniem bardziej podkreślającym czerwone barwy.
Tak czy siak masz śliczne dyski, nie przejmuj się naszymi oczami szukającymi ideału, bo idealny i kompletny dyskowiec jeszcze nie powstał, ciągle go poszukuje świat na wszystkich mistrzostwach dyskowców w różnych krajach.

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 19 sty 2014, 10:38

Serdeczne dzięki za objaśnienia :)
Zauważyłam, że małpiszony mają wyjątkową zdolność do "zlewania" się z tłem. Dla przykładu ryby, które były w dużym akwarium (czarne tło) potrafiły tak ściemnieć,
że nie było ich niemalże widać. Może zmiana tła coś by zmieniła? Tylko metodą dedukcji, musiałoby być chyba czerwone :wink:
Jaki kolor tła byłby waszym zdaniem najlepszy?
Oświetlenie mam paskudne. Chciałam żeby coś świeciło, a nie zwracałam uwagi na barwę - mój błąd. Zamierzam to jednak zmienić i zastosować świetlówki "wybarwiające", jakieś sugestie? Która najlepiej wydobędzie czerwień?
Karmię pokarmami wybarwiającymi. Może nie jest to O.S.I , ale daję Tetrę, Azoo, Serę. W miksie własnym jest też papryka. Jest jakiś pokarm wybarwiający, który szczególnie polecacie?

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: Ryby alex

Post autor: mkozubski » 19 sty 2014, 12:09

Ciekawe czy te "dobre oczy" są takie dociekliwe jak patrzą w lustro :wink:

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 19 sty 2014, 15:51

Mały zabjacz czasu w oczekiwaniu na odpowiedź odnośnie oświetlenia i reszty. Foty tych ostatnich nabytków (przepraszam za odbicia w szybie , ale byłam zmuszona robić w świetle dziennym i to na oknie). Rosną w miarę ok, jest jeden szczurek, ale niech sobie pływa na razie... 3 sztuki mają lekką wadę przy ogonie, nie wiem jak to się fachowo nazywa, ale leciutkie skrzywienie jest. Jedna sztuka nie ma 2 pierwszych promieni grzbietowych. Innych rzeczy na razie nie widzę, ale pewnie wyjdzie coś jeszcze w praniu....

Obrazek


Co ciekawe, 2 sztuki zaczynają się różnić od reszty. Widać wyraźnie niebieskie ubarwienie pojawiające się na płetwach i głowie.

Obrazek

Jestem ciekawa co z nich wyrośnie. Może wy wiecie?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 19 sty 2014, 17:28

Skrzywiony ogon czy brak wszystkich promieni na grzbiecie nie znikną, to niestety wady na całe życie ryby, zazwyczaj genetyczne, czyli właściciel nie ma na to wpływu.

Oświetlenie dobrze podkreślające czerwone kolory w świetlówkach to Grolux albo te dobre wszystkie świetlówki przeznaczone dla zielska, kiedyś używałem ich. Wada, rybyły ładniej wyglądają, ale glony atakują, bo te świetlówki dają dużo energii, jakiej zazwyczaj rośliny nie dają rady spożytkować w całości. Obecnie mam ledy, oszczędne, oświetlenie diodowe nie napędza glonów, dyskom pasuje, a nawet mchy od Beaty i Andrzeja pomimo PH u mnie w granicach 5.0 i marnego światła z tych ledów rosną jak głupie. Przy moich ledach jest pilot, a nawet piloty, bo mam 2 listwy, każda sterowana pilocikiem, którym ustawiam dowolny kolor światła, najlepiej czerwień ryb widać przy czerwonych ledach i pomarańczowych, ale u mnie świecą na biało, też dyski nieźle oddają przy takim świetle kolor czerwony. Płoszą się jak im światło ustawiam na fiolet lub blue, jako ciekawostka ;)

Tło mam czarne i melonom pasuje :) myślę, że kolor tła nie wpływa za bardzo na wybarwienie ryb, raczej nasz wzrok ma tylko inne odniesienie i kontrast, ale ryby są raczej ciągle takie same.

Jak podajesz pokarmy wybarwiające to nie ma co zmieniać, może tylko do miksa dodaj marchewkę jeszcze, a z pokarmów suchych podkreślających czerwień nie rezygnuj, ale wzbogać dietę im o spirulinę, jeśli zechcą ją jeść. Artemia ładnie wybarwia dyskowce, duża i liofilizowana jest dostępna w dobrych akwarystycznych, albo w necie :)

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 19 sty 2014, 19:31

_TOM_ pisze:może tylko do miksa dodaj marchewkę jeszcze, a z pokarmów suchych podkreślających czerwień nie rezygnuj, ale wzbogać dietę im o spirulinę, jeśli zechcą ją jeść. Artemia ładnie wybarwia dyskowce, duża i liofilizowana jest dostępna w dobrych akwarystycznych, albo w necie :)
Dostają zarówno sporo marchewki w miksie (przygotowywana na parze wcześniej, bo twardej nie chcą), jak i dostają dużo spiruliny w płatkach. Zrezygnowałam tylko z podawania artemii, bo miałam tą mrożoną i syf się robił mimo płukania.

Mam u nich belkę led, białe światło. Na szczęście zaopatrzyłam się też w czerwone ledy i zanim zacznę kombinować ze świetlówkami wymienię część ledów .

Co do tła, uwierz, że na tym czarnym tak ciemniały,że ich widać nie było. I nie było to odczucie, a rzeczywistość :wink:

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 19 sty 2014, 20:12

Wierzę, choć ciemnienie to zazwyczaj objaw chorobowy lub gdy im coś wybitnie nie pasuje, woda na przykład, ale raczej nie tło.
U mnie w każdym bądź razie jak i u wielu moich znajomych dyski na czarnym tle nie ciemnieją ;)
Sama zobacz, 2 listwy diodowe, światło białe i czarne tło z papieru:
Załączniki
20140119_201851.jpg
20140119_201851.jpg (128.31 KiB) Przejrzano 9549 razy

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 19 sty 2014, 21:20

Umiesz człowieka pocieszyć :wink:
Piękne te ryby, ten kształt i kolor :shock: Jak to odmiana, Red Passion?
Wiecie nigdy wcześniej nie chciałam czerwonych ryb, bardziej brązy mi leżały. Jednak coraz częściej łapię się na tym, że przyciągają mój wzrok.
Jeszcze jak człowiek zobaczy takie jak twoje Tomek, to już w ogóle....
Ostatnio zmieniony 19 sty 2014, 21:31 przez alex, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 19 sty 2014, 21:29

Obie odmiany pływają u mnie Red Melon i Red Passion.
Czerwone dyskowce mają tzw WOW :!: dlatego po wielu odmianach teraz na takie stado się zdecydowałem.
Załączniki
20140119_201914.jpg
20140119_201914.jpg (126.14 KiB) Przejrzano 9540 razy

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości