Ryby alex

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 19 sty 2014, 21:30

Zdjęcia sprzed kilku minut, czarne tło chciałem Ci pokazać, że nie jest czymś co nie sprzyja czerwonej barwie, wręcz odwrotnie, uwypukla ją ładnie.
Załączniki
20140119_202013(0).jpg
20140119_202013(0).jpg (118.66 KiB) Przejrzano 9259 razy

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 19 sty 2014, 21:31

Powiedz, ile razy dziennie je karmisz?
Podejrzewam, że u mnie w tym dużym zbiorniku był kłopot z wodą właśnie. Prawdopodobnie za dużo karmiłam, ale były młodziutkie i chciałam żeby ładnie rosły...
Dlatego teraz, trzymam młodzież w tych 240l, bo łatwiej mi kontrolować wszystko. Niedługo zrobię selekcję i te co zostaną u mnie jeszcze trochę tam posiedzą.
Czy źle kombinuję?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 19 sty 2014, 21:37

Dobrze kombinujesz.
Selekcja jest nieodzowna, jak się chce mieć wyselekcjonowane stadko.
Najlepiej młode ryby odchować na pustym szkle, osobno i tam dokonywać selekcji.
Karmię je różnie, w weekendy dostają jedzenie chyba co godzinę, góra co dwie godziny z 8-10 razy na dobę, ale w tygodniu to dostają tylko 3x dziennie, rano, po południu i wieczorem, za to jak wyjeżdżam na delagacje, nie dostają nic całymi dniami, góra raz dziennie ktoś się nad nimi zlituje.
Przy dorosłych dyskach na szczęście regularność karmienia nie ma znaczenia, to tylko małe, muszą mieć ciągle żarcie i regularnie, a dużym to już nic nie zaszkodzi.
Załączniki
20140119_202015.jpg
20140119_202015.jpg (126.21 KiB) Przejrzano 9258 razy

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 20 sty 2014, 09:05

Faktycznie pięknie się prezentują na czarnym tle. Podoba mi się też wystrój, te gałęzie "wiszą" prawda?
Oglądając zdjęcia zbiorników z dyskami, zauważyłam, że im "surowszy" wystrój , tym lepiej się prezentują. Są ozdobą samą w sobie :wink: Jednak to muszą być dyski przez duże "D", bo inaczej lepiej jak się w zielsku chowają :lol: ( mówię tak z zazdrości pewnie, bo nigdy zielska nie miałam porządnego :wink: )
Wyjątek (jak dla mnie oczywiście, bo o gustach się nie dyskutuje) stanowią zbiorniki całkowicie "dzikie" , jak Romana na przykład (innych jeszcze dobrze nie znam, więc jeśli pominęłam to sorry)

Mam jeszcze takie pytanko:
czy trzymanie tych młodych, jednak dość sporych już ryb (14-16 cm) w ilości ok 20 szt. (po selekcji, w tej chwili jest tam prawie 30) w tych 240l, nie wpłynie negatywnie na dalszy wzrost?
Wiem, że te ryby lubią przebywać w dużych stadkach i lekkiej ciasnocie, ale czy nie zacznie to działać w drugą stronę?

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 20 sty 2014, 09:28

Jak codziennie podmieniasz wode to nie powinno. Ale 30 sztuk 14-15cm w 240 litrach to faktycznie bardzo duże przerybienie i może w dłuższym czasie się odbić na rybach. Selekcje rób ;)

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 20 sty 2014, 10:15

Tak, codziennie podmieniam ok 25-30% wody i zdaje się starczać. Chodzi też duża kaskada jako mechanik i nic nie zalega nigdy na dnie.Codziennie płuczę też w niej gąbki.
W takim razie zrobię selekcję, a te do wydania odłowię do innego zbiornika i już :D

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 20 sty 2014, 11:16

Robię podobnie, te co mi się wybitnie nie podobają, szczurkowate, albo z wadami, albo stare, albo co nie rosną jak powinny, oddaję córce, ma 112 litrowy baniaczek z neonkami i zawsze kilka dyskowców tam może dożyć starości w dobrych warunkach.

Obecne moje stado liczy 16 sztuk dorosłych Red Melon i Red Passion w 540 litrowym baniaku z dwoma kubłami Unimax500 w obiegu.
Są to sztuki z kilku selekcji, a i tak bym jeszcze kilka z nich zdyskwalifikował, ale niech sobie pływają, większość zwykłych osób nie dostrzeże tego, co mi w nich nie pasuje ;)

Za to efekt WOW jest zawsze zapewniony, kto by nie wchodził do chaty, bo baniak jest w przedpokoju.

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 20 sty 2014, 11:49

Miałam pytać ile dysków i w jak dużym akwarium pływa u Ciebie. Zastanawiam się ile w przyszłości wpuścić do tych 1040l, tak żeby z podmianami wyrobić (najlepiej raz w tygodniu :wink: ). Ja to u Ciebie wygląda? Jak często i ile robisz?
Nie mam złudzeń, że to będzie końcowa obsada. Jeszcze kilka tareł by się przydało, żeby mieć z czego wybrać ostatecznie.
Zmartwiliście mnie trochę tym "podcięciem". Jeśli wszystkie takie będą, to będzie ciężko z "super obsadą". No i wtedy sens mnożenia tej pary zaczyna być pod znakiem zapytania.
Może coś ciekawego z tych nowych porośnie i można będzie wymieszać geny.... No nic, pożyjemy zobaczymy :D

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 20 sty 2014, 13:16

To podcięcie nie jest raczej wadą genetyczną, która musi być przekazywana dalej w potomstwie.
Z tego co wiem, nie musi to samo być u młodych gdybyś taką parę mnożyła, a przynajmniej nie u wszystkich młodych.
Do tego tylko niektóre rybcie u Ciebie mają te zmniejszone pokrywy skrzelowe, większość tego nie ma.
No i na koniec, a musisz mnożyć?
Chce Ci się tak zasuwać przy tym i tak mocno potem się starać by ryb nie zmarnować? Nie lepiej na leniucha bez mnożenia? ja obecnie trzymam swoje dyski na leniucha :)
Choć tarliskowy zapuszczony od wielu miesięcy i pusty, ale to dlatego ze miałem ultimatum, albo to akwarium będzie z wodą i działało, albo ma iść do piwnicy, wiec zalałem, filtry włączyłem i chodzi w gościnnym pokoju, puste ... bo ściemniam, że nie mam jeszcze dobranej pary by tam przełożyć :) a jak bym się uparł to parę bym znalazł, nawet dwie :)

Podmieniam wodę w 540l mniej więcej 1 raz w tygodniu, około 5-6 wiaderek, czyli jakieś 20% podmianki.
Bywa, że nie podmienię przez 2-3 tygodnie, z braku czasu lub obecności w domu, ale pH wtedy leci do 4.5 i dyski przestają tak chętnie jeść, a korzenie i zielsko się zaczynają rozpuszczać ...

Jak do swego tysiaka dasz 20 dyskowców, to spokojnie raz w tygodniu podmiana starczy, nawet przy 30 dyskowcach bym częściej nie podmieniał. Jestem leniwy teraz, częściej podmieniać wody mi się nie chce. Byle nie było tam 100 ryb dodatkowej obsady co niby sprząta, a tak naprawdę zabiera tylko powietrze, zwiększa przemianę materii, bo sprzątać może filtracja i ''żywe'' dno bez ekipy dodatkowych ryb.

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 20 sty 2014, 13:41

Nie muszę mnożyć, ale chciałam. Pracuję w domu i mam sporo czasu, a podmiany i zasuwanie jeszcze mnie nie "zmęczyły" :wink:
Wyszłam też z założenia, że chcąc mieć jeden kolor i sporą grupę z "pierwszego sortu", tak będzie najpewniej (po kiepskich doświadczeniach z zakupionymi rybami).
W dodatku nie mieszam w ten sposób obsad i nie martwię się ewentualnymi kłopotami. Wiem, ż jest wyjście i można kupić całą obsadę dorosłą, może nawet z jednego źródła, jedno małe ale... Ładnych parę tysięcy trzeba by położyć, a to sporo... :cry:
Dodatkowej ekipy tzw. sprzątającej nie planowałam i nie planuję, bo mam takie samo zdanie jak Ty na ten temat :wink:

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Ryby alex

Post autor: Bogdan » 20 sty 2014, 20:14

alex pisze:
Wyszłam też z założenia, że chcąc mieć jeden kolor i sporą grupę z "pierwszego sortu", tak będzie najpewniej (po kiepskich doświadczeniach z zakupionymi rybami).
:wink:
Samo Zycie. :D

Awatar użytkownika
alex
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 26 paź 2013, 18:43
Imie i Nazwisko: Aleksandra Nopens
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jenin

Re: Ryby alex

Post autor: alex » 26 sty 2014, 12:43

Tak myślałam na temat tego wybarwiania. Obejrzałam foty innych ryb odmiany San Merah i doszłam do wniosku, że wszystko zdaje się być w porządku u moich z kolorkiem.

Tu fota, która ładnie pokazuje jak wyglądają moje tarlaki. Z racji tego, że nie mam oświetlenia w akwarium, ciężko pokazać ich kolorek na zdjęciach. Dlatego wspomogę się fotką z internetu (ostatnia). Druga fota to moje tarlaki, oczywiście brak światła i jest jak jest :wink: Pierwsza, to moja młoda i jej kolorek (również brak dobrego oświetlenia) . Moim zdanie zapowiada się dobrze i nie ma się czym martwić, co mówicie? W końcu to nie Red Cover czy Red rose :wink:
Załączniki
młody 2.jpg
młody 2.jpg (123.17 KiB) Przejrzano 9159 razy
moje tarlaki.jpg
moje tarlaki.jpg (120.49 KiB) Przejrzano 9159 razy
san merah - przykład.jpg
san merah - przykład.jpg (164 KiB) Przejrzano 9159 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 26 sty 2014, 14:15

Dobrze prawisz Olu ;)

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Ryby alex

Post autor: Bogdan » 26 sty 2014, 21:52

Jest wiele sposobów na uzyskanie ładnych kolorów ryb, a taki bardzo prosty to PS :D :D :D
Załączniki
młody 2 kopia.jpg
młody 2 kopia.jpg (267.76 KiB) Przejrzano 9131 razy

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ryby alex

Post autor: _TOM_ » 26 sty 2014, 22:23

O, teraz dopiero Ola wie o co nam chodzi, no i w jakim kierunku to powinna iść selekcja :) Może dopiero w kolejnych pokoleniach, niekoniecznie w tym ;)

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości