Moje ulubieńce

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Moje ulubieńce

Post autor: altumy » 12 mar 2009, 20:50

Moje ryby skalary z manacupuru. Ryby karmię mrożonkami wodzień ochotka komar czarny artemią dwa razy dziennie. Woda to czysta osmoza plus minerały ph 4,5. nie przyjmują suchego pokarmu, niestety nie chcą się przełamać mimo głodówek.Podmiany wody 1/4 co dwa tygodnie.
W akwarium nieład tzw gąszczróżnogatunkowy również parę żyworódek dla urozmaicenia diety.
http://www.fotosik.pl/search.php?search=chimeczek :wink:

sebo11111
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 17 lut 2009, 09:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sebo11111 » 13 mar 2009, 09:05

ładne rybki!!!

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 13 mar 2009, 09:55

Nie złe akwarium,rybki niczego sobie.

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Post autor: altumy » 13 mar 2009, 17:30

liczę na slowa krytyki i porady na temat karmienia i pielęgnacji tych ryb. pozdrawiam

DK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2008, 21:44
Lokalizacja: Stary Kisielin

Post autor: DK » 14 mar 2009, 11:04

Kiedyś szukałem informacji o dzikich skalarach, ale w internecie niewiele ich było. Książek już w ogóle. Sam chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o tych rybach. Jeżeli masz Altumy ciekawe linki podeślij proszę.
Pamiętam, że na forum PKMD ktoś publikował zdjecia pieknego zbiornika z altumami, ktore z powodzeniem były rozmnażane, z tym jednak, że nie był to zbiornik forumowicza.
Z przyjemnścią obejrzałbym zbliżenia Twoich ryb. Napisz coś więcej o nich.

Co do akwarium uważam, że obsada dodatkowa - neony Innesa czy też zmienniaki niedługo przy skalarach pożyją.

Jeszcze jedna uwaga ogólna do dyskusji, taki apel do moderatorów tego forum.
Zdaję sobie bardzo dobrze sprawę z tego, że nieniejsza strona internetowa dotyczy dyskowców.
Może jednak warto byłoby skierować to forum również do innych osob, które w sposób profesjonalny chcą zająć się lub zajmują się już akwarystyką, a w swoich zbiornikach trzymają inne ryby, chociażby skalary, tropheusy, pyszczaki i szereg innych.
A dlaczego warto ?
Powodów wymieniłbym kilka.
Urozmaicenie forum, żeby nie powiedzieć wskrzeszenie go. W chwili obecnej ( żeby nie powiedzieć - od dłuzszego czasu ) najwięcej energii idzie w gwizdek i taki na przykład spór, czy w postach powinny być używane znaki polskie. Tyle samo energii kosztowały nie tak dawno forumowiczów kłótnie z niejakim Terminatorem. Ale co z tego wszystkiego wynika ?
W ten jednak sposób wiele osób, które mają coś do powiedzenia w sprawach związanych z akwarystyką wycofuje się z czynnej działalności na forum.

Kolejny powód - nie tylko dyskowce są wymagającymi i pięknymi rybami. Widziałem wiele gupików, które według mnie były ładniejsze od wielu .... szczurowatych dyskowców. Może warto skierować stronę też do innych akwarystów i uczynić z niej portal profesjonalnego akwarysty.

Dodatkowo - uważam - do forum warto byłoby zwerbować innych "zawodowych" akwarystów, którzy podzieliliby się swoimi doświadczeniami i odświeżyli forum. Trochę świeżej krwi nigdy za wiele.

Pozdrowienia
dk

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 14 mar 2009, 11:54

DK pisze:
Jeszcze jedna uwaga ogólna do dyskusji, taki apel do moderatorów tego forum.
Zdaję sobie bardzo dobrze sprawę z tego, że nieniejsza strona internetowa dotyczy dyskowców.
Może jednak warto byłoby skierować to forum również do innych osob, które w sposób profesjonalny chcą zająć się lub zajmują się już akwarystyką, a w swoich zbiornikach trzymają inne ryby, chociażby skalary, tropheusy, pyszczaki i szereg innych.
Witamy na forum! :D nasz Statut PKMD wlasnie o tym mowi polecem lekture:
http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... te&p=67094


DK pisze: Może warto skierować stronę też do innych akwarystów i uczynić z niej portal profesjonalnego akwarysty.
tu moze odesle do naszego Regulaminu Klubowego gdzie pierwszy punkt mowi:

§1

1. Internetowa strona PKMD stanowi niekomercyjne forum, utworzone głównie w celu umożliwienia kontaktów między sobą członkom PKMD mieszkającym w różnych rejonach Polski, a także dającym dostęp do określonej jego części innym osobom, które się na nim zalogują. Strona zawiera wszelkie informacje na temat PKMD, jak też wiadomości fachowe z dziedziny akwarystyki, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia pielęgnowania dyskowców oraz innych gatunków ryb z wód Ameryki Południowej.
2. Za sposób funkcjonowania Forum, zgodnie z zasadami które wytycza niniejszy Regulamin odpowiada Rada Forum.




Pozdrowienia
dk[/quote]



No ale to nie miejsce na takie tematy i nie bedziemy zasmiecac watku kolegi. Jescze raz wiatam na forum i zapraszam do lektury.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2009, 12:15 przez lara, łącznie zmieniany 2 razy.

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Post autor: altumy » 14 mar 2009, 12:02

całość była odrobaczona dwukrotnie metro i levamizol. nie mam z nimi żadnych problemów ani bakteryjnych ani z pasożytami. są łakome na ochotkę wodzienia, larwy komara czarnego średnio..,pokarm suchy może nie istnieć:)
Filtracja tetra 1200l/h zewn i bluewave 350l/h(biologia), temp 27-28 stopni, ph 4-4,5.
podawany co2. ani neony ani żyworódki nie poległy dzięki skalarom, to inne ryby niż te hodowlane. Bardzo spokojne i raczej płochliwe pływają stadkiem nie rozdzielają się nigdzie.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 14 mar 2009, 12:22

DK pisze:Kiedyś szukałem informacji o dzikich skalarach, ale w internecie niewiele ich było. Książek już w ogóle. Sam chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej o tych rybach. Jeżeli masz Altumy ciekawe linki podeślij proszę.
Jest książka "Skalary" A. Sieniawski, dosyć ciekawy artykuł na temat rozmnażania Altum ukazał się Aqua-Forum Nr9 listopad 2003/styczeń 2004. Można zamówić numer archiwalny. Na sieci istnieje skan artukułu Tadeusza Ogrodnika, który ukazał się w magazynie AQUA (chyba nie pomyliłem nazw ani imienia autora) na temat Pterophyllum altum. Więcej polskojęzycznych artykułów nie znam. Szkoda, że niema forum tematycznego poświąconego tym rybą, które przez długie lata były nazwane Królami Akwarystyki.
DK pisze: Pamiętam, że na forum PKMD ktoś publikował zdjecia pieknego zbiornika z altumami, ktore z powodzeniem były rozmnażane, z tym jednak, że nie był to zbiornik forumowicza.
Był to reportaż kolegi Hypno Niewiarygodne!! - epistoła właściwa

http://www.pkmd.pl/index.php?name=PNphp ... lightaltum
DK pisze:Jeszcze jedna uwaga ogólna do dyskusji, taki apel do moderatorów tego forum.
Zdaję sobie bardzo dobrze sprawę z tego, że nieniejsza strona internetowa dotyczy dyskowców.
Może jednak warto byłoby skierować to forum również do innych osob, które w sposób profesjonalny chcą zająć się lub zajmują się już akwarystyką, a w swoich zbiornikach trzymają inne ryby, chociażby skalary,........
Forum jest ukierunkowane przedewszystkim na dyskowce, ale gdy zadasz pytanie na temat innych ryb, to nikt Cię nie będzie wyzywał. Może poprostu nie zostać Ci udzielona odpowiedź, ale to z powodu tego, że użytkownicy tego forum prawdopodobnie nie posiadają innych biotopów w swoim domu i nie chcą Ci udzielić mylnych informacji.

Ja sam choduję Pterophyllum altum i nikt mnie jeszcze nie zbluzgał, jestem tutaj na przyczepkę.

Podchodzę do tych ryb po raz trzeci (trudno je zdobyć). Pierwsze padły w ciągu pięciu dni, drugie padły po pół roku (przyszła choroba i straciłem wszystkie Pterophyllum altum oraz Pterophyllum scalare co ciekawe inne rybki wyszły bez szwanku i nawet nie chorowały). Teraz znowu mam od trzech miesięcy sześć sztuk tych rybek. Postawiłem sobie poprzeczkę wysoko i także chcę je rozmnożyć. Czy mi się to uda? Nie wiem, ale trzymajcie za mnie. Ryby są jeszcze małe 10 cm w korpusie, może na przyszłą wiosnę/lato, kto wie????
DK pisze:Widziałem wiele gupików, które według mnie były ładniejsze od wielu .... szczurowatych dyskowców.
Fakt faje kolorowe rybki dla małych zbiorników. Gupiki obecnie trzymam w moim 50l Low-Tech. Robię im selekcję. zostawiam sobie kilka samic i najbardziej ubarwine samce. Fajna ozdoba pokoju.


BTW: Nawiążę kontak z inymi chodowcami/posiadaczami Pterophyllum altum w celu wymiany doświadczeń.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Re: Moje ulubieńce

Post autor: CraNcH^MS » 14 mar 2009, 12:34

altumy pisze:M Woda to czysta osmoza plus minerały ph 4,5. nie przyjmują suchego pokarmu, niestety nie chcą się przełamać mimo głodówek.
Przy takim PH dziwię się, że rośliny Ci się nie rozpuściły. Jak to robisz?

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 14 mar 2009, 13:32

rośliny roślinami , ale że neony żyją , kolega z forum zabił je przy ph5. Może błąd pomiarowy ?

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Post autor: altumy » 14 mar 2009, 16:07

faktycznie mam ph 4,5. wymiana wody raz na dwa- trzy tygodnie podmieniana bez odmulania- czysta osmoza i minerały. celowo zmniejszałem ph do takiego poziomu a trwało to kilka tygodni by nie odbiło się na rybach. takie ph ma sens zwłaszcza że ryby nie mają chorób bakteryjnych. podczas podmian leje nawozy dla roślin, podaje co2, wody nie napowietrzam jedynie ruch wody na powierzchni, ryby i rośliny mają się dobrze. kiedyś trzymałem paletki w takim ph około 4,5-5 nic złego się nie działo, nadal twierdzę że ryby w naturze "korzystają" z dobrodziejstw kwaśnej wody wpływają okresowo w starorzecza rio negro rio branco aby się odrobaczyć, w diecie również występują rośliny o takim działaniu odrobaczającym. w akwarium takie nie rosną i czasami trzeba rybom pomóc używając specyfików..skalary i altumy są jedynie nosicielami chorób czemu tak się dzieję nie wiem..może ktoś odpowie

DK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2008, 21:44
Lokalizacja: Stary Kisielin

Post autor: DK » 14 mar 2009, 20:41

Przepraszam Autumy, że zaśmiecam Twoj wątek.

Ale gwoli odpowiedzi - regulaminy są po to, aby je zmieniać :)

Cranch przypomniał, że reportaż o altumach byl autorstwa Hypno. Przyznam, że z nudów nie chce mi się tego wątku odczytywać, ale, jeżeli dobrze pamiętam, przy jego okazji p. A. Sieniawski wyraził pogląd, że na forum powinny, lub mogłyby znaleźć się informacje o rybach innych biotopów, jeżeli sie mylę to przepraszam bardzo serdecznie.
Propozycja ta bardzo mi sie spodobała, czego najlepszym dowodem jest to, że pamiętam ją - może nieco zniekształconą - rownież dzisiaj.
Niestety, pozostała ona bez odpowiedzi i reakcji.

Myslę, że w sposób kontrolowany przez właściciela strony ( przy wprowadzeniu na przykład ograniczeń co do rodzaju ryb ) powinny sie znaleźć na niej informacje również o innych biotopach.

Wg mnie poszerzenie zakresu tematycznego forum odbyłoby się z pożytkiem dla tak dla niej, jak i przyczyniłoby sie szerszej wymianie doświadczeń, czyli służyłoby wprost akwarystom. A na forum jest kilku b. doświadczonych akwarystów, których wiedzę szkoda marnować na dyskusje o niczym, co coraz częściej ma miejsce na forum PKMD. Forum wg mnie trochę wypala się, ale może to tylko moje zdanie.

Nie chodzi mi o to Cranch, czy ktoś mnie zbluzga na forum, gdy zapytam się o gupiki lub inne, mniej ciekawe z punktu widzenia hodowcy dyskowców ryby. Przedstawiam, tylko swoje stanowisko. Rzecz w tym, że lubię czytać o rybach, o warunkach ich hodowli, a najlepiej, jak pisze o tym ktoś, kto się na tym zna.
Twoja odpowiedź na mój - nazwijmy to apel - jest najlepszym dowodem tego, że niektóre sprawy i tematy związane z akwarystką cały czas raczkują. Jak widzę, sam błądzisz w poszukiwaniu informacji ( czytasz informacje dyskowcach, bo uważasz, chyba słusznie, że skoro żyją w tych samych zbiornikach wodnych co dyskowce, to trzeba im zapewnić takie same warunki - m o ż e się jednak mylisz ? ).

A informacji o dzikich skalarach jest jak na lekarstwo. Książki p. A. Sieniawskiego o skalarach prawdopodobnie nie kupię, bo uważam, że pieniądze, które już wydałem na jego książkę o dyskowcach są jednymi z gorzej przeze mnie wydanych. Pozostałe arytkuly, bez komentarza. Autmny zastanawia się obecnie, co zrobić, aby ryby przeżyły i urosły a na rozmnażanie przyjedzie jeszcze czas.

Obojętne jest dla mnie, czy strona będzie komercyjna, czy nie. Nie jestem rownież członkiem PKMD. Wyrażam tylko sugestię, propozycję, aby rozbudować forum. Co z tym zrobicie, to już nie moja sprawa ... i tak będę Was odwiedzał.

Co do ph i neonów. Kiedyś w bardzo krótkim czasie - z ręką na sercu - zbiłem ph poniżej 5 przy pomocy HCl. Neony nawet nie zareagowały. A zbijałem z poziomu okolo 6,5 i to odbyło się to naprawdę bardzo szybko.

Pozdrawiam
dk

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 14 mar 2009, 21:09

Prawda jest taka że nikogo w potrzebie nie zostawiamy.
Druga strona medalu ja osobiście na wielu gatunkach ryb się po prostu nie znam.
I pewnie wielu z nas kiedyś przerabiało wiele gatunków ryb ale znalazło swoje miejsce na innym biotopie a wręcz gatunku.
Ale z miłą chęcią czytam ten wątek.
Proszę piszcie na temat tego pięknego gatunku a nie na temat regulaminu :))))
I wszyscy będą zadowoleni :)))

Awatar użytkownika
kolejarz65
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 245
Rejestracja: 31 lip 2007, 11:17
Imie i Nazwisko: Adam Świeżak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: kolejarz65 » 15 mar 2009, 10:37

Jeśli jesteś tak zafascynowany "Altumami", poszperaj w gazetach akwarystycznych, znajdziesz tam artykuły na każdy temat.Wracając do twoich gupików można je hodować nawet w malutkich akwariach jest to ryba mało wymagająca np. prezent dla siedmioletniego dziecka.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2009, 11:27 przez kolejarz65, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 15 mar 2009, 11:04

kolejarz65 pisze:Jeśli jesteś tak zafascynowany "Altumami", poszperaj w gazetach akwarystycznych, znajdziesz tam artykuły na każdy temat.

Ja jestem zafascynowany Altumami i szperam po gazetach, dotychczas w polskiej prasie znalazłem jedynie dwa obszerne artykuły na ich temat. Jest jeszcze jeden w jakimś magazynie (nie pamiętam) ale to przedruk Artykułu Tadeusza Ogrodnika z magazynu AQUA.

Na sieci znajduję najczęściej małe wzmianki o tej rybie, a nie porady jej hodowli. Szperam po zachodnich stronach tam jest dosłownie trochę więcej, ale naprawdę ze wskazaniem na trochę. Jestem zmuszony używać do ich czytania translatora Google i zdajecie sobie sprawę jakie to czytanie.


kolejarz65 pisze: Wracając do twoich gupików można je hodować nawet w malutkich akwariach jest to ryba mało wymagająca np. prezent dla sidmioletniego dziecka
Zależy jak do tego podchodzisz. Ryba powiedzmy wysoce tolerancyjna i wybaczy wiele, ale poczytaj sobie strony hodowców gupików co robią jak karmią by mieć gupiki a nie gópiki. Przykład: www.gupiki.com

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 54 gości