W oczekiwaniu na lokatorów

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

W oczekiwaniu na lokatorów

Post autor: Hypno » 20 lis 2006, 21:07

Chciałem Wam przedstawić swoją wersję na urządzenie zbiornika.... tarliskowego ;-) Zbiornik jaki widzicie na zdjęciu jest przygotowywany na parę ryb od Dispara i tylko dla nich. Przynajmniej takie jest założenie. Nie pokazuję zbiornika do oceny bo jest on baaardzo młody. Znaczy woda i filtry chodzą w nim już dobrych kilka tygodni. Podłoże jest w nim od tygodnia, a rośliny hmmmm od kilku godzin. Mam zamiar dołożyć do niego jeszcze 3-4 głaziki pewnie z granitu wielkości powiedzmy 2 pięści dorosłego faceta. Podłoże to jakieś 45kg pyłu kwarcowego o granulacji 0.3-0.8 mm. Niech to szlag trafi z płukaniem tego drobiazgu! Jeżeli macie zamiar coś takiego robić to nie podczas obecności w domu Waszych partnerek. Mogą okazać się mało tolerancyjne na widok wanny podczas tego zabiegu. Taka ilość piachu została podzielona na 8 części i każda z nich była płukana jakieś.... 30 razy! Z efektu tego jednak jestem dumny. Wiem wiem... glon pewnie zrobi swoje. Jako filtracja chodzi Tetra 1200, narazie bez dławienia, ale jak będzie para złożę na wlot dużą gąbkę. Grzałeczka to Jager 300W. Zdjęcie było robione przy oświetleniu składającym się z 1 rury 36W Philipsa akwarystycznego. Założone są jednak 4 i w razie konieczności będę je zapalał jakimś kuńpiutrem.
Zbiornik ma rozmiary 125x58x65 (dł x szer x wys) czyli to jakieś 470 l brutto. Pod nim w szafeczce jest 160 l na wodę do podmian składającą się praktycznie tylko z osmozy, ponieważ na te 160 l daję tylko 12-15 l kranówki, tak aby otrzymać przewodność ok 150 uS/cm. Do wody dodaję także preparaty torfowe i dębowe w celu wzbogacenia o garbiki i humusy jak również taniny. Z moich obserwacji te ostatnie skutecznie redukują glony i w jakiś tam magiczny sposób trzymają w ryzach mikroby.
Mam zamiar w tym zbiorniku doprowadzić do tarła i wychowu młodych ryb. Chcę aby to wyglądało prawie jak w naturze.
Proszę o sugestie, jednak zaznaczam iż zdaję sobie sprawę z prezentacji młodego zbiornika i za krytykę tylko tego faktu z góry dziękuję. Inne sugestie mile widziane.
Załączniki
vacat.jpg
vacat.jpg (111.49 KiB) Przejrzano 10980 razy

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 21 lis 2006, 08:39

Piotrze, ja tylko jedno ale, czy w tak dużym zbiorniku, z licznymi zakamarkami stare poradzą sobie ze zbieraniem młodych. Pomyśl nad tym , by oddzielić np. pleksą ze 100l, tam wykluć i potrzymać przez czas karmienia artemią, a potem pleksę wyjąć i niech się rozpłyną.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 21 lis 2006, 09:04

Zobaczymy. Myślałem o tym i postanowiłem tak spróbować. W końcu w naturze mają kilometry kwadratowe zbiorników a nie tylko nędzne 500 litrów. Biorę to pod uwagę jednak.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 21 lis 2006, 09:09

Miało być jedno ale......
W naturze na dnie zalega muł, u Ciebie piasek , różnica która nas interesuje, polega na tym że piasek jest ostry i może drażnić skrzela młodych przy dmuchaniu za pokarmem w podłoże, co może doprowadzić do stanów zapalnych. W żwirku z kolei, pokarm będzie się zapadał , dlatego też młode chodzą na szkle.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 21 lis 2006, 09:19

Hmmm przy tym bym protestował trochę. To tak jakby dzięciołowi zabronić stukać w drzewo bo wstrząśnienia mózgu dostanie... Toż one właśnie do tego są genetycznie przystosowane. Wiem, że tak będzie trudniej ciut. Pamiętajmy jednak, że tam w Amazonii (gdzie indziej też zresztą) przeżywa powiedzmy 1-3% narybku. Czyli tyle ile mogło by potencjalnie znaleźć się na wystawie dyskowców :-) gdybyśmy brali po uwagę najlepsze sztuki z miotu. To nasza ludzka komercyjność doprowadziła do sytuacji kiedy wymagamy 100% wyprowadzonych młodych. Nie jestem hodowcą wielkim a na pewno nie sprzedawcą który z tego żyje. Nie zależy mi na 200 sztukach z miotu. Wystarczy że będzie 15-20 pływających w miarę "naturalnym" otoczeniu, a na pewno w otoczeniu przyjzanym mocno dla oka. Ja tego właśnie oczekuję po tym zbiorniku i rybach.

A jak się uda i pogłębię doświadczenie to później zaanektuję sąsiadom piwnicę i pomyślę o hodowli he he, albo wywalę u szfagra z 2000 litrów bystrzyki i tam będę wpuszczać młodzież.... traktujcie to z przymrużeniem oka proszę...

michal.f
członek PKMD
Posty: 73
Rejestracja: 09 lut 2005, 13:47
Imie i Nazwisko: Michał Fleta
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: michal.f » 21 lis 2006, 09:39

Moim zdaniem rozmnażanie i wychów młodych w takim zbiorniku to bardzo wielkie utrudnianie sobie pracy. Uważam , że przy bardzo intensywnym karmieniu ,będzie ciężko ,a efekt może być mizerny(chodzi o szybki i dynamiczny wzrost rybek) Oczywiście wezwanie jest wykonalne.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 21 lis 2006, 10:01

Wiem to. Szanse jednak istnieją i chcę spróbować. Po prostu nie mam mozliwości w tym momencie wstawienia kolejnych baniaków. Ja się chcę nimi nacieszyć. Owszem mogę postawić kilka czy kilkanaście zbiorników u szfagra w suterynie (i pewnie tak się to skończy w pewnym momencie :-) ) ale wtedy nie będę mógł się cieszyć w domu i z ryb sarych i młodych i w miarę ładnego baniaka. I o to w tym wszystkim chodzi. Oglądając relację z Duisburga, którą dostaliśmy od Mirka w Lublinie po prostu razem z moją panią zachorowaliśmy na widok młodych z rodzicami w jakimś akwarium "nie sterylnym".
Co do karmienia nawet intensywnego to już trochę na takim piasku to przetestowałem. Nie jest źle resztki nie wnikają w podłoże tylko niesione są prądem z filtra przeważnie w jedno miejsce baniaka z którego potem dość łatwo to usunąć.

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 21 lis 2006, 21:39

Rozmawiałem wczoraj z kolegą który ma kolegę, a tamten ma też kolegę :D W taki sposób ( w takim typie akwarium jak Twoje) Warszawiacy rozmnażali paletki w końcu lat 70-tych i nawet nie wiedzieli, ze sukces zawdzięczają wodzie o dobrych parametrach. Ale za swój sukces uważali jak dochowali sie 10 sztuk młodych. Ameryki nie odkkryłeś Piotrek - już została odkryta :D

Awatar użytkownika
bjarka
członek PKMD
Posty: 733
Rejestracja: 20 gru 2004, 23:32
Imie i Nazwisko: Beata Jarka
Lokalizacja: Laskowiec
Kontaktowanie:

Post autor: bjarka » 21 lis 2006, 22:12

Bardzo ładnie. Pomysł mi się podoba. Ja na Twoim miejscu dokupiłabym jeszcze grzałek. Sądzę, że jedna 300W nie wystarczy.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 21 lis 2006, 22:17

Wystarczy Beato :-) Ta grzałka u mnie w domu dociąga do 34 tak jak jest jej max na skali.

Awatar użytkownika
muzyk
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 21 sty 2006, 13:17
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontaktowanie:

Post autor: muzyk » 21 lis 2006, 23:50

Witam wszystkich !
Po roku istnienia mojej 840 mogę w końcu coś napisać! :D
Piotrze myślę, że to co planujesz jest realne do osiągnięcia ,bo sam mam na to dowody! W moim 840l. baniaku wraz z rodzicami i innymi paletami(7szt), neonem czerwonym (ok.35szt), zbrojnikami (12sz) pływa 7 młodych palet
(3 miesięcznych) :lol: .
Z ok.40 młodych przeżyło 7 i to bez odgradznia siatką czy pleksą , za to z bardzo opiekuńczymi rodzicami!!!
Z uwagi na brak czasu i „zabiegane moje życie” :( postanowiłem
nie przenosić narybku do innego zbiornika, lecz pozostawić je w ogólnym! Karmię moje ryby 2-3 razy dziennie, dlatego młode nie rosną jak powinny ale żyją i z tego co widać mają się całkiem dobrze!!!!! Podmiany wody robię tak jak zwykle –raz w tygodniu ok.10% (i to odstana kranówka! Może nie powietrze, ale za to kranówkę na Śląsku mamy w porządku!
Na razie!!!! :wink: )
Widok młodych palet wraz z rodzicami i innymi rybkami w dekoracyjnym baniaku jest piękny!(szkoda, że nie mogę pokazać Wam żadnego zdjęcia, ponieważ padła mi /tak na marginesie/ ”moja kiepska cyfrówka”, ale mam nadzieję, że w niedługim czasie uda mi się skorzystać z pomocy i uprzejmości naszego klubowego kolegi Wojtka i może wtedy :P !!!!)
Dlatego uważam ,że warto spróbować i jak tylko czas pozwoli Ci na opiekę ( częste karmienie, podmiana wody itd.) , to młode wyrosną na piękne zdrowe ryby!!!!!
Życzę powodzenia! Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 22 lis 2006, 08:41

Hypno pisze:Hmmm przy tym bym protestował trochę. To tak jakby dzięciołowi zabronić stukać w drzewo bo wstrząśnienia mózgu dostanie... Toż one właśnie do tego są genetycznie przystosowane....
One są przystosowane do grzebania w mule, który jest gładki, a piasek jest ostry. Dlatego napisałem, że może ale nie musi, być to problemem.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 22 lis 2006, 08:41

Coś się zwiesiło i post się rozmnożył :wink:
Ostatnio zmieniony 22 lis 2006, 08:47 przez Jeki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 22 lis 2006, 08:42

Jak usunąć nadmiar postów????
W zmień\usuń nie mam funkcji usuń.

Awatar użytkownika
Hypno
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1864
Rejestracja: 03 mar 2005, 09:37
Imie i Nazwisko: Piotr Smoleń
Miejsce zamieszkania/miasto/: Lublin
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Post autor: Hypno » 22 lis 2006, 13:47

Tak drobny piasek zachowuje się prawie jak płyn. Ciężko jest z niego usypać górkę, bo po prostu "rozpływa" się na boki. Na mój gust problemu być nie powinno żadnego. Wnioskuję na podstawie obserwacji ... cudzych :-) "Gang czerwone smoki" znany temat Rafała. Ryby mu porosły jak smoki i właśnie z takim podłożem. W Amazonii nie byłem więc głowy uciąć nei dam za to ;-) MOże jak prezes wróci to nam coś powie w tym temacie...

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości