750 l lukaszs

Życie w Twoim akwarium (zdjęcia ryb, roślin i innych żyjątek).

Moderatorzy: seba*1*, niki 28, _TOM_

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

750 l lukaszs

Post autor: lukaszs » 24 lut 2008, 21:32

Witam :)

Ja rowniez pozwole sobie zaprezentowac akwarium.

Akwarium zostalo zalozone w dlugi weekend majowy 2007.

Objętość: 750 l (brutto).
Wymiary: 300x50x50 cm, szklo 12 mm z wzdluznymi i poprzecznymi wzmocnieniami.
Oświetlenie: T-5, 4 x 54 W + 4 x 80 W, 10 h dziennie.
Nawożenie: Tetra Plantamin, K2SO4.
CO2: Butla 6 kg + mikserek ferplast CO2 energy mixer. Dozowanie: raz dziennie odkręcam na chwilę butlę, żeby się wypełnił mikserek, potem zakręcam.
Podłoże: Jasny żwirek kwarcowy (~1-3 mm), czarny żwirek bazaltowy (~1-3 mm).
Parametry wody: Nie mierzę. Czasami tylko gdy cos jest nie tak. Mniej więcej: pH 6.5, twardości niewielkie, azotany i fosforany niewielkie.
Temperatura: 27-28stC.
Filtracja: 3 filtry Eheim 2234 Comfort + Aquael UniMax 700, wklady ceramiczne typu ehfisubstrat/biomax.
Gatunki roślin:
anubias congensis
anubias barteri var. nana
anubias minima
bacopa variagata
blyxa japonica
cabomba caroliniana
ceratopteris cornuta (?)
didiplis diandra
heteranthera zosterifolia
hydrocotyle leucocephala
hygrophila corymbosa ''angustifolia''
hygrophila polysperma
cryptocoryne crispatula var. balansae
cryptocoryne pontederiifolia
cryptocoryne wendtii brown
cryptocoryne wendtii green
limnophila aquatica
ludwigia
mech x-mass
microsorum pteropus 'Windelov'
nurzaniec
nymphaea lotus
paprotnica sumatrzańska
rogatek
rotala rotundifolia
sagittaria subulata
wglebka
Gatunki ryb: bojownik (samiec), gurami mozaikowe, pielęgniczka kakadu (samiec), kosiarka, otoski, paletki.

Wymieniam ~30 l wody dziennie. Mieszam wrocławską kranowę z osmozą w proporcjach około 1:2.

[2008.08.29]
W akwarium mam dobrane 3 pary paletek i ikre co najmniej raz w tygodniu. Czasem dwie pary przystepuja do tarla na raz, czasem trzy. Mlodych oczywiscie nigdy nie odchowalem, choc kilka razy sie wykluly. Rekord zycia larw to 4 dni (juz skubaly sluz rodzicow). Akwarium tarliskowego ciagle nie mam niestety ale mysle nad tym bo szkoda mi patrzec jak mlode gina :(

Link do zdjecia w wiekszej rozdzielczosci: http://klaudia.ehost.pl/akwa/2008_02_24_akwa.jpg

I linki do innych forumow na ktorych przedstawilem akwarium (sa tam tez starsze zdjecia i mozna popatrzec, jak sie zmienialo):
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=20813
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=20813
http://www.gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?t=539

[2009.01.09]
Zdjęcie, które wysłałem na konkurs ADA w 2008 roku (miejsce 809):

http://klaudia.ehost.pl/akwa/2008_ada_809_1024.jpg

Pozdrawiam :)
Załączniki
2008_02_24_akwa.jpg
stan z 2008.02.24
2008_02_24_akwa.jpg (24.85 KiB) Przejrzano 9498 razy
2007_12_21_paletki_ikra_01.jpg
2007.12.21, ikra
2007_12_21_paletki_ikra_01.jpg (38.06 KiB) Przejrzano 9498 razy
2007_12_21_paletki_ikra_02.jpg
2007.12.21, ikra
2007_12_21_paletki_ikra_02.jpg (30.31 KiB) Przejrzano 9498 razy
Ostatnio zmieniony 13 sty 2009, 11:56 przez lukaszs, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 24 lut 2008, 21:42

A fotki z bliska roślin, ciekawych miejsc lub gurami mógł byś podać ? Co tu dużo mówić , super baniaczek , czysty , zadbany.. Super :D

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 24 lut 2008, 21:47

Umieszcze, ale dajcie mi kilka dni :) Dzisiaj i jutro juz brak czasu...

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 24 lut 2008, 21:53

ok, weź sobie porównaj np. mój zbiornik a twój , i zobacz jak ja sie muszę czuć oglądając takie cudo jak twój... :D

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 24 lut 2008, 22:14

Dziekuje za komplement, ale bez przesady ;)

Opinie mozna rozne uslyszec, w zaleznosci od tego, czy ocenia akwarysta "roslinny", czy ortodoksyjny paletkowiec, dla ktorego kazde akwarium z paletkami inne niz biotopowe albo sterylne jest zle prowadzone. Poki co udaje mi sie miec ladne rosliny i chyba tez zdrowe paletki. Gurami mozaikowe to "zaszlosc historyczna" z poprzedniego akwarium. Sa zupelnie dla paletek nieszkodliwe a przy tym bardzo spokojne i ladne.
Biotopowe akwarium z paletkami tez chcialbym miec, ale jako drugie. Niestety - brak miejsca w domu. Moze kiedys...

Awatar użytkownika
Młody1919
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 654
Rejestracja: 26 kwie 2007, 18:45
Imie i Nazwisko: Dawid K.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno
Kontaktowanie:

Post autor: Młody1919 » 24 lut 2008, 23:21

No fakt , każdy będzie patrzeć inaczej , ale wiesz co jest najważniejsze ? Że się Tobie podoba , że jak usiądziesz wygodnie przed nim to stwierdzisz że czegoś dokonałeś , że to wszystko wyrosło z twoją pomocą. Ten uśmiech do samego siebie więcej znaczy niż komentarze rożnych ludzi o różnych gustach , o których z reszta jak wiadomo sie nie dyskutuje. Jeszcze raz kolego , Gratulacje.

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 25 lut 2008, 14:53

Chyba zamiast w "Galeria" powinienem byl zalozyc ten watek w "Akwaria". Czy ktos z moderatorow ma mozliwosc przeniesienia go?

(zgodnie z zyczeniem - jest już w "Akwaria". Rafał)

Dziekuje :)

Awatar użytkownika
DISPAR
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 483
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:47
Imie i Nazwisko: Dariusz Łupiński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Łosice
Lokalizacja: Łosice
Kontaktowanie:

Post autor: DISPAR » 25 lut 2008, 18:54

Jak zobaczyłem to akwarium to wymkneło mi się - O k..." :D .W tak długim zbiorniku to rzeczywiście można poszaleć z kompozycjami roślinnymi. Bardzo podoba mi się lewa strona natomiast po prawej masz w/g mojego gustu zbyt dużo roślin w jednym odcieniu jasnozielonym i przełamałbym to jakąś rośliną o ciemnozielonym kolorze lub korzeniem.
Gratulacje dla Ciebie za to akwarium i powodzenia w jego dalszym utrzymaniu.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 25 lut 2008, 21:38

Akwarium piękne, ale jako "...ortodoksyjny paletkarz..." stwierdzę jedno, ryby do bani, małe i nie wyrośnięte, jak na taki zbiornik coś poszło nie tak, pomimo szczerych chęci. A jeśli napiszesz mi, że ryby mają pół roku, dlatego są małe, to lepiej ugryź się w język i przemilcz to. Jak już napisałem, piękne akwa, ryby słabe, pozdrawiam

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 25 lut 2008, 23:30

Ryby nie sa juz mlode i raczej wieksze nie urosna. Najstarsza paletka ma ponad 5 lat, pozostale kupilem pod koniec maja 2007 i mialy wtedy 6-7 cm dlugosci. Urosly bardzo nierowno. Jedna w ogole nie urosla. Niektore (mniej wiecej polowa) mi sie bardzo podobaja i nie mam do nich zastrzezen (oceniam subiektywnie, nie znam sie) , czesc rzeczywiscie nie wyglada tak jak powinna. Dwie lub trzy sztuki maja chyba defekt genetyczny polegajacy na tym, ze maja jakby "zmiete" dolne pletwy.
Co moglo pojsc nie tak... Z perspektywy tego czasu mysle, ze zbyt pozno zaopatrzylem sie w osmoze i zbyt dlugo ryby plywaly we wroclawskiej kranowce, ktora na dzien dobry (wedlug testu Tetry) ma 12.5 mg/l NO3, a stezenie w akwarium dochodzilo pomimo codziennych podmian (wedlug tego samego testu) do 25 mg/l. To za duzo. Teraz przy wodzie z osmozy poziom NO3 w akwarium jest niski, ale to juz troche za pozno, zeby ryby urosly wieksze. Druga sprawa, to w mojej dzielnicy trwaja od ponad roku ciagle remonty kanalizacji i zdaje sie, ze naruszona zostala instalacja wodociagowa. Pewnego pieknego poranka obudzilem sie i zobaczylem polowe kosiarek martwych bez zadnych objawow choroby; ani chybi zatrucie. Tego samego dnia kupilem osmoze. Jakies wodociagowe trucizny mlodym paletkom tez pewnie nie pomogly.
Na tym forum nie znalazlem nigdzie informacji, co profesjonalisci robia ze "szczurkami", choc wiele osob pisze, ze zawsze sie jakis trafi. Widocznie to niewygodny temat. Niektore ryby chetnie oddalbym za darmo gdyby ktos je chcial i potrafil im zapewnic odpowiednie warunki. Ale cos mi sie wydaje, ze pozostana juz u mnie, bo nie wiem, kto moglby takie chciec.

Co do roslin: obie strony wymagaja jeszcze dopracowania. Ostatnio mialem powazna awarie oswietlenia z lewej strony przez 2 tygodnie i powsadzalem ludwigie i rotale troche chaotycznie po prawej, zeby nie zginely zupelnie. Sytuacja zostala opanowana ale lekki chaos pozostal. Zgadzam sie, ze prawa strona to wielka zielona plama. "Milym problemem" jest blyxa, ktora miala sluzyc za przedni plan, tymczasem rosnie jak wsciekla. Za blyxa sa dwa gatunki kryptokoryn, ktorym miekka woda najwyrazniej nie sluzy (w kranowce rosly lepiej), a ktorych kompletnie nie widac. Cos z tym musze zrobic, ograniczyc ilosc blyxy i posadzic cos mniejszego i urozmaiconego kolorystycznie.

Pozdrawiam i dziekuje za uwagi :)

Awatar użytkownika
kazik
senior
senior
Posty: 183
Rejestracja: 05 lut 2006, 14:59
Lokalizacja: swarzędz
Kontaktowanie:

Post autor: kazik » 26 lut 2008, 07:42

Co poszło nie tak ?
Nie tak sie postępuje z małymi rybami. Taką rybkę wpuszczasz na higieniczny zbiornik i po chamsku ja "tuczysz" do 14 cm, a potem ją przerzucasz do roślinnego - w innym przypadku masz co masz.
Akwarium ładne, przynajmniej mi sie podoba ;)
kazik

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 26 lut 2008, 08:49

Co sie robi ze szczurkami?? Na to pytanie nikt Ci jednoznacznie nie odpowie, albo masz je do końca ich dni w swoim akwa, bo są Twoje i tylko Twoje i podobają Ci sie mimo wszystko, albo robisz z nimi co tylko zechcesz, ale decyzja pozostaje w Twojej gestii. Czy komus oddać??!! A komu, kto weźmie takie małe niewydażone rybki?? Tylko totalny amator do tzw. potrenowania, co mnie wnerwia jak cholera, ale przemilczę to... Co do wody i zatruć... tu bym był ostrozny w swoich tezach, kosiarki potrafi wykończyć skok pH rzędu 0,5 stopnia w ciągu dnia i nie ma na to rady. Rosliny słabo rosną w wodzie z osmozy, chyba że uzupełnia się sporo nawozów, temperatura też większości nie odpowiada, ale o tym wiesz, wiec nie bedę Cię pouczał. Mam tylko nadzieję, że uda ci się do końca jak sobie to wyobrażałeś kontynuować połączenie holendra (bo takie masz zakusy) z paletkami, mimo wszystko życzę powodzenia...
Jak pisał Robert, najczęstszym błędem, którego trudno wyplenić wśród zaczynających przygodę z paletkami i kupujących małą rybę (poniżej 12cm) jest uświadomienie odpowiedzialności, jak spoczywa na nich przez parę miesiecy, związana z tzw. tuczeniem paletki, by osiągnęła jak najlepszy wynik rozmiarowy, pozdrawiam

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 26 lut 2008, 09:02

Wiem, szczurkow nikt nie wezmie, dlatego napisalem, ze zostana u mnie.
Z roslinami i woda z osmozy na razie nie jest zle ale fakt, niektore rosly lepiej w kranowce. Za to glonow jest bez porownania mniej. Nawozu dodaje okolo 1/4 dawki zalecanej przez producenta.
Rybki byly (sa dalej) karmione 4 x dziennie i pokarmu im raczej nie brakuje. No trudno :>

A czy z tym blue diamondem na zdjeciu 2007_12_21_paletki_ikra_02.jpg cos jest nie tak (poza wielkoscia)? To jedna z rybek, ktore mi sie najbardziej podobaja.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Post autor: arturo » 26 lut 2008, 15:30

Ma zielone przebarwienia na ciele, ale to może być wina świetlówek i jego ustawienia w stosunku do kąta padania światła, poza tym ma brzydkie oko, powinien mieć ładne, czyste pomarańczowe lub czerwone, najlepiej bez paska przez środek, poza tym jest po prostu mały i już, taki juz będzie. Moze jak uda mi się później wstawić zdjęcie naszych Diamond'ów to sobie porównasz, a mozesz je zobaczyć w wątku Janusza Zajonza w dziale rozmnażanie, pozdrawiam

lukaszs
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:54
Lokalizacja: Wroclaw
Kontaktowanie:

Post autor: lukaszs » 26 lut 2008, 15:39

Zly kolor oczu to wina niedozywienia, czy wada genetyczna?
A przebarwienia? To tez kwestia zlego karmienia, czy brak czystosci rasy?
Nie zauwazylem ich, przyjrze sie w domu czy rzeczywiscie jest zielonkawa.

Odpowiedz

Wróć do „Galeria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości