Dno akwarium!!!

Nowości - opinie

Moderatorzy: niki 28, tuptus

Awatar użytkownika
kojot99
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:41
Imie i Nazwisko: Robert Wilczek
Lokalizacja: Przyszowice

Dno akwarium!!!

Post autor: kojot99 » 12 kwie 2012, 18:59

Witam mam problem mianowicie kupiłem akwa 200x50x50 gdy ustawiłem go na szawce(wypoziomowana pod spodem gąbka pod panele) przemieżyłem dno akwa i okazało się że na środku jest wypukłe(na zewnącz) .Więc pytanie czy jak naleje wody to sie wyrówna? Poziomica położona na górze akwa wskazuje poziom.Ps.nie dzwoniłem jeszcze do firmy która je kleiła.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: jzajonz » 13 kwie 2012, 07:38

Tylko wada szyby może spowodować wypukłość dna. Czy dobrze rozumiem że dno nie stanowi płaszczyzny? Odwróć zbiornik dnem do góry i jeszcze raz sprawdź płaszczyznę maksymalnie długą poziomicą. Po przekręceniu jej pod kątem spójrz jaki jest prześwit między poziomicą a dnem a po długości zbiornika. Zapewne będzie idealnie płaskie dno a owa wypukłość o której mówisz jest złudzeniem.

Awatar użytkownika
kojot99
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:41
Imie i Nazwisko: Robert Wilczek
Lokalizacja: Przyszowice

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: kojot99 » 13 kwie 2012, 14:25

Dno jest wypukłe poziomica 200cm położona po przekątnej na krańcach jest na zero a na środku 3mm szpara.Niestety nie mam teraz możliwości obrócić akwa do góry nogami.Jeszcze jedno jak akwa leży na szawce to jego końce odstawają a środek dolega do maty.

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: Ambra » 13 kwie 2012, 14:43

kojot99 pisze:Dno jest wypukłe poziomica 200cm położona po przekątnej na krańcach jest na zero a na środku 3mm szpara.Niestety nie mam teraz możliwości obrócić akwa do góry nogami.Jeszcze jedno jak akwa leży na szawce to jego końce odstawają a środek dolega do maty.
Przy zbiorniku o długości 200 cm taki mankament może już być groźny.
Jeśli kleiłeś zbiornik na zamówienie, to winieneś go reklamować.
To chyba najprostsze rozwiązanie.

Jeśli nie możesz reklamować, akwarium można też poddać próbie wytrzymałowościowej.
W takim wypadku należy pod dnem umiescić przynajmniej trzy warstwy karimaty o łacznej grubości około 3 cm - nie mniej !!!! - i na niej ustawić zbiornik.
W tym konkretnym wypadku styropian się nie nadaje.
Potem powoli go napełnić wodą maksymalnie.
Próbę lepiej przeprowadzać w jakimś bezpiecznym miejscu ...............
Warstwa ochronna pod zbiornikiem winna zachować sprężystość - zwłaszcza w miejscu wypukłości - przynajmniej w 40% gdyż cięząr urządzonego zbiornika będzie większy niż w przypadku samego napełnienia go wodą.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: Przemek Wieczorek » 13 kwie 2012, 15:35

Andrzeju jesteś w błędzie,odnośnie swojej tezy Do autora -nic się tym nie przejmuj

Awatar użytkownika
kojot99
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:41
Imie i Nazwisko: Robert Wilczek
Lokalizacja: Przyszowice

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: kojot99 » 13 kwie 2012, 18:15

Zalałem akwa troche się usiadło minimalnie jeden róg odstaje (kartka papieru wejdzie) trzyma poziom teraz czekam.Dzięki za rady.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: jzajonz » 14 kwie 2012, 07:59

kojot99 pisze:nie dzwoniłem jeszcze do firmy która je kleiła.
Ja bym jednak zadzwonił i reklamował bez robienia jakichkolwiek testów wytrzymałościowych. Cóż z tego że teraz dno nie pęknie jak nie będziesz miał spokoju bo dno jest wadliwe i z czasem może być wielkie buuuuuuuuuuuum

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: Bogdan » 14 kwie 2012, 08:09

Przemek Wieczorek pisze:Andrzeju jesteś w błędzie,odnośnie swojej tezy Do autora -nic się tym nie przejmuj
Możesz nieco rozszerzyć temat ?

Nie znam norm na prostoliniowość tafli szkła nie hartowanego natomiast przy szkle hartownym odchyłka nie może wynosić więcej niż 0,003 mm na długości 300 mm. przy czym są to normy na tafle używane do produkcji szyb zespolonych.
Zakładając że tafla szkła przy hartowaniu ulega deformacji to przed hartowaniem normy muszą być jeszcze bardziej rygorystyczne.
Myślę że temat jest na tyle ciekawy i może być bardzo mokry że warto go wyjaśnić do końca.

Awatar użytkownika
mkozubski
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 780
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:56
Imie i Nazwisko: Maciej Kozubski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: mkozubski » 14 kwie 2012, 09:09

nic się tym nie przejmuj
ja się nie przejmuję (nie mam akwarium od Ciebie) bo jak czytam co TY Przemku tu czasami wypisujesz to jakoś się to kłóci ze wszystkim co słyszę od innych fachowców z Twojej branży (zdecydowanie starszych - co za tym idzie z większym doświadczeniem). Ale cóż życie samo weryfikuje wszystko. Ciekaw jestem co napiszesz jak w kolejnym poście kojot przekaże, że ma kilkaset litrów wody na mieszkaniu...bo np po miesiącu naprężenia będą tak duże, że coś nie wytrzyma.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: Przemek Wieczorek » 14 kwie 2012, 13:20

Zapoznajcie się wpier z normami jakie tafla szkła float, musi mieć odchylenie by nastąpiło złamanie Nawet nie chce mi się pisać na tak oczywiste sprawy Nie straszcie człowieka,bo nie ma i po co
MKozubbski bardzo Cie proszę ,nie tykaj mej fachowości w tym wątku
pzdr

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: Bogdan » 14 kwie 2012, 14:17

Przemek Wieczorek pisze:Zapoznajcie się wpier z normami jakie tafla szkła float, musi mieć odchylenie by nastąpiło złamanie Nawet nie chce mi się pisać na tak oczywiste sprawy Nie straszcie człowieka,bo nie ma i po co

pzdr
Widzisz Przemku piszemy o dwóch różnych sprawach.
Ja piszę o normach na prostoliniowość tafli szkła a Ty o skrajnym odchyleniu doprowadzającym do złamania tafli.
Jeżeli więc szkło użyte do sklejenia zbiornika nie odpowiada normom jest zwykłym bublem i powinien je zareklamować producent akwarium.

Prosiłem też grzecznie byś rozwinął temat i przeczytałem " Nawet nie chce mi się pisać na tak oczywiste sprawy " i to raczej już grzeczne nie jest, bo to co jest oczywiste dla fachowca dla laika jest wielką niewiadomą.
Wyobraź sobie istnienie tego forum w sytuacji gdy dla każdego znającego jakiś temat jest to tak oczywiste że nie warto o tym pisać.
Kolejna sprawa ,która nie powinna być Ci obca to to ze jeżeli negujemy czyjąś wypowiedź staramy się przynajmniej w skrócie wyjaśnić dlaczego.
Pozdrawiam Bogdan M

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: Przemek Wieczorek » 14 kwie 2012, 20:04

Bogdan zapewne nie jest tutaj winą odkształcone szkła Powiem wam że powodów może być kilka
-nierówny stół przy montażu
-nierówno przycięta szyba czołowa (lico od spod)
-podniesiona szyba frontowa by licowały się górne narożniki
Jeszcze by coś się znalazło Ale 3 mm odejścia od lica, dla formatki 200cm ,w żadnym stopniu nie zagraża Szkło wbrew pozorom jest plastyczna Inaczej akwaria z odchyłem 2-3 cm na ścianach pionowych nie miały by prawa bytu

Awatar użytkownika
myslu
junior
junior
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2008, 16:51
Imie i Nazwisko: Bartosz Mysłowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Szczecin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: myslu » 14 kwie 2012, 21:22

Nie jestem fachowcem w tej tematyce, jednak dla własnego bezpieczeństwa jeśli jest możliwość to bym reklamował. Nigdy nie wiadomo co się stanie. Wystarczy wada szkła i jego wytrzymałość już słabnie. Nie raz czytało się o pęknięciach akwariów bez przyczyny.
Nie ma co się rozwodzić jest możliwość to reklamuj, kilka dni cię nie zbawi, a w razie co nie będziesz mógł sobie nic zarzucić.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: jzajonz » 14 kwie 2012, 23:35

Przemek Wieczorek pisze:Bogdan zapewne nie jest tutaj winą odkształcone szkła Powiem wam że powodów może być kilka
-nierówny stół przy montażu
-nierówno przycięta szyba czołowa (lico od spod)
-podniesiona szyba frontowa by licowały się górne narożniki
Jeszcze by coś się znalazło Ale 3 mm odejścia od lica, dla formatki 200cm ,w żadnym stopniu nie zagraża Szkło wbrew pozorom jest plastyczna Inaczej akwaria z odchyłem 2-3 cm na ścianach pionowych nie miały by prawa bytu
-nierówny stół ? Czyli profesjonalny wykonawca położył dno i szyba się poddała nierówności stołowi który musiałby mieć zapadnięty środek. !
-nierówne przycięcie jednej szyby frontowej nie jest w stanie zniekształcić dna :!:
-podniesienie szyby czołowej aby licowały narożniki nie zmienia faktu że dno jest wypukłe :!:

Owszem, szkło jest plastyczne i każdy może zauważyć wypukłość szyb po zalaniu zbiornika ale to zupełnie inny temat niż wypukłość dna przed zalaniem zbiornika i nie chodzi tutaj o odejście od lica o 3 mm bo to żadne zagrożenie.

Natomiast jest ogromnym ryzykiem i nierozwagą tego który chce eksploatować zbiornik z wypukłością dna :!: . Narożniki nie mają żadnego podparcia, są uniesione do góry więc dno po sklejeniu nie może "swobodnie spoczywać "całą powierzchnią a napór ciśnienia wody na dno w każdym punkcie jest takie samo. Wklejenie dna powoduje jego usztywnienie i ograniczenie elastyczności tafli, dlatego w takiej sytuacji jest narażone na pękniecie :!:

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Dno akwarium!!!

Post autor: jzajonz » 14 kwie 2012, 23:48

jzajonz pisze:
Przemek Wieczorek pisze:Bogdan zapewne nie jest tutaj winą odkształcone szkła Powiem wam że powodów może być kilka
-nierówny stół przy montażu
-nierówno przycięta szyba czołowa (lico od spod)
-podniesiona szyba frontowa by licowały się górne narożniki
Jeszcze by coś się znalazło Ale 3 mm odejścia od lica, dla formatki 200cm ,w żadnym stopniu nie zagraża Szkło wbrew pozorom jest plastyczna Inaczej akwaria z odchyłem 2-3 cm na ścianach pionowych nie miały by prawa bytu
-nierówny stół ? Czyli profesjonalny wykonawca położył dno i szyba się poddała nierówności stołowi który musiałby mieć zapadnięty środek. :shock:
-nierówne przycięcie jednej szyby frontowej nie jest w stanie zniekształcić dna :!:
-podniesienie szyby czołowej aby licowały narożniki nie zmienia faktu że dno jest wypukłe :!:

Owszem, szkło jest plastyczne i każdy może zauważyć wypukłość szyb po zalaniu zbiornika ale to zupełnie inny temat niż wypukłość dna przed zalaniem zbiornika i nie chodzi tutaj o odejście od lica o 3 mm bo to rzeczywiście żadne zagrożenie.

Natomiast jest ryzykiem i nierozwagą tego który chce eksploatować zbiornik z wypukłością dna :!: . Narożniki nie mają żadnego podparcia, są uniesione do góry więc dno po sklejeniu nie może "swobodnie spoczywać "całą powierzchnią a napór ciśnienia wody na dno w każdym punkcie jest takie samo. Wklejenie dna powoduje jego usztywnienie i ograniczenie elastyczności tafli, dlatego w takiej sytuacji jest narażone na pękniecie :!:

Odpowiedz

Wróć do „Technika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości