Mam dylemat z oswietleniem

Moderator: Sylwek

marta
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2006, 21:56
Lokalizacja: Kraków

Mam dylemat z oswietleniem

Post autor: marta » 10 paź 2007, 16:53

Witam wszystkich.Dzięki Waszym informacjom na forum dochowałam się nareszcie "paletuszek" :P DZIęKUJę SA FAJNIUSIE.

Proszę jeszcze o podpowiedź na temat oświetlenia, wiem, że jest dużo informacji, które przeczytałam, ale mam po prostu mętlik.

Oglądam wasze zdjęcia i robi mi sie tak dziwnie w żołądku są przepiękne.

Moje akwa 150/50/60 oświetlone jest trzema świetlówkami 40W 2x power, 1x aqua glo.Niestety efekt jest troche inny niz w Waszych zdjęciach.Piszecie o oswietleniu HQI, T5, T8, ja mam te standartowe.Proszę o podpowiedz których użyć i w jakiej ilości aby zbiornik wyglądał jak w waszych zdjęciach.
W akwarium jest duży korzeń i niewiele roślin,no i oczywiście paletki.Wydaje mi sie,że oświetlenie które mam nie wydobywa pełnych barw paletek.będę wdzięczna za podpowiedź co zmienić w oświetleniu...a mąż dostanie to zadanie do wykonania...

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 10 paź 2007, 17:07

Wskaż, Marta, konkretne wątki - a odezwą się autorzy i wyspowiadają z przyjętych rozwiązań.

Rafał

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 10 paź 2007, 17:12

Witaj Niznajomo z nieznanego miejsca,

Świetlówki jakie masz to T8 Hagena.
3 to trochę mało na taki baniak jesli chcesz miec dużo zielska.

Pewnie dlatego wybrałaś mocne i silnie świecące dla ludzkiego oka power glo.
Power glo nie są jednak najlepszym wyborem do paletek, czy roślin, zbyt jasne i mocne światło, pewnie to Ci się nie podoba w barwie ryb.
Lepsze tego producenta sa aqua glo i flora glo, zdecydowanie te 2 polecam, i ziele rośnie przy nich nieźle.
Skoro masz 3 listwę pojedyńczą, to możesz dodać tam sun glo.

A żeby Twój baniak wyglądał tak samo jak na innych zdjęciach na tym forum, musisz to samo zrobić u siebie i najlepiej takim samym aparatem zrobić fotkę :wink:

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Post autor: Marek81 » 10 paź 2007, 17:15

Nie wiem czy ci pomogę, ale napiszę o moim guście!
Paletki hoduje od niedawna, bo od 2 lat i muszę stwierdzić, że wyleczyłem się z mocno oświetlonych zbiorników.
Według mnie Paletka wygląda dopiero ładnie w stłumionym świetle, miałem w akwarium o wysokości 50cm 4x36W T8 i nie zdążyłem dochować się wysokich roślin rzucających cień na dno, bo mój gust uległ zmianie a po za tym podopieczni wyglądali jak na solarium!
Teraz preferuje 1x30W T8 na 50cm wysokości baniaka i piasek.
Według mnie słabe światło dopiero pokazuje piękno naszych pupilków!
Tak, więc ile ludzi tyle zdań i gustów.

Pozdrawiam Marek

marta
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2006, 21:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marta » 10 paź 2007, 17:24

Witam, dziękuje za szybką odpowiedz.precyzuje pytanie:
jakie zastosować oświetlenie do zbiornika 150/50/60, aby wydobyć jak najintensywniejsze barwy paletek tak aby jednocześnie światło pozwalało żyć roślinom..

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 10 paź 2007, 17:27

Proponuję Sylvania Grolux.

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 10 paź 2007, 17:35

_TOM_ pisze:Proponuję Sylvania Grolux.
Bardzo ciepłe, bardzo różowe, wszystkie czerwoności skaczą do oczu a kolor roślin trochę jak w świetle neonu z peepshopu :) Czerwone/pomarańczowe palety przy tym ok, ale rośliny? Rosnąć może i będą, ale wyglądać na pewno nie ;)

Imo - jak rośliny to obojętnie co, byle 6500K i z dużą ilością lumenów, bez podbitych sztucznie fragmentów widma. I dla miłośników farbowania wody i rybek jednego groluxa, niech stracę.. I niech trochę nerwów straci fotografujący, zwłaszcza automatem na tzw małpę :)

Rafał

Awatar użytkownika
kubamajer
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 656
Rejestracja: 10 sty 2006, 12:25
Imie i Nazwisko: Kuba Majerczyk
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: kubamajer » 11 paź 2007, 00:03

Rafal_W pisze:I niech trochę nerwów straci fotografujący, zwłaszcza automatem na tzw małpę :)

Rafał
Kolego Rafał - proszę sobie nie stroić żartów z kolegów fotografujących na tzw małpę, czyli m.in. mnie! ;)

Koleżanko Marta, proszę o odczytanie prywatnej wiadomości od moderatora tego działu, czyli mnie!

Spocznij! ;)

marta
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2006, 21:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marta » 11 paź 2007, 07:31

Koledzy,jesteście niepoprawnie oryginalni..ale dzięki Wam to forum jest wyjątkowe :)
To komplement oczywiście! :)
pozdrawiam
Marta

Odpowiedz

Wróć do „Oświetlenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości