Wysoki amoniak i mętna woda

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 01 maja 2018, 13:27

Na wstępie witam wszystkich - w końcu czas było założyć konto i napisać pierwszego posta ;)

Akwarium:
200 litrów netto + 25 litrów dla 2x filtr zewnętrzny
Filtr 1 - No name 2000l/h + UV 13W (na wejściu) do 1200l akwarium
Filtr 2 - Fluval G6 do 600l akwarium
Lampa UV 50W (na wyjściu)

Restart 3 mc temu (bez paletek - doszły jakieś 2 / 3 tyg temu)

Obieg wody:
Woda zasysana jest do filtra 1 - filtr wyposażony jest TYLKO wkłady mechaniczne - gąbki ect - potem woda jest pompowana do filtra 2 gdzie znajduje się pre-filter 5 micron + NO3 absorber JBL + biologia matrix (2l) + biologa mix (4l) (łącznie jakieś 6l wkładu biologicznego) + 150 g purigen + zoolit Następnie woda idzie do lampy UV i do akwarium :)

Obsada:
18 paletek - od 3 do 8 cm
10 otoski
10 kiryski (mix)
18 neon czerwony

Parametry wody:
PH - okolice 5 - 5.5 (zakres po za moimi testami) - testy kropelkowe i papierek lol - RO na wyjściu ma jakieś 5.5-6.0
NH3 / NH4 - 2 ppm (było około 4 ale już zrobiłem podmianę 50%)
NO2 - 0
NO3 - 25-30
KH - <3 (jeśli nie zero)
GH - <3 (jeśli nie zero)
Temp - 29-30
Praktycznie trzymane są na czystej wodzie RO

Do wody dodawane jest Fluval bakterie ale nie widać za dużo efektów - wcześniej jak miałem baniaczek nie miałem problemu z amoniakiem teraz się pojawił :( oraz co gorsze od kilku już miesięcy mam mętną wodę w akwarium (delikatnie biała jest - wcześniej nie miałem z tym problemu) !!!! czyli od czasu restartu raz może 2x zrobiła się kryształ sama jak należy.

Co może być tego przyczyną ?

PS: Dodam że rybki są karmione wiele razy dziennie małymi ilościami tak żeby wszystko znikało - fakt jest taki że kupowałem paletki a mam piranie co jedzą wszystko !! - cała gama pokarmów suszonych (granulaty i płatki) oraz mix własnej roboty mięsny 2x na dzień (posiłków mają jakieś 6 do 10)

Obrazek

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 09 maja 2018, 13:57

Chyba to forum już umarło :(

Problem z wodą mało klarowną został rozwiązany :) - pre filtr był uszkodzony w G6
Ciekawiej wyglądała sprawa z amoniakiem - gdyż okazało się że przyczyną był filtr do którego wpadły podczas konserwacji 2 rybki i ...... Jak znalazłem przyczynę (padnięte rybki w filtrze) jak ręką odjąć amoniak poleciał do 0

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: przynenta » 19 maja 2018, 07:12

Forum nie umarło, wtyko już większość jest napisane :wink:

Sporo opisałeś, ale powiedz czym karmisz i co ile i ile robisz podmiany.

Dla mnie tam jest cały czas problem z biologia po restarcie, co to za podłoże ?

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: roh » 25 maja 2018, 21:04

Widzisz, jest tak
Przy ph <7 nie ma szans na powstanie amoniaku. O tym mówi nauka zwana chemią. Amoniak to słaba zasada i w środowisku kwasnym zostaje natychmiast zobojętniona i rozpada się na jony amonowe, które są dla naszych ryb zupełnie obojętne--nie wchłaniają się. Na tym skończę pisanie poematów z dziedziny chemii. Właściwie nie ma odpowiedzi i pomocy w twoim temacie. temat jest postawiony na głowie.
Myślę, że to jest powód milczenia większości z nas.
Abstrahując od tematu, 18 paletek to dużo na 200 litrów. Takie rybki potrzebują 50% podmiany wody co 2 dni, ze względu na intensywność karmienia i przemiany materii.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 14 cze 2018, 17:14

Myślałem że umarło jak pisałem wyżej i nie zaglądałem :( - mój błąd

1 - karmienie hmmm to są piranie wszystko żerne :D - 3x dziennie mix + dużo razy suche pokarmy (płatki i granulaty) + jakieś robaczki suszone (czarne robaki lub tubifex) oraz na noc duża porcja dla rybek z dna + paletki :D - (ostatnie nocne karmienie całość jedzenia znika do 30 min jak dam naprawdę dużo - widzę że się dopominają o jedzenie) normalnie jak karmię to jedzenia tak żeby znikło do 15 min (zazwyczaj mniej niż 5 min)
MIX = mam około 7 rodzajów mixów w przeróżnych kombinacjach z mięsem czerwonym jaki i bez / rybami / owocami ect full wypas

2 - podmiany aktualnie codziennie :D po około 40 litrów. Woda czeka w osobnym zbiorniku (używam jej po 24h) . W zbiorniku działa filtr celem zapewnienia poprawnej cyrkulacji wody oraz lampa UV 25W (wolne akwarium 50l przerobione na bufor dla wody) Wody używam aktualnie już TYLKO RO - zmieniły się parametry wody w kranie

3 - żwirek zakupiony w akwarystycznym niestety nie znam pochodzenia (brak informacji ect)
roh pisze:
25 maja 2018, 21:04
Przy ph <7 nie ma szans na powstanie amoniaku. O tym mówi nauka zwana chemią. Amoniak to słaba zasada i w środowisku kwasnym zostaje natychmiast zobojętniona i rozpada się na jony amonowe, które są dla naszych ryb zupełnie obojętne--nie wchłaniają się. Na tym skończę pisanie poematów z dziedziny chemii.
Znam te zasady (chodź ja bym to inaczej opisał :P ) - z zawodu analityk chemik :P dlatego nie panikowałem że rybki padną

Skład w tym akwarium został już zmniejszony do 10 sztuk - docelowo do 8 chcę dojść (tych "naj naj naj" ładniejszych ;) )

Aktualnie parametry wody są niemal idealne ;)
NO3 - 10
NO2 - 0
NH3/4 - 0
PH - 6.4 stabilnie (w akwarium - od ponad tygodnia nie spadło poniżej 6.2)
RO - 6.8 / kran 7.2

Jeszcze ciekawostka:
Po zmniejszeniu obsady bla bla bla / dodaniu węgla aktywnego do filtra i dodania dużooooo zeolitu :D udało mi się pięknie zbić owy amoniak ale jak mi walnęło NO3 to szok .... miałem wsadzony absorber NO3 (13000mg NO3) i z dnia na dzień poleciało NO3 do 100+ (szybka podmiana 100 litrów wody na RO i tak z wysokim NO3 się bawiłem przez kilka dni - ciągle musiałem wymieniać absorber NO3 (regenerować) - po 24- 36h już był zapchany na full - i tak sobie teraz wymieniam absorber co kilka dni jeśli NO3 wskakuje mi na 20+
przynenta pisze:
19 maja 2018, 07:12
Dla mnie tam jest cały czas problem z biologia po restarcie...
Do momentu kiedy NO3 mi wyleciało w kosmos upierał bym się że akwarium już dojrzało bla bla bla ale teraz jak na to patrzę po kolejnym miesiąc i potężnym skoku NO3 myślę że możesz mieć rację

Jeszcze jedna sprawa - zmieniło się to że wyłączyłem lampy UV w systemie z rybciami. I tak sie zastanawiam czy może to właśnie UV nie było problemem i zamiast pomóc to zaszkodziło :( - częste podmiany wody + ciągła sterylizacja wody może dala by taki efekt "świeżego akwarium" ?

Na ten moment woda w akwarium jest po prostu kryształ - oj duży kryształ :D

PS: Problem powiedzmy że został rozwiązany ale dalej nie znam przyczyny tego - nie raz reset robiłem i nie jest to moje ani pierwsze ani jedyne akwarium i myślałem że już ten etap funkcjonowania akwarium mnie nie może zaskoczyć a jednak ....

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: przynenta » 15 cze 2018, 22:18

Chyba sam dochodzisz do źródła problemu.

UV - Beeee
Carbon - Beeeeee

Daj żyć, podmiany wody i do przodu.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 15 cze 2018, 23:28

przynenta pisze:
15 cze 2018, 22:18
Carbon - Beeeeee
Tu się nie mogę zgodzić - bo to oznacza że purigen jest beeee a to mówi u mnie stanowcze NIE i sprzeciw ;)

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: przynenta » 16 cze 2018, 21:42

Generalnie robisz wszystko by nie mieć biologii , ja węgiel stosowałem sporadycznie po leczeniu.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 17 cze 2018, 09:59

węgiel i purigen nie mogą mieć negatywnego wpływu na biologię - technicznie jest to po prostu nie możliwe :D - mało tego węgiel aktywny po czasie (średnio 21 dni +) staje się jednym z lepszych mediów biologicznych w którym bardzo chętnie siedzą bakterie nitryfikacyjne. Stosowanie purigenu / węgla aktywnego przy starcie akwarium / reset zwalnia proces dojrzewania akwarium - to fakt. Stosowanie węgla / purigenu w akwarium ma swoje zalety i nie widzę wad tego rozwiązania (węgiel od zawsze używam jak i purigen w każdym akwarium) - główny powód to woda jakości "Premium +" :D

Jak zaznaczyłem wyżej nie widzę / nie znam negatywnych skutków stosowania węgla / purigenu w akwarium - i tu w tym miejscu jasno chciałem zaznaczyć że chętnie dam sie przekonać dobrymi argumentami czemu nie stosować węgla / purigenu oraz chciał bym zobaczyć jakieś opracowanie / pracę na temat wpływu węgla aktywnego na biologię w wodzie :D

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: przynenta » 18 cze 2018, 16:37

Ciekawe to, co piszesz. :idea: Doświadczenia mam mierne w tym temacie, więcej stosowałem Ozonator niż węgiel.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: _TOM_ » 02 lip 2018, 22:02

Ja znam wady węgla i przy dyskach czy skalarch to wadzi czasami. Likwiduje taniny i herbaciany kolor wody, jaki dyski i skalry uwielbiają. Lubię czystą i przejrzystą wodę ale koloru brązowego. Węgiel wodę odbarwia na opti white jakiej nie lubię bo jest daleka od biotopu i tego co lubią dyski czy skalary.
Ale to jedyna jego wada chyba. Z czasem jest faktycznie lepszym siedliskiem dla bakterii niż najlepsze czy najdroższe wkłady bio.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 03 lip 2018, 17:38

_TOM_ pisze:
02 lip 2018, 22:02
Węgiel wodę odbarwia na opti white
Miała być wada, a nie zaleta stosowania węgla ;)

Garbnik zalecany dla dzikich palet - ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze (dlatego zaleca się zostawienie tego)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: _TOM_ » 03 lip 2018, 18:05

IceManUK pisze:
03 lip 2018, 17:38
_TOM_ pisze:
02 lip 2018, 22:02
Węgiel wodę odbarwia na opti white
Miała być wada, a nie zaleta stosowania węgla ;)

Garbnik zalecany dla dzikich palet - ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze (dlatego zaleca się zostawienie tego)
To zaleta chyba tylko przy pyszczakach, ale nie przy naszych rybach ciemnej Amazonii.
Jak kto lubi, jakie rybska trzyma tak to oceni sobie, mnie „biała” woda nie cieszy przy dyskowcach.

IceManUK
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 maja 2018, 13:06
Imie i Nazwisko: Piotr Kiper
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wielka Brytania

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: IceManUK » 06 lip 2018, 11:07

_TOM_ - jak zwykle dobrze prawisz :) i coś w tym jest co piszesz ale nikt mnie nie przekona że paletka nie lubi wody kryształ jeśli zadbamy o mikro i makro w wodzie (żadna paleta/rybka na czystej RO długo nie pociągnie)

Jeden tylko zbiornik mam zrobiony na BioTop amazonki - ładny ale to nie to ..... (kwestia gustu)

Garbniki ect lecą jak palety daję do rozmnażania (idealnie zabezpiecza ikrę przed pleśnią)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Wysoki amoniak i mętna woda

Post autor: _TOM_ » 12 lip 2018, 04:54

IceManUK pisze:
06 lip 2018, 11:07
_TOM_ - jak zwykle dobrze prawisz :) i coś w tym jest co piszesz ale nikt mnie nie przekona że paletka nie lubi wody kryształ jeśli zadbamy o mikro i makro w wodzie (żadna paleta/rybka na czystej RO długo nie pociągnie)

Jeden tylko zbiornik mam zrobiony na BioTop amazonki - ładny ale to nie to ..... (kwestia gustu)

Garbniki ect lecą jak palety daję do rozmnażania (idealnie zabezpiecza ikrę przed pleśnią)
10 lat na czystej 100% ro trzymałem dyski, więc pociągnie każda paleta. Byle miała piach i korzenie. A w Amazonii to niby jaka woda dominuje? Czasem nie 100% deszczówka, czyli jak ro. Nie ma problemu z dyskami przy stalych podmianach na samą ro.

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości