312L - nowy zbiornik - aktualizacja 11.03.2017

Prezentacja naszych zbiorników: rozmiar, parametry wody, sprzęt itd.

Moderatorzy: seba*1*, niki 28

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: 312L - nowy zbiornik

Post autor: roh » 10 sty 2015, 09:13

Darcon pisze:Witam

Na pewno miałbym sporo trudności, gdyby nie pomoc naszego kolegi TOMa. Jego wskazówki bardzo się przydały, a także kilka wiader wody i trochę dna do startu biologii :) Tomek, jeszcze raz dzięki.

Darek
Widzisz Darku tutaj są tylko i wyłącznie fajni ludzie z naciskiem na TOM'a, nic ci nie każą, nic nie musisz, jak będziesz pisał bzdury i obrażał innych dostaniesz lekkiego pstryczka w nosek i wszystko. Poza tym zawsze i wszędzie Ci pomogą. Taki dziwny i jedyny klub po prostu. :shock: :D
PS
Muszę sprostować, jak przystąpisz w szeregi klubu będziesz musiał zapłacić za legitymację i wpłacić wpisowe--to nieuniknione jak śmierć i podatki :lol: :lol:
A temacik pięknego baniaka umieść w Galerii dyskowców. Bacz bo mamy dwie galerie

thaz
junior
junior
Posty: 61
Rejestracja: 27 lip 2013, 06:30
Imie i Nazwisko: Piotr Jedliński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Białystok
Kontaktowanie:

Re: 312L - nowy zbiornik

Post autor: thaz » 14 lut 2015, 19:23

Zbiornik genialny, świetnie dobrana kolorystyka ryb - no i w ogóle całości :)
No, może trochę ślimaków za dużo :P

Marcin27
członek PKMD
Posty: 82
Rejestracja: 15 lis 2011, 12:36
Imie i Nazwisko: Marcin Nowak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec
Lokalizacja: Jaroszowiec

Re: 312L - nowy zbiornik

Post autor: Marcin27 » 15 lut 2015, 11:04

Masz naprawdę bardzo ładne akwarium i rybki. Świetnie zagospodarowane. Gratulacje :P

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: 312L - nowy zbiornik

Post autor: Darcon » 24 lut 2015, 12:00

Chwilę mnie nie było, więc uzupełniam temat.

Ryby:
Część z was wie, że miałem nie lada kłopoty i mimo pomocy kolegów z forum, padły mi pigeony. Zostając z 3 sztukami blue, musiałem uzupełnić stado. Zdecydowałem się na dorosłe sztuki i nie odbyło się bez kłopotów. Konflikt bakteryjny prawie znowu wybiłby mi stado. Dzięki pomocy kolegów, udało się tym razem ryby wyciągnąć, ale o tym można poczytać w dziale choroby.
Poniżej link do filmu, nie wszystkie ryby są już zdrowe, ale na dziś mają się jeszcze lepiej niż na filmie, największy samiec nie jest już ciemny, odzyskał kolory, je, a reszta ryb jest coraz mniej płochliwa i już nie poobijana :)

https://www.youtube.com/watch?v=DCRYfMXgE8g

Rośliny:
Jak widać na nowym filmie, pozbyłem się eleocharis parvula, coraz bardziej się rozrastało i coraz więcej musiałem godzin spędzać przy akwarium. Z perspetywny czasu, nie polecam do akwarium z dyskami, chyba że do dużego zbiornika z małą obsadą ryb. Zlikwidowałem trawę także z innego powodu, ślimaki, ale o tym niżej.

Ślimaki:
Walka z plagą ślimaków, maskara, ten wie co sam przeszedł, na dzień dzisiejszy akwa czyściutkie, jak widać na filmie. Pokonałem je, ale walka trudna i długoterminowa. Po kolei.
1.Najpierw był odłów mechaniczny, całe stada siedziały rano na przedniej szybie. Wyciągałem codziennie siatką około setki maluchów. Zmniejszyło to po jakiś 2 tygodniach populację, ale niestety tylko trochę.
2.Póżniej był zakup slimaków hellena. Pomaga, ale także długofalowo, też o tym poniżej.
3.Pozbyłem się trawy, dużooo łatwiej było odławiać ślimaki, miały mniej zakamarków na schowanie się i wtedy naprawdę udało mi się osiągnąć zadowalający rezultat po mechanicznym odławianiu.
4. Nadal jednak populacja była widoczna. Reszty dokonał baktoforte S (przekonałem się o tym przez przypadek, podczas leczenia ryb, chociaż nie podziałał działa na wszystkie odmiany) oraz ślimaki helena, które z mniejszą populacją poradziły już sobie bez trudu.
Cała walka ze ślimakami trwała w sumie 2-3 miesiące i z takim czasem trzeba się liczyć, jak nie chce się likwidować zbiornika.

Woda:
Jak pisałem na początku, nie posiadam filtra RO. Wodę podmieniam średnio raz na tydzień jakieś 10-20% zależy jak duże robię "porządki" w danym dniu. Woda do podmian to kranówka (Gdański beton), ozonowana dzień wcześniej przez 15-20 min.
Od 2-3 miesięcy parametry wody bez zmian: ph ~6,7, TWO-9, TWW-5, NO3 20-40, NO2-0.

Porządki:
Większość z was na pewno jest ciekawa, jak idzie mi utrzymanie porządku. Więc sprzątać w nim trzeba, nie ma bata, raz na tydzień prace "konserwacyjne" są wymagane. Średnio zajmuje mi to 1 godz. z podmianą wody, raz na 2 tyg. spędzam trochę więcej czasu ok. 1,5-2 godz.

Nawożenie:
Temat rzeka, jak ktoś jest zainteresowany to napiszę o tym oddzielny post, bo tyle zmiennych trzeba wymienić, że nie da się tego w kilku zdaniach zamknąć.

Pozdrawiam

joca666
senior
senior
Posty: 148
Rejestracja: 21 sty 2013, 09:32
Imie i Nazwisko: Jacek Łukasiewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 312L - nowy zbiornik

Post autor: joca666 » 24 lut 2015, 18:37

Od 2-3 miesięcy parametry wody bez zmian: ph ~6,7, TWO-9, TWW-5, NO3 20-40, NO2-0.


CO2 idzie ? Bo na Gdańskiej wodzie inaczej ciężko by było takie parametry uzyskać.

Widzę, że baniak sporo wysiłku Cię kosztuje ale rybki niezłe. Powodzenia

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: 312L - nowy zbiornik

Post autor: Darcon » 16 maja 2016, 21:03

Czas na aktualizację mojego zbiornika po dłuższej przerwie. Jakiś czas temu, a będzie to już prawie rok, zdecydowałem się radykalnie zmienić wygląd zbiornika, jak i same ryby. Chciałem z większego stada młodych sztuk, wyhodować ładną grupę dla siebie. Zakupiłem więc kilkadziesiąt młodzików (od naszego kolegi Janusza) i zacząłem nową przygodę. Tym razem maksymalnie skupiłem się na rybach, pozostawiając wygląd akwarium jako rzecz drugorzędną. Dlatego też usunąłem wszelkie korzenie ze zbiornika, żeby ryby miały więcej miejsca do pływania i roślinność ograniczyłem do minimum (w moim mniemaniu), jednak tak, aby zbiornik pozostał nadal zbiornikiem roślinnym :)
Na dzień dzisiejszy ryby są już prawie dorosłe, więc mogę w końcu pokazać wam efekty mojego pomysłu.
To była/jest ciekawa przygoda, chociaż muszę przyznać, że ostatnie miesiące kosztowały mnie sporo wysiłku. Dużo się nauczyłem w tym czasie, nie ma to jak próbować samemu...

Poniżej efekty mojej "pracy", krótki film z kilkumiesięcznego okresu dorastania ryb: https://youtu.be/wPDkMka1Opk

A tutaj jeszcze krótsza wersja (1 min) dla najbardziej zajętych i niecierpliwych: https://youtu.be/ZxIGND63OOc

Dla tych, którzy wolą oglądać zdjęcia, też mam coś dla oka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miłego oglądania!
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 16 lip 2018, 12:38 przez Darcon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: 312L - nowy zbiornik - aktualizacja 16.05.2016

Post autor: jzajonz » 17 maja 2016, 04:42

Widzę, że nieźle je upasłeś, brawo!. Masz jednak cały przekrój co może wyjść z czerwonych bo są też z pieprzem jak i z niebieskim. Jedne gorzej wybarwione a drugie z bardzo ładnym kolorkiem. Niestety przy maluchach co brałeś nie sposób tego uniknąć.
Teraz możesz zabrać się za ich rozmnażanie i selekcję aby coś tam poprawić :)

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: 312L - nowy zbiornik - aktualizacja 16.05.2016

Post autor: Darcon » 21 maja 2016, 12:36

Jak będę chciał rozmnażać, to przyjadę jeszcze raz do ciebie i wezmę 1/3 miotu :) Wtedy może wyciągnę jakieś naprawdę extra. Chociaż z tych, kilka wyrosło chyba całkiem niezłych, skoro na innym forum pytali mnie, czy to ja zdobyłem medale w Poznaniu :)

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: 312L - nowy zbiornik - aktualizacja 11.03.2017

Post autor: Darcon » 11 mar 2017, 12:19

Witam
Naszedł czas na ostatnią osłonę mojego zbiornika, tak wyglądał przez ostatnie kilka miesięcy. Od tygodnia ryby są u nowego właściciela, ostatni ciężki okres nie pozwalał mi odpowiednio zajmować się rybami, mimo że bardzo chciałem. Stąd też dyski pływały w czystym szkle.
Poza tym, jak mówiłem wcześniej, to miał być zbiornik testowy. "Wiaderkowa" podmiana wody jest bardzo uciążliwa i jeśli jeszcze wrócę do dyskowców, to na pewno z instalacją do podmian.

Filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=rLOZKfn8_Vs


Obrazek


Ale nie rezygnuję całkowicie z akwarystyki, coś tam musi pływać. Do neonów czerwonych, które mi zostały, dorzuciłem coś takiego:

Obrazek

Podobno to pokolenie F1 Skalara Manancapuru, zobaczymy co z tego wyrośnie.

Pozdrawiam wszystkich.


Janusz, to były świetne ryby, jeszcze kiedyś do ciebie przyjadę :)

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: 312L - nowy zbiornik - aktualizacja 11.03.2017

Post autor: _TOM_ » 17 mar 2017, 10:17

Ładne te 3 parki melonów miałeś, choć samce bardzie malboro niż melony :)
Szkoda, że już bez dysków jesteś :(

No i biedne te neony będą za jakiś czas ... :) ;)

Odpowiedz

Wróć do „Akwaria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość