Kupować filtr RO czy nie?

Woda i jej parametry

Moderatorzy: krisaczek, mkozubski

Jaco75
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:50
Imie i Nazwisko: Jacek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: Jaco75 » 30 gru 2013, 19:54

Woda wg danych z wodociągów:
PH - średnia 7,66
Twardość dH - średnia 11,9
Parametrów wody w akwa nie znam bo jeszcze nie zalane.
Nie chodzi mi o koszty bo za 200 zł można już kupić filtr z dobrą membraną ale o upierdliwość i czasochłonność stosowania tego urządzenia. Poza tym kiedyś nikt nie słyszał o żadnej osmozie RO i Paletki dobrze żyły i się rozmnażały więc co - siła marketingu? Jeśli zajdzie taka konieczność to oczywiście kupię to urządzenie.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: _TOM_ » 30 gru 2013, 20:54

Kiedyś mało kto mnożył paletki, nieliczni.
A teraz prawie każdy rozgarnięty akwarysta, a nawet dziecko z pomocą naszego forum czy kogoś z doświadczeniem może to zrobić, rozmnożyć dyskowce.
Kiedyś mnożyli tylko Ci co mieli dobrą wodę w kranie lub w studni, inni odpuszczali, albo masę kwasu lali do wody, teraz mogą bez chemii uczynić wodę miękką i kwaśną, dzięki osmozie.

Masz wodę tylko z 2 parametrami podanymi? To sam sprawdź resztę.
Trudno doradzać na podstawie 2 parametrów, ale praktyka wskazuje zazwyczaj, woda w akwarium z dobrą biologią i filtracją, starym dnem, ma zawsze niższe parametry niż ta w kranie dolewana w podmianach, zazwyczaj leci PH i TWW i TWO w dół, a NO3 czy PO4 w górę.
Dlatego ja bym przy Twojej wodzie zaryzykował trzymanie na niej dysków pochodzących od naszych czy niemieckich hodowców.
Azjatek czy dzikusów bym w niej nie zabijał, ale te lokalne można, na Twoje ryzyko na szczęście :)

RO jeśli nie masz zamiaru mnożyć dysków i kupować 5cm maluszków możesz odpuścić, choć to wspaniałe rozwiązanie, proste i skuteczne.

Rozważ ozonator, pomaga zdecydowanie korzystnie w uzdatnianiu karnówki i lekkim obniżeniu jej parametrów.

Jaco75
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:50
Imie i Nazwisko: Jacek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: Jaco75 » 30 gru 2013, 21:45

Rozmnażać Dysków nie mam zamiaru, nie chcę z mieszkania robić hodowli ani czerpać z tego żadnych zysków.
Akwarium 250 l ma być jako jedyne (nie licząc akwa z Bojownikiem Córki) i ma służyć jako dekoracja salonu.
Wszystkie parametry mojej kranówki są tu http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/wod ... ernik-2013
Tak jak napisałem wcześniej jeśli filtr RO korzystnie wpłynie na samopoczucie i rozwój moich Dysków to oczywiście go kupię ale jeśli ma to być jako dodatkowy gadżet wolałbym tego zakupu uniknąć.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: _TOM_ » 30 gru 2013, 22:01

Tak jak pisałem, zaryzykować możesz, ale kup dorosłe krajowe dyski i koniecznie uzdatniaj tę kranówkę, albo dłuższe odstanie, albo ozonowanie, albo uzdatniacze chemiczne dostępne w akwarystycznych. Twoja decyzja i Twoje dyskowce, szanse macie na dobrą i miłą przygodę z tymi wspaniałymi rybami.

Ja jednak na Twoim miejscu bym kupił filtr RO, bo baniak masz maleńki jak na ozdobny i zarazem dla dysków, by swoje szanse i dysków zwiększyć.
Im mniejszy baniak przy dyskowcach tym potem więcej kłopotów.
Nie rób sobie dodatkowego kłopotu przy małym i niedojrzałym baniaku jeszcze ze złą wodą dla dysków, bo zamiast cieszyć oko i dawać satysfakcje, potem napiszesz, że dyskowce to trudne w utrzymaniu ryby, a wcale takimi nie są, jak się zadba o to czego potrzebują, czyli dobrą dla nich wodę i warunki.

PS ja nie mam żadnego gadżetu przy ani w akwariach, nie wiem co masz na myśli pisząc o dodatkowych gadżetach? jakie to są? bo filtr ro przy towjej wodzie z pewnością to nie żaden gadżet by był.

Jaco75
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:50
Imie i Nazwisko: Jacek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: Jaco75 » 30 gru 2013, 22:32

Tomek, z Twoich postów wnioskuję, że szkoda ryzykować zdrowie/ życie kilku Palet za 1000 zł dla filtra za 200 zł i nawet nie chodzi o pieniądze ale o dobro tych ślicznotek więc filtr RO zakupię. Pisząc "gadżety" miałem na myśli właśnie RO i np. zestawy CO2 bo po ponad 20 latach przerwy z akwarystyką dla mnie są to gadżety, o których wtedy nikt nie słyszał i mimo to miał sukcesy w Paletkach, Pielęgnicach, innych rybach i roślinach...
Jakie testy do pomiaru parametrów wody w akwa byś polecał tak żeby nie kupować całej walizki buteleczek a żeby były w miarę dokładne? :-)
Jeszcze tak apropo's podmian wody i tu cytuję różne mądre strony www "zaleca się żeby woda na podmianę miała taką samą temperaturę jak woda w akwarium". Woda dla Dysków w awka będzie miała temperaturę 28-29 st. natomiast ta przygotowana na podmianę taką temperaturę jaka jest w mieszkaniu czyli 22-24 st. i co trzeba ją podgrzać czy co?

Awatar użytkownika
Deszczowatwarz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 524
Rejestracja: 26 sty 2007, 17:13
Imie i Nazwisko: Rafał Mamątow
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ostrołęka
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: Deszczowatwarz » 31 gru 2013, 00:39

Pozwolicie że się wtrącę :)
Jacek osmozę akwarystyczną to za 130zł masz w domu :)
Co do testów proponowałbym Tetrę jakość i czytelność, zoolek niska cena ale testy wcale nie takie ostatnie, oczywiście do pomiaru pH i przewodności najlepszym rozwiązaniem byłyby elektroniczne mierniki ale na początek kropelkowe testy wystarczą. Jak się wkręcisz a dyskowce to sobie będziesz dogadzał. :)
Na początek proponuję zakupić testy na : pH, kH, gH, NO3,NO2 ewentualnie PO4 i NH3 ale te dwa ostatnie niekoniecznie pod warunkiem utrzymywania w akwarium pH poniżej 7.
CO2 moim zdaniem zbędne i może narobić kłopotów jeżeli nie zgłębimy wiedzy na temat dozowania i potrzeby stosowania dwutlenku węgla.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: _TOM_ » 31 gru 2013, 00:43

Przy dyskowcach zestawy co2 to zgodzę się jest zbędny gadżet. W dodatku niebezpieczny dla życia dysków. Dyski wytwarzają sporo co2, dodatkowe to jedynie przy typowych holendrach jest potrzebne, ale powstaje wtedy kwestia konfliktu z oświetleniem i nawozami przy dyskowcach w holendrach.

Testy minimum dla początkujących z zabawą w dobrą wodę to PH, TWW, NO2, NO3. Po nabyciu wprawy i doświadczenia starczy ci tylko potem PH.
Producent dowolny: zoolek, tetra, tropikal, sera czy jbl. Używałem przeróżnych. Sprawdzałem dodatkowo TWO i PO4, kiedyś nawet mierzyłem CO2 NH3.
Testy przeróżne mają wady i zalety, jak wszystko, to raczej kwestia gustu i przyzwyczajenia, albo ceny, niż tego jaki jest najlepszy i dla kogo.
Ja na przykład do PH używam od last testów paskowych labolatoryjnych ze sklepu chemicznego, bo tańszy i dokładniejszy pomiar niż kropelkowe ww. ale zaczynałem od kropelkowych.

Co do wody do podmian, to nie doczytałeś lub nie napisali wszystkiego. Jak podmieniasz 10 czy 20% wody to temperatura nie ma znaczenia. Jak 100 czy 90% to owszem, musi mieć tyle samo co woda w baniaku, +/- stopień. Dlateo podaj ile wody podmienisz jednorazowo, to powiem Ci jaka temperatura byłaby zasadna, by nie zrobić sobie kłopotu z ospą lub innym dziadostwem po podmianie wody.

Temperaturę możesz przy dyskach w baniaku mieć 27-28 stopni, lepiej oddychają i się sprawują niż przy 29-30, do tego nie kusisz pasożytów do rozmnażania się w przyspieszony sposób, a wyższa temperatura powoduje szybkie namnażanie się pasożytów.

Jaco75
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:50
Imie i Nazwisko: Jacek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa

Re: Kupować filtr RO czy nie?

Post autor: Jaco75 » 01 sty 2014, 15:29

Panowie, dziękuję za cenne rady i wskazówki - dostosuję się.
Dla Was i dla Waszych Dysków życzę dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :-).

Odpowiedz

Wróć do „Woda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości