Bielejąca ikra

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Marek81 » 22 sty 2011, 23:45

Słuchaj Zbyszka jak się wypowiedział to tak zrób.
To gość GODNY ZAUFANIA ;)

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 23 sty 2011, 00:13

Aha, rozumiem.
Roh dzisiaj coś się czepia... z nikim nie dyskutowałem (nie wiem jak Ty to słowo pojmujesz, bo na pewno inaczej niż ja...)
Czyli normalnie też w takiej temperaturze powinienem trzymać dorosłe?
Postaram się odwzorować te warunki, jak Pan Zbyszek radzi.
Mógłby się Pan jeszcze wypowiedzieć na temat wieku tych neonów mają ok. 2,5 roku z tego nic już nie będzie?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Bielejąca ikra

Post autor: niki 28 » 23 sty 2011, 05:31

W moich wypowiedziach przyjacielu nic nie wspomniałem o tem wody dla neonów innesa,bo poprostu zapomniałem .To prawda,że neony hodowane są w tem 22 st C,a do tarła woda powinna mieć tem góra stopień,lub dwa więcej.W zasadzie tylko na inne wymagania termiczne wody neony inesa raczej się nie nadają na towarzystwo dla paletek.Poleca się natomiast jako towarzystwo dla dyskowców neona czerwonego który żyje i rozmnaża się w o wiele wyższych temperaturach.Odnośnie wieku ryb ,to trudno mi powiedzieć.Ja znam książkowe zalecenia co do rozmnażania tego gatunku ryby,które mówią,że najlepiej do tarła wybierać osobniki które dopiero co osiągneły dojrzałość płciową.Jednak nie młodsze niż półtora roku,i nie starsze niż dwa lata.Pamietajmy jednak,że to tylko teoria.Nie zmienia to jednak faktu że do tarła neonów woda powinna być wyjątkowo sterylna,i miękka

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: roh » 23 sty 2011, 10:52

Danter005 pisze:Temp. 22 st. c wydaje sie mało no ale jezeli ktoś rozmnażal w takiej temperaturze to moze tak byc.
Jak to jest z tą temperaturą na czas tarła się ją obniża czy zwiększa? W jakiej temperaturze można chować dorosłe neony?
Pozdrawiam
Nie mam zamiaru się czepiać. Zwracam Ci jedynie uwagę, że Zbyszek wypunktował Ci w punktach jak powinien być rozmnażany neon,(dla mnie to wystarczający autorytet) a ja dodałem, że nie wolno trzymać neona przeznaczonego do rozmnażania w temp wyższej niż 20-22 st. C. Jeden z moich koleżków (hodowca)uważa że nie przekraczać 20 st. C,a wycierać w 21. Ale tak jak pisałem to nie moja domena- przekazuje tylko informacje z "boku". Co do sterylności wystarcza UV w trybie ciągłym.NO I CIEMNOŚĆ WIDZĘ WIDZĘ CIEMNOŚĆ .

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 23 sty 2011, 14:40

Wielki dzięki za rady.
Czyli moje neony mogą być jednak za stare.
W zimie w pomieszczeniu w którym mam akwaria bez grzania utrzymuje się temperatura 19-20 st. c więc z tego wynika, że neony w takiej temperaturze spokojnie moge trzymać. Neon czarny chyba toleruje zakres temperatur podobnie jak innesa? Czerwony juz w wyższych czuje się lepiej jak to napisał niki. Prawdopodobnie szkoda mojego zachodu.
Moze kupic mlode neony i od malego w tej temp 20 st trzymac jak Roh doradza.
Dzięki wielkie za rady, postaram się bardziej to może w przyszłości będą rezultaty.
p.s jeszcze jedno pytanie
Mógłby mi ktoś podać gatunki ryb które mogłyby być hodowane z neonami? (chodzi mi o temperament ryb, temperature oraz wodę)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Alenquer » 23 sty 2011, 18:25

Kup młode ryby i na pewno się uda. Trzymane w dobrych warunkach zaczynją same wycierać się w zbiorniku ogólnym nawet w dość twardej wodzie - oczywiście nic się nie wylęga.

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Przemek Wieczorek » 23 sty 2011, 18:56

Nie wiem w jaki sposób rozmnażają neona w 22 * Biorąc pod uwagę temperatury panujące w wodach amazonki
Ile czasu potrwa inkubacja w temperaturze 20-22 stopni Czym dłuższy czas inkubacji ikry tym dłużej jest narażona na plesnienie bakterie itp Które to czyniki powodują obumarcie zarodka
Neony rozmnożyłem tylko raz ale w temperaturze 28 * Woda (pH 6) czysta ro Wywar z szyszek i tyle

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 23 sty 2011, 19:34

No ok, ale teraz mam mętlik w głowie.
W temperaturze 28 jak i 26 st c tez mi sie wylęgło ale kilka sztuk bo ikra po kilku godzinach zbielala.
Nie jestem zadnym znawcą tylko dlatego te 22 st. wydawalo mi sie malo bo slyszalem rozne opinie i teraz ciężko się połapać.
Przemek powiedz ile tego Ci się wylęgło, bo to też jest ważne możliwe ze w malej temperaturze jest większy wylęg.

Ja używam filtraxu do uzdatniania wody, ale spotkałem się z opinią, że w wodzie uzdatnionej przez żywice znajdują się jakieś bakterie, które mogą zaszkodzić ikrze. Czy wiadomo wam coś więcej na ten temat?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: hudy » 23 sty 2011, 19:55

jaki był wynik? tzn ile sztuk?
Każdy organizm ma swoją fizjologię, Twój też. Grzej swoje przyrodzenie w obcisłych spodniach albo w gorącej kąpieli.

Tak samo jest z rybami. Najlepsze efekty uzyskuje się właśnie w optymalnej temperaturze i optymalnych parametrach wodnych.
Ustalmy o czym mówimy tj. o planowanych i powtarzalnych rozmnożeniach czy o rozmnożeniu się ryb w akwarium?

Planując rozmnażanie neonów innesa, na dwa tygodnie przed tarłem należy rozdzielić samce od samic i przetrzymywać je w temperaturze 19-21 stopni C.
Po tym czasie wpuszczamy pary do odpowiednio przygotowanych, wysterylizowanych małych (1.5-2 litra) zbiorników z rusztami ikrowymi oraz delikatną roslinką(mech)
a najlepiej coś sztucznego co będzie imitowało taką roślinkę. Oczywiście to wszystko musi być sterylne. Zbiorniki wypełnione odpowiednio wcześniej spreparowaną i odstałą wodą ustawiamy w miejscu przyciemnonym i w którym zapewnimy temperaturę 22-23 stopni C. Rybki parami wpuszczamy wieczorem, na drugi dzień powinno dojść
do tarła. Dzień przed tarłem nie powinno sie karmić ryb, w czasie tarła również nie karmimy. Po tarłe odławiamy tarlaki, akwaria zaciemniamy do momentu pływania narybku w poziomie. Narybek karmimy bardzo drobnym żywym pokarmem planktonowym. Wodę w akwariach podmieniamy dolewając wodę o takich samych parametrach.
W odpowiednim czasie zlewamy podrośnięte rybki ze wszystkich nastawionych tarlisk do jednego dużego zbiornika wypełnionego wodą o podobnych parametrach wody.
Dalej je futrujemy(karmimy) aż do osiągniecia wielkości np.handlowej albo dorosłej. Są pewne zasady związane z fizjologią rozrodu tej rybki. Nastawianie na tarła powinno sie odbywać w okresach około 10 dniowych( oczywiście jeżeli interesuje kogoś namnożenie większej ilości). Tarlaki najlepiej będzie jak wychowamy sobie sami (zresztą dotyczy to każdej rybki) tzn. zakupione stado pielęgnujemy do osiągnięcia dojrzałości. To jest cały przepis. Reszta zależy od talentu( nie każdy będzie dobrym akwarystą tak samo jak lekarz jeden jest lepszy drugi gorszy), umiejętności, doświadczenia, wiedzy z zakresu chemi wody fizjologi ryb.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Bielejąca ikra

Post autor: TURYSTA » 23 sty 2011, 21:57

Zapytajcie Bacy , on nic nie robi i z dyskami rozmnaża jak neona tak i otoska.

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: hudy » 23 sty 2011, 22:03

TURYSTA pisze:Zapytajcie Bacy , on nic nie robi i z dyskami rozmnaża jak neona tak i otoska.
Ustalmy o czym mówimy tj. o planowanych i powtarzalnych rozmnożeniach czy o rozmnożeniu się ryb w akwarium?

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 23 sty 2011, 22:41

Chodzi o regularne rozmnażanie neona w osobnym akwarium przeznaczonym do tego celu.

Chciałbym rozmnażać regularnie i co najważniejsze wiedzieć jak to powtórzyć a nie przypadkiem.

Pozdro

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Przemek Wieczorek » 24 sty 2011, 09:14

30 sztuk tyle mi się rozmnożyło

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Bogdan » 25 sty 2011, 19:47

TURYSTA pisze:Zapytajcie Bacy , on nic nie robi i z dyskami rozmnaża jak neona tak i otoska.
U bacy mnoży się neon czerwony

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Bielejąca ikra

Post autor: stanpiter » 25 sty 2011, 22:58

Bogdan pisze:
TURYSTA pisze:Zapytajcie Bacy , on nic nie robi i z dyskami rozmnaża jak neona tak i otoska.
U bacy mnoży się neon czerwony
Mnoży się dalej, i gdyby nie skalary...

Odpowiedz

Wróć do „INNE RYBY AMERYKI POŁUDNIOWEJ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości