Bielejąca ikra

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 20 sty 2011, 20:03

Mam pytanie odnośnie neonów innesa a dokładniej masowo bielejącej ikry.
Ph 6,6 Two 6 tww 3 + garbnik (wywar z tofru)temp 26 st c. próbowałem też na Two 2 ale efekt byl taki sam, a dokladniej ok. 5 godzin po tarle ikra juz jest martwa. Nie zauważyłem pleśni, ostały się tylko 2 żywe ziarenka ikry..
Akwarium po wyłowieniu ryb przykryte, żeby światło nie padało na ikrę.
Czy to złe parametry wody (ale ikra chyba by bielała po trochu a nie masowo wszystko)
Czy może samce nie zapładniają ikry?
Może ktoś wie jaka może być przyczyna?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Bielejąca ikra

Post autor: niki 28 » 20 sty 2011, 20:28

Myślę,że masz problem z wodą.Ściślej,nieustabilizowane parametry mikrobiologiczne.Sprubuj potraktować wodę do tarła lampą UV.Ikra neonów jest bardzo "delikatna".W zasadzie,gdyby nie te dwa myślę że zapłodnone ziarenka ikry ,doradziłbym Ci dobrać inną parę do tarła.Względnie wymiana któregoś z tarlaków.Ale wszystko wskazuje na to ,że para jest płodna.Obniż jeszcze Two,i obowiązkowo lampa UV,co najmniej przez kilkanaśćie godzin.Dobrą radą napewno mógłby uraczyć Cię ten,który neony rozmnaża.

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 20 sty 2011, 21:03

Nie posiadam lampy uv.
Jeżeli jest ona niezbędna to pewnie trzeba zainwestowac.
Właśniej gdyby ktoś kto rozmnaża neony miał podobna sytuację i mógłby coś doradzić, będę wdzięczny
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Bielejąca ikra

Post autor: niki 28 » 20 sty 2011, 21:11

Jeżeli bierzesz się za rozmnażanie kąsaczowatych,to lampę Uv powinieneś posiadać.W zasadzie wszystkie ryby z tej rodziny mają dość delikatną ikrę.Napewno optymalna sterylizacja wody do tarła jest jak najbardziej wskazana

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 20 sty 2011, 22:12

Nie wiem jakiej mocy lampy bym potrzebowal i jaki to jest wydatek ;P
No tak ale jak tylko trzeba bedzie to sie zainwestuje.
Poczytamy co jeszcze inni powiedzą na ten temat ;)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Alenquer » 21 sty 2011, 00:20

Lampa UV to jedno, a drugie to ja bym się upewnił, że TwW jes na zero a TwO nie więcej jak 2.
I jeszcze jedna kwestia. W jakim wieku są ryby? Neony dojrzewają i zaczynają przystępować do tarła w kilku rzutach co kilkanaście dni, w naturze dzieje się to w zasadzie tylko raz tzn. kolejnego roku potomstwo tych ryb przystępuje do rozrodu bo te pierwsze o ile dożyły dają już mało wartościową ikrę i niechętnie przystępuja do tarła.

Jak byś gdzieś znalazł książkę pod tytułem 'Problemfische I' lub wersję angielską 'Spawning problem fishes' autora o nazwisku Willy Jocher to polecam gorąco - wydana w latch sześćdziesiątych, niesamowita pozycja, ogrom wiedzy o rozmnażaniu trudnych kąsaczowatych, szczególnie warte uwagi doświadczenia z wodą podczas rozmnażania neona czerwonego.

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 21 sty 2011, 12:04

Tww wynosi 3 to moze w tym problem Two 6
a po drugei neony mają koło 2 lat, może nawet kapkę więcej i nie wiem czy nie są za stare.
Dostałem je od kuzyna który likwidował akwarium to pomyślałem, że spróbuje rozmnożyć.
Alenquerto może jeszcze spróbuje w tej wodzie, o której mówisz, tylko jakie ph? 6,6 wystarczy?
nie zauważyłem, żeby teraz ikra pleśniała to ph może trafione, tylko w tej węglanowej problem.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
jaacek
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 25 lip 2005, 14:39
Imie i Nazwisko: Jacek Kluz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Handzlówka
Lokalizacja: Handzlówka
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: jaacek » 21 sty 2011, 17:16

Witam
Napisz coś więcej jak przygotowujesz wodę ile jest odstana ,ile samców na samice czy do przełowienia używasz fajki bo chyba nie siatka łapiesz ryby.

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 21 sty 2011, 17:31

Woda odstana minimum 2 tygodnie.
Uzdatniam filtraxem lub dolewam wody destylowanej.
do zakwaszania uzywam kwasy ortofosforowego
2 samce na 1 samice
uzywam siatki wyparzonej w goracej wodzie do odlawiania ryb

Awatar użytkownika
jaacek
senior
senior
Posty: 118
Rejestracja: 25 lip 2005, 14:39
Imie i Nazwisko: Jacek Kluz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Handzlówka
Lokalizacja: Handzlówka
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: jaacek » 21 sty 2011, 19:15

Ryb kąsaczowatych zwłaszcza samców nie powinno się odławiać przy pomocy siatki,ponieważ
maja specjalne haczyki którymi zaczepiają się o samice w czasie tarła uszkodzenie ich przy łapaniu siatką powoduje ze nie dochodzi do zapłodnienia ,jeżeli nie posiadasz fajki to użyj np. obciętej plastikowej butelki może być szklanka ale uważaj byś jej nie stłukł w czasie łapania.

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 21 sty 2011, 19:21

Dziękuję za informacje i postaram się nabyć taka fajkę puki co czym innym ją zastąpie.
Ale chyba w ogóle by ikra nie była zapłodniona a tu jest zauważyłem dzisiaj przecinek ruszający się na dnie akwaria.
Tak jak kolega doradził, może two 2 i 0 weglanow zobaczymy co wyjdzie, bo na razie nie mam lampy uv, może w przyszłości.

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Alenquer » 21 sty 2011, 23:02

Według tego co piszesz to te tarlaki są już za stare. Właśnie w tym może być problem. Ale spróbuj z bardziej miekką wodą, jak to się nie powiedzie to kup młode ryby. Nie na darmo we wszystkich publikacjach dotyczących neona piszą 'do tarła używać młode, po raz pierwszy trące się ryby'.

Awatar użytkownika
hudy
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1138
Rejestracja: 07 gru 2004, 06:07
Imie i Nazwisko: Zbigniew Hudobski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: hudy » 22 sty 2011, 15:12

jedno jest pewne, temp 26 stopni C to zabójstwo dla ikry neona.
*Temperatura do 22 stopni C
*ikra nie toleruje światła, akwarium musi być zasłoniete
*dodatek odpowiedniej ilości i jakości garbników
*Bardzo ważne, umiejętne dobranie pary(pary lewoskretne, prawoskretne ale to już wyższa szkoła jazdy, dla początkujacych wystarczy wybrać ryby zainteresowane sobą)
*Wszystko co jest w akwarium i samo akwarium musi być zdezynfekowane( najlepiej wysoką temperaturą) przed umieszczeniem tarlaków w akwa.
*woda i akwarium musi być tak przygotowana aby nie było mozliwości rozwoju dla pierwotniaka(ikra bardzo wrażliwa)
*parametry wody pH 6,2-6,8 two 2-6 tww do 2 (tutaj trzeba pokombinować, każdy musi "opanować" wodę którą używa do rozmnażania ryb)
* wiek ryby i ciągłość ustawiania ryb do tarła tak aby nie uzyskać efektu tzw. zapieczenie ikry
W sumie rybka bardzo łatwa do trzymania w akwarium ale trudna do rozmnażania nawet dla średnio zaawansowanych akwarystów.

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bielejąca ikra

Post autor: Danter005 » 22 sty 2011, 20:58

Temp. 22 st. c wydaje sie mało no ale jezeli ktoś rozmnażal w takiej temperaturze to moze tak byc.
Jak to jest z tą temperaturą na czas tarła się ją obniża czy zwiększa? W jakiej temperaturze można chować dorosłe neony?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Bielejąca ikra

Post autor: roh » 22 sty 2011, 23:14

Neony hodowane w temperaturze powyżej 25 st. C tracą zdolność zapłodnienia ikry na zawsze.
Poza tym gdybym ja nie miał pewności na pewno nie dyskutowałbym z Panem ZH. To na tyle ode mnie. Nie jestem znawcą tematu.

Odpowiedz

Wróć do „INNE RYBY AMERYKI POŁUDNIOWEJ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości