Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Tematy ogólne

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Michał
Posty: 1
Rejestracja: 15 lip 2018, 11:43
Imie i Nazwisko: Michał Guzik
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: Michał » 15 lip 2018, 11:49

Witam. Moje skalary złożyły ikrę w ogólnym akwarium. Po tym fakcie przełożyłem ją do innego 30l akwarium bez podłoża z nową świeżą wodą i dałem Bactosanu - dawka na ten litraż akwarium- jako ochronę przed pleśnieniem ikry. Ok 48 godzin ikra zaczęła się ruszać i opadać na dno. W sumie trwało to dobę żeby całość jej opadła na podłoże. No i teraz mam problem, bo nie wiem co mam dalej robić z tą wodą z tym preparatem, czy włożyć do kubełka media - teraz napowietrza je sama kostka - które by wyciągnęły ten lek czy zastosować to i do tego podmiankę wody? Jeśli tak to ile % podmienić? Jeśli media to co miałbym użyć albo zeolitu albo węgiel aktywny, ale nie wiem który byłby lepszy. Jeśli węgiel- bo chyba go dłużnej niż 3 dni się nie trzyma- to ile mam go trzymać w tym filtrze? i ile podmianki wody przy tym zrobić? Baterii nitryfikacyjnych nie ma, bo świeża woda + preparat. Chciałbym je dodać, ale nie wcześniej niż wtedy jak zostanie usunięty ten preparat. Nie znalazłem stosownych informacji na ten temat w Internecie, tylko to- nie wiem czy to prawda- że przez kilka dni - nawet nie wiem ile- nie wolno po wykluciu nic robić z wodą robić, ale chyba nie dotyczyło to wody z preparatem. Chyba chodzi o podmianki, a ta informacja dotyczy forum więc pewna nie jest. Czy mógłbym prosić o poradę w tej kwestii co i w jakim czasie po wykluciu skalarów miałbym robić? Chciałbym się także zapytać czy można włączyć im światło, bo na razie nie mają bo jest ten lek. Temperatura wody 27oC. Pozdr serdecznie

Awatar użytkownika
Prezes2018
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 wrz 2018, 11:01
Imie i Nazwisko: Grzegorz Pedziwiatr
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sieradz

Re: Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: Prezes2018 » 24 wrz 2018, 10:41

Witam :) rozrod skalarow.... Dziecinnie prosty :) zazwyczaj problem jest z wodą z kranu wysokie pH i twarda jest dlatego jest problem z rozrodem i akwaryscie nie mogą odchodówc skalarow 1.Szykujemy osobny zbiornik tarliskowym 40-60l w nim filtr gabkowy...i stożek lub płytkę na ikre wkladamy Można dodać kamień napowietrzajacy :) wybieramy samca i samice która wpuszczamy do zbiornika..... 2.Stopniowo ustawiamy parametry wody..... Po przez dolewanie wody..... Najprościej woda z osmozy.... Ro..... Możesz mieszać z wodą kranowka..... Choć osobiście polecam czysta lac + minerałami np. Aqua art Hydro minerał 3.Do większości skalarow 6,8 - 7.0 średnio mieka wystarczy....kh4 gh7 wystarczy :) kropelkowe testy pH są nie dokładne.... Na hodowlach używane są mierniki pH (długopis) pH nie koniecznie trzeba mierzyć.... Jeśli gh i kh jest niskie pH też będzie niskie........ temperaturę ustawiamy na 30 stopni.... Raz dwa razy w tygodniu podminiamy wodę 50% czekamy jak złoża ikre.... Samiec zapłodnil ikre..... rodziców czyli młoda parę zabieramy zazwyczaj pierwsze tarla zjadają ikre.. Jeśli chcesz odchowac.... 4.Czekamy jak wykluje się młode do 48h (dobrze natleniamy ikre) nie zapłodnienia ikra bileje..... Nie trzeba żadnych środków dodawać do wody.... Młody nie doświadczony możesz pogorszyć dodawajac środek. 5.ikra opadnie na dno.... Młode ruszają się..... Mają woreczki pokarmowe.... Jak zuzyja zaczynają pływać :) 6.Wtedy zaczynamy karmić żywa Artemia..... 3 razy dziwnie ..... Przez dwa tygodnie podminiamy 50% dziennie wodę.... Czyścimy dno z resztek pokarmów czyli higiena podstawa :) po 2 tygodniach podminiamy wodę 2 razy w tygodniu 1/4 wystarczy dno Czyścimy. 7 po miesiącu możemy podawać oczlik mrożony +artemia bez skorubkowa ... Odpowiedni pokarm dobieramy i mieszamy z wiekiem i wielkością młodych skalarkow :) tak w skrucie prosto napisałem.... Nie ma filozofii żadnej bardzo prosto się rozradza skalary :) pozdrawiam

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: teo » 30 wrz 2018, 10:32

Prezesie to jest tylko pozornie proste. Wiedzieć jak rozmnożyć skalary to mało, trzeba to jeszcze wprowadzić w życie. Oczywiście mama na myśli wyhodowanie narybku tak by nie straszył tylko cieszył oko.
Zagadnienia takie jak: stymulacja tarła, postepowanie ze świeżo wylęgniętym narybkiem, wychów narybku itd. zostały opisane już wielokrotnie. Osoby zapoznające się z tym tematem często pomijają fakt, że te działania wymagają czasu, wytrwałości i kilkumiesięcznej konsekwentnej w pracy. Jak sobie trochę odpuścimy (szczególnie na początku) to efekt końcowy będzie marny. Ta codzienna, konsekwentna, mozolna praca stanowi największą trudność. To co napisałem nie ma zniechęcać akwarysty ale jak się bierzemy za rozmnażanie skalarów to ten trud musimy wkalkulować w nasze działania.

Moim zdaniem Michał powinien przeczytać możliwie dużo opracowań traktujących o rozmnażaniu i wychowie skalarów, skonfrontował je (wyrzucił plewy) i na ich podstawie opracować swój plan działania, który będzie uwzględniał jego specyfikę tj. możliwości lokalowe, czasowe itp. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby na końcu stwierdził, że amatorskie rozmnazanie nie ma sensu , bo to tylko dla zapaleńców.

Dla Michała na dobry początek stare ale dobre opracowania:
https://www.akwa-mania.mud.pl/archiwum/a27/a27,1.html
https://forum.superakwarium.pl/topic/58 ... um-wiedzy/
Może koledzy z forum podrzucą w tym wątku inne ciekawe opracowania o żaglowcach.

Awatar użytkownika
Prezes2018
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 wrz 2018, 11:01
Imie i Nazwisko: Grzegorz Pedziwiatr
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sieradz

Re: Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: Prezes2018 » 03 paź 2018, 08:02

teo chłopakowi napisał prost paten na rozrod skalarow..... Żeby strat niebylo w narybku skalara trzeba dbać o czystość zbiornika dobra jakość wody i częste podmiany wody i przez 1 misiac żywa artemia podawać zawsze jest sukces......jak dużo jest narybku są większe przenieść do większego zbiornika.... odpowiedni Informacji jest dużo w internecie jeśli chodzi o rozrod skalarow fak....... Dużo głupot pisanych jest na forach.... Nie mów amatorsko się nie opłaca rozradzac..... Poniwarz są amatorzy którzy dane odmiany skalarow po przez Krzyżowanie maja lepsze od hodowców.... Pogadać każdy może....zeby gadać trzeba coś pokazać tak uważam.... Kupić odmiany co każdy ma nie sztuka..... Wikszosc hodowców wielkich speców sprowadza odmiany gotowe... Z zagranicy... Sami nie ptrafia do czegoś dojść po przez Krzyżowanie.... Kupić najprościej......hodowcy robią to dla pieniędzy.... Amatorzy dla przyjemności taka różnica.

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: teo » 06 paź 2018, 16:19

Jeśli w ”patencie” dotyczącym rozmnażania skalarów piszesz, że to łatwe i proste to znaczy że nie wymaga wysiłku. A tego o rozmnażaniu skalarów nie można powiedzieć.
Podkreślę jeszcze raz – piszę, że mamy wyhodować nie szczyrki tylko ładne skalary a to wymaga wiele pracy i wysiłku. I stąd znajomość ogólnych zasad rozmnażania to za mało.

Podobny sposób myślenia dotyczy gupików, mieczyków, molinezji, platek – rozmnazanie żadna filozofia to bardzo proste. No i mamy skarlałe pokurcze.

Awatar użytkownika
Prezes2018
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 18 wrz 2018, 11:01
Imie i Nazwisko: Grzegorz Pedziwiatr
Miejsce zamieszkania/miasto/: Sieradz

Re: Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: Prezes2018 » 07 paź 2018, 11:27

Każda ryba wymaga wysiłku jasne pod pewnym względem.... Faktu nie zmienia... Jakoś wody dobra ... Częste podmiany wody żywy pokarm rozmaicona dieta pokarmu odpowiedni duży zbiornik..... Wyrosna duże piekne skalary :) jak ktoś nie dba o warunki.... W akwarium ma dużo skalarow źle pokarmy podaję na suchym pokarmie ciągle karmi.... Lub rodzice mają mała wilkosc są szczyrki..narybek po takich rodzicach też będą Szczyrki...... Nie przesadzaj teo że skalary dużego wysiłku wymagają.... Bo tak nie jest :) higiena zbiornika i dobre odżywianie to podstawa jak ktoś dba o zbiornik swój :)

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: teo » 13 paź 2018, 19:19

Przesadzać można również z tym, że coś jest „dziecinnie proste”, „bardzo proste”, „żadna filozofia”.

A tak właściwie to dobrze że tak piszesz bo początkujący maja namacalny przykład jak nie należy podchodzić do tematu.

Proponujesz „filozofię łatwizny” która prowadzi na manowce.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Ikra skalarów co muszę zrobić jestem początkującym .

Post autor: Darcon » 14 paź 2018, 17:08

Za Teo, może intencje masz dobre, ale sposób wypowiedzi tego nie potwierdza, Prezesie.

Odpowiedz

Wróć do „ŻAGLOWCE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość