Pterophyllum eimekei

Tematy ogólne

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

nazer
junior
junior
Posty: 42
Rejestracja: 24 wrz 2011, 12:49
Imie i Nazwisko: Piotr Strzoda
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice

Pterophyllum eimekei

Post autor: nazer » 03 maja 2016, 15:47

Witam...
Mam pytanie do doświadczonych hodowców skalarów, otóż na jednej z aukcji znalazłem ogłoszenie z w/w skalarem, nazwa polska była "skalar mniejszy". Zadzwoniłem do ogłoszeniodawcy i Pan, rzekomo ichtiolog - hodowca amator, powiedział mi iż te skalary dorastają do o wiele mniejszych rozmiarów niż reszta skalarów, że długość nie powinna przekroczyć 10 cm, a wysokość ok 13...
czy to prawda, że to jakaś mniejsza odmiana skalara ???
Jestem bardzo zainteresowany tą rybką... ale nie chciałbym się dać zrobić w balona kupując zwykłego Pterophyllum scalare odmiany klasycznej... Tym bardziej, że pan osobniki 3cm bez płetw ceni sobie za 10 zł...
Z niecierpliwością oczekuję na odpowiedź

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Pterophyllum eimekei

Post autor: teo » 12 maja 2016, 18:56

Żaglowiec mniejszy Pterophyllum eimekei (1927 r.) został dogłębnie zbadany i okazało się że jest żaglowcem skalarem Pterophyllum scalare. Przez pewien czas istniał też Pterophyllum dumerlii (1885 r.), który również okazał się żaglowcem skalarem. Czyli P. eimekei i P. dumerili to synonimy P. scalare :)
To zamieszanie z nomenklaturą rodzaju Pterophyllum wiązało się z tym, że do badań systematyków trafiały różne ryby, dzikie i te z hodowli o czym sobie nie zdawano do końca sprawy. Jak teraz wiemy, dzikie skalary w wyniku hodowli w kolejnych pokoleniach stopniowo upodabniają się do zwykłego hodowlanego skalara i w dodatku mają coraz mniejsze rozmiary. Popularny hodowlany skalar jest z kolei hybrydą co najmniej dwóch gatunków żaglowców (P. scalare i P. leopoldii). Tak że ichtiolodzy na początku XX wieku mieli z żaglowcami niezłe zamieszanie.

Na dzień dzisiejszy w naszych akwariach pływają:
1) Dzikie lub hodowlane żaglowce altumy (Pterophyllum altum) o rozmiarach największych.
2) Dzikie żaglowce skalary (Pterophyllum scalare) z licznymi odmianami poławianymi w naturze o „średnich” wymiarach.
3) Dzikie lub hodowlane żaglowce Leopolda (Pterophyllum leopoldi), które wyróżniają się najmniejszymi rozmiarami i noszą płetwy grzbietową i odbytową bliżej tułowia w porównaniu z pozostałymi dzikimi gatunki. Ichtiolodzy podkreślają, że kształtem zbliżone są do Mesonauta. W handlu oferowane są najrzadziej.
4) Hybrydy Pterophyllum, hodowane od 100 lat w akwariach, popularnie nazywane skalarami. Ta hybrydyzacja powstała na samym początku jak zaczęto żaglowce rozmnażać w niewoli i trwa do dzisiaj. Przy czym pod względem systematycznym, mimo że są mieszańcami, należą do Pterophyllum scalare.

Więc z tego wynika ze nie wiadomo jakie ryby Ci zaoferowano bo P. eimekei nie istnieje i o tym wiadomo już od bardzo dawna. Małe rozmiary osiąga żaglowiec Leopolda (P. leopoldi) lub skalar niebieski P. scalare. Równie dobrze może to być skarłowaciała forma innej odmiany barwnej skalara. Zakładając uczciwość sprzedającego, może zaoferował Ci właśnie żaglowca Leopolda.

I na koniec napiszę same nieprawdy. W jednym z czasopism akwarystycznych pisano o skalarze niebieskim jako P. leopoldi co jest oczywistą nieprawdą. Skalar niebieski „blue dwarf” ma tendencję do karlenia w przeciętnych warunkach akwariowych i czasami jest oferowany jako „karłowaty skalar” co jest też nieprawdą. W handlu lepiej brzmi skalar mniejszy niż skalar karłowaty co też jest nieprawdą.

Tak że czort jego wie Panie dzieju jakie to ryby :?

Odpowiedz

Wróć do „ŻAGLOWCE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości