Masowo zdychające larwy skalara

Tematy ogólne

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: mirek » 29 maja 2011, 20:44

nie chodzi tyle o parametry wody .......... co o podmiany. :wink:

też miałem taki problem ze skalarami o jedyny sposób na uniknięcie pomoru są podmiany wody. Mogą być całkiem nieduże, ale systematyczne - 1 lub 2 razy dziennie nie więcej niż 10 %.
chętnie usłyszę jaki będzie efekt, bo u mnie poskutkowało. Jest na to wytłumaczenie, ale to później :wink:

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: Danter005 » 29 maja 2011, 23:32

Przy najbliższej okazji popróbuje z podmianami wody, zobaczymy jakie będą efekty ;)

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: teo » 31 maja 2011, 10:17

Mirek proponuje Danielowi krok naprzód, niemniej jednak powinien wykonać ten pierwszy krok.

Jakość wody w akwarium to skrót myślowy, który obejmuje wiele zagadnień.
Odpowiednia jakość wody to rzecz jasna, nie jej parametry. Ale żeby wiedzieć z czym mamy do czynienia, musimy je zmierzyć i dopiero wtedy podjąć adekwatne działania.
Nasz kolega powinien zacząć od sprawdzenia parametrów wody a dopiero potem przeanalizować i podjąć działania, zmierzające do utrzymania stabilnych jej parametrów. Podstawowym środkiem do osiągnięci tego celu (jakość wody :D ) jest, jak podpowiada Mirek, dopasowanie systematycznych i codziennych podmian do obsady zbiornika. Czym więcej rybek i czym są starsze, przy obfitym karmieniu, tym obfitsze podmieniamy wody. Ja w kotniku zaczynam od 5 – 10 % a kończę na 50 – 60 % podmienianej wody.

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: mirek » 06 cze 2011, 14:21

Nie do końca o to chodzi. :lol:

stabilne parametry to jedno, a podmiany wody to drugie.
Chodzi o usunięcie pewnych enzymów które wydalają do wody młode. Nie wiem co to takiego i od czego to zależy ani jakie to są enzymy, ale chodzi o ich zmniejszenie.
Tak mi doradził mój kolega i sprawdziło się.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: stanpiter » 07 cze 2011, 17:25

Kumpel mnoży skalary jak mnożą się pchły na kocie, ale podmienia wodę 1x dziennie (baniak 100l, podmiana 15l) więc coś w tym jest - ale co :?:

Awatar użytkownika
mirek
zarząd pkmd
Posty: 1631
Rejestracja: 07 gru 2004, 10:31
Imie i Nazwisko: Mirek Żak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wadowice
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: mirek » 07 cze 2011, 21:07

stanpiter pisze:Kumpel mnoży skalary jak mnożą się pchły na kocie, ale podmienia wodę 1x dziennie (baniak 100l, podmiana 15l) więc coś w tym jest - ale co :?:
Nie chce zdradzać tajemnicy................ należy tak robić i tyle :roll:

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: Danter005 » 09 cze 2011, 09:03

Dziękuję wszystkim za pomoc, już są postępy pływa chmarka co prawda niewiele bo ok 70 sztuk, ale zawsze coś.
Zadbałem o parametry wody i podmiany i są efekty, oby narybek przezył, ale zobaczymy co to będzie, w każdym razie już nowe doświadczenie jest następnym razem będzie łatwiej ;)
Pozdrawiam

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: teo » 09 cze 2011, 20:53

Mirek - tak mi się wydaje, że myślimy trochę o innych rzeczach ale ... :) :D :D

Podmiana wody jest jednym ze środków do uzyskania stabilnych parametrów wody w akwarium z narybkiem. Więc systematyczne podmiany wody ze stabilnymi warunkami są ściśle powiązane.

Czyszczenie szyb i towarzyszące temu podmiany wody, kojarzą mi się z rozcieńczaniem białek powstałych z przemiany materii (inhibitory), dostarczaniem nowej porcji minerałów, które wchłaniane są przez skórę narybku oraz usuwaniem nadmiaru nano i mikroplanktonu.
W warunkach wielkiego obciążenia biologicznego wody w akwarium z intensywnie żerującym narybkiem, lawinowo namnaża się nanoplankton. On z kolei też wydziela do wody substancje (inhibitory), które utrudniają i hamują rozwój narybku. A więc przez cały czas trwa walka kto kogo. My przez systematyczne podmiany, pomagamy narybkowi wygrać tą walkę.
A te tajemnicze inhibitory – chyba nikt z nas nie potrafi dokładnie określić co to jest.

I żeby nie było, że się wymądrzam - jak czyta ten tekst hydrobiolog, to pewnie się śmieje :roll:

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: Danter005 » 10 cze 2011, 10:05

mirek pisze:Nie chce zdradzać tajemnicy................ należy tak robić i tyle :roll:
Panie Mirku, dlaczego nie chce Pan zdradzić tajemnicy? Skoro trzeba to robić to faktycznie musi być powód.
Teo to fajnie napisał, nie wiem jak kto, ale jak ja coś robię to lubię wiedzieć czemu to ma służyć..
..no chyba, że faktycznie to jest tak wielka tajemnica to będę podmieniał 10% wody dziennie ale z niewiedzą :P
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
rady3
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1509
Rejestracja: 06 gru 2004, 16:42
Imie i Nazwisko: Robert Dreszer
Miejsce zamieszkania/miasto/: Stary Białcz
Lokalizacja: Kościan
Kontaktowanie:

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: rady3 » 10 cze 2011, 13:01

Chodzi właśnie o inhibitory.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: Bogdan » 30 cze 2011, 06:10

Danter005 pisze:
mirek pisze:Nie chce zdradzać tajemnicy................ należy tak robić i tyle :roll:
Panie Mirku, dlaczego nie chce Pan zdradzić tajemnicy? Skoro trzeba to robić to faktycznie musi być powód.
Teo to fajnie napisał, nie wiem jak kto, ale jak ja coś robię to lubię wiedzieć czemu to ma służyć..
..no chyba, że faktycznie to jest tak wielka tajemnica to będę podmieniał 10% wody dziennie ale z niewiedzą :P
Pozdrawiam
Na tym przykładzie dokładnie widać dlaczego należy używać polskich liter i znaków podczas pisania na forum i nie tylko.
Gdyby Mirek chciał napisać że on nie chce zdradzić tajemnicy pewnie by napisał nie chcę jeżeli jednak napisał nie chce prawdopodobnie chodzi o to że to kolega nie chce zdradzić tajemnicy.
Ja przynajmniej tak to odczytałem, niby jeden mały ogonek a taka różnica w interpretacji.

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: teo » 02 lip 2011, 17:45

Inhibitory mogą iść do lamusa bo mamy DOC.
Czy wiecie co to jest DOC? Jeśli nie to przeczytajcie:
http://www.nyzio.com/artyk/wplyw_doc.htm
http://nyzio.com/artyk/filtracja_w_akwarium_czesc2.htm

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: Alenquer » 03 lip 2011, 00:47

Czytajac ten watek widac jak na dloni jak wiedza i praktyka wielu akwarystow rozmija sie z praktyka i wiedza w nowoczesnej akwakulturze - mam na mysli chów mlodocianych stadiow ryb wszelakich gatunkow w obiegach zamknietych. Woda a raczej jej jakosc jest podstawa wszystkiego. Oczywiscie w chowie bardzo intensywnym mamy do czynienia z o wiele wiekszymi zageszczeniami niz to co praktykuja akwarysci ale zadnemu hodowcy nie przyszloby do glowy, aby robic tak male podmiany wody jak np 10% dziennie. Larwy i wyleg przez jakis czas przetrzymuje sie raczej w systemach polzamknietych gdzie woda wymienia sie nawet do kilku razy dziennie. Bez czystej wody po prostu sie nie da, a z jej braku bierze sie wiekszosc problemów.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: gajowa » 03 lip 2011, 19:23

Podmianka wody przy narybku to codzienność. My na początku podmienialismy ok 20%, a w miarę jak młode rosły to podmiany były w granicach 50% dziennie.
Tak jak pisałam wcześniej, tarło 1001 sztuk odchowane było bez żadnych strat.

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Masowo zdychające larwy skalara

Post autor: Danter005 » 09 lip 2011, 10:18

Bogdan pisze:
Danter005 pisze:
mirek pisze:Nie chce zdradzać tajemnicy................ należy tak robić i tyle :roll:
Panie Mirku, dlaczego nie chce Pan zdradzić tajemnicy? Skoro trzeba to robić to faktycznie musi być powód.
Teo to fajnie napisał, nie wiem jak kto, ale jak ja coś robię to lubię wiedzieć czemu to ma służyć..
..no chyba, że faktycznie to jest tak wielka tajemnica to będę podmieniał 10% wody dziennie ale z niewiedzą :P
Pozdrawiam
Na tym przykładzie dokładnie widać dlaczego należy używać polskich liter i znaków podczas pisania na forum i nie tylko.
Gdyby Mirek chciał napisać że on nie chce zdradzić tajemnicy pewnie by napisał nie chcę jeżeli jednak napisał nie chce prawdopodobnie chodzi o to że to kolega nie chce zdradzić tajemnicy.
Ja przynajmniej tak to odczytałem, niby jeden mały ogonek a taka różnica w interpretacji.
Powiem wprost... nie kpuję ;D
Nie wiem, czy Pan pisał coś na mój temat, bo spodziewałem się odpowiedzi na temat akwarystyki, a nie interpunkcji. Nie każdy jest taki "pro" jak Pan ;D

Odpowiedz

Wróć do „ŻAGLOWCE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości