Odrobaczanie skalarów

Tematy ogólne

Moderatorzy: seba*1*, Alutka

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Odrobaczanie skalarów

Post autor: Danter005 » 26 mar 2011, 12:22

Witam.
Chciałbym zasięgnąć porady, jak profilaktycznie odrobaczyć moje skalary, zanim wpuszczę je do ogólnego ;)
Dokładniej chodzi mi o podawanie leku wraz z pokarmem np. granulat.
Pytanie brzmi jakim lekiem i w jakich ilościach, oraz ile czasu należy karmić ryby?
pod ręką w tym momęcie mam metronidazol w tabletkach 250mg oraz metronidazol kroplówka.
Proszę o wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Odrobaczanie skalarów

Post autor: Przemek Wieczorek » 26 mar 2011, 14:28

O ile są to skalary a nie żaglowce,nic bym ręki nie przytykał one doskonale sobie radę dadzą Bez problemu
Dla mnie generalnie takie pojęcie jak profilaktyczne odrobaczanie nie istnieje

Profilaktyką jest

-zakup ryb z dobrego zródła -przede wszystkim
-kwarantanna
-zapewnienie optymalnych parametrów wody
-dobre papu
-nie pchanie łap co chwila do akwarium

Leczenie owszem jesli zajdzie potrzeba, ale nie w ciemno

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Re: Odrobaczanie skalarów

Post autor: altumy » 26 mar 2011, 15:32

Przemku na moim obecnym przykładzie napisze że warto profilaktycznie odrobaczyć ryby.
Mam nowych 8 sztuk młodych paletek wielkość od 5 do 8 cm z dobrej hodowli. Ryby są w trakcie kwarantanny, maja wilczy apetyt, jednak nierówno rosnął. Postanowiłem po 3 tygodniach kwarantanny odrobaczyć prazikwantelem, ku memu zaskoczeniu okazało się iż 3 z 8 po odrobaczeniu wydaliły tasiemce dłuższe od ich samych, Po zbadaniu kupek pod mikroskopem po 1 odrobaczeniu znalazłem wylinki i martwe nicienie oraz jajeczka. Będe ponawiał kąpiel możliwe że jeszcze dwa razy do czasu aż nie zauważe jajeczek. Nigdy bym nie przypuszczał że ryby z dobrej hodowli nie wykazujące żadnych objawów nosicielstwa pasożytów je posiadają, a sa karmione tylko bezpiecznymi pokarmami.Uważam że z wiciowcem mogą sobie same poradzić z uwagi na dobra kondycję, niestety z robaczycami trzeba obligatoryjnie ryby odrobaczyć.. i okresowo odrobaczać..

Danter005
junior
junior
Posty: 77
Rejestracja: 04 sty 2011, 23:54
Imie i Nazwisko: Daniel Hoffman
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnów
Lokalizacja: Tarnów

Re: Odrobaczanie skalarów

Post autor: Danter005 » 26 mar 2011, 15:45

Moje skalary również są w trakcie kwarantanny.
I dlatego chciałbym przed wpuszczeniem do ogólniaka pozbyć się pasożytów.
Czy mogę do tego celu użyć granulatu namoczonego w metronidazolu?
Ile trwa taki "zabieg"?
Ile razy dziennie mam podawać tak przygotowaną karmę?
Czy wgl metronidazol się do tego nadaje, czy może użyć czegoś innego (może lewamizol)??

altumy
junior
junior
Posty: 50
Rejestracja: 10 sty 2009, 14:09
Imie i Nazwisko: Krystian Chim
Lokalizacja: Białystok

Re: Odrobaczanie skalarów

Post autor: altumy » 26 mar 2011, 17:13

ja jedynie moge napisać jak ja to zrobiłem. Akwarium sterylne 80l , 50% świeżej wody temp 32, na następny dzień 34 plus dwie łyżki stołowe soli niejodowanej, filtry mechaniczne wyczyszczone w starej wodzie przepłukane.na wieczór 6 tabletek metronidazolu 250mg każda i tak przez trzy dni podawanie leku potem podmiany wody 50% dziennie tydzień przerwy i powtórka, po kuracji witaminy do wody i do pokarmu i urozmaicony pokarm , powrót do temp 30 stopni -stopniowo.
A na robaki pratel 4 tabletki rozmieszaj w ciepłej osmozie i wlej do akwarium na 3 dni potem wieksza podmiana i powtorka za 3 dni. Ja odrobaczam 3 razy dla pewności.To mój sposób dla moich ryb skuteczny.

Odpowiedz

Wróć do „ŻAGLOWCE”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości