Ocena stanu zdrowia paletek

czyli pomagamy sobie nawzajem

Moderator: stanpiter

Sebo2801
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:08
Imie i Nazwisko: Sebastian Kokoszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wyszków

Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Sebo2801 » 30 paź 2017, 20:37

Witam.
3 dni temu nabyłem 2 paletki od osoby która robiła segregacje paletek po rozpoczęciu dobierania się w pary. Jestem nowy na forum i mam kilka pytań. Ale najpierw o zbiorniku i obsadzie i o sobie. Mam 26 lat i akwarium od 3 lat. Skalary mnożą się na potęgę. Miałem nawet 85 szt odchowanych z jednego miotu, ale od zawsze chciałem mień Paletki i nie wiem jak to ugryźć.
Akwarium:
-240L
-28 stopni
- GH 4
-pH 6.6
- KH 1
- woda RO+10% odpadu z osmozy+ szyszki olchy
-podmiany 50L/tydzień
Filtr JBL e1501+ Aqua el turbo 1000
karmienie:
płatki+granulat 2x dziennie
mrożonki: szklarka, artemia, kryl naprzemiennie 1x dziennie
obsada:
10 Kirysów Spiżowe +1 Sterby
2 Kiryśniki
6 Neonów czerwonych
9 zwinników Blehera
1 dorosły Skalar Niebieski + 11 podrostków 4-8 cm
2 Nowe paletki
Pytania:
1. Jak zredukować obsadę? Myślałem o sprzedaniu reszty skalarów i kiryśników.
2. Czy po zdjęciach można rozpoznać stan zdrowia paletek?
3. Jak rozpocząć przygodę z paletkami?
Paletki są 3 dni u mnie i zauważyłem że żółta jest powolna i trochę się chowa, turkus połączyła się ze stadem skalarów i pływają razem. Pokarm jedzą obie.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Kazimierz1961
członek PKMD
Posty: 368
Rejestracja: 02 sty 2012, 16:24
Imie i Nazwisko: Kazimierz Kraćkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rawa Mazowiecka
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Kazimierz1961 » 30 paź 2017, 21:43

Witamy w śród mocno zakręconych miłośników dyskowców. Ocena twoich dyskowców to tak jak napisałeś, ktoś pozbywał się ryb, a jak się pozbywał to nie należą one do osobników z górnej półki. Ze zdjęcia widać że ryba ma już swój wiek, a do wielkoludów bym jej nie zaliczył, ale od czegoś trzeba zacząć. Jeżeli Tobie się podoba to tak ma zostać, z czasem sam zobaczysz różnicę między twoimi rybami, a rybami które są przywożone na wystawy. Najważniejszą sprawą jest nie zrażać się, przeglądać czasopisma o hodowli tych ryb, o warunkach jakie należy im stworzyć aby czuły się dobrze w Twoim zbiorniku. Pozdrawiam Kazimierz.

Sebo2801
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:08
Imie i Nazwisko: Sebastian Kokoszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wyszków

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Sebo2801 » 30 paź 2017, 23:21

Mi na początek pasują trzeba się nauczyć z nimi obchodzić, a jak im będzie pasowało to można zainwestować w droższe młode osobniki.

Sebo2801
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:08
Imie i Nazwisko: Sebastian Kokoszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wyszków

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Sebo2801 » 31 paź 2017, 07:47

Czy w akwarium nie ma za dużego ruchu wody? Wydaje mi się że jest trochę pralka ale innym rybom nie przeszkadza. Dyski tylko szukają spokojnych miejsc.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Darcon » 31 paź 2017, 22:29

Szukają, bo to dla nich nowe środowisko, "nowa woda". Muszą się oswoić (albo i nie). Masz sporo innych gatunków, dyskowce mogą załapać jakieś bakterie, choroby, jeśli już ich nie mają. Same ryby, cóż, będę szczery, marne sztuki.
Pójdę ze szczerością dalej, od złej strony się za to (dyskowce) zabrałeś. Nie wróżę powodzenia, raczej zniechęcenie lub mierne zadowolenie.
Posiedź na forum, poczytaj, zobacz jak inni trzymają, hodują i zajmują się dyskami. Sam później wyciągniesz wnioski.

Sebo2801
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:08
Imie i Nazwisko: Sebastian Kokoszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wyszków

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Sebo2801 » 01 lis 2017, 11:31

Dużo czytam o dyskach ale bez posiadania ich to jak nauczyć się przepisów ruchu drogowego bez praktyki. Wiesz co masz robić ale nie umiesz prowadzić samochodu. Obsada do korekty. Skalary i Kirysniki są już na OLX. Zostaną Kirysy, Neony i Zwinniki. Żółta ma ospe więc to nie problem. Turkus radzi sobie dobrze. Więc po 4 dniach nie jest źle. Teraz temperatura 30 stopni powoli i ichtio od tropikalna dawka na opakowaniu x3. Prosiłem o pomoc i doradztwo, a nie o wymądrzanie się że to wszystko nie tak. Jak coś robię źle czy cos z akwarium nie tak, obsada, parametry, sprzęt to proszę powiedzieć konkretnie. Zadałem kilka pytań, a konkretnych odpowiedzi brak. Nie wydam na początek po 50 zł za szt jak nie umiem się z nimi dobrze obchodzić.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Darcon » 01 lis 2017, 14:35

Każde doradzanie jest w jakiś sposób wymądrzaniem się, ale rozumiem, że akceptujesz tylko odpowiedzi, które ci pasują. Skoro dużo czytasz o dyskowcach, to nie wyciągasz wniosków z czytania. Niewiele masz odpowiedzi, bo to, o co pytasz, było opisywane na forum dziesiątki razy.
Nie spinaj się, nadal uważam, że źle zacząłeś, najpierw trzeba było pozbyć się ryb, przygotować zbiornik i wtedy wpuścić dyskowce. Teraz pozostaje ci czekać, co z tego wyjdzie.
Mówisz, że dużo czytasz, więc wiesz, że dyskowce to ryby stadne, a ty masz dwie sztuki, dokładasz im więc dodatkowego stresu.
Tak wiem, dopóki się nic nie umiesz, nie wydasz po 50zł za sztukę. Ale pewne podstawy przy starcie z dyskami trzeba zachować.
Pozdrawiam.

Sebo2801
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:08
Imie i Nazwisko: Sebastian Kokoszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wyszków

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Sebo2801 » 01 lis 2017, 21:02

Mówisz że przygotować zbiornik. Ale nie piszesz jak. Pytałem się czy ten drugi filtr co robi za mechanika wyrzucić czy nie. W JBL mam 4 koszyki ceramiki. Mam zamiar w niedziele dokupić jeszcze kilka Dyskowców ale najpierw muszę się pozbyć tym ryb co pisałem. Pozatym myślę że mam akwarium przygotowane pod Dyskowce. Według tych artykułów co czytałem. Ale Ci co mają te ryby może myślą inaczej to niech się pochwalą co mają w akwarium. Umiem czytać ze zrozumieniem i wyciągać wnioski ale wolę dopytać doświadczonych kolegów jak zacząć przygodę z tymi wymagającymi rybami. Nie zrobię zbiornika sterylnego, bo to akwarium dekoracyjne w salonie. Jedni też piszą że napowietrzacz musi być, a drudzy że nie. Jedni że karmić 2-3 razy dziennie, drudzy że 4-5 więc te aktykuły o Dyskowcach są różne, a jaka jest prawda nie wiem to pytam wprost co mam zrobić. Co do stresu ryb też nie jestem pewien teraz patrzę na ryby i pływają obie w stadzie ze Skalarami. Widać lek pomógł, nie boją się nawet pukania w szybę jak są blisko.
Pozdrawiam doświadczonych miłośników Dyskowców.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: _TOM_ » 02 lis 2017, 00:09

Filtracji nigdy za dużo przy dyskach, raczej zawsze za mało. Filtra nie likwiduj.
Masz bardzo małe akwarium, sugrruję częstsze podmiany niż tylko raz w tyg 50l.
W tak małym i zarybionym akwarium ja bym napowietrzanie dał. Choć ja w swoim baniaku nie mam, ale u mnie jest 3x więcej wody i 2 duże kubełki z 2 deszczownicami robiacymi ruch na powierzchni wody. Nie dziw się więc różnym opiniom. Każdy baniak to inna sytuacja.
Czasem trudno własne doświadczenia z własnego baniaka idealnie przenieść i doradzić komuś kto ma całkiem inny baniak i inna sytuację u siebie.

Awatar użytkownika
Darcon
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 216
Rejestracja: 15 lip 2014, 15:05
Imie i Nazwisko: Dariusz Zasadzki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdańsk

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Darcon » 02 lis 2017, 07:40

Dwa filtry jak najbardziej na plus. Tak, jak napisał TOM, filtracji nigdy za wiele. Mnie ceramika średnio się sprawdziła, to znaczy nie widziałem większych korzyści. Teraz 2/3 objętości filtrów to różnego rodzaju gąbki i przynajmniej woda ciągle jest kryształowa.
Parametry wody masz ok.
Podmiany wody znacznie częstsze. Ja przez długi czas podmieniałem 15% codziennie, a później 25% dwa razy w tygodniu, albo 20% co drugi dzień. Jakie mam akwarium, możesz sprawdzić w moich wątkach.
Dorosłe ryby wystarczy karmić 2-3 dziennie, młodziutkie sztuki niektórzy karmią nawet 10 razy dziennie, czym starsza ryba, tym częstotliwość karmienia spada.
pływają obie w stadzie ze Skalarami.
Natura robi swoje, koniecznie chcą być w stadzie.
Pozdrawiam.

Sebo2801
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:08
Imie i Nazwisko: Sebastian Kokoszka
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wyszków

Re: Ocena stanu zdrowia paletek

Post autor: Sebo2801 » 02 lis 2017, 09:51

Dzięki za konkrety :D W tym wewnętrznym filtrze mam gąbkie, a w środku włóknine co zmieniam 2 razy w tygodniu. Narazie dam napowietrzacz do tego mechanika co jest w zestawie z filtrem i wylot ustawie do góry. Będę informował jak sytuacja z Dyskami.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wróć do „Pomoc Klubowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości