Proszę o pomoc przy zakupie kwasu solnego.

czyli pomagamy sobie nawzajem

Moderator: stanpiter

andzio65
senior
senior
Posty: 109
Rejestracja: 21 wrz 2008, 02:58
Imie i Nazwisko: Andrzej Ansilewski
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: andzio65 » 28 wrz 2008, 18:12

Kwas solny ale tylko czysty kupowałem tu http://www.chemik.aip.pl/. Wypełnisz oświadczenie do jakiego celu potrzebujesz i nie ma problemu.
Ja stosuję ten kwas do akwarium i do sporządzania testów akwarystycznych i jest ok.
....twardośc ogólna jest sumą twardości węglanowej i niewęglanowej,a w moim przypadku sama węglanowa jest większa od ogólnej.
Jest to trochę niefortunne sformuawanie, które można dwojako zrozumieć.
W tym brzmieniu należy rozumieć to tak: twardość całkowita=twardość węglanowa (głównie Ca(HCO3)2 Mg(HCO3)2 ) + twardość niewęglanowa (inne sole wapnia i magnezu np. CaCl2 czy MgCl2).

I tu pojawia się problem na który zresztą sam się nadziałem.

Test twardości ogólnej mierzy ilość Ca++ i Mg++, natomiast test twardości węglanowej mierzy (HCO3)- i tych wartości nie wolno dodawać.

Jeśli otrzymujesz wyniki GH<KH to nie jest to nic nadzwyczajnego.
Np gh=5, kh=7 oznacza (upraszczając sprawę), że cały wapń i magnez jakie są w tej wodzie są w formie kwaśnych węglanów ( Ca(HCO3)2 i Mg(HCO3)2 ) natomiast pozostałe 2°N kh to inny kwaśny węglan np NaHCO3 lub rozpuszczony CO2, który daje m.in. z wodą jon HCO3-.

Jeśli jest odwrotnie np gh=7, kh=5 to oznacza, że 5°N gh to Ca i Mg w formie wodorowęglanów, natomiat pozostałe 2°N gh występują w formie innych związków rozpuszczonych w wodzie (CaCl2, MgCl2)

Cały szkopuł by wiedzieć co oznaczają testy.

Wcześnij ktoś pisał, że świeża woda RO jest kwaśna i TWW wychodzi 1-2°N. Niech wodę napowietrza kilka godzin i wtedy zmierzy ph i TWW. Okaże się że ph~7, a TWW=0. Bardzo często zdarza się, że kranówka ma rozpuszczony w sobie CO2, który przechodzi przez membranę. To moje podejrzenia. Gdy wodę przewietrzymy to wszystko wraca do normy.
Oczywiście warunkiem jest sprawna membrana RO.



Napisałem to wszystko w wielkim uproszczeniu, aby było zrozumiałe. Jak się okazuje chemia wody jest sprawą o wiele bardziej skomplikowaną niż się nam wydaje i bez dobrej znajomości chemii pewne rzeczy wydają się być niedorzeczne. Myślę, że już teraz będzie jasne co mierzą testy.

Odpowiedz

Wróć do „Pomoc Klubowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości