Wazonkowiec

czyli pomagamy sobie nawzajem

Moderator: stanpiter

Awatar użytkownika
Brodacz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 327
Rejestracja: 18 gru 2004, 22:03
Imie i Nazwisko: Grzegorz Mierzejewski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gniezno
Lokalizacja: Gniezno

Wazonkowiec

Post autor: Brodacz » 11 lis 2007, 14:02

Jak miałem to zlikwidowałem a teraz nie mogę dostać.Może ktoś mnie poratuje porcją wazonkowca do dalszej hodowli.Z góry dzięki.

arsik
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 03 lis 2006, 14:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wazonkowiec

Post autor: arsik » 12 lis 2007, 23:06

Brodacz pisze:Jak miałem to zlikwidowałem a teraz nie mogę dostać.Może ktoś mnie poratuje porcją wazonkowca do dalszej hodowli.Z góry dzięki.
Możesz zdradzić w jaki sposób go hodowałeś?

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 13 lis 2007, 00:03

Ja choduję doniczkowca w ten sposób:


Do rozpoczęcia hodowli doniczkowca potrzebujemy skrzynkę o wymiarach około 40x40 cm i wysokości 25 cm, najlepiej aby była zrobiona z drewna, wtedy łatwiej utrzymuje się odpowiednią wilgoć, lecz drewniana skrzynka nie jest konieczna. Hodowlę można prowadzić także w plastikowej skrzynce ważne aby górne brzegi pojemnika były na tyle równe by skrzynkę można było szczelnie przykryć np. szybą, pleksą itp. Pojemnik musi mieć u góry wywiercone kilka otworów by dochodziło powietrze, lecz otwory muszą być przysłonięte np. gazą aby nie dostały się muszki owocówki, które to mogą zniszczyć hodowlę.

Drugim ważnym elementem jest ziemia. Ziemię pozyskujemy z nieuprawianego pola lub miejsca, które dawno nie było nawożone (NAJLEPIEJ Z POLA KTÓRE LEŻAŁO UGOREM). Pobieramy ziemię i przesiewamy tak by pozbyć się kamieni oraz mieszamy w stosunku 2:1 z piaskiem. Skrzynkę wypełniamy ziemią na wysokość 20 cm.

UWAGA! NIE NALEŻY STOSOWAĆ ZIEMI ZAKUPIONEJ W SKLEPIE OGRODNICZYM PONIEWAŻ HODOWLA WÓWCZAS PLEŚNIEJE !!!!!!!!

Ziemię zwilżamy tak aby nie zrobić z niej błota. Musi być jedynie wilgotna. Na górę rozsypujemy porcje zarodową nie zakopujemy jej.

Hodowlę prowadzić najlepiej w temperaturze 18-22 stopni Celsjusza lecz podane temperatury nie są temperaturami granicznymi. U mnie takie miejsce w którym temperatura jest zawsze odpowiednia to piwnica.

Doniczkowca najlepiej jest karmić czerstwym chlebem lub pasztecikiem.
Nie robić żadnych papek z płatków lub dawać gotowanych warzyw ponieważ można łatwo zakwasić hodowlę (często można spotkać takie opisy na sieci). Ja kładę dwie kromki czerstwego chleba prosto na ziemie lub kroję pasztet na plasterki i daję w kilka miejsc. Wówczas to doniczkowiec ładnie umiejscawia się pod pokarmem, łatwo go wybrać do skarmienia.

Pierwsze pobranie pokarmu do skarmienia powinno nastąpić po około dwóch miesiącach, dlatego aby namnożyła się odpowiednia ilość doniczkowca.

Odpowiedz

Wróć do „Pomoc Klubowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości