Albino Tiffany Yellow

Jeśli chcesz znać punktację sędziowską Twojej ryby wejdź tu...

Moderatorzy: seba*1*, Ambra, mare777

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Albino Tiffany Yellow

Post autor: Bogdan » 18 wrz 2016, 12:38

Albino tiffany yellow
Grupa open
16 cm
12 miesiecy
Załączniki
20160904_003505-kopia-FA.jpg
20160904_003505-kopia-FA.jpg (175.03 KiB) Przejrzano 3637 razy

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Albino Tiffany Yellow

Post autor: Ambra » 18 wrz 2016, 16:28

Bogdan pisze:Albino tiffany yellow
Grupa open
16 cm
12 miesiecy
Ocena Sędziowska

Symphysodon aequifasciatus
- forma hodowlana,
- grupa barwna: „H”- Gładkie (Solid Discus).

W opisie zgłoszonej do oceny ryby przez akwarystę wystąpiły dwa błędy !!!
1. Nie istnieje obecnie grupa barwna „Albino”, która jako efekt Konferencji w Neapolu została wprowadzona na III Mistrzostwach Dyskowców w Warszawie i tuż po nich, jako mało reprezentatywna zlikwidowana. Dyskowce, u których źrenica ma czerwone zabarwienie a więc albinosy z uwagi na prezentowane ubarwienie i wzór na ciele są obecnie oceniane we wszystkich obowiązujących hodowlanych grupach barwnych.

2. Prezentowany dyskowiec oceniany będzie w grupie „H”, a nie jak napisano w grupie "Open".

Z przykrością stwierdzam, że osoba przesyłająca zdjęcie ryby do oceny nie zapoznała się z dotychczas zamieszczonymi w tym dziale opisami i tłumaczeniem zasad klasyfikacji ryb do odpowiednich grup barwnych. Winienem liczyć na trochę wysiłku ze strony osoby wysyłającej zdjęcie do oceny.

W grupie „H” do której należy zaliczyć prezentowanego na zdjęciu dyskowca, ocenia się wszystkie ryby o jednolitej barwie ciała za wyjątkiem ryb prezentujących na ciele barwę czerwoną. Jak z tego wynika znajdą się tu dyskowce zarówno o niebieskiej, żółtej jak i białej barwie. Warunkiem zasadniczym jest, by na ich ciele i płetwach nie występował żaden wzór. Dopuszczalne będą jednak ciemniejsze podkreślenia występujące na płetwie grzbietowej i odbytowej. Ważnym jest, by wszystkie oceniane tu ryby posiadały czarne źrenice oraz czerwoną, różową lub pomarańczową jej otoczkę. Dopuszczalne jest wystawianie w tej grupie ryb albinotycznych, u których źrenica ma czerwone zabarwienie.

A teraz ocena:

1. Wielkość ciała - 9 pkt
Wielkość 16 cm jest jedynie zbliżona do nominalnych rozmiarów przewidzianych dla ryb z tej formy barwnej. W praktyce potrafią one przekraczać średnicę 17 cm.

2. Proporcje i harmonia ciała - 10 pkt
Bardzo proporcjonalna i harmonijnie zbudowana ryba.

3. Płetwa grzbietowa, odbytowa - 9 pkt
Obie płetwy ładnie ukształtowane. Słabo zaznaczone łagodne wcięcie (siodełko) w końcowej strefie płetwy grzbietowej. Płetwy nie posiadają ubytków.

4. Płetwa ogonowa – 7 pkt
Dobra, z dobrze zaznaczonymi promieniami, ale w strefie nasady widoczne żółte przebarwienie. Końcowa linia płetwy winna być nieco bardziej półkoliście ukształtowana.

5. Płetwy piersiowe i brzuszne – 8 pkt
Płetwy piersiowe dobrze ukształtowane, z dobrze wykształconymi promieniami, z lekkim przebarwieniem u nasady. Płetwy brzuszne zbyt krótkie. Widać jednak tendencję do ich wydłużania, co czego raczej dojdzie z czasem.

6. Skrzela - 7 pkt
Źle wyprofilowany łuk pokryw, nie tworzy łagodnie ukształtowanego półkola. Ubtki w górnej linii końcowej (niewielkie wżery)

7. Oczy – 9 pkt
Małe oko i bardzo wyraziste. Dobrze osadzone w stosunku do płata czołowego. Źrenica nosi cechy albinotyzmu – co sugerował wystawca w zgłoszeniu. Otoczka źrenicy pozbawiona miejscami pełnego czerwonego pierścienia.

8. Wzór na ciele – 10 pkt
Doskonały dla tej formy barwnej.

9. Kolorystyka - 8 pkt
Taką winien prezentować dyskowiec biało-żółtej formy. Niewielkim błędem jest brak żółtawego nalotu na bokach ciała oraz fakt, że widoczne na górnej linii płetwy grzbietowej czerwone podkreślenie nie zostało powtórzone na dolnej linii płetwy odbytowej.

10.Wygląd ogólny - 9 pkt
Piękna ryba konkursowa u której obecne niedociągnięcia (wielkość, kolorystyka i niezbyt długie płetwy brzuszne) powinny z czasem, z uwagi na młody wiek ulec poprawie.

Moim zdaniem, wzorem doświadczeń płynących z I Międzynarodowych Mistrzostw Dyskowców, które odbyły się w Krakowie w 2006 roku prezentowany dyskowiec ma szansę na wysokie miejsce zarówno a grupie barwnej jak i klasyfikacji generalnej konkursu.

Suma punktacji sędziowskiej: 86 pkt. - Andrzej Sieniawski

Zablokowany

Wróć do „Oceń swojego dyskowca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości