Mała refleksja

czyli wszystko inne.....

Moderatorzy: przynenta, krisaczek

Awatar użytkownika
mors29
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 690
Rejestracja: 20 sie 2007, 13:51
Imie i Nazwisko: Maciek Dźwigała
Lokalizacja: Miechów

Mała refleksja

Post autor: mors29 » 05 maja 2012, 10:33

Chwila słabości skłoniła mnie do napisania tego postu bo choć nie jestem członkiem PKMD to zależy mi na rozwoju i funkcjonowaniu tego forum.
Od jakiegoś czasu forum "umiera" jedyne co można przeczytać to są wzajemne kłótnie, pretensje i obrażania się.
Kiedy kilka lat temu rejestrowałem się na forum można było sporo przeczytać i oglądnąć . Sporo osób pokazywało swoje zbiorniki, dzieliło się spostrzeżeniami. Hodowcy pokazywali swoje nowości prześcigając się kto ma jaką rybę. To było ciekawe dla takiego laika jak ja.Forum tętniło życiem. To były czasy Hakiego i innych (celowo nie piszę o innych z nicku). Hakiego nie znałem osobiście ale odszedł z powodów osobistych i zmiany zainteresowań na gołębie o ile dobrze pamiętam z info gdzieś na forum a inni???? Inni wykruszali się właśnie przez kłótnie zranione ambicje i wzajemne pretensje. Ten eksodus trwa dalej i na dziś na forum nie zostaje prawie nikt kto chciał by coś pokazać.Nieliczni którzy zostają nadal skaczą sobie do gardeł. Przeglądając inne fora członkowie PKMD chętniej pokazują i piszą o swoich rybach na innych forach a nie na macierzystym forum PKMD. Panowie i Panie jeżeli nic się nie zmieni i nie zakopiecie wzajemnych ansy "zarżniecie to forum". Nie mam dostępu do info ale administrator z całą pewnością wie jak na pewno spadła ilość odwiedzin na forum. Każdy wejdzie raz,drugi ,trzeci i widząc że tu nic nie ma więcej nie wejdzie. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Przemek Wieczorek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 622
Rejestracja: 31 paź 2009, 13:10
Imie i Nazwisko: .....
Miejsce zamieszkania/miasto/: ....
Lokalizacja: ...

Re: Mała refleksja

Post autor: Przemek Wieczorek » 05 maja 2012, 14:08

Jedni się wypalają ,to nic ich miejsca zajmą następni CI drudzy dalej trwać będą Forum jest niezłe Po za tym że od strony informatycznej jest nędza i nic po za tym Kto chce spamuje Grafika archaiczna To nie przyciąga nowych userów

Awatar użytkownika
przynenta
zarząd pkmd
Posty: 3399
Rejestracja: 28 gru 2005, 11:00
Imie i Nazwisko: Tomasz Uler
Miejsce zamieszkania/miasto/: Pruszków
Lokalizacja: Pruszków
Kontaktowanie:

Re: Mała refleksja

Post autor: przynenta » 05 maja 2012, 20:13

Maćku masz na pewno sporo racji i też widzę, że jest tendencja spadkowa, ale nie chcę forum, na którym mam odpowiadać ciągle na te same pytania jest to porównywalne do "rozstroju żołądka" (przepraszam za porównanie).

Jednym z pomysłów na unormowanie sytuacji na forum było stworzenie Galerii Handlowej, by komercja w czystej formie była legalna, ale jak widać nie dział to za dobrze


Zobacz ile już napisano książek o (hmmm) Chorobach Ryb, różnią się przeważnie detalami a niektóre wnoszą coś nowego w niewielkim stopniu.
Przemek Wieczorek pisze:Grafika archaiczna To nie przyciąga nowych userów

Przemku, chociaż cię osobiście nie znam i nic nie mam do Ciebie (nawet może Cię lubię), ale Wasze forum jest pstrokate ja wolę osobiści spokojne tony (to wszystko kwestia gustu).

Na forum najważniejsza jest treść a nie malowanki.
Co do treści mogę Nam zarzucić, że bardzo słabo działa wyszukiwarka i jest problem z właściwym uzyskaniem wyników wyszukiwania.

Awatar użytkownika
roh
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2083
Rejestracja: 09 maja 2010, 21:49
Imie i Nazwisko: Roman Hadziewicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: KĘTRZYN
Lokalizacja: KĘTRZYN
Kontaktowanie:

Re: Mała refleksja

Post autor: roh » 05 maja 2012, 21:34

przynenta pisze:Maćku masz na pewno sporo racji i też widzę, że jest tendencja spadkowa, ale nie chcę forum, na którym mam odpowiadać ciągle na te same pytania jest to porównywalne do "rozstroju żołądka" (przepraszam za porównanie).

Jednym z pomysłów na unormowanie sytuacji na forum było stworzenie Galerii Handlowej, by komercja w czystej formie była legalna, ale jak widać nie dział to za dobrze


Zobacz ile już napisano książek o (hmmm) Chorobach Ryb, różnią się przeważnie detalami a niektóre wnoszą coś nowego w niewielkim stopniu.
Przemek Wieczorek pisze:Grafika archaiczna To nie przyciąga nowych userów

Przemku, chociaż cię osobiście nie znam i nic nie mam do Ciebie (nawet może Cię lubię), ale Wasze forum jest pstrokate ja wolę osobiści spokojne tony (to wszystko kwestia gustu).

Na forum najważniejsza jest treść a nie malowanki.
Co do treści mogę Nam zarzucić, że bardzo słabo działa wyszukiwarka i jest problem z właściwym uzyskaniem wyników wyszukiwania.
Nic nie dodam. :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Robert M.
junior
junior
Posty: 70
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:46
Imie i Nazwisko: Robert Mierzeński
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Mała refleksja

Post autor: Robert M. » 08 maja 2012, 21:11

mors29 pisze: Od jakiegoś czasu forum "umiera" jedyne co można przeczytać to są wzajemne kłótnie, pretensje i obrażania się.
Kiedy kilka lat temu rejestrowałem się na forum można było sporo przeczytać i oglądnąć . Sporo osób pokazywało swoje zbiorniki, dzieliło się spostrzeżeniami. Hodowcy pokazywali swoje nowości prześcigając się kto ma jaką rybę. To było ciekawe dla takiego laika jak ja.Forum tętniło życiem. Inni wykruszali się właśnie przez kłótnie zranione ambicje i wzajemne pretensje. Ten eksodus trwa dalej i na dziś na forum nie zostaje prawie nikt kto chciał by coś pokazać.Nieliczni którzy zostają nadal skaczą sobie do gardeł. Przeglądając inne fora członkowie PKMD chętniej pokazują i piszą o swoich rybach na innych forach a nie na macierzystym forum PKMD. .
To, co napisał mors29 to klasyczna ewolucja forum i wypalenie użytkowników. Dokładnie taki sam moment przeżywaliśmy z Martą (moją żoną) kilka lat temu, gdy okazało się, że "pisywalność" spada w sposób znaczący. Byliśmy zaniepokojeni tym zjawiskiem - obawialiśmy się, że nasze forum zakończy żywot.

To wtedy właśnie doszliśmy do wniosku, że celem jest nie ilość czynnych (piszących) użytkowników, tylko jakość pisanych przez nich postów. Od samego zresztą początku byliśmy zdecydowanymi wrogami popularnego "lania wody" i pustosłowia. Konsekwentnie dbaliśmy o jakość i wiarygodność podawanych informacji tak przez nas jak i przez forumowiczów.
Zaowocowało to po pewnym czasie tym, że odwróciły się proporcje - mniej piszących, ale za to więcej czytających. I tak już zostało. Forum jest czytane - a chyba o to chodzi, prawda?

Jeśli forum jako cel stawia sobie rzetelną wiedzę, popartą potwierdzonymi publikacjami lub doświadczeniami akwarystów (czyli ma pełnić funkcję edukacyjną), to nie można oczekiwać, że będzie kawiarnianym stolikiem, przy którym miło sobie pogawędzimy na każdy temat. W innym wątku jeden z forumowiczów napisał, że nie można mieć pretensji do autora wypowiedzi, że jest nieścisła, bo to nie jest fachowe/specjalistyczne pismo. Czy to znaczy, że nie trzeba uważać na to, co się pisze? Zwłaszcza, jeśli ma się poważanie u innych?

Myślę, że kończy się formuła forum TOWARZYSKIEGO, choćby dlatego, że (znowu podobnie jak na naszym forum) sporo jego użytkowników postanowiło zdyskontować swoją wiedzę i przełożyć ja na kasę. W taki czy inny sposób. :-) Stąd pewnie biorą się zranione ambicje i pretensje o których pisze mors29.

Forum solidne i godne zaufania, gdzie podana wiedza jest wzorcem dla innych to NUDNE FORUM. Bez fajerwerków, błyskotek i blichtru. Za to odpowiedzialne za słowo pisane.

A Galeria Handlowa to dobry kierunek - forumowicze częstokroć tylko w ten sposób mogą zobaczyć/oglądnąć na żywo/kupić ryby, których pewnie by nigdy inaczej nie widzieli. Mały biznes niewielkim kosztem może pochwalić się swoją ofertą przed innymi. Potrzeba tylko większej determinacji i konsekwencji w działaniu osób decyzyjnych :-)

Robert

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Mała refleksja

Post autor: Alenquer » 08 maja 2012, 23:25

przynenta pisze:
Przemek Wieczorek pisze:Grafika archaiczna To nie przyciąga nowych userów

Przemku, chociaż cię osobiście nie znam i nic nie mam do Ciebie (nawet może Cię lubię), ale Wasze forum jest pstrokate ja wolę osobiści spokojne tony (to wszystko kwestia gustu).

Na forum najważniejsza jest treść a nie malowanki.
Co do treści mogę Nam zarzucić, że bardzo słabo działa wyszukiwarka i jest problem z właściwym uzyskaniem wyników wyszukiwania.

Zgodzę się z Przemkiem. Sam przełączyłem sobie styl wyświetlania forum na inny - są tylko dwa do wybory tak na marginesie.
Być może komuś sprawa grafiki wydaje się prozaiczna ale jest ona z punktu widzenia marketingowego bardzo istotna.
Skrypt, na którym bazuje forum (phpBB3) jest niesamowicie wydajny, ma spore możliwości i niezliczona ilość dodatków i tzw. skórek. Naprawde warto aby od tej strony było wszystko na czasie.
To samo tyczy sie portalu (skrypt -joomla) - w obydwu przypadkach wszystko wyglada tak jakby jakaś osoba wiele lat temu postawiła wszystko na serwerze, oba skrypty z grafiką z paczki i na tym koniec.
Uwierzcie, to odstrasza ludzi, a konkurencja nie śpi.
Tak sie składa, że sam prowadzę forum na tym samym skrypcie co to forum, prowadzę też portal na tym samym skrypcie co portal PKMD i wiem jakie oba skrypty, oraz ich wsparcie na całym świecie, mają możliwości.


Ja jestem i zawsze byłem, za tym aby była jedna orgznizacja promująca i wspierająca hodowlę dyskowców w Polsce i ze względu na to, że to forum skupia większość poważnych hodowców z Polski jak równiez organizuje wystawy co jest nie lada wyzwaniem, dodatkowo jest jedyną organizacją skupiajacych miłośników paletek w Polsce znaną za granicami kraju powinno się pomysleć nad tym jak ożywić forum i przyciągnąć młodych miłośników akwarystyki.

Żeby nie być gołosłownym oferuję swoją pomoc jeśli chodzi o ewentualne zmiany pod kątem graficznym czy to na portalu czy forum bo oba skrypty znam dość dobrze.

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Mała refleksja

Post autor: Marek81 » 08 maja 2012, 23:37

Ale nie widać, że w ten oto sposób powstaje Klub Handlarzy Dyskowców !!!!!!!!!!!!
Dla niektórych bardzo oczekiwana zmiana.
Nasi hodowcy są szykanowani i doprowadzani do niechętnego pisania o swoich praktycznych doświadczeniach.
Cenione i modne ostatnio są teoretyczne bełkoty ludzi niemających żadnego doświadczenia w hodowli tych ryb. Wspaniali rozsławieni dobrym marketingiem, jedynie potrafią kupić podtrzymać, namówić napalonego żółtodzioba i szybko mu sprzedać.
Następnie jak coś się dzieje, zero pomocy niech mu padnie będzie kolejny jeleń.

POKARZ CO WYHODOWAŁEŚ OD IKRY, A POWIEM CO MYŚLĘ O TWOICH RADACH !!!!!

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Mała refleksja

Post autor: Alenquer » 08 maja 2012, 23:54

Marek, do czego odnosi sie Twoja wypowiedź?
Czy to forum hodowców oraz tych co piszą książki i grupki im przyklaskujących?

Wielokrotnie podnosi sie tutaj argument popularyzacji akwarystyki ale obserwując tą stronę wydaje się, że jest odwrotnie.

Czy nikt nie potrafi już uznać krytyki za coś konstruktywnego?

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Mała refleksja

Post autor: Marek81 » 09 maja 2012, 00:06

Artur Znam wielu krytyków teoretyków którzy próbują hodować te ryby w pH 8 bo nie potrafią utrzymać niższego stabilnego.
Winę za marny wygląd zrzucają na tego co mu sprzedał ryby, które zresztą wybrał sam.
Kto jest w temacie i zna krajowy rynek wie co doceniać, rady kolegów hodowców czy rady kolegów handlujących,czy teoretyków.
Nigdy nie będzie zgody jednych z drugimi.
Marzeniem by był by każdy podpierał swe teorie własnymi doświadczeniami, udokumentowanymi przez lata.
Mnie osobiście cała ta sytuacja na forum bardzo do niego zniechęca.

Tak sobie bazgrzę i wylewam swoje rozgoryczenie odnośnie podupadania forum i wypowiedzi Twojego przedmówcy.

Awatar użytkownika
Alenquer
senior
senior
Posty: 160
Rejestracja: 07 lis 2010, 21:55
Imie i Nazwisko: Artur
Miejsce zamieszkania/miasto/: Londyn
Lokalizacja: St Albans

Re: Mała refleksja

Post autor: Alenquer » 09 maja 2012, 00:25

Nie ma co się za bardzo przejmować takimi rzeczami. Różnice między ludźmi będą zawsze. Po ośmiu latach pobytu w innym kraju nauczyłem się, że trzeba się skupiać na rzeczach pozytywnych a nie negatywnych i iść ciagle do przodu - w tym jesteśmy w tyle porównując do innych nacji Europy.

PKMD to świetna idea, od komercji się nie ucieknie ale tutaj można to chyba lepiej kontrolować niż na innych forach i dlatego to miejsce może być lepsze od innych, ale i lepsze od tego co jest teraz.

Ludzie zarządzający PKMD jak i stroną internetową przedsięwzięcia powinni skupić się na ciągłym rozwoju tego co jest, na każdej płaszczyźnie. Jestem dobrej myśli, ale wiem, że bez zmian po prostu jest to niemożliwe.

Awatar użytkownika
jzajonz
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1393
Rejestracja: 11 gru 2004, 13:18
Imie i Nazwisko: Janusz Zajonz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Balczewo
Lokalizacja: Balczewo k Inowrocławia

Re: Mała refleksja

Post autor: jzajonz » 09 maja 2012, 09:23

Mors ma wiele racji. Spadek formy forum jest widoczne i przyznaję że ja poniekąd również się do tego w małej części przyczyniłem bo dożo mniej piszę i pokazuję. Trochę spadł mój entuzjazm ale nadal wchodzę tutaj i na forum Mysiara codziennie. Śledzę w ten sposób co się dzieje chcąc też zapoznać się z jakimiś nowinkami chociaż te znajduję najczęściej na forum międzynarodowym dph.nl.
Myślę że to przejściowa prawidłowość bo nie sposób aby jakiekolwiek forum rozwijało się w nieskończoność. Chociaż rzadko już coś tutaj doradzam to ci co mnie znają dzwonią szukając porady. Oczywiście nie tędy droga ale zawiązały się przyjaźnie i znajomości więc dlaczego z nich nie korzystać pomijając forum. Są też tacy którzy wolą pisać pa priva jakby bali się ujawniać z tym na forum.
Jestem jednak pełen nadziei i zjednoczymy się ponownie chociażby w Poznaniu.

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Mała refleksja

Post autor: Ambra » 09 maja 2012, 10:50

jzajonz pisze:Mors ma wiele racji. Spadek formy forum jest widoczne i przyznaję że ja poniekąd również się do tego w małej części przyczyniłem bo dożo mniej piszę i pokazuję. ..............
Wszyscy piszący w tym wątku mają po części rację wskazując na przyczyny mniejszej aktywności na Forum szeregu osób.
Najbardziej podobają mi się jednak diagnozy cytowanego Janusza i (nie cytowanego) Roberta M.
Forum PKMD ma już 8 lat i jak na tego rodzaju instytucję jest wiekowe. :roll:

Myślę, że przyczyn jest wiele, ale wina leży w każdym z nas.
Piszmy więcej - będzie więcej zagadnień.
Piszmy jednak o sprawach ważnych, nowych, własnych spostrzeżeniach, a nie powielajmy w kółko tych samych tematów.
Spory !!!!!!!
Jeśli nie przekraczają granic przyzwoitości, to instytucja ze wszech miar potrzebna.
Nie potrzebujemy jednomyślności - choć okazuje się, że ustawienie się w opozycji rodzi często zacietrzewienie.
Znika walka na argumenty, a poszukuje się sposobów "dokopania" adwersarzowi.

Krytykowana galeria, to jedna z prób wprowadzania nowych rozwiązań. Jak widać oceny są różne.

Jesli o mnie osobiście chodzi, moją aktywność ogranicza fakt częstego braku dostępu do Internetu w domu.
Wiem, sam jestem sobie winien, bo trzeba było zamieszkać w mieście, a nie w lesie ...... :D
Muszę więc więcej wydawać na telefony :cry:

Technika i wiedza jak działa Internet, to moja pięta achillesowa, więc w tej kwestii nie mogę i nie chcę się wypowiadać.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Re: Mała refleksja

Post autor: _TOM_ » 14 maja 2012, 18:03

Właściwie Janusz i Andrzej zdiagnozowali wszystko dość trafnie w 2 ostatnich postach, wszystko w naszych rękach. Krytyków nam nigdy w historii klubu i forum nie brakowało, nawet z nimi jest chyba ciekawiej i fajniej, więc niech krytykują.

Ja tylko dodam, że jak forum to startowało 8 lat temu, mnie jeszcze nie było w PKMD, ale na forum już bywałem. Forum miało głównie służyć członkom PKMD, a nie forumowiczom niezrzeszonym w klubie, taki był główny jego cel.
Ruch był większy na forum, bo członków klubu było więcej, członkowie PKMD chcieli się poznać wzajemnie, douczyć, doszkolić, wymieniać poglądy i doświadczenia, stworzyć coś razem fajnego, zbudować markę. To się udało w 100%.
No i przez te 8 lat doskonale się poznaliśmy, naszymi doświadczeniami podzieliliśmy, znamy się jak łyse konie, klubowicze bardziej czytają część klubowa niż ogólną (ja czasem zaglądam tylko do części zarządu i klubowej z braku czasu nie mogę czytać reszty forum, z braku zamiłowania nie interesują mnie skalary i w tamten dział nawet nie zaglądam jak mam czas). Wielu z nas robi podobnie, bo rozmawiamy o tym na spotkaniach. Dla klubowiczów forum nadal jest całkiem dobre i wystarczające do celów do jakich powstawało.

Tylko, że przez te lata forum się znacznie zmieniło, to forumowicze te zmiany wymusili, to dla nich głównie ewoluowało, nie jest już głównie platformą dla klubu, jest dla wszystkich użytkowników i to już od wielu lat. Skoro jest dla wszystkich, amatorów, laików, młodzieży, doświadczonych akwarystów, handlowców, hodowców, pasjonatów, eksporterów, importerów, itd itp no i nadal też dla klubowiczów ... to sam klub stanowi tu jednak garstkę użytkowników teraz, a nie prawie ogół jak kilka lat temu. Dlatego nie tylko krytykować należy klubowiczów, że 100 raz nie napiszą tej samej uwagi młodemu pasjonatowi, ale krytyka jest słuszna wobec wszystkich użytkowników forum, bez wyjątku :) Bo tych poza klubem jest 10x więcej i mają 10x większy wpływ na to co się na forum dzieje, pisze, pokazuje :) Przecież nie wstawię 100 raz mojego baniaka, nie będę komentował baniaków Bogdana czy Piotra 100raz w ostatnich 8 latach :) Ja to już widziałem i komentowałem 7 lat temu, 6 lat temu, 5 lat temu, 4 lata temu ... gdzie są Ci co dopiero je zobaczyli miesiąc czy rok temu?

Według mnie rola spora jest ludzi spoza klubu, znacznie większa od klubowiczów, by forum wyglądało tak jak sobie wymarzyli, jak by chcieli, a klub tylko w tym będzie pomagał, wspierał i przyklaśnie temu, na tyle na ile potrafi. Więc wszyscy popatrzmy na siebie, wszyscy co tu napisali na tym forum choćby 1 post, ci co nie napisali żadnego są najbardziej winni :)

Odpowiedz

Wróć do „Tylko ryby głosu nie mają”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości