Jakie chcesz forum

czyli wszystko inne.....

Moderatorzy: przynenta, krisaczek

Awatar użytkownika
Gregi
junior
junior
Posty: 67
Rejestracja: 23 lis 2006, 22:33
Lokalizacja: Mississauga, Ontario
Kontaktowanie:

Post autor: Gregi » 13 kwie 2007, 00:37

Nie jestem co prawda członkiem PKMD, chyba nawet nie mam na to szansy, ale chciałbym również zabrać głos w tej sprawie. Wydaje mi się, że można połączyć profesjonalizm z miłą i przyjazną atmosferą na forum. Nie podobają mi się niektóre odpowiedzi doświadczonych forumowiczów, w których na może niezbyt składnie i nie do końca poprawnie zadane pytanie przez początkującego "dyskomaniaka" pada żartobliwa lub wręcz szydercza odpowiedź. Niejednokrotnie te pytania mimo, że na pierwszy rzut oka wydają się bezsensowne, jednak po powtórnym przeczytaniu, każdy z łatwością domyśli się o co pytającymu chodziło. Szczególnie pytanie zadają osoby, które są "nowicjuszami" na forum i nie znają jeszcze zwyczajów tu panujących, ani sposobu wypowiedzi "starych wyjadaczy".
Dlatego głosuję za opcją A, ale z większą tolerancyjnością dla nowych użytkowników.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 13 kwie 2007, 01:12

Opcja A.

Awatar użytkownika
Jeki
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1090
Rejestracja: 01 lip 2005, 07:55
Imie i Nazwisko: Łukasz Osieka
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeki » 13 kwie 2007, 07:35

A z lekką nutką B
Opcja a, była ostatnimi czasy i musimy przyznać, że nie tylko podzieliła nas (członków PKMD), ale i odepchnęła nowo przybyłych. Z założenia klub i forum miały propagować akwarystykę, więc nie możemy odcinać się od świata. Nie możemy też wymagać od ludzi, by ci z niższym wykształceniem nie zajmowali się akwarystyką. Zadajmy sobie pytanie, ilu z Was nie było by tu dziś, gdyby na powitanie zaczęto wymagać profilu i naśmiewać z niewiedzy??? Ilu stracilibyśmy wartościowych członków??? Wypełniliśmy profile i zastosowali do reguł, dopiero gdy doceniliśmy wartość tego forum i klubu. Dlatego nie możemy tej drogi zamknąć dla innych. Bo będziemy tracić. Niestety przez sito z ziarnem i plewy przelecą, ale taka jest tego cena. To co Piotr chciał stworzyć jest z założenia słuszne i sam się pod tym podpiszę, (dlatego A), ale drogę trzeba obrać inną(nutka B). Z całej ostatniej awantury,(mam nadzieję, że nie wszyscy mnie za to znienawidzili ), wynikło coś dobrego, już nie ma w każdym temacie napominań i złośliwych uwag, moderatorzy robią to na priv. Można w ten sposób kogoś grzecznie upomnieć, nie zaśmiecając wątków, jak się ktoś nie dostosuje to my taką osobę możemy ignorować. Można tez wprowadzić zasadę, że bez uzupełnienia profilu, będzie możliwość napisania np. 50 postów. W ten sposób nowi będą mogli się zapoznać z Nami i forum i zdecydować co dalej. Kto wchodząc na nową, nieznaną sobie stronę, poda swe dane??? Dlatego bądźmy profesjonalni, ale i przyjaźni.

wiesiek
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 508
Rejestracja: 07 kwie 2006, 09:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wiesiek » 13 kwie 2007, 13:58

A ja chcę takie jak dotychczas. Jeśli to ma byc' forum publiczne, to wszelkie skrajne rozwiązania potępiam. Wydaje mi się, że żadne zmiany nic lepszego nie wniosą.

Jeżeli już podjęto decyzję o konieczności zmian to, podobnie jak Beata, głosuję na "C".

Awatar użytkownika
vega1
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1214
Rejestracja: 21 mar 2005, 23:54
Imie i Nazwisko: Sławomir Nazimek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Rzeszów
Lokalizacja: Rzeszów,Kraków

Post autor: vega1 » 13 kwie 2007, 14:25

Jestem za C. I nie to że nie lubię profesjonalizmu. Podpisuje się pod zdaniem Beatki. Nie lubię skrajności a wydaje mi się że w pozostałych dwóch opcjach na to się zanosi.

Każdą inną decyzje podjętą przez "władnych" jednak uszanuje.

tomaszekz
senior
senior
Posty: 101
Rejestracja: 01 lut 2007, 10:37
Lokalizacja: dolnośląskie, okolice Lubina

Post autor: tomaszekz » 13 kwie 2007, 16:27

cos mi się wydaje że opcaj A=snobizm, więc jestam za b,c

lara
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1169
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Imie i Nazwisko: Ilona Tylkowska
Lokalizacja: Stade
Kontaktowanie:

Post autor: lara » 13 kwie 2007, 18:03

vega1 pisze:Jestem za C. I nie to że nie lubię profesjonalizmu. Podpisuje się pod zdaniem Beatki. Nie lubię skrajności a wydaje mi się że w pozostałych dwóch opcjach na to się zanosi.

Każdą inną decyzje podjętą przez "władnych" jednak uszanuje.
dolaczam sie do wypowiedzi kolegi i kolezanki klubowej. Mysle ze wszyscy powinni miec szanse, sami przeciez wlasnie tak zaczynalismy.
Stawiajac pierwsze kroki, i uczac sie na bledach. Ja zaczynajac przygode z paletkami nie mialam mozliwosci wgladu do internetu, nie mowiac juz o otrzymaniu pomocy z forum. Dlaczego chcemy odmowic pomocy? Dlatego ze ten ktos, zadaje proste pytanie? dla niektorych banalne i proste ,a moze i glupkowate. A dla autora pytania moze byc zbawienne i ratowac zycie rybek. Przeciez jezeli dobrze rozumie wszyscy je tu kochamy?!....... ( nie mowie o skrajnosciach).
Problem bledow ortograficznych ,literowek i itp.
Nieznam czlowieka ,ktoremu sie to nie zdazylo? ja sama pisze bez polskich znakow, a i ortografia jak pisze w pospiechu nie jest moja mocna strona. Czy z tego powodu, niemam prawa zabierac glosu w dyskusjach i odpowiadac na posty?
Mysle ze opcja A poniekad jest nie realna.
Oczywiscie moja wypowiedz nie dotyczy skranosci, by pisac byle jak i byle co. Po chamsku ,bez przecinkow w niezrozumialym tonie.
Ale nie oszukujmy sie ze jestesmy PERFEKCYJNI. Bo to jest falsz.
Forum PKMD zostalo stwozone, by czlonkowie PKMD mogli z soba utrzymywac kontakt ,jak rowniez sie informowac. Jezeli zostala oddana czesc forum do urzytku publicznego, to pomagajmy..... mlodym akwarysta i nie tylko ,bo to nasza przyszlosc. Nie zamyklajmy drzwi....bo to przykre.
Taka opcja A moim zdaniem juz istnieje( mniej lub wiecej), a jest w dziale tylko dla czlonkow PKMD.

Uf... troche napisalo sie, ale juz tez mnie to korcilo od dluzszego czasu.
A teraz mozecie szukac bledow. :?

J-23
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 653
Rejestracja: 09 gru 2004, 23:45
Lokalizacja: Breslau niegdys Wrocław

Post autor: J-23 » 13 kwie 2007, 18:21

lara pisze: rozumie
Nieznam zdazylo niemam nie realna.
stwozone urzytku mlodym akwarysta
A teraz mozecie szukac bledow. :?
Wedle zyczenia. Nie czepialem sie braku polskich liter (sam ich z tej maszyny nie stawiam bo..nie mam takiej mozliwosci) ani ewidentnych "omskniec" na klawiaturze (np. brak litery albo niepotrzebna litera). 8 w srednio dlugim poscie- IMO minimum przyzwoitosci zostalo zachowane ;), calosc byla czytelna i zrozumiala.
J-23

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 15 kwie 2007, 00:23

jestem za opcją, która pozwoliłaby każdemu ,nawet 12-latkowi (bo i tacy zdarzają się nawet mistrzowie z trzytygodniowym stażem) oswoić się z klawiaturą. chodzi mi tu o błędy jakie można popełnić pisząc ''za szybko'' post (co może wynikać czasem z pilności sprawy -typu ryba zdycha pomocy). ewentualne błędy może poprawiać moderator np podkreślając na czerwono - co powinno także zawstydzać nowego użytkownika i mobilizować do czytelniejszego pisania. myślę że PW z ostrzeżeniem też spełni tą role.
jestem za opcją szanującą prawa autora do jego dzieła - czy to będzie cytat, czy fotografia czy film - ktoś musi tego pilnować.
jestem za zniesieniem liczby postów i ''punktów'' za ''pomógł''-można tym łatwo manipulować korzystając z pomocy kolegów, rodziny itp. zresztą cała ta punktacja nie służy niczemu (może trochę zbyt ekstremalne),
chciałbym forum na którym nie trzeba by było wpisywać daty urodzin , gdyż czasem dwunastolatek ma większe doświadczenie niż emeryt a młodsi z kolei byliby traktowani ''z góry''. skoro internet trafił pod strzechy to teraz nawet starzy wyjadacze , którzy od PRL-u hodują dyski mogą trafić tu i zacząć od pierwszego postu.
chcę forum bez SPAMU - bez osobistych wycieczek ( co zdarzało się często-gęsto nawet adminom) niewnoszących nic do tematu, podobnych raczej do bajek ''z krainy mchu i paproci''. każdego kto wejdzie pierwszy raz i przeczyta post o panienkach z Koluszek co polski język poznały albo o chorobach głowy czy innych bzdetach to odraża bo to też forma SPAMU. forum powinno szanować czas użytkowników. nie każdy ma na to czas a w klawiaturze jest sporo przycisków, które mogą każdemu pomóc w zmianie nudnego postu. :wink:
chcę forum bez przypominania o uzupełnianie profilów - z uszanowaniem prywatności - tak jak to jest w normie w internecie. wystarczy odnoszenie się do nika - tak jak jest przyjęte wszędzie. ma to także tą dobrą stronę że nie trzeba szukać kto jakie ma imię na jakiejś tam stronie gdzie coś ciekawego napisał.
lub z innej strony - może po prostu zrezygnować z ników a zacząć logować wszystkich w/g imienia? bo niki nie są przydatne w takiej formie zwracania się per ty.
chciałbym aby forum przystosowało się do zasad w internecie co do pisowni. mówiąc prościej, gdyby ktoś nie zrozumiał - wchodząc do mongolskiej jurty nie rozmawiam po mongolsku ale w jakims języku zrozumiałym dla wszystkich ( w mongolii będzie to najszybciej rosyjski :wink: ).
chciałbym także aby polskie ogonki nie były tak respektowane, (zagraniczni użytkownicy nie mają tego obowiązku więc dlaczego ci z Polski?) bo nie wszyscy w internecie mają oprogramowanie czytające je a czasem nie mają na tyle cierpliwości aby je zainstalować choć czasem jest to nawet zbędne i wręcz niemożliwe.
przykład - można czasem tak coś przeczytać :
''ƒOƒŠ[ƒ“ƒfƒBƒXƒJƒX Symphysodon aequifasciatus
¨‰p–źFBlue discus
¨ŘŽč‚ĚSymphysodon aequifasciata‚ÍScientific NameB

ƒXƒYƒL–ڃxƒ‰ˆź–ڃVƒNƒŠƒbƒh‰Č''
wtedy także albo się nie chce albo nie ma jak tego zmienić i nie wchodzimy na taka stronę, więc i to forum może być omijane.
sam się zastanawiam dlaczego tak uparcie sprawdzam swoją pisownię w ''google-check'' i chyba zrezygnuję z ''ogonków''.
słowem panie i panowie więcej tolerancji dla innych i konsekwencji także wobec siebie, aby forum mogło być profesjonalne dla wszystkich przyjaciół dyskowców.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2007, 13:10 przez kafarski, łącznie zmieniany 1 raz.

teo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 382
Rejestracja: 03 lut 2005, 09:09
Imie i Nazwisko: Tadeusz P.
Miejsce zamieszkania/miasto/: Brzesko

Post autor: teo » 15 kwie 2007, 08:44

Zdecydowanie opcja A.
Widzę że sporo osób wystraszyło się słowa „profesjonalizm”- przecież ono ma znaczenia pozytywne.

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Post autor: niki 28 » 15 kwie 2007, 09:26

Zdecydowanie opcja A.
Zgadzam się .Nie lubię "prowizorek"Jednak pozostałe dwie opcje mają duże znaczenie stanowiące o prestiżu naszego forum .Sam profesjonalizm niejako obliguje do szeroko pojętej normalnośći , tępiąc skrajność .Każda opcja podnosząca rangę tego forum i klubu jest mile widziana ,ale nie będzie jej bez profesjonalizmu

niki 28

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Post autor: fangornn » 15 kwie 2007, 09:29

Osobiśćie, swoje posty, staram się pisać poprawnie. Ale nie można nikomu narzucać formy pisowni czy składni. Troszkę tolerancji dla odmiennośći świata.

Awatar użytkownika
Bogdan
zarząd pkmd
Posty: 5568
Rejestracja: 11 gru 2004, 07:44
Imie i Nazwisko: Bogdan Mosór
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jaroszowiec k/Olkusza
Lokalizacja: Jaroszowiec k/Olkusza
Kontaktowanie:

Post autor: Bogdan » 15 kwie 2007, 09:42

Nadal jestem za opcją a i może króciutko to uzasadnię.
W rzeczywistości wygląd, kształt i treść forum w bardzo małym stopniu będzie zależeć od opcji, jaką wybierzemy natomiast w dużej mierze od ludzi,którzy będą to forum tworzyć.
Wybór opcji a nie zabrania nikomu być miłym uczynnym i w sposób profesjonalny udzielać porad początkującym akwarystą nie zabrania również zadawania pytań tym początkującym i porównywanie tego do snobizmu nie bardzo mi pasuje.
Trudno mi też jest pogodzić się z faktem, że snobizmem jest firmowanie udzielanych porad własnym nazwiskiem zwłaszcza, gdy są to porady poparte własnym ( nie gdzieś tam zasłyszane) doświadczeniem.
Nie jest też dobrym pomysłem używanie do pisania postów gwar regionalnych, bo nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy spotka się ślązak z kaszubem a zacznie ich godzić góral i właśnie, dlatego jestem za obcją a.
Powodów, dla których będę się upierał przy opcji a można wymieniać bardzo dużo jednak, jeżeli będzie trzeba potrafię się dostosować dziwną jednak wydaje mi się sytuacja, gdy za nasze pieniądze będziemy grzecznie prosić by ktoś raczył przyjąć naszą poradę i przy tym się nie obraził wszak Andrzej niedawno pisał, że porady Kosztują :wink:
Ostatnie zdanie nieco przeostrzyłem, ale zrobiłem to celowo, aby wydobyć na światło problem i sprowokować dyskusję również na ten temat ponieważ wielu wydaje się że to im się od życia należy zapominająć że ktoś za to płaci.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2007, 12:49 przez Bogdan, łącznie zmieniany 1 raz.

kafarski
senior
senior
Posty: 184
Rejestracja: 28 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: Belgia

Post autor: kafarski » 15 kwie 2007, 12:37

Bogdan pisze:... jeżeli będzie trzeba potrafię się dostosować dziwną jednak wydaje mi się sytuacja, gdy za nasze pieniądze będziemy grzecznie prosić by ktoś raczył przyjąć naszą poradę i przy tym się nie obraził wszak Andrzej niedawno pisał, że porady kosztują.
Ostatnie zdanie nieco przeostrzyłem, ale zrobiłem to celowo, aby wydobyć na światło problem i sprowokować dyskusję również na ten temat ponieważ wielu wydaje się że to im się od życia należy zapominająć że ktoś za to płaci.

więc może chciałbyś dawać rady płatne np : za jedną poradę trzeba wysłać sms inaczej nie zalogujesz się? jeśli płacisz za to i chcesz dostać coś w zamian to było by dobre wyjście.
myślę że sztuką jest także pisanie czytelne bez SPAMU ,bez obrażania innych, językiem używanym ogólnie w internecie - nie tym z książek czy telewizji. w internecie rządzą się trochę inne prawa.
jeśli koszty forum są tak wysokie że pomoc świadczona innym tego nie rekompensuje to lepiej zamknąć forum. w końcu nie wszystkie kluby mają swoje fora.

adamn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 967
Rejestracja: 20 lut 2006, 10:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: adamn » 15 kwie 2007, 12:55

FORUM ma być dla każdego: dużego i małego, laika i profesjonalisty, starego i młodego, kobitki i faceta,.....
Co się ma wymagać na FORUM: by rady dawane nie były zasłyszane a sprawdzone nie raz i nie dwa - inaczej maja być PEWNE.
Co sami musimy dać by być uczestnikiem FORUM: to, że w miarę posiadanych chęci i umiejetnosci powinniśmy sie starać o poprawną polszczyznę by nie razic innych. Nie stawajmy okoniem do tych co zwracaja uwagę bo skoro dziecko 5 letnie smiga na kompie jak ryba w wodzie to dlaczego my mamy byc gorsi :?: No chyba tez to potrafimy: klawiatura, znaki .... Jesli napiszemy knota słownego to potem go nie powielajmy a poprawiajmy. Mamy za jednym razem dwie pieczenie upieczone: edukacyjna i rozwojowa.
Jesli piszemy post to ON sam powinien w sobie mieć podstawowe wymogi o tym jak hodujemy dyski (dane o wodzie i tp.)
I na koniec: dla konwersacji jakiejkolwiek wymagane jest by wiedziec z kim się rozmawia - IMIĘ pod postem wstawione zawsze (jesli nie ma się wypełnionego profilu i nie bedzie wtedy uzupełnij profil - bo czemu ma być skoro nie jest wymagany przy rejestracji :cry: ).

Adam

Odpowiedz

Wróć do „Tylko ryby głosu nie mają”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości