Ceny ryb.

czyli wszystko inne.....

Moderatorzy: przynenta, krisaczek

jurekg39
junior
junior
Posty: 80
Rejestracja: 17 wrz 2005, 20:55
Lokalizacja: Gorlice
Kontaktowanie:

Ceny ryb.

Post autor: jurekg39 » 13 wrz 2006, 16:48

Od dłuższego czasu obserwuje ogłoszenia na Allegro, odnoszę wrażenie, ze ceny paletek systematycznie się obniżają. Wiem, że ryba rybie nierówna, ale z drugiej strony narasta moda na hodowlę tych ryb, powiększa się licba osób, którym udaje się je rozmnożyć, zauważam to również w swoim rejonie. Czy to będzie stały trend, a może to moje subiektywne wrażenie? Zaprasam do dyskuji.

Jurek

Awatar użytkownika
Amorphis
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 505
Rejestracja: 31 paź 2005, 18:11
Imie i Nazwisko: Marek
Miejsce zamieszkania/miasto/: Bydgoszcz
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Amorphis » 13 wrz 2006, 19:19

(rozważania skłaniające ku refleksji jak temat i treść)
Spróbuj sam zgadnąć za ile oddasz swoje młode paletki jeśli będzie ich około 200 sztuk mając paręset litrów akwarium ogólnego i pracując jednocześnie...



Odpowiedź żartobliwa: za darmo, byle mnie nie dręczyły...

Awatar użytkownika
Ambra
członek PKMD
Posty: 2479
Rejestracja: 06 gru 2004, 20:25
Imie i Nazwisko: Andrzej Sieniawski
Miejsce zamieszkania/miasto/: 07-401 Laskowiec
Lokalizacja: Laskowiec

Re: Ceny ryb.

Post autor: Ambra » 14 wrz 2006, 08:39

jurekg39 pisze:........Czy to będzie stały trend, a może to moje subiektywne wrażenie? Zaprasam do dyskuji.

Zjawisko jest całkowicie naturalne i można je było przewidzieć już 5 lat temu.
Przykład - skalary.
Nie zmienia to faktu, że zawsze będzie na rynku materiał droższy i tańszy.
Prawa ekonomii są nieubłagane.

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 14 wrz 2006, 10:07

Rynek i jego prawa są nieubłagane, jeśli nikt w tym nie miesza, kiedyś był spory popyt ale bardzo mała podaż palet, ceny więc były wysokie.
Palety łatwo było sprzedać.
Obecnie jest popyt podobny, niewiele większy, a podaż kilkakrotnie większa, wiec ceny muszą spadać, palety trudniej sprzedać.
Moim zdaniem tręd spadku cen palet będzie się utrzymywał.
Nawet inflacja, gdyby wzrosła tego nie powstrzyma, ani wzrost popytu i wzbogacanie się społeczeństwa (coraz więcej mamy pieniędzy na hooby).
W przeciwieństwie do innych rynków w tym przypadku brak poziomu oporu, tzw. wsparcia. Nie istnieje tutaj poziom wsparcia poniżej którego ceny nie spadną, np. kosztu hodowcy uzyskania narybku i 3 lub 4 miesięcznego odhodowania go. Ponieważ na tym rynku zawsze znajdzie się ktoś kto mimo wyższych kosztów odda młode palety za 1zł byle tylko się pozbyć i nie musieć karmić setki narybku w przerybionym baniaczku ... w ten sposób zaniżając ceny minimalne producentom.
Przy tej ilości jednosobowych firm, osób z działalnością faktura vat i dostawa do sklepów nie jest problemem i hamulcem takich praktyk.
Hodowcy i importerzy mają się czym martwić, nabywcy się cieszą, choć hodowcy dadzą sobie radę jak mają głowę na karku, nowymi i drogimi odmianami, dobrym materiałem za wyższe ceny ... zawsze skuszą do zapłacenia więcej...
Pozdrawiam wszystkich z nad morza, TOM-ek

Awatar użytkownika
stachu
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 321
Rejestracja: 17 mar 2006, 13:40
Imie i Nazwisko: Stanisław Kaczorowski
Lokalizacja: Chorzów
Kontaktowanie:

Post autor: stachu » 14 wrz 2006, 11:37

Tomku jesteś znad morza-podaj jakieś przykładowe ceny 5-8cm paletek-porównamy ze śląskiem .Sam jestem ciekaw co to znaczy tanio ?

pozdrawiam-hej

Awatar użytkownika
_TOM_
członek PKMD
Posty: 4162
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:37
Imie i Nazwisko: Tomek Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Gdynia
Lokalizacja: 3MIASTO

Post autor: _TOM_ » 14 wrz 2006, 14:44

Kiedy ja kupuję paletki na południu właśnie ... bezpośrednio od hodowców.
Pozdrawiam gorąco, są na tym forum, ale niech pozostaną anonimowi.
Dla hodowców zawodowych wysłanie paletek do Gdyni z Chełma czy Krakowa to żaden problem, zaręczam docierają w bardzo dobrej kondycji.
Kupowałem kiedyś też od hodowcy w Słupsku, to półtorej godzinki samochodem z Gdyni. Ceny hodowców wszyscy znacie, aczkolwiek u tych z Północy chyba nieznacznie tańsze, choć wybór odniam skromniejszy.
A ceny sklepowe zależą od sklepu, ile marży dolicza, itd.
Piszę ogólnie bez rozbijania na odmiany, maluchy w sklepach zoologicznych są w 3mieście po około 50-70zł sztuka wielkości 5-7cm. Większe, 10-14cm sztuki to cena od 120 zł nawet do 250 zł, zależy od odmiany, ale wybór marny, sklepów z paletkami naprawdę mało mimo
3miast zlepionych obok siebie. Sam znam sklepy akwarystyczne, może raczej zoologiczne, które miały paletki i zrezygnowały szybko, bo nie umieli pracownicy ich uchować w dobrej kondycji w sklepowych baniakach, a zdechnięty mieczyk to drobiazg, padnięta paletka boli jak 100 mieczyków.

neo203
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 12 wrz 2006, 23:15
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: neo203 » 14 wrz 2006, 17:41

U mnie w Tarnowie woj, malopolskie sa palety po 20zl wielkosci 6cm pigeony i turkusy , diamondy po 35zl. Prezentują sie dobrze bo wlasciciel sklepu sie zna.

lokis356
nowicjusz
nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 23 gru 2006, 02:34
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: lokis356 » 31 gru 2006, 01:35

neo203 pisze:U mnie w Tarnowie woj, malopolskie sa palety po 20zl wielkosci 6cm pigeony i turkusy , diamondy po 35zl. Prezentują sie dobrze bo wlasciciel sklepu sie zna.
W Bialymstoku podobnie.

Odpowiedz

Wróć do „Tylko ryby głosu nie mają”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości