bzdura o złotych rybkach

Moderatorzy: Alutka, Bogdan

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

bzdura o złotych rybkach

Post autor: cocoloco » 04 paź 2005, 19:24

Robimy znów biznes na rybkach więc kto umie liczyć może liczyć na wygraną .

Jak zaczynamy nasz biznes – pożyczamy w sklepie 21 rybek w ale że właściciel ma honorowe obywatelstwo Izraela to daje nam go w kredycie lichwiarskim – za rok mamy oddać równowartość 200 samic !!! – (sam aż jestem na to wkurzony ;) ) . Jako że w domu okazało się że jednak pływa 20 złotych rybek i jedna w stylu wolnym - odnosimy ją do sklepu i dostajemy za trupka 1 samca bo tańszy .
Jednak jest dojrzały i ładnie ubarwiony.
Niestety znamy się na interesach ale nie na rybach więc ile jest samców a ile samiczek trudno stwierdzić – rybki są nie wybarwione każda wygląda jak samica . W mądrej książce a właściwie w strzępach tej książki bo jakiś żołnierz używał ją do robienia skrętów mamy ciekawe informacje.

Ryby z tego gatunku są rybami stadnymi a samce są strasznie jurne potrafią zadowolić aż 20 samiczek . Samiczka rodzi zawsze jednakową ilość młodych sztuk 5 – w książce pisze że temperatura ma zasadnicze znaczenie na długość ciąży . Temperatura 20 stopni to ciąża dni 25 a przy każdym wzroście temperatury o 2 stopnie ciąża skraca się o jeden dzień . Maksymalna temperatura samce - 26 stopni a temperatura dla samic to 30 stopni ( wiadomo baba zniesie więcej ) . Samiec w temperaturze powyżej 26 stopni staje się czarny i jest bezpłodny przez miesiąc - i nikt go nie kupi ;)
Na jedną rybę może przypadać minimalnie 2 litry wody .
Samiec jest kolorowy ale potrzebuje czasu aby się takim zrobić – 120 dni
Samica staje się dojrzała po dniach 48 – można przyspieszyć ten proces zwiększając temperaturę do 28 stopni o dni 5 .
Samica po wydaniu na świat młodych musi sobie odpocząć więc przez 3 dni boli ją głowa
Kupujemy 10 zbiorników ( jak szaleć to szaleć ) po 200 litrów po 130 zł za sztukę – żaden dodatkowy zbiornik się nie zmieści .
Dodatkowo grzałki a 35 zł po dwie na akwarium – licho nie śpi i napełniamy akwaria po 4 zł za kubik wodą
Roboty masa bo należy zmieniać wodę 20 % dziennie – ale filtracja odpada więc nie jest tak źle
Koszt ogrzania 1 zbiornika aby uzyskać 20 stopni to 7 zł /mc
Koszt dodatkowego stopnia to 20 % więcej .
Zaczynamy kręcić swój pierwszy biznes – dodając do kosztów 2 grosze dziennie na karmę dla ryb 0,02 zł/szt – małe jedzą mniej ale pokarm dla nich jest droższy więc nie wydziwiać mi tu ;)
Mamy obsadę na 1 zbiornik więc możemy zaszaleć dajemy temperaturę 24 stopni
Po 37 dniach mamy pierwszą 5 młodych młodych później już leci
Dzień 39 – 10
Dzień 40 – 5
Dzień 41 – 15
Dzień 42 – 10
Dzień 44 – 15
Dzień 45 – 20
Dzień i znów długa przerwa aż dnia 55 pojawia się drugi kolorowy samiec .

Na rybki jest zbyt możemy w każdym momencie sprzedać dowolną ilość ryb – jednak cena zależy od ilości za 10 sztuk samców 25 zł ale przy sprzedaży już powyżej tej ilości 25 % musimy dać rabatu – z samicami podobnie 4,5 zł za sztukę do sztuk 10 . Bóg nad nami będzie czuwał i nic nam nie zdechnie nie czeka nas awaria prądu ani trzęsienie ziemi . Zamykamy interes po 650 dniach od dnia zakupu obliczamy szmal i albo idziemy siedzieć za długi albo lecimy do ciepłych krajów .
Uwaga nie oszukujemy nie sprzedajemy młodych samców jako samic bo jesteśmy honorowi ;) .

Zadaniem jest opracować biznes plan aby zarobić jak najwięcej w jaki sposób wyjść na swoje – czas konkursu 30 dni
Nagroda wolny wybór wartości 500 zł - ryby , sprzęt do uzgodnienia .

Proszę nie pisać że samiczka jest grubsza że woda w mojej wiosce jest ze studni i inne takie rzeczy . Nie wystarczy że napisałem że to bajka z tysiąca i jednej nocy ?.

o wszelkie dodatkowe pytania i nie zrozumiałe kwestie proszę pytać - konkurs dla wszystkich zarejestrowanych na tym forum .
Nie znam rozwiązania !!! może za parę dni nad tym posiedzę

Awatar użytkownika
Maciek
senior
senior
Posty: 170
Rejestracja: 08 gru 2004, 00:17
Lokalizacja: Koluszki
Kontaktowanie:

Post autor: Maciek » 04 paź 2005, 21:14

Do obliczeń brak mi jeszcze tylko podziału płci na 5szt młodych rybek :wink:

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 04 paź 2005, 21:18

liczyłem na statystykę czyli pół na pół ale aby ułatwić sprawę - przyjmijmy 3 samice i 2 samce - przecież najważniejsza jest kasa ;)

stomek
Posty: 1
Rejestracja: 05 paź 2005, 16:22

Post autor: stomek » 05 paź 2005, 17:01

Moje pytania:

Po ilu dobach samiec staje się dojrzały? Czy po 120 równo z tym jak staje się kolorowy?

Czy temperatura powyżej 26 stopni szkodzi w jakiś sposób niedojrzałemu samcowi?

Czy można sprzedawać dowolnie mały narybek? Nawet w dniu, w którym się urodzi?

Ile samic dziennie jest w stanie zapłodnić samiec - czy 20? Czy te samice mogą pochodzić z różnych zbiorników – tzn. czy można przenosić samca w ciągu dnia po różnych zbiornikach i będzie on tam zapładniał wszystkie samice, które są gotowe do zapłodnienia, aż do osiągnięcia limitu 20 samic na dobę? Analogicznie: czy można przekładać coraz to nowe samice do zbiornika z samcem i będą zapładniane o ile są na to gotowe, a samiec jeszcze może? Ile czasu trwa zapładnianie od chwili gdy w zbiorniku znajdą się samiec i samica gotowe do kopulacji.

Czy prawdziwe jest założenie, że jeśli od wyklucia się samicy cały czas przebywa ona w temperaturze 28 stopni lub większej to dojrzewa po 43 dniach, a w przeciwnym razie (tzn. jeśli choć przez chwilę była w mniejszej temperaturze) to po 48 dniach? A może to się jakoś stopniuje jak długość ciąży?

Czy należy uwzględniać ciąże o długości nie będącej całkowitą liczbą dób? Czy wzrost temperatury o jeden stopień powoduje skrócenie ciąży o pół doby? Generalnie czy można przyjąć założenie upraszczające, że najmniejszą jednostką czasu jest jedna doba? Bez tego zadanie strasznie się skomplikuje jeśli będzie można np. skracać ciążę o 1/6 doby podnosząc temperaturę o 1/3 stopnia – wtedy dojdzie np. taki problem, że samica stanie się gotowa do następnej kopulacji w środku nocy i czy wtedy zakładać, że ryby kopulują w środku nocy?

Czy w zbiorniku zmieści się 200 litrów wody + 100 ryb?

Czy można nie napełniać zbiornika do pełna?

Czy jeśli zbiornik nie musi być pełen to czy zamiast zmiany 20% wody można dolać 25% czystej? W szczególności to się odpowiednio komplikuje jeśli jest prawie pełen i łączymy podmianę z dolewką czystej do pełna.

Co się dzieje jeśli w zbiorniku jest miejsce np. na 3 dodatkowe ryby, a samica rodzi 5? Czy należy przyjąć, że dwie ryby zdechną? Które to będą ryby – stare czy ten nowy narybek, a jeśli narybek to jaka jest kolejność umierania (najpierw samce czy samice)?

Czy cena wody to 4PLN za 1000 litrów? Jak zaokrąglać wartość wody – cena za 1 litr wyjdzie 0,4grosza? Zaokrąglać matematycznie codziennie lub comiesięcznie? A może brać całą ilość wody zużytą w okresie działalności i liczyć łączną wartość raz zaokrąglając?

Czy koszt ogrzania zbiornika nie zależy od tego ile w nim jest wody? Czy pomijamy koszt ogrzania nowej wody przy podmianie?

Czy dobrze rozumiem, że koszt ogrzania zbiornika to 7PLN + 1,4PLN * (temperatura – 20)? Czy brać tu pod uwagę średnią temperaturę w miesiącu? Czy przyjąć, że koszt nie zależy od długości miesiąca? Ja proponuję tu zmianę zasad i przejście na liczenie kosztów na dobę. Przy liczeniu miesięcznym i uśrednianiu temperatury potrzebna jest wiedza o dokładnej dacie startu działalności – chodzi o długość poszczególnych miesięcy. Trzeba by też rozstrzygnąć problem zaokrągleń przy wyliczaniu wartości (przy braniu średniej temperatury). Tego problemu nie będzie jeśli będziemy liczyć koszt grzania dla zbiornika dobowo i zakładać, że zmieniamy temperaturę co najwyżej raz na dobę. Przyda się też założenie, że temperatura zmienia się skokowo w czasie 0 – inaczej się skomplikuje sprawa wyznaczania długości ciąży.

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 05 paź 2005, 17:49

Po ilu dobach samiec staje się dojrzały? Czy po 120 równo z tym jak staje się kolorowy? Tak - zacznie być kolorowy to może się zaprzyjaźnić z samiczką ;) z innym się nie puści
Czy temperatura powyżej 26 stopni szkodzi w jakiś sposób niedojrzałemu samcowi? No cóż robi się czarny na 30 dni i bezpłodny ale po miesiącu jest jurny i śliczny jakby nie siedział w gorących źródłach
Czy można sprzedawać narybek w dniu w którym się urodzi - jasne że można ale sprzedając samca jako samiczkę oszukujesz więc odpadasz z gry i odwrotnie .
Ile samic dziennie jest w stanie zapłodnić samiec - czy 20? tak tylko 20 i jest tak wredny że zakocha się tylko w tej 20 i na inne już nie rzuci okiem ;)
Czy prawdziwe jest założenie, że jeśli od wyklucia się samicy cały czas przebywa ona w temperaturze 28 stopni lub większej to dojrzewa po 43 dniach - tak tylko cały okres
Czy w zbiorniku zmieści się 200 litrów wody + 100 ryb - to małe rybki - mniejsze od gupików ;) nazwij je absurd złocisty .
Czy pomijamy koszty podgrzania wody - przyjmujemy że z kranu mamy wodę o dowolnej temperaturze i płacimy nawet za 30 stopni tyle samo - dotyczy podmian
Czy zmieniać zasady przeliczając to na dobę - każdy może robić jak chce - stosować wszelkie sztuczki akwarystyczne - jak zostaną uznane przez resztę za uczciwe . Wiem że tu nie będą decydowały grosze ale pewna logika .
jak pojawi się więcej postów chcemy 6 zł za miesiąc na ogrzewanie to zmienię - myślę że to uczciwe podejście
Co się dzieje jeśli w zbiorniku jest miejsce np. na 3 dodatkowe ryby, a samica rodzi 5 - rybki wypadają z gry - autor też , nie lubimy jak zabija się rybę dla kasy
Na pytania o wodę musi być w akwarium i czy musi być pełne - to zadanie dla akwarystów robią jak zechcą - warunek 2 litry na rybkę
kosztów nie można zaokrąglić - lejemy 5 litrów więc do kosztów dopisujemy 2 grosze
miesiąc ma 30 dni w tej bajce i nie musimy się martwić o rok przestępny
czyli 650 dni to 650/30= 21 miesięcy i 2/3

Każdy kto spróbuje sił - przesyła rozwiązanie na mój adres a ja po upłynięcu czasu konkursu zamieszczam rozwiązania na forum . Użytkownicy ocenią kto okazał się najlepszy
JA NIE LICZĘ TEGO ZADANIA BO JAKO ORGANIZATOR NIE MOGĘ BRAĆ W NIM UDZIAŁU WIĘC SZKODA MOJEJ FATYGI ;)

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 07 paź 2005, 15:02

Za zgodą autora zamieszczam jeden e-mail

"Cocoloco jakie ja miałem spokojne życie - gazetka telewizor zimne piwko a teraz . Teraz siedzę z żoną ( to jej pomysł ) oddzielam wirtualne złote rybki segregując je na samce i samiczki . Ona wirtualnie zmienia wodę a ja kombinuje jak sprzedać . Razem przenosimy stada do nowego zbiornika , liczymy ile wody wlać aby było tanio i kiedy ile dodać aby nie wypaść z zasad . Kobinujemy z ciążą . Kilkadziesiąt kartek obliczeń - wirtualne dni mijają a do końca jeszcze daleko . Dorzuć do nagrody kilka chłodnych piw bo zwariuje . Te wirtualne ryby są gorsze niż nasze chore na ospę "

Oczywiście troszeczkę musiałem ocenzurować - Pozostaje Mariusz życzyć powodzenia niech Jagoda trzyma Cię z dala od dopingu bo ................... nie uznam ;)

Piwa nie dorzucę bo u nas jak w barze z czasów PRL - co państwo mają na ciepło - pyta klient . Na ciepło mamy tylko napoje chłodzące spokojnie odpowiada kelnerka .

Awatar użytkownika
cocoloco
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 2381
Rejestracja: 30 gru 2004, 14:43
Imie i Nazwisko: Aleksander Krawcewicz
Lokalizacja: krotoszyn
Kontaktowanie:

Post autor: cocoloco » 05 lis 2005, 12:45

He he he - minął termin konkursu i odpowiedzi zero !!!!!

za trudne ? :) jak mi przykro ;) :) ;)

Odpowiedz

Wróć do „Konkursy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości