Komentarze do zdjęć

Moderatorzy: Alutka, Bogdan

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Komentarze do zdjęć

Post autor: Fal » 23 lis 2008, 23:12

Panowie i Panie , proponuję w tym wątku dyskutować na temat zdjęć , czy powinny być takie , czy inne , a głosowanie niech odbywa się w wątku "Głosujemy na zdjęcie miesiąca"

pozdrawiam

Awatar użytkownika
StefanTG
senior
senior
Posty: 139
Rejestracja: 24 sie 2008, 23:42
Imie i Nazwisko: Krzysztof Stefaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Tarnowskie Góry
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontaktowanie:

Post autor: StefanTG » 23 lis 2008, 23:18

Okej , więc Ja proponuje kolejny konkurs zrobić ale tylko i wyłącznie rybki słodkowodne a najlepiej paletki :) W ogóle według mnie bez sensu te niektóre zdjęcia typu np.1 . Skoro forum jest PKMD to może fotografujmy paletki a nie inne.

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 24 lis 2008, 00:20

Skoro można, to też coś dodam. A więc: zdecydowanie wolałbym, by wygrało zdjęcie przedstawiające dyskowce. Przed oddaniem swego głosu na fotkę nr 3 jeszcze raz dokładnie przeczytałem regulamin, miałem nadzieję, że zdjęcie błazenków zostanie po prostu odrzucone, skoro jednak ma on prawo wziąć udział w konkursie, bo pozwala na to regulamin, więc czemu nie...? Po drugie: jak wskazuje sama nazwa konkursu, głosujemy na zdjęcie miesiąca/roku, a nie na to czy komuś podoba się bardziej akwarium słono-, czy słodkowodne, a może mrowisko za szkłem. W tej sytuacji moje osobiste odczucia były takie, że porównywanie fotki nr 3 z pozostałymi to jak porównanie portretu zrobionego telefonem komórkowym z okładką np. National Geografic. (no korzyść fotki nr 3 oczywiście) Jeżeli w przyszłości chcemy uniknąć takich sytuacji (jak widać każdy konkurs fotograficzny w klubie wnosi mnóstwo emocji), to po prostu zmieńmy regulamin. I raczej nie popadajmy w skrajność, bo tworzenie kategorii w zależności od klasy sprzętu jaki posiada fotografujący, to totalny absurd. Podobnie moim zdaniem kategorie typu "makro" i "nie makro". Jednemu podobać się może piękne zdjęcie jeszcze piękniejszego baniaczka, a drugi zachwyci się pięknem pojedynczej rybiej łuski i tak powinno być. Jednak pamiętajmy, że oceniać mamy zdjęcie, a nie fotografa (łatwo ich wszystkich rozszyfrować) lub akwarium. Ufff!
Pozdrawiam Darek

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 24 lis 2008, 07:49

A , ja się z kolegami nie zgodzę , że morskie ładniejsze. Uważam że zwyczjnie w świecie nie przyłożyliście się do nadesłania zdjęć dobrych jakościowo , wykadrowanych itd...... Patrząc na zdjęcia konkursowe , odniosłem wrażenie ,że zdjęcia są pstryknięte od tak sobie ,żeby coś wysłać. Nie obraźcie się , ale takie jest moje zdanie.
Powiem tylko tak , ja zrobiłem około 100 zdjęć , zanim coś wybrałem ,żeby przesłać na konkurs. A to ,że zdjęcie można zrobić Dyskom ładne , które może konkurować z morszczakami , to proszę bardzo

Obrazek

Ps Hypno , zdjęcia są naturalne , nie obrabiam zdjęć w photoshopie :)

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 24 lis 2008, 08:48

Między zdjęciem, które zaprezentował Fal a resztą jest przepaść. I nie wynika ona z technologii, bo sprzęt Fala to żadne olaboga, tylko ze sposobu robienia zdjęć jako takich. Dopóki jakość fotek będzie kojarzona z megapikselami i cenową półką aparatu (niech żyje marketing!) dopóty będzie się można spodziewać komentarzy tego typu, które umieścili Przynenta i Birdas (te mi utkwiły w głowie). Najlepszy dyskowiec będzie wyglądał jak błyszcząca, płaska kupa, gdy przywali mu się wbudowaną lampą na wprost. Najlepsza ryba będzie nudna, jeśli zdjęcie będzie wybrane z serii nieprzemyślanych pstryków, na zasadzie - o, to jest w miarę ostre.

Konkurs pokazał brutalną prawdę - do fotografii trzeba się przyłożyć. Technologia pomaga, superhiperdrogie aparaty i szkła ułatwiają fotografowanie, ale nie załatwią wszystkiego.

Żeby nie było gołosłownie - co daje szybka, nowoczesna puszka? Szybką serię zdjęć? Niższe szumy w pewnym zakresie iso? Co jeszcze, bo mi zaczyna brakować pomysłów?

A super szkło? Szybszy autofocus (niepotrzebny do fotografii ryb, poza ultraszybkimi akcjami - nie widzę takich w zdjęciach konkursowych). Większą 'jasność' - ale fotografowanie na 'dużej dziurze' daje coraz to mniejszą głębię ostrości, w końcu ryba musi ustawić się bokiem, by coś było widać poza rozmazanym tłem.

Lustrzanki dają wolność fotografowania - przez przyjętą filozofię możliwości rozbudowy systemu o elementy, które właściciel uznał za potrzebne. I bynajmniej nie ma jednego kierunku rozwoju. Jedni pójdą w kierunku studio, inni fotek do kotleta, inni będą gapić się w oczy robakom - i do wszystkiego tego potrzebny jest inny zestaw, bo każdy z fotografujących obrazuje coś innego na swoich fotkach.

Dlatego wszystkich oburzonych technologiczną przepaścią proszę najpierw o douczenie się o robieniu zdjęć - w taki sposób, jak robia to lustrzankowcy. Większość z nich nie używa trybu 'małpa' (pardones, 'zielony kwadracik'), tylko w miarę świadomie podchodzi do procesu robienia zdjęcia. W większości kompaktów również ma się wpływ na to, w jaki sposób się fotografuje. Jeżeli ktoś nie ma czasu na żmudne testy ustawień - zapraszam tutaj: http://www.pawiookie.pl/forum/otwarte-d ... arium.html - wyjaśnione w tym wątku są techniczne aspekty wykonania poszczególnych ujęć. Jeśli ktoś chce się pochwalić własnym zapleczem, również zapraszam.

Rafał

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Komentarze do zdjęć

Post autor: darek-dorado » 24 lis 2008, 13:21

Fal pisze: A to ,że zdjęcie można zrobić Dyskom ładne , które może konkurować z morszczakami , to proszę bardzo:)
No właśnie, ale trzeba umieć i się przyłożyć a nie szukać dziury w całym lub zrzucać winę na zbyt małą ilość pikseli na matrycy, czy coś tam jeszcze.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 24 lis 2008, 15:39

Rafal_W pisze: Technologia pomaga, superhiperdrogie aparaty i szkła ułatwiają fotografowanie, ale nie załatwią wszystkiego.
Oczywiście, że tak. Ale ułatwiają. Gdybyśmy wzięli Fala i Bogdana, którzy mają podobną wiedzę z zakresu fotografii (no może Fal większą) i jednemu z nich dali zwykły najzwyklejszy sprzęt jakim dysponuje większość z nas to nie wierzę, że Bogdan posiadający gorszy sprzęt (10-cio krotna różnica w cenie) wykona chociaż zbliżone zdjęcie do tego jakie wykona Fal.
Tak mi się wydaje ...
I druga sprawa - skoro w znacznej mierze decydują umiejętności to po co kupujemy sprzęt za kilkanaście tysięcy zł lub więcej ?
Czyżby z tym tańszym coś było nie tak ? ;)

Awatar użytkownika
Rafal_W
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 675
Rejestracja: 12 paź 2005, 08:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Post autor: Rafal_W » 24 lis 2008, 19:12

birdas pisze:(...)
I druga sprawa - skoro w znacznej mierze decydują umiejętności to po co kupujemy sprzęt za kilkanaście tysięcy zł lub więcej ?
Czyżby z tym tańszym coś było nie tak ? ;)
Droższy aparat zwykle daje większe możliwości niż tańszy. Zapytam się przewrotnie - kto potrafi wykorzystać możliwości tego droższego?

Różnica między zdjęciem Fala a resztą sprowadza się do elementarnych zasad kompozycji i nie popełniania szkolnych błędów - typu lampa na wprost. Mam nadzieję, że Fal mi nie ma tego za złe - technicznie się nie nakombinował (imo) za mocno, bo fotka wygląda na robioną w świetle zastanym (tego w jego akwarium pod dostatkiem), nie wymaga też jakiś hiperspecjalizowanych obiektywów czy body. Chwała mu natomiast za kompozycję - bo pokazuje akcję i świetnie dobrane kształty i kolory. I brak tejże kompozycji jest głównym zastrzeżeniem do reszty prac - a to człowiek wybiera moment, ustawienie aparatu względem akwarium i sposób w jaki pracuje aparat.

Rafał

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 24 lis 2008, 20:51

Dla mnie fotka fala jest piękna no cóż ma prawo mi się podobać.
I macie racje trzeba się douczyć robić fotki jestem sam tego przykładem.
Ale nemo ograł nas wszystkich i nawet fotka Fala z dyskiem nie zmieni mojego zdania że nemo jest ciekawszą foto.
Nie piszmy bzdur że ten ma sprzęt lepszy ten gorszy nazwijmy sprawę po imieniu DO D..Y Z NAS FOTOGRAFOWIE :)
Brak wzmianki w konkursie że morskie odpada, nie doczytałem takiej opcji więc zasłużone zwycięstwo.
Ale jak widać barwy świat morski to jednak inna pólka wodna.
Fal gratulacje.

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 24 lis 2008, 23:04

Swoją drogą nie przypuszczałem ,że zdjęcie Błazenków tak namiesza w tym konkursie. Jestem zaskoczony waszymi reakcjami , przecież to jest konkurs na najładniejsze zdjęcie miesiąca i sprawa jest prosta , jesli zdjęcie mi się podoba to na nie głosuję i tyle , a wy zaczynacie od du......y strony , że ktoś ma aparat za 1000 , a to że morszczyzna ładniejsza , a to że kolory inne , itd...... , to wszystko jest nie prawdą. Rafał dobrze napisal , że chodzi o ujęcie o wyłapanie tego czegoś , czego nie ma w zdjęciach konkursowych. Sorry , ale taka jest prawda. Zastanawiałem się czy wysyłać dalej zdjęcia do konkursu , i wiecie do czego doszedlem , ŻE TAK BĘDĘ WYSYŁAŁ BO MOŻE TO ZMOBILIZUJE WAS DO WYŁAPANIA TEGO CZEGOŚ Z WASZYCH ZBIORNIKÓW , NIE ZAPOMINAJCIE ŻE KLIMAT CZARNEJ WODY JEST PIĘKNY.
Nie wiem kto wysyłał zdjęcia do konkursu , ale zastanawia mnie czy osoby które najwięcej krzyczą , wysłały choćby jedną foteczkę , choćby jedno ujęcie ze swojego zbiorniczka.
To na tyle w temacie. Może jeszcze jedno , uważam że ocenianie zdjęć przez nas wszystkich to świetna sprawa.

Awatar użytkownika
birdas
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1943
Rejestracja: 14 lut 2007, 22:40
Imie i Nazwisko: Marcin Spychała
Miejsce zamieszkania/miasto/: Jelenia Góra
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: birdas » 25 lis 2008, 10:43

Fal pisze: Nie wiem kto wysyłał zdjęcia do konkursu , ale zastanawia mnie czy osoby które najwięcej krzyczą , wysłały choćby jedną foteczkę , choćby jedno ujęcie ze swojego zbiorniczka.
Nie ... i nie mam zamiaru. Miałem 3 aparaty fotograficzne i widzę między nimi różnice.
To, że nie potrafimy robić zdjęć, to, że zdjęcia są pstrykane na ilość, a później wybierane te najbardziej kolorowe i ostre, to, że w zdjęciach brakuje kompozycji to jedno, a aparaty to drugie.
Jeśli aparat ma niewielkie znaczenie to przekonujcie ludzi do udziału w konkursie. Pokażcie, że sprzętem za 500 zł można zrobić super fotkę. Może wtedy więcej osób weźmie udział w konkursie.
Ja nie potrafię robić zdjęć i nie mam czasu aby się tego uczyć. Poziom zdjęć które robię satysfakcjonuje mnie i tak już pozostanie. A jak kupię nowy aparat to ich jakość jeszcze trochę wzrośnie. Wzrośnie sama z siebie, tak jak to miało miejsce w przypadku dwóch poprzednich aparatów.

Awatar użytkownika
darek-dorado
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 323
Rejestracja: 12 lip 2007, 14:47
Lokalizacja: Krosno

Post autor: darek-dorado » 25 lis 2008, 11:23

Wszystko co napisał Fal to święta prawda, ale też Birdas ma trochę racji. Jeżeli jednak ktoś uważa, że ma kiepski aparat, albo nie umie robić zdjęć i nie chce lub nie ma czasu się uczyć, to niech nie wypisuje głupich komentarzy, tylko uczciwie i zgodnie z własnym poczuciem smaku głosuje na najlepsze jego zdaniem zdjęcie. Wszak chyba kazdemu w Klubie zależy byśmy mogli poszczycić się najwyższej klasy fotkami, a nie miernotą. Tak na marginesie pierwszy raz się spotykam z sytuacją, by w konkursie zamiast oceniać zdjęcie, dywagować czy na zwycięstwo zasługuje posiadacz lepszego aparatu (tak jakby ten aparat sam pstrykał). Ja bardzo lubię fotografować i gdy widzę takie foty jak Fala, Rafała lub Bogdana, to aż chce mi się uczyć, czytać, pogłębiać wiedzę o sprzęcie i jego możliwościach oraz jak te możliwości wykorzystać w praktyce.
Wyobrażmy sobie jak wyglądałby Konkurs bez takich zdjęć: nuda i dramat!
Pstrykaj więc Darku jak najwięcej. Mam nadzieję, że również Rafał przyśle na następny konkurs foty swych pawiookich i Bogdan pokaże oczy zdziwionej krewetki. Konkurs tylko na tym zyska i my też. A dodatkowo będzie w czym wybierać, bo w obecnym jest tylko zdjęcie błazenków, póżniej długo, długo nic.
Sorki za ten długi wywód ale takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam i czekam na następną edycję konkursu wierząc, że zobaczymy dużo naprawdę świetnych fotek i to nie tylko autorstwa Fala, Rafała i Bogdana....

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 25 lis 2008, 11:43

birdas pisze: Ja nie potrafię robić zdjęć i nie mam czasu aby się tego uczyć. Poziom zdjęć które robię satysfakcjonuje mnie i tak już pozostanie. .
No cóż , szkoda.

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Post autor: gajowa » 25 lis 2008, 12:02

Będąc na różnych forach, sprawdziłam na jakich zasadach są organizowane konkursy fotograficzne. I tak np. na szwedzkim forum o dyskowcach są TYLKO fotki dyskowców z innymi mieszkańcami akwarium. jak nie mieli żadnych nagród, to i zagraniczni użytkownicy mogli brać udział w konkursie. Odkąd mają 2 sponsorów, zagraniczni goście są wykluczeni z udziału w konkursie. Nagrody to stożek lub opakowanie pokarmu itp. Nagroda roku, to tło wewnętrzne.
Na australijskim forum dyskowców również tylko dyskowce i ich współlokatorzy sa brani pod uwagę, a regulamin jest prosty i wygląda tak;

The comp will run for the month of April, so all entries must be lodged by midnight April 30 2008. Once the Comp closes I will post a poll for 2 weeks so we can all vote on which is our favourite fish.

in the event of a draw with the poll the admins and advisors will vote to decide which fish wins.

Entry conditions:

1. 1 entry per post

max 3 photos per fish (3 pics per post).

a discription must be included with each entry (how long you've had the fish for what it is etc etc).

2. all entires must be your own fish

3. all photos must be taken by yourself


Photos will be judged on content NOT image quality (hence those of us with super highend cameras wont be advantaged)

The prize for this comp supplied by Discus World is 1 pair of discus + free freight to any virgin airport in Australia those outside of a virgin airport will have to pay the difference for shipping.



Na obydwu forach jest taki sam punkt regulaminu mówiący o tym, że zdjecia mają byc oceniane nie po jego jakości, ale po tym co na zdjeciu jest. Zapis taki zrobiono aby ludzie z lepszym sprzetęm nie mieli przewagi nad tymi, którzy mają gorszy sprzet. W Australii jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, a mianowicie co 2 m-ce jest inny temat jak karmienie dyskowców, składanie ikry, młode z rodzicami itp.

Uważam, ze forum o dyskowcach powinno mieć tylko zdjecia dyskowców i ich współtowarzyszy w konkursie. Akwarystyka morska nie powinna brać udziału w konkursie. Pomyśleć tylko, jak by wygladał Rocznik PKMD z wygranymi fotkami z rafy, zamiast dysków ? Bo przecież wygrane fotki bedą publikowane w Roczniku

Awatar użytkownika
Fal
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 747
Rejestracja: 13 lut 2005, 22:29
Imie i Nazwisko: Darek Falkowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Barcin
Lokalizacja: Barcin
Kontaktowanie:

Post autor: Fal » 25 lis 2008, 12:23

Ale ktoś ten regulamin opracował i opublikował , nie byłem to ja :)

Odpowiedz

Wróć do „Konkursy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości