Sposoby klejenia zbiornika

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: dylus » 25 sty 2010, 14:40

Witam wszystkich .Dziś odebrałem z zakładu szklarskiego mój nowy zbiornik z szyby opti .Zbiornik ma wymiary 130x50x60h ,bardzo mnie zdiwił sposób sklejenia zbiornika .Otóż wszystkie szyby usadowione są na szybie dolnej czylli dennej .W poprzednim zbiorniku szybę denną miałem wklejaną w środek a tu jest odwrotnie .Czy jest to powód do niepokoju .Zbiornik z szyby 10mm z klamra na środku i wzmocnieniami .

Awatar użytkownika
Marek81
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 754
Rejestracja: 27 lis 2005, 21:28
Imie i Nazwisko: Marek Szymaniak
Miejsce zamieszkania/miasto/: Ząbki
Lokalizacja: Ząbki pod Warszawą
Kontaktowanie:

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: Marek81 » 25 sty 2010, 14:54

Stary sposób klejenia !!!
Słaby fachowiec.

arturo
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 894
Rejestracja: 03 cze 2006, 16:17
Imie i Nazwisko: Artur Borowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Skórzewo
Lokalizacja: Skórzewo

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: arturo » 25 sty 2010, 15:22

Tak się kleiło kiedyś zbiorniki, dziś wkleja się dno, a raczej okleja boczne ściany dookoła dna, zamawiałem opti tydzień temu i przyszło w nowej metodzie sklejone. Mówi się, choć sam tego nie doświdczyłem, że stare klejenie było mniej trwałe i powodowało częstsze rozszczelnianie zbiorników, pozdrawiam

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: niki 28 » 25 sty 2010, 15:26

Prawie każdy zbiornik,no powiedzmy do 600l jest klejony na szybie która stanowi jego dno .Przy bardzo dużych zniornikach często spotykamy sie z typem klejenia do szyby dennej.Zarówno jeden ,jak i drugi sposób jest dobry,z tym że ten drugi ma na celu zminimalizowanie ciężaru na dno akwarium.Sposób ten ma zastosowanie też w przypadku bardzo długich zbiorników,
gdzie naprężenia szyby dennej są wyjątkowo duże.W Twoim przypadku nie masz powodów do niepokoju.Zbiornik sklejony jest prawidłowo.Skoncentruj sie raczej na stabilnym równym stolikiem, i nie za twardym podłożu na którym będzie stał.Moja 540-stka jest klejona pierwszą metodą,z tym że gdybym się zdecydował na akwa o długośći większej niż 2 m napewno wybrałbym drugą metodę klejenia.

niki 28

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: dylus » 25 sty 2010, 15:38

Mam poprostu traumę bo pierwszy mój zbiornik 420 l pękł i jak zobaczyłem ten zbiornik padł na mnie blady strach .Nie wiem co o tym myśleć czy dzwonić z prośba o zmianę czy spać spokojnie ?

Awatar użytkownika
jasiu
senior
senior
Posty: 120
Rejestracja: 08 lut 2007, 00:20
Imie i Nazwisko: Maciej Jachowski
Miejsce zamieszkania/miasto/: Malbork
Lokalizacja: MALBORK
Kontaktowanie:

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: jasiu » 25 sty 2010, 15:50

Dno zbiornika powinno być wyklejone do o koła szklanym płaskownikiem 4cmm można zapodać jeszcze poprzeczniaka oczywiście na dnie oraz dla bezpieczeństwa z dwa poprzeczniaki na górze.Tak bym wykonał zbiornik z twoimi wymiarami.

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: dylus » 25 sty 2010, 17:11

Wiec dzwoniłem do firmy gdzie zbiornik robili i stwierdzili że nie ma obaw ,zbiornik u góry ma wklejone wzmocnienia i klamrę .

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: niki 28 » 25 sty 2010, 19:47

dylus pisze:Mam poprostu traumę bo pierwszy mój zbiornik 420 l pękł i jak zobaczyłem ten zbiornik padł na mnie blady strach .Nie wiem co o tym myśleć czy dzwonić z prośba o zmianę czy spać spokojnie
Raczej nie dopatrywał bym się w tym wypadku błędu w klejeniu akwa.Myślę że pęknięcie Twojego zbiornika miało związek z nie równą powierzchnią pod nim samym ,względnie zbyt twarde lub brak podłoża samopoziomujacego, np miękki styropian czy karimata wzglednie jakaś gąbka.Dlatego jeszcze raz powtarzam.Nie tak ważny jest sposób klejenia zbiornika ,ale podłoże na którym będzie stało.I nie myśl sobie ,że jak bedziesz miał akwa z dnem wklejonym w jego środek to może ono stać na byle czym i byle jak,bo może peknąć bez względu nametode jego klejenia.Co do górnych wzmocnień.Są jak najbardziej potrzebne,zarówno wzdłużne i poprzeczne.Tym samym nie ma już firmy która by skleiła duże akwa bez tych wzmocnień,i podwójnego spoinowania klejem.

niki 28

Awatar użytkownika
Diamond-Cukero
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 829
Rejestracja: 31 sty 2007, 15:14
Imie i Nazwisko: Andrzej Nowicki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: Diamond-Cukero » 25 sty 2010, 20:14

Są rożne sposoby klejenia mam akwarium y z 1983 r. klejone na dno i trzymają użytkuje je do dziś .
Nowy sposób to dno w środku jest to łatwiej skleić . Liczy się wytrzymałość kleju .

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: dylus » 25 sty 2010, 21:24

Więc dziękuję za odpowiedzi ,uspokoiłem się .Poprzedni zbiornik stał na karimacie więc nie to przyczyna pęknięcia .Szklarz wkleił mi szczypniętą szybę i to miało wpływ .

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: stanpiter » 25 sty 2010, 23:05

dylus pisze:Poprzedni zbiornik stał na karimacie więc nie to przyczyna pęknięcia .
Wszystko cacy, karimata, czy styropian istotne jest jeszcze to co jest pod karimatą i jakie to jest równe

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: niki 28 » 26 sty 2010, 08:05

stanpiter pisze:Wszystko cacy, karimata, czy styropian istotne jest jeszcze to co jest pod karimatą i jakie to jest równe
I święta prawda.
dylus pisze:Więc dziękuję za odpowiedzi ,uspokoiłem się .Poprzedni zbiornik stał na karimacie więc nie to przyczyna pęknięcia .Szklarz wkleił mi szczypniętą szybę i to miało wpływ .
Widzisz ,i już znalazła sie przyczyna.Tak jak Ci mówię ,Solidny wypoziomowany stolik ,miękki podkład ,i jak dostosujesz sie do tych dwóch zasad,to nie masz się o co martwić.Tak wiec bierz się za robotę i wklejaj fotki urządzonego akwa

niki 28

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: dylus » 26 sty 2010, 08:39

niki 28 pisze:
stanpiter pisze:Wszystko cacy, karimata, czy styropian istotne jest jeszcze to co jest pod karimatą i jakie to jest równe
I święta prawda.
dylus pisze:Więc dziękuję za odpowiedzi ,uspokoiłem się .Poprzedni zbiornik stał na karimacie więc nie to przyczyna pęknięcia .Szklarz wkleił mi szczypniętą szybę i to miało wpływ .
Widzisz ,i już znalazła sie przyczyna.Tak jak Ci mówię ,Solidny wypoziomowany stolik ,miękki podkład ,i jak dostosujesz sie do tych dwóch zasad,to nie masz się o co martwić.Tak wiec bierz się za robotę i wklejaj fotki urządzonego akwa

niki 28
Szafka się robi całość łącznie z blatem będzie z podwójnej płyty ,z regulacją nóżek .Pod zbiornik wcisnę karimatę i powinno być pewnie git .A co do akwarium miałem ,miałem fotki były na sąsiednim forum .Jak zbiornik pękł ryby rozdałem i tak zakończyłem przygodę z paletkami .Treaz znowu mnie wzięło .

Awatar użytkownika
niki 28
członek PKMD
Posty: 1645
Rejestracja: 09 sty 2006, 20:05
Imie i Nazwisko: Jacek Niglus
Miejsce zamieszkania/miasto/: PSARY
Lokalizacja: PSARY

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: niki 28 » 26 sty 2010, 09:27

Szafka się robi całość łącznie z blatem będzie z podwójnej płyty ,z regulacją nóżek .Pod zbiornik wcisnę karimatę i powinno być pewnie git

I bardzo dobrze .Dobrze ja wypoziomuj.

Treaz znowu mnie wzięło .

I tak trzymaj.

niki 28

Awatar użytkownika
dylus
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 285
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:09
Imie i Nazwisko: Dylewski Mariusz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Grudziadz
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Sposoby klejenia zbiornika

Post autor: dylus » 26 sty 2010, 11:10

Jeszcze jedno pytanie .Czy wystarczy karimata pojedyńcza czy dać podwójnie ???

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości