Rozmnażanie kirysków STERBAI

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

grigor
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2007, 10:35
Imie i Nazwisko: Grzegorz Bucki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wola Radziszowska
Lokalizacja: Wola Radziszowska

Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: grigor » 03 gru 2009, 11:26

witam.
Mam pytanie czy komuś z was udało się kiedyś rozmnożyć te kiryski aby złożona ikra nie pleśniała?
Posiadam 4 sztuki: 2 dorosłe samice i 1 dorosłego samca, czwarty z nich jest mniejszy i młodszy i nigdy nie bierze udziału w tarle.
Mój problem polega na tym że samice składają ok 60 ziaren ikry i cała pleśnieje, od czasu do czasu wykluwa się jedna sztuka.
Parametry wody w jakich żyją są takie same jak paletek wiec:
PH 6,5
TwW 0
TwO 8
tem. 28 - 29
jedna myśl jaka mi się nasuwa do głowy to taka że jest zbyt mała ilość samców, a wy jak myślicie?

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: TURYSTA » 03 gru 2009, 11:52

Jeszcze pozostaje kwestia azotu i fosforu .
Spróbuj ikrę przełożyć do innego zbiornika przelewając wodę ze zbiornika głównego. Tam wpraw wodę w ruch tak aby ikra była dobrze napowietrzona. Możesz dodać kilka kropli akryfawiny tropicala . Zaciemnić akwarium i czekać może się uda.
U mnie podobna sytuacja była z Ramirezami. Dopiero po przeniesieniu pary było tarło za tarłem i z ikry był efekt. W ogólnym jak się już coś wykluło to zostało szybko zjadane przez neony.

Awatar użytkownika
pyrkosz61
senior
senior
Posty: 157
Rejestracja: 02 lut 2008, 23:52
Imie i Nazwisko: Piotr Łęcki
Lokalizacja: Pabianice

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: pyrkosz61 » 03 gru 2009, 17:03

Według mnie masz za wysoką temperaturę.Optymalna temperatura dla kirysków to 25 st.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: fangornn » 03 gru 2009, 21:35

TURYSTA pisze: Spróbuj ikrę przełożyć do innego zbiornika przelewając wodę ze zbiornika głównego
Jeśli to Kiryski to tarło mają takie samo jak wszystkie inne. Spróbuj przełożyć ikrę kirysków do innego zbiornika a jesteś gość. U mnie jak były w akwarium, przy dużej podmianie wody tarło następowało w zasadzie natychmiast. Ikra była tak eklektycznie porozrzucana, że sama myśl o zabraniu jej ze zbiornika wydawała się niemożliwością. Raz mi się to udało jak była złożona na Żabienicy a tak to na szybie, na żwirze, na łodydze rośliny etc.

grigor
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2007, 10:35
Imie i Nazwisko: Grzegorz Bucki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wola Radziszowska
Lokalizacja: Wola Radziszowska

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: grigor » 04 gru 2009, 12:32

U mnie tarło też odbywa się po każdej podmianie wody :), Kilka razy zbierałem do innego akwarium tą ikrę co si dało rady zebrać czyli taka co była złożona na mniejszych liściach roślinek lub jakiś mniejszych częściach wyposażenia akwarium. Do akwarium z ikrą wlewałem wodę z akwarium ogólnego i dodawałem kilka kropli Akryflawiny, cały czas utrzymywałem tem. 29 i dobrze napowietrzałem. Wiec jeszcze spróbuje tak jak Mariusz napisał aby zaciemnić akwarium.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: fangornn » 04 gru 2009, 14:46

grigor pisze: cały czas utrzymywałem tem. 29 i dobrze napowietrzałem. Wiec jeszcze spróbuje tak jak Mariusz napisał aby zaciemnić akwarium.
Światło i nadmiar tlenu są zabójcze dla ikry. A już skierowanie na ikrę tlenu; tzn umieszczenie blisko kostki napowietrzacza, to dla ikry zgon totalny.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: TURYSTA » 04 gru 2009, 15:00

fangornn pisze: Światło i nadmiar tlenu są zabójcze dla ikry. A już skierowanie na ikrę tlenu; tzn umieszczenie blisko kostki napowietrzacza, to dla ikry zgon totalny.
Światło tak tlen raczej nie. U mnie ramirezki na kostce złożyły ikrę nie była wyłączona nawet na minute.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: fangornn » 04 gru 2009, 15:25

TURYSTA pisze: Światło tak tlen raczej nie. U mnie ramirezki na kostce złożyły ikrę nie była wyłączona nawet na minute.
Po pierwsze primo, ciekawy jestem czy Ci się coś wykluło? A po drugie primo, trudno jest mi ogarnąć moją bardzo bujną wyobraźnią ;jak samiec ją zapłodnił w takich warunkach? I żeby było jasne Mariusz, ja wcale nie podważam tego co napisałeś.

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: TURYSTA » 04 gru 2009, 16:04

Masz Tomku i odpowiedź . Jak tego samiec dokonał nie wiem jego zapytaj ale dokonał.
Obrazek

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: stanpiter » 04 gru 2009, 17:23

grigor pisze: od czasu do czasu wykluwa się jedna sztuka.
Więc jednak są płodne, dodaj garbników do wody - nic nie kosztuje a może ...

ps. Turysta, gdzie są moje ramirezy?

grigor
junior
junior
Posty: 44
Rejestracja: 30 lis 2007, 10:35
Imie i Nazwisko: Grzegorz Bucki
Miejsce zamieszkania/miasto/: Wola Radziszowska
Lokalizacja: Wola Radziszowska

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: grigor » 04 gru 2009, 17:57

Tak płodne są bo jakieś młode się wykluwają. Piotrku a o jakie dokładnie Ci garbniki chodzi?

Awatar użytkownika
gajowa
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1899
Rejestracja: 06 maja 2006, 15:21
Imie i Nazwisko: Barbara Bogdańska
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: gajowa » 04 gru 2009, 20:25

Piotrek ma na myśli szyszki olchy, lub liście dębu.

Kiedyś czytałam, że aby tarło kirysków było udane, na 1 samiczkę musi byc 3-4 samców.
To może byc prawdą, bo samiczka kiryska "lata" z ikrą po całym akwarium, i jeden samiec zanim zapłodni ikrę którą dopiero złozyła, to moze mieć kłopoty z odnalezieniem następnego miejsca składania i być może dlatego potrzeba kilku samców.

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: fangornn » 05 gru 2009, 07:38

gajowa pisze:Piotrek ma na myśli szyszki olchy, lub liście dębu.
Osobiście używam szyszek olchy czarnej. Są najwygodniejsze w użyciu. Wrzucasz kilka szyszek do zbiornika 5/6 sztuk, one sobie popływają , zatoną i zaczną wypuszczać do wody wcześniej wspomniane garbniki. Bo garbniki to po krótce naturalne substancje chemiczne wzbogacające skład wody.

Awatar użytkownika
stanpiter
członek PKMD
Posty: 3276
Rejestracja: 13 sty 2005, 12:38
Imie i Nazwisko: Piotr Stanaszek
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: stanpiter » 05 gru 2009, 18:26

fangornn pisze:
gajowa pisze:Piotrek ma na myśli szyszki olchy, lub liście dębu.
Osobiście używam szyszek olchy czarnej. Są najwygodniejsze w użyciu. Wrzucasz kilka szyszek do zbiornika 5/6 sztuk, one sobie popływają , zatoną i zaczną wypuszczać do wody wcześniej wspomniane garbniki. Bo garbniki to po krótce naturalne substancje chemiczne wzbogacające skład wody.
Tys prowda :wink: , tyle że 5/6 to moim zdaniem mało, ja na moją 450-tkę walę dobrą garść i widzę co neony z otosami robią. Garbniki pomagają (po części zapobiegają) pleśnieniu zapłodnionej ikry.
Hej

fangornn
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 733
Rejestracja: 27 mar 2006, 10:40
Imie i Nazwisko: Tomasz Dzierwa
Miejsce zamieszkania/miasto/: Kraków
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozmnażanie kirysków STERBAI

Post autor: fangornn » 05 gru 2009, 22:32

stanpiter pisze: Tys prowda :wink: , tyle że 5/6 to moim zdaniem mało, ja na moją 450-tkę walę dobrą garść i widzę co neony z otosami robią. Garbniki pomagają (po części zapobiegają) pleśnieniu zapłodnionej ikry.
Ja nie wrzucam więcej dlatego, że u mnie garbniki wypuszcza korzeń i robi mi herbatę w zbiorniku.

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości