ile to wszystko kosztuje miesięcznie??

Tematy ogólne

Moderator: seba*1*

flash77
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2009, 17:51
Lokalizacja: opole

ile to wszystko kosztuje miesięcznie??

Post autor: flash77 » 01 mar 2009, 12:15

witam.
jestem nowy na forum i jestem za zafascynowany waszymi akwariam.na prawde jest bardzo wiele pięknych akwariów na forum. powiedzcie jakie duże macie zbiorniki, jakie rybki i ile kosztuje miesięczne utrzymanie takiego zbiornika? woda+prąd+pokarmy+inny rzeczy. najbardziej jestem ciekaw kosztów utrzymania tych dużych zbiorników 800l ,1000l i wiecej. które są naprawde piękne i robią wrażenie. ale również te mniejsze mnie ciekawią (np 300l).myśle nad akwarium dużych rozmiarów nie koniecznie z paltkami (być moze z pielęgnicami). kiedyś słyszałem ze duży zbiornik jest łatwiejszy w utrzymaniu, ale czy tańszy?na pewno jest droższy w zakupie(akwa+wydajniejsze pompy itd), ale ile pieniędzy pochłania miesięcznie? bardzo proszę o wasze wypowiedzi.a

TURYSTA
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 1887
Rejestracja: 18 cze 2007, 18:57
Imie i Nazwisko: Jaś i Małgosia
Miejsce zamieszkania/miasto/: Alternatyw 4
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: TURYSTA » 01 mar 2009, 13:16

Pasja i hobby nie mają ceny.
Mam akwarium bo chciałem,cieszy mnie to co robię,nigdy tego nie przeliczałem i nie mam zamiaru.Jednak pewne rzeczy osprzęt można ograniczyć.
Możesz mieć akwrium 1000l i jego koszt miesięczny będzie około 50 zł a możesz mieć ten sam zbiornik i miesięcznie wydać 200 zł. Wszystko zależy co chcesz osiągnąć i jaki to ma być typ zbiornika.

Awatar użytkownika
mors29
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 690
Rejestracja: 20 sie 2007, 13:51
Imie i Nazwisko: Maciek Dźwigała
Lokalizacja: Miechów

Post autor: mors29 » 01 mar 2009, 14:50

Nie określisz ceny, jeżeli nie będziesz wiedział, co chcesz osiągnąć.
Nie jest to odpowiedź wymijająca, ale jednoznacznie nikt Ci nie powie.
Możesz mieć baniaczek 1000l i miesięczny koszt jego utrzymania to będzie np20zł
Bo będziesz mieć powiedzmy akwa z korzeniami i będziesz trzymał kilka pielęgnic koszt utrzymania zamkniesz kosztami prądu i żarełkiem przy takich rybciach oświetlenie to powiedzmy 1 rura t8 150cm, czyli 54W. Z drugiej strony możesz mieć mały baniaczek np. 50 litrów typu ADA gdzie miesięcznie tą kasę wydasz na same nawozy. Oczywiście przykłady są przejaskrawione Ale obrazują jak złożona jest odpowiedź.

Awatar użytkownika
yoyi
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 345
Rejestracja: 08 gru 2004, 09:58
Imie i Nazwisko: Piotr Dutkiwicz
Miejsce zamieszkania/miasto/: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: yoyi » 02 mar 2009, 09:06

Cześć!
Widzę, że koledzy dali Ci trochę filozoficzne odpowiedzi :D dlatego ja Ci odpowiem na przykładzie swojego baniaka 648 L. Za sam prąd średnio w lecie za miesiąc płacę ok. 100 zł zimą 160 zł (świetlówki 8x54 WAT T5 - 10 godzin dziennie, grzałki 600 WAT lato zero, zima ok 120 zł - przy utrzymywaniu temp. 29-30 stopni). Na jedzonko ok. 50 zł pod warunkiem robienia własnych mix-ów. Można jakieś 20zł rezerwy zrobić na nawozy i inne bzdury.

undziu
junior
junior
Posty: 84
Rejestracja: 19 wrz 2005, 15:41
Imie i Nazwisko: Tomasz Unrath
Miejsce zamieszkania/miasto/: Września
Lokalizacja: Września
Kontaktowanie:

Post autor: undziu » 02 mar 2009, 14:49

Witam, oto moje koszty utrzymania akwa 780l (troche zieleniny, korzenie,piach kwarcowy):
- prąd (oświetlenie HQI 150w x 2 + dwie świetlówki t5 54w, grzałki 2 x 300w , 2 filtry karnistrowe jeden zużywa 50w a drugi 30w, lampa UV 16 w) to wszystko pożera około 150 zł miesięcznie
- woda- stała podmiana około 8 h dziennie (6l na godzine plus odpad 15 l około 20 l/h x 8 = 160 l/dzień ) czyli miesięcznie jakieś 4 do 5 kubików (płace chyba 7 zł za kubik)
- żarcie - szczerze mówiąc to nie liczyłem ale na pewno jeden pokarm granulowany wielkości 80g miesięcznie - to około 22 do 26 zł zależy od producenta + własne miksy lub kupne ięcho od stendkera także na pewno wyjdzie te 50 zł tak jak pisał poprzednik

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
CraNcH^MS
entuzjasta
entuzjasta
Posty: 617
Rejestracja: 21 kwie 2006, 12:00
Imie i Nazwisko: Michał Stafarczyk
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: CraNcH^MS » 02 mar 2009, 16:26

Hobbyści kosztów nie liczą tak samo jak zakochani czasu.

Ale jak padło już takie pytanie, to polecam stronę:

http://triamond.prv.pl/

z boku po lewej stronie w zakładce inne jest Kalkulator kosztów

Odpowiedz

Wróć do „Akwarystyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości